loader image

ساخت استخر ژئوممبران

خانه | خدمات ساخت استخر | ساخت استخر ژئوممبران

فهرست مطالب

ساخت استخر ژئوممبران با هدف ذخیره آب کشاورزی

زمین‌های کشاورزی بزرگ برای تامین آب خود با چالش‌های مختلفی روبه‌رو هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، تعبیه محلی برای ذخیره‌سازی است. در سال‌های گذشته از استخرهای بتنی، آجری و … برای ذخیره‌سازی آب کشاورزی استفاده می‌شد. اما این استخرها معایب زیادی مانند هزینه و زمان بالای اجرا، عمر پایین، ترک‌خوردگی و موارد دیگر را داشتند. به همین خاطر کشاورزان به دنبال یک راهکار مدرن‌تر، مقرون‌به‌صرفه‌تر و البته سریع‌تر برای ذخیره آب کشاورزی بودند.

استخر ژئوممبران به‌عنوان یک راهکار مدرن و مقرون‌به‌صرفه توانست فرایند ذخیره‌سازی آب کشاورزی را طی سال‌های اخیر برای همیشه متحول کند. ساخت استخر ژئوممبران بسیار سریع و ارزان است و این متریال طول عمر بالایی دارد.

ساخت استخر ژئوممبران با هدف ذخیره آب کشاورزی

برخلاف استخرهای بتنی، آجری و … برای ساخت استخر ژئوممبران به زیرسازی سنگینی نیاز نیست و با کوبیدن خاک بستر می‌توان این استخرها را اجرا کرد. به همین خاطر، استخرهای ژئوممبران به انتخاب اول کشاورزان برای ذخیره‌سازی آب تبدیل شده‌اند. در این مطلب از وب‌سایت گروه مهندسی برکه، تمام نکات و مزایای ساخت استخر ژئوممبران را بررسی می‌کنیم.

ژئوممبران چیست و به‌عنوان متریال آب‌بندی چه ویژگی‌هایی دارد؟

ژئوممبران چیست و به‌عنوان متریال آب‌بندی چه ویژگی‌هایی دارد؟

قبل از این که به سراغ بررسی مزایا و نکات تکمیلی ساخت استخر ژئوممبران برویم، بهتر است کمی با این متریال آب‌بندی آشنا شویم. ژئوممبران یک نوع متریال ژئوسنتتیک است که میزان نفوذپذیری برابر با صفر دارد. درواقع هیچ یک از مواد گاز و مایع نمی‌توانند در ورق‌های ژئوممبران نفوذ کنند و به همین خاطر می‌توان گفت که این متریال، مصالحی عالی برای آب‌بندی انواع استخرهای کشاورزی به‌شمار می‌آید.

باید اشاره کرد که ژئوممبران انواع مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ژئوممبران پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک، پی وی سی و پلی اتیلن بسیار سبک اشاره کرد. ورق ژئوممبران مورد استفاده در بیشتر استخرهای کشاورزی، ورق ژئوممبران پلی اتیلن سنگین است که خواص بی‌نظیری دارد.

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های ژئوممبران به‌عنوان متریال آب‌بندی استخر عبارت‌اند از:

  • مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ انواع مواد
  • انعطاف‌پذیری مناسب برای اجرای قوس‌ها، زوایا و کنج‌های استخر کشاورزی
  • تحمل دمایی بالا
  • مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی و در نتیجه طول عمر فوق‌العاده (تا 80 سال)

تماس با برکه

استخر ژئوممبران و مزایای آن برای ذخیره آب کشاورزی

همان‌طور که عنوان شد، هدف اصلی از ساخت استخر ژئوممبران، ذخیره‌سازی آب کشاورزی با هدف آبیاری در حجم وسیع است. در ابتدا باید اشاره کرد که در بعضی موارد، ساخت استخر با نایلون، همان ساخت با ژئوممبران به‌شمار می‌آید و افراد نایلون و ژئوممبران را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. اما چگونه ساخت استخر ژئوممبران برای کشاورزان یک گزینه ایده‌آل به‌شمار می‌آید؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که مهم‌ترین مزیت استخرهای ژئوممبران، هزینه اجرای پایین آن‌ها است.

در واقع کشاورزان برای اجرای استخرهای بتنی یا آجری در ابعاد بزرگ با هدف ذخیره‌سازی آب، باید هزینه بسیار زیادی پرداخت کنند. چرا که برای ساخت این استخرها علاوه‌بر نقشه‌برداری و محاسبه، به خاک‌برداری و بسترسازی پیچیده‌ای نیاز است. همچنین ساخت استخرهای بتنی و آجری به زمان بسیار بیشتری نیاز دارد. درصورتی‌که با کم‌ترین هزینه و در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توان انواع استخر ژئوممبران را در محیط‌های مختلف و بدون نیاز به زیرسازی سنگین اجرا کرد. در ادامه با مهم‌ترین مزایای استخرهای ژئوممبران برای ذخیره‌سازی آب کشاورزی آشنا می‌شویم.

هزینه کم‌تر اجرا نسبت به انواع دیگر استخرها

فرایند ساخت یک استخر بتنی را در نظر بگیرید؛ شما به نقشه‌برداری، محاسبه، زیرسازی سنگین، آرماتوربندی، بتن‌ریزی و بسیاری از موارد دیگر نیاز خواهید داشت. در کنار این موارد، برای اجرای این استخرها باید زمان زیادی را صرف کرد. تمام این عوامل باعث می‌شوند که هزینه اجرای استخرهای بتنی به‌شدت افزایش پیدا کند. اما برای ساخت استخر ژئوممبران، شما به صرف هزینه زیادی نیاز ندارید. چرا که در مرحله اول، زمان اجرای این نوع استخرها بسیار کم‌تر است و در نتیجه شما هزینه کم‌تری برای نیروی کار پرداخت می‌کنید. در مرحله دوم، ساخت استخر ژئوممبران مراحل ساده‌تر و کوتاه‌تری دارد. برای مثال زیرسازی استخرهای ژئوممبران بسیار ساده است و تنها با کوبیدن خاک نرم بستر انجام می‌شود.

درواقع می‌توان گفت که مهم‌ترین مزیت ساخت استخر ژئوممبران نسبت به سایر استخرها همچون ساخت استخر فایبر گلاس هزینه بسیار پایین اجرای آن نسبت به دیگر استخرهای ذخیره‌سازی آب کشاورزی از جمله هزینه ساخت استخر ژئودکاموند است. البته تنها در صورتی هزینه ساخت این نوع استخر در محدوده مناسبی قرار می‌گیرد که شما اجرای آن را به یک مجری معتبر بسپارید. گروه مهندسی برکه به‌عنوان مجری برتر در این زمینه می‌تواند از صفر تا صد ساخت استخر ژئوممبران شما را برعهده بگیرد و آن را با کم‌ترین هزینه ممکن و بیشترین کیفیت اجرا کند.

زمان کم‌تر اجرا

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم ساخت استخر ژئوممبران در مناطق مختلف همچون ساخت استخر تهران، زمان کم‌تر اجرای آن است. به‌طور کلی بعد از نقشه‌برداری، محاسبه و زیرسازی، ساخت استخر ژئوممبران آغاز شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پایان می‌رسد. درصورتی‌که برای ساخت استخرهای بتنی و آجری، شما به طی کردن فرایندی طولانی نیاز دارید که هزینه بالایی نیز دارد.

این مزیت برای زمین‌های کشاورزی که در مناطق دوردست قرار دارند و می‌خواهند در سریع‌ترین زمان ممکن به یک منبع ذخیره‌سازی آب دسترسی داشته باشند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین خاطر اگر به دنبال یک استخر ذخیره آب کشاورزی هستید که در سریع‌ترین زمان ممکن اجرا شود، پیشنهاد ما به شما ساخت استخر ژئوممبران است.

عایق‌بندی بی‌نظیر استخرهای ژئوممبران

عایق‌بندی بی‌نظیر استخرهای ژئوممبران

همان‌طور که عنوان شد، ورق‌های ژئوممبران کاملا نفوذناپذیر هستند و رطوبت، خاک، بخار و موارد دیگر در آن‌ها نفوذ نمی‌کند. به همین خاطر استخرهای ژئوممبران کم‌ترین هدررفت آب را دارند و برای ذخیره‌سازی آب کشاورزی گزینه‌ای عالی به‌شمار می‌آیند. باید اشاره کرد که یکی از مشکلات رایج استخرهای بتنی یا آجری، نشتی آب در آن‌ها است که این مشکل به‌هیچ‌عنوان در استخرهای ژئوممبران وجود ندارد. البته باید اشاره کرد که تنها در صورت اجرای اصولی است که می‌توان یک استخر ژئوممبران بدون نشتی داشت. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که اجرای استخر ژئوممبران خود را به یک گروه مهندسی برتر مانند مجموعه برکه بسپارید تا به بهترین شکل ممکن ساخته شود.

طول عمر و دوام بالای استخرهای ژئوممبران

ورق‌های ژئوممبران مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل محیطی مانند نور خورشید، سرما و گرما دارند. به همین خاطر دوام آن‌ها بسیار بالا است و در بدترین شرایط آب‌وهوایی نیز می‌توان از آن‌ها برای ذخیره‌سازی ایمن آب کشاورزی استفاده کرد. این مزیت برای کشاورزانی که زمین زراعی آن‌ها در مناطق سردسیر یا گرمسیر قرار دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که استخرهای بتنی و آجری در برابر سرما مقاومت بسیار پایینی دارند و در صورت شوک دمایی، به‌راحتی دچار ترک می‌شوند. هزینه ترمیم ترک‌‌خوردگی استخر در این شرایط بسیار بالا است و کشاورزان باید به دنبال یک جایگزین مطمئن‌تر باشند.

ژئوممبران به‌عنوان یک متریال برتر آب‌بندی استخر، می‌تواند دمای منفی 35 تا مثبت 74 درجه سانتی‌گراد را به‌خوبی تحمل کند. درواقع شما می‌توانید از این استخرها برای ذخیره‌سازی آب کشاورزی در تمام نقاط کشور بدون نگرانی از بابت ترک‌خوردگی استفاده کنید. باید اشاره کرد که ژئوممبران در برابر اشعه UV خورشید نیز مقاومت بالایی دارد و به‌مرور زمان دچار خشکی یا تغییر حالت نمی‌شود.

عدم چسبیدن خزه و جلبک به دیواره‌های استخر ژئوممبران

یکی از مشکلات رایج استخرهای بتنی، آجری، گلی و سیمانی ساده، جلبک و خزه بستن آن‌ها بعد از گذشت مدتی پس از آبگیری است. این امر باعث می‌شود که کیفیت آب ذخیره شده پایین بیاید و دیگر نتوان از آن برای اهداف دیگری جز آبیاری زمین‌های زارعی استفاده کرد.

یکی از مهم‌ترین مزایای استخرهای ژئوممبران، عدم چسبیدن خزه و جلبک به دیواره‌های آن‌ها است. با این ویژگی، نظافت این استخرها بسیار آسان‌تر بوده و می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن آن‌ها را برای آبگیری نوبت بعدی آماده کرد.

دیگر اهداف ساخت استخر ژئوممبران

باید اشاره کرد که عدم چسبیدن خزه و جلبک به دیواره‌های استخرهای ژئوممبران، برای آن دسته از افرادی که با هدف پرورش ماهی یا تامین آب شرب این استخرها را اجرا می‌کنند، اهمیت بالایی دارد. چرا که پرورش اصولی ماهی در آب پر از خزه و جلبک بسیار دشوار و پرریسک است.

دیگر اهداف ساخت استخر ژئوممبران

به‌طور کلی هدف اصلی از ساخت استخر ژئوممبران، ذخیره‌سازی آب کشاورزی است. اما باید گفت که این نوع استخرها کاربردهای دیگری نیز دارند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای استخرهای ژئوممبران می‌توان به ذخیره‌سازی آب برای دامداری یا مرغداری اشاره کرد. همچنین این استخرها به علت عدم نفوذ‌پذیری، مقاومت و دوام بالا، هزینه اجرای مناسب، گزینه بسیار مناسبی برای پرورش ماهی هستند. هرچند باید اشاره کرد که نمی‌توان از استخرهای ژئوممبران برای ذخیره‌سازی آب کشاورزی و پرورش ماهی به‌صورت همزمان یا دومنظوره استفاده کرد. چرا که در این صورت احتمال تلف شدن ماهی‌ها وجود دارد.

هزینه ساخت استخر ژئوممبران چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه ساخت استخر با ژئوممبران و یا ساخت استخر با بلوک هبلکس به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ابعاد استخر و متریال مورد استفاده اشاره کرد. قطعا هرچه ابعاد استخر بیشتر باشد، هزینه ساخت شما نیز بالاتر خواهد رفت. به همین خاطر نمی‌توان هزینه ساخت استخر با ژئوممبران را به‌صورت دقیق مشخص کرد. اما شما می‌توانید با یک محاسبه ساده، میزان ورق ژئوممبران مورد نیاز برای اجرای استخر را تخمین بزنید.

به‌طور کلی برای یک استخر با طول، عرض و عمق یک متر، شما به 16 متر مربع ورق ژئوممبران نیاز دارید. حال باید گفت که هزینه خرید ورق ژئوممبران نیز به عوامل مختلفی مانند کیفیت، ابعاد و نرخ روز ارز بستگی دارد. در ادامه با مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت استخر ژئوممبران آشنا می‌شویم.

میزان عایق مصرفی

میزان عایق مصرفی

می‌توان گفت که مهم‌ترین پارامتر تاثیرگذار بر قیمت ساخت استخر ژئوممبران، میزان عایق یا همان ورق مصرفی است. هرچه استخر شما ابعاد بزرگ‌تری داشته باشد، باید هزینه بیشتری برای اجرای استخر پرداخت کنید. البته باید اشاره کرد که نمی‌توان با کاهش ابعاد، در هزینه ساخت این استخرها صرفه‌جویی کرد. چرا که ابعاد استخر باید طبق محاسبات دقیق مهندسی تعیین شود و کوچک‌تر کردن ابعاد استخر قطعا کارایی آن‌ را کاهش خواهد داد.

شما می‌توانید برای تعیین دقیق ابعاد استخر ژئوممبران خود، از خدمات گروه مهندسی برکه در این زمینه استفاده کنید. تکنسین‌های ما با استفاده از تجربه خود، مشاوره‌های لازم را برای تعیین ابعاد استخر به شما ارائه می‌دهند تا شما بهترین و کارآمدترین استخر ژئوممبران را اجرا کنید.

کیفیت بسترسازی و اجرا

یکی دیگر از پارامترهای مهم و تاثیرگذار بر هزینه ساخت استخر ژئوممبران، کیفیت زیرسازی و روش اجرا است. همان‌طور که اشاره شد، استخرهای ژئوممبران برای ساخت به زیرسازی سنگینی نیاز ندارند و صرفا می‌توان با کوبیدن خاک نرم بستر، آن را برای ساخت استخر آماده کرد. اما باید گفت که در برخی از پروژه‌ها، وجود عوارض طبیعی مانند صخره یا تکه سنگ‌های بزرگ مانع اجرای اصولی استخر ژئوممبران می‌شود. به همین خاطر برای اجرای این نوع استخرها باید زیرسازی به شکلی حرفه‌ای‌تر و پیچیده‌تر انجام شود.

در صورت افزایش پیچیدگی ساخت بستر استخرهای ژئوممبران، هزینه نهایی پروژه افزایش پیدا می‌کند. همچنین باید اشاره کرد که کیفیت اجرا نیز یکی دیگر از پارامترهای مهم و تاثیرگذار بر هزینه ساخت این نوع استخرها است. مجریان برتر از تکنسین‌های متخصص و مجرب برای انجام این کار استفاده می‌کنند.

همچنین جوش حرارتی و فرایند کنترل کیفی توسط این مجریان به شکلی اصولی اجرا خواهد شد. در نتیجه این کار، هزینه ساخت استخرهای ژئوممبران کمی افزایش پیدا می‌کند. البته باید اشاره کرد که این افزایش هزینه، ارزش بالایی دارد و از خرابی زودهنگام استخر و نشتی آن جلوگیری خواهد کرد. در نتیجه شما باید هزینه کم‌تری برای تعمیر و نگهداری استخر ژئوممبران خود پرداخت کنید.

فاصله استخر از مرکز شهر

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت استخر با ژئوممبران، فاصله استخر از مرکز شهر است. قطعا هرچه محل پروژه از مرکز شهر فاصله بیشتری داشته باشد، تیم اجرا هزینه بیشتری دریافت خواهد کرد. البته تاثیرگذاری این پارامتر شدید نیست و می‌توان از آن چشم‌‌پوشی کرد.

مراحل ساخت استخر ژئوممبران

ساخت استخر ژئوممبران در 8 مرحله به اتمام می‌رسد. این مراحل باید زیر نظر تکنسین‌های متخصص طی شوند تا بعد از اتمام کار، استخر کارایی و مقاومت لازم را داشته باشد. به‌طور کلی پیشنهاد می‌شود که اجرای استخرهای ژئوممبران را به تکنسین‌های مجموعه‌های معتبر مانند گروه مهندسی برکه بسپارید تا اجرا کاملا مطابق با اصول مهندسی انجام شود. تمام مراحل ساخت استخرهای ژئوممبران از اهمیت یکسانی برخوردار هستند و باید به هر یک از آن‌ها توجه ویژه داشت. در ادامه هر 8 مرحله ساخت استخر ژئوممبران را به‌صورت کامل بررسی می‌کنیم.

مراحل ساخت استخر ژئوممبران

مشخص کردن محل قرارگیری استخر ژئوممبران

مرحله اول ساخت استخرهای ژئوممبران، تعیین محل قرارگیری آن‌ها است. برخلاف تصور، این مرحله به محاسبات دقیق مهندسی و در نظر گرفتن برخی نکات مهم نیاز دارد. برای مثال، در نظر گرفتن فاصله استخر از منبع تامین آب اهمیت بسیار بالایی دارد. شما باید استخر خود را در فاصله مناسبی با منبع آب اجرا کنید تا برای تامین آب آن مشکلی نداشته باشید. همچنین در نظر گرفتن شیب زمین نیز اهمیت ویژه‌ای در زمان ساخت استخرهای ژئوممبران دارد. در مرحله اول، شیب منبع تامین آب مانند چاه، قنات، رودخانه و … به سمت استخر باید منفی باشد تا برای تامین آب به پمپاژ نیازی نداشته باشید. البته در صورت عدم وجود شیب، می‌توان از پمپاژ آب نیز استفاده کرد.

از طرف دیگر، در نظر گرفتن فاصله استخر ژئوممبران و شیب زمین تا محل کشت نیز اهمیت بالایی دارد. به‌طور کلی تعیین محل قرارگیری استخر باید به شکلی انجام شود که زیرسازی، کانال‌کشی یا لوله‌کشی با کم‌ترین هزینه انجام شود. به همین خاطر شما برای این کار به نظر مهندسان مجرب نیاز دارید. همچنین تعیین محل قرارگیری استخر ژئوممبران باید با استفاده از نقشه‌برداری انجام شود تا مختصات و ابعاد به شکل دقیق محاسبه شوند.

تعیین میزان حجم آب و ابعاد استخر

ابعاد استخر ژئوممبران بسته به میزان حجم آب ورودی به آن تعیین می‌شود. قطعا هرچه حجم آب ورودی بیشتر باشد، ابعاد استخر نیز بزرگ‌تر خواهد بود. همچنین حجم آب خروجی نیز روی تعیین ابعاد استخر تاثیرگذار است. در این مرحله با استفاده از داده‌های مختلف، تعیین شکل هندسی استخر ژئوممبران نیز انجام می‌شود.

باید اشاره کرد که ورق‌های ژئوممبران برای ساخت استخر از نظر ابعاد و شکل هیچ‌گونه محدودیتی ندارند و شکل هندسی باید بر اساس کم‌ترین هزینه عملیات خاک‌برداری یا خاک‌ریزی انجام شود.

عملیات خاکی و بسترسازی برای ساخت استخر ژئوممبران

عملیات خاکی و بسترسازی برای ساخت استخر ژئوممبران

یکی از مراحل مهم ساخت استخر ژئوممبران، انجام عملیات خاک‌برداری یا خاک‌ریزی و سپس بسترسازی است. هرچه زیرسازی استخر با کیفیت بهتر و به شکل دقیق‌تر انجام شود، طول عمل بیشتری خواهد داشت. باید اشاره کرد که عملیات خاک‌برداری و خاک‌ریزی برای ساخت استخرهای ژئوممبران پیچیدگی زیادی دارد و باید قوانین زیادی را در این زمینه در نظر گرفت. برای مثال، شیب دیواره‌های استخر باید بین 45 تا 60 درجه باشد تا از ریزش آن‌ها جلوگیری شود. یک نکته بسیار مهم در زیرسازی استخرهای ژئوممبران،‌ در نظر گرفتن تراکم 70 درصد است. این کار باید با استفاده از غلتک و سپس پاشش مصالح نرم مانند ماسه روی بستر انجام شود.

یک نکته اجرایی مهم دیگر در زمان ساخت استخرهای ژئوممبران، اجرای یک حوضچه با فاصله 70 تا 100، عرض 50 تا 70 و عمق 50 سانتی‌متر در کناره‌های استخر است. این حوضچه برای ثابت کردن ورق ژئوممبران در کف استخر زمان آبگیری استفاده می‌شود. بعد از پایان آبگیری و تثبیت ورقه‌های ژئوممبران، حوضچه با خاک نرم یا بتن پر می‌شود.

تعیین نوع ژئوممبران مورد استفاده

مرحله بعدی ساخت استخر ژئوممبران، تعیین نوع ورق آب‌بندی است. بسته به عمق و شیب دیواره‌های استخر،‌ نوع ورق ژئوممبران انتخاب می‌شود. برای عمق کم‌تر از 10 متر، می‌توان از ورقی با ضخامت 1.5 میلی‌متر و برای عمق بیشتر می‌توان از ورق‌هایی با ضخامت 2 میلی‌متر یا بیشتر استفاده کرد. همچنین در بستر استخر و زیر ورق ژئوممبران، باید از یک لایه پوشش نمدی ژئوتکستایل با گرماژ حداقل 300 گرم استفاده کرد. شایان‌ذکر است که با افزایش میزان سنگریزه‌های کف بستر، مقدار گرماژ پوشش می‌تواند بیشتر شود.

انتخاب نوع ژئوممبران برای ساخت استخر باید توسط تکنسین‌های مجرب انجام شود. اگر به علت تنوع بالای این ورق‌ها در بازار نمی‌دانید که از کدام ورق استفاده کنید، می‌توانید اجرای استخر ژئوممبران خود را به کارشناسان مجرب گروه مهندسی برکه بسپارید. تکنسین‌های ما بهترین نوع ورق ژئوممبران را برای اجرای استخر شما انتخاب خواهند کرد.

لوله‌گذاری لوله‌های خروجی، ورودی و سرریز

استخرهای ذخیره آب کشاورزی برای اجرا به سه عدد لوله ورودی، خروجی و سرریز نیاز دارند. در زمان اجرای استخرهای ژئوممبران نیز باید محل قرارگیری این لوله‌ها در نظر گرفته شود. جنس تمام لوله‌های به‌کاررفته در ساخت استخر ژئوممبران از جنس پلی‌اتیلن است و جاگذاری آن‌ها نیز باید مطابق با مقررات خاصی انجام شود. برای مثال، بهتر است هیچ یک از لوله‌ها درون استخر ژئوممبران نصب نشوند. لوله ورودی نباید در داخل استخر قرار گیرد و محل نصب آن نیز در بالای استخر است.

در صورت نیاز به نصب لوله خروجی، این لوله باید از لبه‌ها و گوشه‌ها یک متر فاصله داشته باشد و به شکل سیفونی در کف استخر تعبیه شود. همچنین انجام بتن‌ریزی برای تثبیت موقعیت لوله خروجی نیز ضروری است. تعبیه لوله سرریز استخر ژئوممبران نیز ضروری می‌باشد و این لوله باید از لبه استخر بین 10 تا 50 سانتی‌متر پایین‌تر قرار بگیرد. همچنین قطر لوله سرریز نیز حداقل باید 25 سانتی‌متر باشد.

نصب ورق‌های ژئوممبران و عایق‌بندی آن‌ها

در مرحله بعدی ساخت استخر ژئوممبران، نوبت به نصب ورق‌ها و عایق‌بندی آن‌ها می‌رسد. پس از پهن کردن لایه محافظ ژئوتکستایل، لبه‌های این پوشش با استفاده از سشوار به یکدیگر متصل می‌شود. در مرحله بعد ورق‌های ژئوممبران برش خورده و به‌صورت کامل روی کف استخر پهن می‌شوند. باید اشاره کرد که لبه‌های ورق‌های ژئوممبران باید روی یکدیگر قرار بگیرند. حال نوبت به جوش دادن لبه‌ها به یکدیگر می‌رسد. در ابتدا باید گفت که جوشکاری باید در شرایط آب‌وهوایی مناسب انجام شود. وجود بارندگی و دمایی کم‌تر از 0 درجه سانتی‌گراد می‌تواند جوشکاری را با مشکل روبه‌رو کند.

نصب ورق‌های ژئوممبران و عایق‌بندی آن‌ها

برای جوشکاری باید از دستگاه جوش حرارتی خودکار مخصوص استفاده کرد. لبه‌های خشک و تمیز ورق ژئوممبران با دو خط جوش 1.5 سانتی‌متری به یکدیگر متصل می‌شوند. باید اشاره کرد که فضای خالی میان نقاط جوش برای انجام انواع آزمایش‌های مختلف مانند آزمایش اسپارک، خلع و فشار هوا کاربرد دارند.

فنس‌کشی اطراف استخر ژئوممبران

در اطراف تمام استخرهای ذخیره آب کشاورزی یا پرورش ماهی باید حصار مناسب وجود داشته باشد. این حصار از غرق شدن انسان‌ها یا حیوانات درون استخر جلوگیری می‌کند و نصب آن برای ساخت استخر ژئوممبران نیز ضروری است. عموما برای این کار از فنس‌های توری گالوانیزه و لوله‌های آهنی استفاده می‌شود. ورق‌های گالوانیزه عرضی برابر با 2 متر و لوله‌های آهنی قطری برابر با 5 سانتی‌متر دارند. در برخی پروژه‌ها می‌توان برای افزایش امنیت استخر از سیم‌خاردار نیز استفاده کرد.

آبگیری استخر و کنترل نهایی موارد لازم

در نهایت به مرحله آخر ساخت استخر ژئوممبران می‌رسیم. در این مرحله باید آبگیری استخر به‌صورت مرحله‌ای انجام شود. برای مرحله اول، تنها تا ارتفاع 50 تا 70 سانتی‌متر استخر آبگیری می‌شود تا ورق‌های ژئوممبران به‌خوبی نشست کرده و در بستر تثبیت شوند. سپس آبگیری در سه مرحله 30، 60 و 90 درصد انجام می‌شود. تمام این مراحل باید با یک روز فاصله از یکدیگر انجام شوند. چرا که در صورت وجود سوراخ و نشتی در استخر، به خالی کردن تمام آب استخر نیاز نیست و می‌توان به‌آسانی نقاط نشتی را شناسایی و با جوشکاری دوباره مشکل آن‌ها را برطرف کرد.

آبگیری استخر و کنترل نهایی موارد لازم

باید اشاره کرد که قبل از آبگیری، تست‌های مختلف روی ورق‌های ژئوممبران و نقاط جوش آن‌ها انجام می‌‌شود. بعد از پایان آبگیری نیز نوبت به پر کردن حوضچه ترانشه می‌رسد. پرکردن حوضچه باید بعد از پایان آبگیری استخر انجام شود تا به ورق‌های ژئوممبران آسیبی نرسد.

نکات مهمی که در زمان ساخت استخر ژئوممبران باید به آن‌ها توجه کرد

تا به اینجا با مزایا، کاربردها و مراحل ساخت استخر ژئوممبران آشنا شدیم. حال نوبت آن است که برخی نکات تکمیلی و البته مهم را در این زمینه بررسی کنیم. چرا که ساخت این نوع استخر، برای کشاورزان یک سرمایه‌گذاری سنگین به‌شمار می‌آید و نتیجه نهایی پروژه باید کاملا ایده‌‌آل و کارآمد باشد.

اگر می‌خواهید استخر ژئوممبران شما به شکلی کاملا اصولی و کارآمد اجرا شود، پیشنهاد می‌کنیم که ساخت آن را به گروه مهندسی برکه بسپارید. کارشناسان فنی ما سابقه‌ای طولانی در این حوزه دارند و ده‌ها پروژه استخر ژئوممبران را در نقاط مختلف کشور با موفقیت اجرا کرده‌اند. در ادامه با نکات مهم در زمان ساخت استخرهای ژئوممبران آشنا می‌شویم.

نقشه‌برداری و انجام محاسبات به شکل دقیق

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمان ساخت استخرهای ژئوممبران بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند، نقشه‌برداری و انجام محاسبات به شکل دقیق و توسط مهندسان است. از آن‌جایی که شکل هندسی و محل قرارگیری استخر اهمیت بسیار زیادی دارد، باید قبل از ساخت محل قرارگیری آن به‌صورت دقیق تعیین شود. مهندسان برای این کار از ابزارهای به‌خصوصی استفاده می‌کنند. همچنین طراحی و محاسبات استخر نیز باید تحت نظر مهندسان حرفه‌ای انجام شود. اگر می‌خواهید استخر ژئوممبران شما به شکل اصولی ساخته شود، حتما از نظر و مشاوره مهندسان برتر برای اجرای آن استفاده کنید.

ساخت استخر ژئوممبران را به یک مجموعه معتبر بسپارید

ساخت استخر ژئوممبران را به یک مجموعه معتبر بسپارید

به‌طور کلی ساخت استخرهای ژئوممبران بسیار پیچیده است و تنها به زمان کمی نیاز دارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که می‌توان با خرید ورق‌های ژئوممبران و استفاده از جوشکار، استخرهای ژئوممبران را ساخت. اما باید گفت که این تصور کاملا اشتباه است. چرا که ساخت این نوع استخرها مراحل مختلفی دارد که باید به‌صورت کاملا هماهنگ انجام شوند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که ساخت ا‌ستخر ژئوممبران خود را به یک مجموعه معتبر بسپارید.

گروه مهندسی برکه یکی از متخصصین این حوزه به‌شمار می‌رود که برای ساخت استخر شما از برترین و مجرب‌ترین کارشناسان فنی استفاده می‌کند. با برون‌سپاری سا‌خت ا‌ستخر ژئوممبران به گروه مهندسی برکه، خیال شما از بابت کیفیت، کارایی و دوام استخرتان راحت خواهد بود.

از متریال درجه‌یک استفاده کنید

یکی از روش‌های کاهش هزینه ساخت ا‌ستخر ژئوممبران، استفاده از ورق‌های ارزان‌قیمت است. قطعا استفاده از این ورق‌ها هزینه نهایی اجرای پروژه شما را کاهش می‌دهد. اما فراموش نکنید که ورق‌های ارزان‌قیمت ژئوممبران دوام بالایی ندارند و بعد از مدتی دچار ترک‌خوردگی و نشتی می‌شوند. در این صورت شما باید برای تعمیر ورق‌ها، هزینه بسیار سنگینی پرداخت کنید. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که در زمان ساخت این نوع استخرها، از بهترین و باکیفیت‌ترین ورق‌های ژئوممبران استفاده کنید تا به پرداخت هزینه‌های سنگین تعمیرات در آینده نیازی نداشته باشید.

از متریال درجه‌یک استفاده کنید

بسترسازی اصولی استخر ژئوممبران اهمیت بسیار زیادی دارد

اگر می‌خواهید استخر ژئوممبران شما بعد از اجرا دوام و کارایی مناسبی داشته باشد، باید به زیرسازی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. درواقع یک زیرسازی مناسب، تضمین‌کننده تثبیت لایه ژئوممبران و افزایش دوام عایق‌کاری خواهد بود.

استفاده از مصالح نرم در بستر، کوبیدن خاک با تراکم 70 درصد و … از مهم‌ترین نکاتی هستند که باید در زمان زیرسازی استخر ژئوممبران به آن‌ها توجه داشت. باید اشاره کرد که زیرسازی این نوع استخر ذخیره آب کشاورزی باید مطابق با اصول علمی انجام شود و صرفا نمی‌توان با استفاده از ابزارآلات دستی و بدون تخصص آن را انجام داد.

ساخت استخر ژئوممبران را به گروه مهندسی برکه بسپارید

ساخت استخر ژئوممبران را به گروه مهندسی برکه بسپارید

اجرای استخرهای ژئوممبران برای کشاورزانی که به دنبال یک استخر ذخیره آب مقرون‌‌به‌صرفه و با اجرای سریع هستند، یک گزینه فوق‌العاده به‌شمار می‌آید. این استخرها مشکلات استخرهای سنتی بتنی و آجری را ندارند و در سریع‌ترین زمان ممکن اجرا می‌شوند. شما می‌توانید از صفر تا صد طراحی و اجرای استخر ژئوممبران خود را به متخصصان گروه مهندسی برکه بسپارید همچنین اگر تمایل به ساخت استخر گالوانیزه و یا فایبرگلاس هم دارید مجموعه برکه در خدمت شما است.

تیم ما از افراد متخصص، مجرب و کاربلد تشکیل شده است که تلاش می‌کنند تا استخر ژئوممبران شما را با بیشترین دقت، ظرافت و کیفیت بسازند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و خدمات ساخت استخر بومهن، تهران، شیراز و … شما می‌توانید با کارشناسان ما در گروه مهندسی برکه تماس بگیرید.

سوالات متداول

قیمت هر متر مربع ورق ژئوممبران به چه عواملی بستگی دارد؟

بسته به نوع ورق، ابعاد، ضخامت و کیفیت، قیمت هر متر مربع ورق ژئوممبران متغیر است. اما به‌طور کلی این نوع ورق در بازار بین 100 تا 200 هزار تومان به‌ازای هر متر مربع قیمت دارد.

آیا پرورش ماهی در استخر ژئوممبران ممکن است؟

بله. شما می‌توانید از استخرهای ژئوممبران برای پرورش ماهی، ذخیره‌سازی آب مرغداری و دامداری نیز استفاده کنید. البته امکان استفاده دومنظوره از این استخرها برای پرورش ماهی و ذخیره‌سازی آب کشاورزی وجود ندارد.

مزایای ساخت استخر ژئوممبران برای ذخیره آب کشاورزی چیست؟

دوام بالا (حدود 80 سال)، تحمل دمایی بی‌نظیر، اجرای سریع، ساخت با کم‌ترین هزینه و عدم نیاز به زیرسازی سنگین، از جمله مهم‌ترین مزایای ساخت استخر ژئوممبران به‌شمار می‌آیند.

هزینه ساخت استخر با ژئوممبران چقدر است؟

هزینه ساخت استخر با ژئوممبران به عوامل مختلفی مانند ابعاد استخر، کیفیت زیرسازی، سابقه شکرت مجری، نوع ورق و ... بستگی دارد و به همین خاطر نمی‌توان هزینه آن را به‌صورت دقیق مشخص کرد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد امتیاز : 56

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *