loader image

آب بندی پشت بام موزاییکی

خانه | خدمات پشت بام | آب بندی پشت بام موزاییکی

آب بندی پشت بام موزاییکی

یکی از دغدغه‌های مهم در صنعت ساخت‌وساز، آب بندی پشت بام موزاییکی، سرامیکی و سنگ‌کاری شده است. در صورتی که آب‌بندی پشت بام به‌درستی انجام نشود، دردسرهای زیادی از جمله نفوذ رطوبت به سقف ساختمان و ریزش، خواهد داشت. عایق‌بندی مناسب می‌تواند توقعات شما را از یک پشت‌بام آب‌بندی شده به‌خوبی برآورده کند.

عایق‌کاری مناسب باعث افزایش ماندگاری سقف بنا و مقاومت آن در برابر نفوذ رطوبت را افزایش می‌دهد. همچنین این کار موجب افزایش مقاومت سازه در برابر نور آفتاب و پوسیدگی نیز خواهد شد. در کنار انتخاب روش مناسب آب‌بندی پشت‌بام، انتخاب یک تیم متخصص برای اجرای آن، مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. با سایت برکه همراه شوید تا صفر تا صد هر آنچه لازم دارید راجع به آب ‌بندی پشت بام موزاییک بدانید را به شما توضیح دهیم.

آب‌بندی پشت بام موزاییکی چیست؟

آب‌بندی پشت بام موزاییکی چیست؟

آب‌بندی به روشی گفته می‌شود که طی آن با استفاده از مواد عایق که انواع گوناگونی دارند، درزها و منافذ سطح کار پوشانده می‌شود. این کار باعث می‌شود آب و رطوبت به لایه‌های زیرین نفوذ نکند و موجب نم پس‌دادن بنا، ریزش و تخریب ساختمان نشود. آب‌بندی می‌تواند از بروز خسارات جدی جلوگیری کند؛ بنابراین یک مرحله مهم در ساختمان‌سازی به شمار می‌رود. برای انجام آب بندی پشت بام موزاییکی روش‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

به خاطر داشته باشید که عایق‌ بندی پشت‌ بام کاری ساده به نظر می‌رسد؛ اما یک خطا می‌تواند مساوی باشد با تخریب ساختمان شما؛ بنابراین قطعاً بهتر است یک تیم مجرب این کار را برای شما انجام دهد تا خیالتان از هر جهت راحت شود. درضمن روش های جایگزین موزاییک برای پشت بام نیز وجود دارد که در قسمت بلاگ های سایت می توانید به مطالعه آنها بپردازید.

تماس با برکه

مزایای آب بندی پشت بام موزاییکی چیست؟

آب بندی پشت بام موزاییکی نه تنها یک امر مفید است، بلکه واجب و ضروری به شمار می‌رود. زیرا با آب بندی پشت‌ بام موزاییک از موزاییک‌ها و سنگ‌های به‌کاررفته در برابر نفوذ آب، فرسودگی و ترک محافظت خواهد شد. همچنین با عایق‌بندی مناسب، سطح موزاییک‌ها آبگریز خواهد شد؛ یعنی در برابر نفوذ آب کاملاً مقاوم خواهند شد.

علاوه بر این موارد، عایق‌بندی موجب افزایش جلای سطح و حفظ رنگ موزاییک‌ ها می‌شود. مقاومت در برابر تغییرات دمایی و مواد اسیدی و شیمیایی از جمله دیگر مزایای آب ‌بندی پشت بام موزاییکی است. همچنین عدم نیاز به شستشوی مداوم، افزایش ماندگاری سطح و صرفه جویی در هزینه ها از مزایایی هستند که نمیتوان از انها چشم پوشی کرد.

چرا آب‌بندی با ایزوگام روش مناسبی نیست؟

یکی از راه‌های نامناسب برای آب بندی پشت بام موزاییکی استفاده از ایزوگام است. علل مختلفی وجود دارد که این قضیه را اثبات می‌کنند.

 • سطح موزاییک صیقلی است و ایزوگام روی سطوح صیقلی چسبندگی ندارد. به همین علت ایزوگام روی سنگ و موزاییک ماندگاری ندارد.
 • در پشت‌بام‌های موزاییکی که دچار نشتی شده‌اند، موزاییک‌ ها شل شده‌اند یا حتی از جای خود کنده شده‌اند. به همین علت موزاییک‌ها به‌اصطلاح لق می‌زنند. نصب ایزوگام روی این موزاییک‌ ها باعث می‌شود با لغزش و جابه‌جایی این موزاییک‌ها، ایزوگام ترک بردارد و در نهایت پاره شود.
 • استفاده از ایزوگام برای آب بندی پشت بام موزاییکی، جلوه و زیبایی پشت‌بام را از بین می‌برد.
 • ایزوگام سنگین است و فشار زیادی به سقف وارد می‌کند. (وزن هر واحد ایزوگام حدود 4 کیلوگرم است.)
 • اگر روی موزاییک‌ها ایزوگام قرار بگیر به علت سختی موزاییک، با کوچک‌ ترین ضربه‌ای ایزوگام دچار نشتی می‌شود.
 • ایزوگام گرما و حرارت نور خورشید را به‌شدت جذب کرده و به‌راحتی آن را به کف پشت‌ بام و سقف ساختمان منتقل می‌کند.

دو روش کاربردی برای آب بندی پشت بام موزاییکی

دو روش کاربردی برای آب بندی پشت بام موزاییکی

برای عایق‌کاری پشت‌بام موزاییکی می‌توانید از عایق بی‌رنگ یا عایق رنگی استفاده کنید. مزایای این دو روش این است که هیچ نیازی به تخریب سطح نیست. در ادامه این دو روش را کاملاً معرفی می‌کنیم.

آب بندی پشت بام موزاییکی با عایق بی‌رنگ

یک مزیت بزرگ این روش، این است که ظاهر و رنگ اصلی موزاییک‌ها حفظ می‌شود؛ بنابراین سطح کار کاملاً شفاف آب‌بندی خواهد شد. عایق بی‌رنگ، مایع است و با غلتک و قلم‌مو کار روی سطح انجام می‌شود. این عایق‌بندی طی چندلایه انجام شده و مانع نفوذ رطوبت و آب از سطح موزاییک‌ها به کف پشت‌بام می‌شود.

لایه اول عایق‌بندی، به بافت موزاییک، سنگ و بندها نفوذ می‌کند. پس از خشک‌شدن، فیلرهای عایق آزاد خواهند شد و سطح زیر کار منبسط و آب‌بندی خواهد شد. در لایه دوم عایق‌ بندی، بندهای موزاییک‌ ها با مخلوط سیمان، دوغاب و چسب ترمیم خواهد شد. به‌منظور اتمام کار در لایه سوم از چسب نانو استفاده می‌شود که موزاییک‌ ها را کاملاً شفاف پوشش خواهد داد. لایه سوم نقش مهمی دارد، زیرا از سطح کار در برابر ترک و تنش، محافظت می‌کند.

مراحل آب‌بندی با عایق بی‌ رنگ به شرح زیر است:

 1. ابتدا سطح پشت‌ بام را کاملاً از هرگونه آلودگی و گرد و غبار پاک کنید.
 2. بین زوایای کف و دیوارها ماهیچه کشی انجام دهید. این کار را با استفاده از مایع عایق‌ بندی و سیمان انجام دهید.
 3. با استفاده از سیمان و مایع آب‌بندی، دوغاب بسازید و درزهای موزاییک‌ ها را ترمیم کنید.
 4. با قلم‌ مو شماره 1، چسب نانو را روی بندها پخش کنید. این ماده شفاف باعث می‌شود موزاییک‌ ها به هم متصل شوند و بین درزهای آنها ترک ایجاد نشود.
 5. رزین آب‌بندی پشت‌بام را روی سطح موزاییک‌ها پخش کنید. می‌توانید با استفاده از غلتک یا جارو و طی پلاستیکی، این کار را انجام دهید. پس از اینکه این لایه خشک شود، یک‌لایه بی‌رنگ و سخت را روی سطح کار ایجاد می‌کند.

مزایای این روش بسیار زیاد است. برای مثال همان‌طور که گفتیم دیگر مجبور به تخریب موزاییک‌ ها و نصب مجدد موزاییک و دیگر دردسرها نیستید. این روش هزینه نسبتاً پایینی دارد و به‌صرفه است. همچنین این تکنیک ماندگاری و دوام زیادی دارد و نیازی به ترمیم متناوب نخواهید داشت.

آب بندی پشت بام موزاییکی با عایق رنگی

اگر که موزاییک‌های پشت‌بام فرسوده شده باشند و رنگ و جلای اولیه را از دست‌ داده باشند یا اگر می‌خواهید رنگ جدیدی و دلخواه به پشت‌بام بدهید، می‌توانید از عایق رنگی استفاده کنید. این عایق با رنگ و زیبایی خاصی که دارد می‌تواند جایگزین مناسبی برای ایزوگام باشد. چون این عایق از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است سوراخ نمی‌شود و رطوبت را نشت نمی‌دهد.

این روش حتی از عایق‌بندی بی‌رنگ، ایزوگام و قیرگونی نیز از هر جهتی بهتر است. یک ویژگی این روش که می‌تواند هم خوب باشد و هم بد، این است که دارای رنگ است. از طرفی ممکن است بعضی‌ها این را نپسندند؛ ولی به علت رنگ‌بندی متنوعی که دارد، موردپسند اغلب سلایق قرار می‌گیرد.

شیوه دیگر اب بندی پشت بام موزاییک

شیوه دیگر آب بندی پشت بام موزاییک

نفوذ آب و رطوبت دخل جرم موزاییک‌ها و ملات زیرین آنها موجب پوک شدن ملات زیرین موزاییک می‌شود و به‌مرورزمان نشت آب و نفوذ به طبقه زیرین را در پی خواهد داشت. ازبین‌رفتن ملات زیرین موزاییک‌ها و شکستگی آنها موجب به‌هم‌خوردن شیب بندی پشت‌بام می‌شود. در این مرحله به کارفرما پیشنهاد می‌دهیم که کلیه سطوح را برداریم و شیب بندی را مجدد تنظیم کنیم.

درصورتی‌که این امر مقدور نباشد، ابتدا موزاییک‌های آسیب‌ دیده را پاک‌سازی می‌کنیم و با استفاده از ملات تعمیری که به‌وسیله چسب آب‌بندی تهیه می‌شود، آن را ترمیم می‌کنیم. ملات تعمیری از یک واحد چسب آب‌ بندی، 5 واحد آب، 1 واحد سیمان و 2 واحد پودر سنگ الک شده تشکیل شده است. پس از این مرحله سطوح بندهای کاشی‌ها را به‌وسیله سنگ فرز تخلیه می‌کنیم. توجه کنید که قبل از اجرای آب‌بندی، تمام سطوح باید پاک‌سازی شوند تا هیچ نوع گردوغبار و آلودگی روی سطح موزاییک‌ها وجود نداشته باشد.

در مرحله بعدی با استفاده از دوغاب چسب آب‌بندی که شامل یک واحد چسب آب‌بندی، 3 واحد آب، 1 واحد سیمان و 2 واحد پودر سنگ است، تمام بندکشی‌ها را باید پر کنیم. با انجام این کار، تمام منافذ پر می‌شوند و در نتیجه سختی و مقاومت سطوح بالا می‌رود. پس از انجام این مرحله نوبت ماهیچه کشی محل اتصال کف پشت‌ بام به دیواره‌های جان‌پناه، می‌رسد. ملات ماهیچه کشی از 1 واحد چسب آب‌بندی، 3 واحد آب، 2 واحد پودر سنگ و 1 واحد سیمان تشکیل می‌شود. این ملات ماهیچه کشی در همه نقاط اتصال دیواره‌ها و کف، به‌وسیله ماله بندکشی انجام می‌شود.

پس از اینکه سطوح کف کاملاً خشک شوند، احتمال دارد دوغاب تزریقی در سطوح بندکشی‌ها فروکش کند. برای اینکه بندکشی‌ها را مجدد پر کنیم، از دوغاب استفاده می‌کنیم. این دواب شامل 1 واحد چسب آب‌بندی، 1 واحد آب، 2 واحد پودر سنگ و 1 واحد سیمان است. این مرحله باید طوری انجام شود که سطوح بندکشی‌ها و سطح موزاییک‌ها کاملاً باهم هم‌تراز شوند.

در آخرین مرحله از آب بندی پشت بام موزاییکی، پس از اینکه سطوح اجرا شده کاملاً خشک شدند، لاک محافظ نهایی به فاصله خشک‌شدن دست قبل، توسط 1 واحد چسب آب‌بندی و 1 واحد آب در دودست انجام می‌شود. نکته بسیار مهم این است که اجرای هر مرحله باید بعد از خشک‌شدن دست قبلی انجام شود.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم هرآنچه نیاز دارید راجع به آب بندی پشت بام موزاییکی بدانید، شرح دهیم. 4 روش مختلف آب‌بندی را شرح دادیم و هر کدام را کامل بررسی کردیم. ممکن است بتوانید به‌تنهایی یک سری از این روش‌ها را طبق دستور عملی که دادیم اجرا کنید؛ اما پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه خیالتان از بابت عایق‌بندی راحت باشد کار را دست کاردان بسپارید.

تیم مهندسی برکه باسابقه بیش از 15 سال فعالیت در این زمینه، آماده خدمت‌رسانی به شما است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 09128598650 تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید. تیم برکه در روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 21 در خدمت شما است. همچنین در روزهای تعطیل از ساعت 9:30 صبح الی 15، آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

چرا آب بندی پشت بام موزاییکی ضروری است؟

آب‌بندی باعث می‌شود تا رطوبت به لایه‌های زیرین و سقف ساختمان نفوذ نکند و اثرات مخرب برجا نگذارد.

چرا ایزوگام روش مناسبی برای آب‌ بندی نیست؟

در این روش باتوجه‌به اینکه سطح زیرین کار موزاییک است، احتمال پاره شدن ایزوگام بسیار زیاد است.

موزاییک‌ های رنگ‌ و رورفته را چطور آب‌ بندی کنیم؟

بهترین روش استفاده از عایق رنگی است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد امتیاز : 54

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *