loader image

معرفی بهترین عایق برای نمای ساختمان

خانه | خدمات عمومی آب بندی | معرفی بهترین عایق برای نمای ساختمان

عایق برای نمای ساختمان

عایق بندی مناسب می تواند تعدادی از مشکلات خانه شما را برطرف کند. خانه جایی است که همه افراد بیشترین وقت خود را در آن صرف می کنند. بنابراین باید از نظر دمایی در تمام طول سال مکانی راحت و آرامش بخش باشد. استفاده از سیستم های عایق بندی و تکنیک های صرفه جویی انرژی در پوشش ساختمان برای بهبود بهره وری انرژی حیاتی است. با ما همراه باشید تا با اصول عایق کاری ساختمان و لزوم تهیه بهترین عایق برای نمای ساختمان آشنا شوید.

بهترین عایق برای نمای ساختمان و ویژگی های آن

عایق چیست؟

عایق را به عنوان چیزی تعریف می کنند که برای ایجاد پوشش غیر قابل نفوذ مورد استفاده قرار می گیرد. عایق ساختمان نوعی ماده است که با ایجاد مانع بین داخل خانه و دمای متفاوت در بیرون از آن، موجب کاهش از دست رفتن گرما یا ایجاد گرمای بیش از حد می شود.

تماس با برکه

عایق خارجی بخشی از ساختمان است که به دیوارهای بیرونی خانه یا ساختمان شما نصب می شود و به شما این امکان را می دهد که در کنار عایق بندی، رنگ و بافت دلخواه را انتخاب کنید. انتخاب این روکش علاوه بر تاثیرات کاربردی می تواند ظاهر ساختمان را نیز به کلی تغییر دهد. عایق نمای ساختمان از چهار جزء اصلی تشکیل می شود:

 • لایه عایق: این عایق اصلی است که معمولا از ماده ای مانند پلی استایرن تولید می شود و در جلوگیری از ورود یا خروج گرما به داخل ساختمان نقش دارد. این لایه به کمک اتصالات مستقیم به ساختمان قابل نصب است.
 • پرایمر: این لایه به ضد آب بودن عایق کمک می کند. بنابراین مانعی در برابر نفوذ رطوبت از بیرون به داخل ساختمان است. برخی از پرایمرها خود دارای خاصیت عایق هستند که کارایی کلی سیستم عایق نمای ساختمان را بهتر می کند.
 • لنگر ثابت یا مش فیبر شیشه ای: از این قسمت برای نگه داری پرایمر حین خشک شدن استفاده می شود تا لایه دیگری بر روی آن افزوده شود.
 • لایه خارجی: این لایه عملکردی تزئینی دارد و در ظاهر ساختمان نقش ایفا می کند.

چرا لازم است بهترین عایق برای نمای ساختمان را انتخاب کنید؟

به طور کلی جریان هوا به داخل یا خارج از خانه از طریق شکاف ها و سوراخ های دیوارها، اتاق زیرشیروانی، درها، پنجره ها و حتی پریزهای برق صورت می گیرد. این جریان هوا به انتقال حرارت و تغییرات دمایی در ساختمان کمک می کند.

اما هدررفت انرژی تنها در صورت وجود جریان هوا رخ نمی دهد. انرژی می تواند از سطوح (مانند سطح نمای ساختمان) نیز به هدر برود و یا اینکه تابش شدید خورشید به ساختمان موجب گرمای بیش از حد آن شود. بنابراین عایق کاری صحیح نمای ساختمان امری ضروری به نظر می رسد. عایق بندی خوب علاوه بر کنترل هدررفت انرژی از نفوذ هوا و مشکلات مربوط به رطوبت هم جلوگیری می کند. برای دستیابی به این هدف لازم است بهترین سیستم ها و مواد عایق موجود در بازار را بررسی کنید.

چرا لازم است بهترین عایق برای نمای ساختمان را انتخاب کنید؟

مزایای عایق کاری ساختمان

چه در فصل زمستان و چه در فصل تابستان، برای گرم نگه داشتن یا خنک کردن خانه خودتان باید از عایق مناسب استفاده کنید. انتخاب بهترین عایق برای نمای ساختمان و بخش های دیگر کمک می کند تا بدون اینکه تجهیزات گرمایشی و سرمایشی شما در تمام مواقع روشن باشند، دمای خانه در حد مناسب بماند.

این موضوع سه فایده اساسی دارد. اول اینکه ساختمان شما را به مکانی دارای آسایش برای زندگی در تمام شرایط تبدیل می کند. دوم اینکه از استهلاک و کاهش عمر مفید دستگاه های شما جلوگیری می نماید. و سوم اینکه باعث می شود هزینه هایی که بابت انرژی پرداخت می کنید کاهش یابد.

در کنار این ها، پوشش عایق می تواند از مشکلات نفوذ رطوبت جلوگیری کند و به میزان قابل توجهی در مقابل ورود صداهای ناخواسته نیز موثر است که در مناطق شهری اهمیت دارد. عایق نمای ساختمان همچنین به واحدهای مسکونی کوچک تر کمک می کند تا متراژ داخلی را حفظ کنند. نصب و تعویض این عایق ها راحت تر از عایق دیوارهای داخلی است. به علاوه، استفاده از بهترین عایق برای نمای ساختمان موجب افزایش قیمت ساختمان نیز می گردد.

مزایای عایق کاری ساختمان

در چه شرایطی باید بهترین عایق برای نمای ساختمان را انتخاب کنید؟

از جمله مهم ترین دلایلی که باید عایق مناسب برای نمای خانه خود انتخاب کنید می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • احساس می کنید که خانه شما در زمستان زیادی سرد و در تابستان زیادی گرم است.
 • قبض های مصرف انرژی شما مبالغ بالایی دارد.
 • وقتی دمای هوا در بیرون از ساختمان کاهش پیدا می کند، با لمس دیوارها احساس سرما می کنید.
 • دستگاه های گرمایشی شما در فصول سرد همواره روشن هستند.
 • کولرها و دستگاه های سرمایشی در فصول گرم بی وقفه کار می کنند.
 • کف اتاق های منزل شما در زمستان سرد می شود.
 • در آب و هوای یخبندان، پوشش یخ روی پشت بام ساختمان شما تشکیل می شود.

مواد تشکیل دهنده عایق نمای ساختمان

مواد زیادی به عنوان عایق ساختمانی وجود دارند که به صاحبان خانه و سازندگان اجازه می دهند با توجه به نیاز و هدف خود از بین آنها انتخاب کنند. عایق های داخلی معمولا از موادی همچون فوم تزریقی، فایبرگلاس و سلولز تولید می شوند که خود به انواع مختلفی وجود دارند.

پوشش عایق باید مقاومت خوبی در برابر گرما، سرما و همچنین بخار آب داشته باشد. گاهی توانایی عایق در برابر آتش و صوت نیز جزو ویژگی هایی هستند که باید ارزیابی شوند. مواد رایج در ساخت عایق خارجی و عایق نمای ساختمان از پلی استایرن تا پلی اورتان، چوب پنبه و پشم های معدنی را دربر می گیرد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

مواد تشکیل دهنده عایق نمای ساختمان

عایق پلی اورتان

این ماده با مخلوط کردن مواد شیمیایی مختلف تولید می شود و نصب آن تا حدودی پرهزینه است. عایق های ساخته‌شده از پلی اورتان بهترین ظرفیت را برای عایق بندی ساختمان ارائه می دهند. پلی اورتان به دلیل انعطاف پذیری خود با ساختار و هندسه انواع ساختمان ها سازگاری دارد، بدون اینکه فضای مفید را کاهش دهد یا بر عمر بنا تاثیری بگذارد.

عایق پلی استایرن

عایق پلی استایرن از انواع عایق هاست که عملکرد حرارتی بسیار مناسبی را در ازای قیمت خود ارائه می دهد. سطح صاف پلی استایرن باعث محبوبیت آن در محیط های خانگی و تجاری می شود. اما چون ماده ای سفت و سخت است، به صورت ورقه یا بلوک در دیوارها قرار می گیرد.

این ماده شامل دو نوع منبسط‌شده (EPS) و اکسترودشده (XPS) است. نوع منبسط‌ شده آن نسبت به مواد دیگر مقرون به صرفه تر و بسیار سبک است. این ماده را می توانید به عنوان بهترین عایق برای نمای ساختمان بر روی دیوارهای آجری، سنگی، بلوکی یا چوبی نصب کنید. نصب و کاربرد عایق پلی استایرن با استفاده از چسب مخصوص و اتصالات مکانیکی امکان پذیر است. در مقابل، پلی استایرن اکسترودشده چگالی بالایی دارد و در ضخامت های مختلف و به خصوص در بناهایی با نیاز به مقاومت بالا در برابر رطوبت استفاده می شود.

پشم سنگ

پشم سنگ که نوعی ماده معدنی ساخته‌شده از الیاف طبیعی سنگ های آتشفشانی و سایر مواد پایدار است، از دیگر مواد برای تولید بهترین عایق برای نمای ساختمان محسوب می شود. این ماده در طول زمان خراب نمی شود و یک ماده استثنایی برای پوشش دیوارهای خارجی بناست. پشم سنگ غیر قابل اشتعال و مقاوم در برابر آتش نیز هست که باعث می شود نسبت به سایر مواد  عایق برتری داشته باشد. زیرا می تواند ایمنی خانه شما را در برابر آتش سوزی احتمالی نیز بهبود ببخشد. همچنین این ماده مقاومت باورنکردنی، خاصیت ضد آب و ضد صدا و تواناییا فوق العاده در حفظ گرما دارد.

نحوه نصب عایق در نمای خارجی ساختمان

استفاده از عایق خارجی در نمای ساختمان نیازی به دخالت در فضای داخلی خانه ها ندارد. این عایق ها به صورت مکانیکی حین ساخت اولیه یا بازسازی به دیوارهای بیرونی نصب می شوند.

میان سازه اصلی و عایق چند سانتی متر هوا وجود دارد که در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی محافظت می کند. در لایه بیرونی و نمای ساختمان می توانید عایق را با سنگ، پنل، چوب، الیاف سیمانی و… بپوشانید. انتخاب این پوشش خارجی بر اساس سلیقه و سایر معیارهای دخیل در انتخاب ظاهر ساختمان صورت می پذیرد.

برای دستیابی به بازدهی بیشتر در بهترین عایق برای نمای ساختمان، بهتر است فضای خالی هوا را با فوم پلی اورتان پر کنید. این یک گزینه عالی برای بازسازی عایق ساختمان است که ظرفیت آن را بالاتر می برد.

نحوه نصب عایق در نمای خارجی ساختمان

نحوه عملکرد عایق نمای ساختمان

عمکرد بهترین عایق برای نمای ساختمان به سه صورت انجام می گیرد: هدایت، همرفت و تابش یا تشعشع. ضخامت لایه عایق ممکن است به حبس گرما در داخل خانه در فصول سرد (یا جلوگیری از ورود گرما به داخل خانه در فصول گرم) کمک کند که این فرآیند، هدایت نام دارد. در همرفت، ماده عایق دارای حفره های کوچک هوا برای مهار حرکت هوا است که به تعدیل دما در داخل و خارج از ساختمان کمک می کند. سومین شکل عملکرد عایق نمای خارجی ساختمان نیز تابش یا تشعشع است. در این روش، پوشش عایق از سطوحی استفاده می کند که انرژی تابشی خورشید را به میزان بسیار کمی جذب می کنند و بیشتر آن را بازمی تابانند تا از گرمای سطح جلوگیری کنند.

نحوه عملکرد عایق نمای ساختمان

کدام ساختمان ها باید در نمای خود از عایق کاری استفاده کنند؟

آپارتمان ها و بناهای چند طبقه نسبت به خانه های سنتی به طور کلی کم مصرف تر هستند. با این حال آنها هم نیاز به عایق بندی به ویژه در نمای ساختمان دارند. استفاده از پوشش عایق در نمای این ساختمان ها آسان تر از خانه های انفرادی است. علاوه بر خانه ها و آپارتمان ها، بناهایی مانند مراکز تجاری و اداری، سوله ها، انبارها، استودیوها و مجموعه های ورزشی، دفاتر کار، ساختمان های کشاورزی مانند بناهای نگهداری ماشین آلات و دام ها و… نیز به استفاده از بهترین عایق برای نمای ساختمان خود نیاز دارند.

کدام ساختمان ها باید در نمای خود از عایق کاری استفاده کنند؟

هزینه عایق کاری نمای ساختمان چقدر است؟

هزینه عایق نمای خارجی و دیوارهای ساختمان بر اساس عوامل زیادی تعیین می شود. از جمله نوع ساختمانی که قصد عایق کاری آن را دارید، متراژ سطحی که باید عایق بندی کنید و همچنین موادی که برای عایق از آنها استفاده می کنید. برای اطلاع از آخرین هزینه های مربوط به بهترین عایق برای نمای ساختمان باید با تیم های متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

هزینه عایق کاری نمای ساختمان چقدر است؟

سخن پایانی

عایق کاری ساختمان مزایای زیادی به همراه دارد که از آن جمله می توانیم به بهبود مصرف انرژی و کاهش هزینه های مرتبط با آن و آسایش ساکنان در فصول سرد یا گرم اشاره کنیم. بخش های گوناگونی در هر ساختمان نیاز به عایق بندی دارند که از جمله آنها، عایق بندی نمای خارجی ساختمان است. برای این منظور مواد مختلفی در ساخت عایق مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. برای انتخاب بهترین عایق برای نمای ساختمان و نیز رفع شوره آجر نما و بهتر است از تیم مجربی همچون تیم برکه که شامل متخصصان باتجربه است کمک بگیرید تا بتوانند به نیاز شما به درستی پاسخ دهند.

چرا نمای ساختمان نیاز به عایق کاری دارد؟

با عایق بندی نمای ساختمان می توانید دمای مطلوب خانه خود را در تمام طول سال حفظ کنید. عایق بندی نمای ساختمان از نفوذ هوا و مشکلات مربوط به رطوبت جلوگیری می کند. همچنین عایق کاری بر کاهش آلودگی صوتی نیز اثر می گذارد و بر کنترل اثر خوردگی نیز موثر است.

ویژگی های بهترین عایق برای نمای ساختمان چیست؟

با استفاده از مواد مناسب در عایق ساختمان متوجه خواهید شد که سیستم های گرمایشی و سرمایشی شما به کار کمتری نیاز دارند تا دمای مطلوب را در داخل ساختمان به وجود بیاورند. بهترین مواد برای عایق نمای ساختمان مقرون به صرفه هستند و نصب ساده تر و دوام بالاتری دارند. نکته مهم دیگر این است که عایق خوب نباید بر نمای ظاهری ساختمان شما تاثیر منفی بگذارد.

رایج ترین مواد برای استفاده به عنوان عایق نمای ساختمان کدام ها هستند؟

پوشش های ساخته‌شده از پلی اورتان، پلی استایرن و پشم سنگ از جمله مهم ترین و رایج ترین موادی هستند که در عایق کاری نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز : 41

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *