loader image

تاسیسات استخر

خانه | خدمات موتورخانه استخر | تاسیسات استخر

فهرست مطالب

تاسیسات استخر | مهم‌ترین تجهیزات برای راه‌اندازی یک استخر استاندارد و مدرن

تماس با برکه

تاسیسات؛ قلب تپنده استخر شما

استخرها یکی از بهترین اماکن تفریحی و ورزشی برای گذراندن اوقات فراغت به شمار می‌آیند. بسیاری از افراد برای شنا و آب‌تنی به استخرهای عمومی مراجعه می‌کنند، در حالی که سایر افراد ترجیح می‌دهند در ویلا یا مجتمع مسکونی خود یک استخر استاندارد احداث کنند. لوازم و تجهیزات استخر معمولا با توجه به نوع کاربری و سرپوشیده یا روباز بودن آن‌ها می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند. تاسیسات استخر در واقع قلب تپنده آن هستند و ساخت استخر بدون استفاده از این تاسیسات امکان‌پذیر نخواهد بود. لوله‌کشی، سیستم روشنایی، سیستم فیلتراسیون و گرمایش استخر از مهم‌ترین تاسیسات و تجهیزات استخر به شمار می‌روند. در این مطلب با تاسیسات اصلی یک استخر استاندارد و نقش و اهمیت استفاده از آن‌ها آشنا می‌شویم.

تاسیسات استخر | مهم‌ترین تجهیزات برای راه‌اندازی یک استخر استاندارد و مدرن

تاسیسات استخر چیست؟

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که ساخت استخر تنها به معنای حفر یک گودال در قسمتی از زمین و پر کردن آن با آب است. در صورتی که مراحل ساخت استخر بسیار پیچیده‌تر بوده و تنها به کندن زمین، ساخت فونداسیون و بتن‌ریزی محدود نمی‌شود. نصب و راه‌اندازی تاسیسات استخر خانگی یا عمومی نیز یکی دیگر از مراحل مهم ساخت استخر به شمار می‌آید. به همین علت شما برای اجرای چنین پروژه بزرگی باید از نیروهای متخصص و باتجربه استفاده کنید.

به طور کلی، به هرگونه تجهیزات و لوازمی که از لحاظ فنی باعث بهبود کاربری و امکان استفاده از استخر می‌شوند، تاسیسات گفته می‌شود. از سیستم فیلتراسیون و گردش آب گرفته تا نورپردازی و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، همه جزئی از وسایل لازم برای استخر به شمار می‌آیند. شما بدون استفاده از این تجهیزات نمی‌توانید مراحل ساخت و تجهیز استخر را به پایان برسانید. زیرا استخر، سونا و جکوزی بدون استفاده از وسایل استخر عملا غیر قابل استفاده می‌شوند. معمولا بیشتر تاسیسات در فضای مشخصی به نام موتورخانه استخر نصب می‌شوند تا فرایند تعمیر و نگهداری آن‌ها ساده‌تر انجام شود.

برای کنترل و تنظیم تاسیسات استخر خانگی یا تفریحی و ورزشی معمولا یک تابلو برق را در موتورخانه نصب می‌کنند. تابلوی برق علاوه‌بر این که امکان تنظیم و کنترل تجهیزات و لوازم را فراهم می‌کند، از آسیب رسیدن به دستگاه به دلیل نوسانات برق و افزایش بار نیز پیشگیری خواهد کرد.

به طور کلی، تاسیسات طیف وسیعی از تجهیزات و لوازم را در بر می‌گیرد که هر یک در سیستم‌های مربوط به خود وظایف مشخصی را برعهده دارند، عملکرد تجهیزات استخر خانگی یا عمومی می‌تواند به صورت مستقیم روی کیفیت آب  و تجربه شناگرانی که به استخر مراجعه می‌کنند اثرگذار باشد. به همین علت گفته می‌شود که تاسیسات قلب تپنده هر استخر هستند.

برای اطلاع از چگونگی طراحی و هزینه طراحی نقشه موتورخانه استخر و جکوزی با کارشناسان ما در برکه در ارتباط باشید.

تاسیسات استخر چیست؟

چرا باید از تاسیسات استخر استفاده کنیم؟

همان‌طور که اشاره کردیم، ساخت و راه‌اندازی یک استخر تنها به مراحل عمرانی مانند ساخت فونداسیون، بتن‌ریزی، آرماتوربندی و … محدود نمی‌شود. شما در کنار ایجاد یک بستر مناسب برای ساخت استخر برای راه‌اندازی آن به تجهیزات و لوازم پیشرفته و استاندارد نیاز دارید. بدون خرید لوازم و وسایل لازم برای استخر و عدم نصب و راه‌اندازی آن‌ها در موتورخانه، شما در ابتدایی‌ترین کارها نیز با مشکل مواجه می‌شوید. اما سوالی که ممکن است برای شما نیز به وجود آمده باشد، این است که نصب تاسیسات استخر چه نقشی در عملکرد آن دارد و اصلا چرا باید از این تجهیزات و لوازم استفاده کنیم؟

چرا باید از تاسیسات استخر استفاده کنیم؟

تنظیم دمای آب و محیط استخر

تصور کنید که شما قصد دارید در فصول سرد سال و روزهای برفی برای گذراندن اوقات فراغت خود با دوستان یا اعضای خانواده به استخر بروید. شما وارد استخری می‌شوید که آب آن در مرحله انجماد قرار دارد و در فضای استخر هیچ خبری از سیستم‌های گرمایشی نیست. بدون شک شما از شنا کردن در چنین استخری پشیمان می‌شوید و  به سرعت استخر را ترک خواهید کرد.

نصب و راه‌اندازی سیستم‌های گرمایشی یکی از اصلی‌ترین پیش‌نیازهای هر استخری به شمار می‌آید. اگر استخری از چنین تجهیزات و لوازم ضروری برای گرمایش محیط و آب استخر استفاده نکند، عملا در بسیاری از روزها و ماه‌های سال غیرقابل استفاده خواهد شد.

ازطرف دیگر، تصور کنید که شما در کنار استخر قصد تاسیس جکوزی یا حوضچه آب سرد را نیز داشته باشید. آیا بدون استفاده از تجهیزات مناسب برای کنترل و تنظیم دمای آب می‌توانید جکوزی یا حوضچه آب سرد را راه‌اندازی کنید؟ بدون شک جواب شما به این سوال منفی است.

در نتیجه یکی از مهم‌ترین دلایلی که ما به نصب تاسیسات استخر نیاز داریم، مربوط به بحث تنظیم و کنترل دمای آب و محیط استخر می‌شود. شما می‌توانید با نصب تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در موتورخانه و فضای استخر، دمای آب و محیط را برای تمامی فصول و شرایط دمایی گوناگون تنظیم کنید و شرایط را در حالت ایده‌آل نگه دارید.

تنظیم دمای آب و محیط استخر

فیلتراسیون آب و رعایت نکات بهداشتی

احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که وارد استخری شوید که به خاطر کثیف بودن آب تمایلی برای ورود به استخر نداشته باشید و از آب‌تنی و شنا پشیمان شوید. اگر در استخری از تجهیزات پیشرفته برای فیلتراسیون آب استفاده نشود، محیط استخر به خاطر رطوبت بالا به سرعت به محل مناسبی برای رشد انواع میکروب، باکتری و آلودگی‌ها تبدیل خواهد شد. وجود چنین شرایطی می‌تواند سلامتی افرادی را که از استخر استفاده می‌کنند به خطر بیندازد.

فیلتراسیون یا همان تصفیه آب در استخرهای عمومی، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در طول روز صدها نفر وارد آب استخرهای عمومی می‌شوند. ممکن است بسیاری از این افراد به بیماری‌های عفونی یا پوستی مبتلا باشند. اگر شما آب را با استفاده از لوازم و تجهیزات استخر به صورت مداوم تصفیه و ضدعفونی نکنید، تمامی افرادی که وارد آب استخر می‌شوند به انواع بیماری‌های عفونی و پوستی مبتلا خواهند شد. استخرهای روباز نیز از این قاعده جدا نیستند.

استخرهای روباز نیز از این قاعده جدا نیستند و برای فیلتراسیون و ضدعفونی کردن آب آن‌ها نیز باید به سراغ نصب تاسیسات استخر خانگی یا عمومی رفت. این استخرها نه تنها محل مناسبی برای گسترش بیماری‌های پوستی و عفونی هستند، بلکه در معرض بسیاری از آلودگی‌هی محیطی نیز قرار دارند. عدم استفاده از سیستم فیلتراسیون آب می‌تواند باعث رشد جلبک و خزه روی دیواره‌ها یا اطراف استخر شود و آب را آلوده کند. به همین علت، سیستم فیلتراسیون یکی از مهم‌ترین لوازم موتورخانه استخر به شمار می‌آید.

فیلتراسیون آب و رعایت نکات بهداشتی

گردش آب و تامین آب هدررفته توسط تاسیسات استخر

یکی از مهم‌ترین دلایل نصب تاسیساتی مانند لوله‌کشی و اتصالات تامین آب استخر و وارد کردن آن به سیکل فیلتراسیون و گرمایش است. اگر شما از تاسیسات استخر استفاده نکنید، چگونه می‌توانید آب را به بخش‌هایی مانند سیستم تصفیه یا سیستم گرمایش استخر منتقل کنید؟ چگونه می‌توانید آب تبخیرشده یا هدر رفته استخر را تامین کنید؟

آب استخر برای تصفیه و ضدعفونی شدن مداوم باید از طریق لوله‌کشی‌های مناسب به موتورخانه منتقل شود تا بتوان با استفاده از لوازم موتورخانه استخر فرایند فیلتراسیون آب را به صورت کامل انجام داد. البته فیلتراسیون به تنهایی کافی نیست و آب باید با استفاده از مواد شیمیایی مناسب ضدعفونی شود. لوله‌کشی‌ها و اتصالات در تمامی این مراحل وظیفه انتقال آب به موتورخانه و کاسه استخر را برعهده دارند.

از طرف دیگر همان‌طور که اشاره کردیم، شما برای تنظیم دمای آب باید از سیستم گرمایش استخر استفاده کنید. تجهیزات اصلی سیستم‌های گرمایش نیز معمولا در موتورخانه استخر نصب می‌شوند. این بدان معنا است که شما علاوه‌بر فیلتراسیون، برای تنظیم دمای آب نیز به لوله‌کشی و اتصالات نیاز دارید. در نتیجه نقش لوله‌کشی و تاسیسات موتورخانه استخر خانگی یا عمومی در سیستم گردش آب انکارناپذیر است.

از دیگر دلایلی که باعث اهمیت تاسیسات استخر می‌شوند، می‌توان به نقش آن‌ها در تامین آب استخر اشاره کرد. علاوه‌بر این که شما برای تخلیه و پر کردن آب استخر به تاسیسات و تجهیزات مناسب نیاز دارید، بلکه برای تامین آب هدر رفته نیز باید از لوازم استخر استفاده کنید. معمولا به دلیل ورود و خروج افراد به داخل استخر، بخشی از آب موجود در کاسه استخر یا جکوزی به هدر می‌رود. از طرف دیگر تبخیر نیز می‌تواند باعث هدر رفت آب شود. شما با استفاده از سیستم گردش آب می‌توانید از هدر رفت آب و پایین رفتن سطح آب استخر جلوگیری کنید.

گردش آب و تامین آب هدررفته توسط تاسیسات استخر

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

کمبود انرژی در سال‌های اخیر به یکی از دغدغه‌های اصلی ما تبدیل شده است. به همین علت، افراد برای تامین آب و انرژی مورد نیاز استخر معمولا با نگرانی‌هایی مواجه می‌شوند. ممکن است بسیار از افراد به دلیل هزینه بالای انرژی از ساخت و راه‌اندازی استخر منصرف شوند. اما خوشبختانه راه‌حل‌هایی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های شما شود.

یکی از مهم‌ترین دلایل نصب و راه‌اندازی تاسیسات استخر، مربوط به بحث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. تصور کنید که امکان استفاده از تجهیزات استخر برای راه‌اندازی سیستم گردش آب فراهم نباشد. در چنین حالتی شما برای تصفیه و ضدعفونی کردن آب هیچ راهی ندارید به غیر از این که آب استخر را به طور کامل تخلیه کنید! اما تاسیسات به شما این اجازه را می‌دهند که آب استخر را به گردش درآورده و آن را به قسمت‌های مختلف منتقل کنید. همین امر باعث کاهش مصرف آب و صرفه‌جویی در انرژی می‌شود. در واقع سیستم گردش آب از هدر رفت آب استخر جلوگیری می‌کنند.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

تاسیسات مربوط به سیستم گردش آب استخر

بدون شک یکی از اصلی‌ترین تاسیسات استخر سیستم گردش آب آن است که در علمکرد استخر نقش بسیار پررنگی دارد. سیستم گردش آب نه تنها به انتقال آب کمک می‌کند، بلکه در فیلتراسیون و ضدعفونی کردن آب استخر نیز نقش غیرقابل انکاری را ایفا می‌کند. در واقع سیستم گردش و فیلتراسیون آب رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و وجود یکی از این سیستم‌ها بدون دیگری هیچ معنایی نخواهد داشت. بسیاری از لوازم و تجهیزات استخر به منظور راه‌اندازی سیستم گردش و فیلتراسیون آب در بخش‌های مختلف استخر نصب می‌شوند. بخشی از این لوازم استخر در کاسه و بخشی دیگر در بخش موتورخانه استخر قرار دارند.

تاسیسات مربوط به سیستم گردش آب استخر

سیستم گردش و فیلتراسیون آب معمولا از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود که عبارتند از:

 • سیستم مکش آب: وظیفه هدایت آب به داخل سیستم گردش و فیلتراسیون را برعهده دارد و شامل اسکیمر، خروجی‌های اصلی، اتصالات و لوله‌ها می‌شود
 • سیستم تصفیه آب: سیستم فیلتراسیون وظیفه تصفیه آب ورودی از سیستم مکش را برعهده دارد. پمپ‌ها، فیترها و تصفیه‌کننده‌ها در این سیستم نصب می‌شوند
 • سیستم برگشتی: همان‌طور که از آن نام آن پیدا است، این سیستم وظیفه هدایت آب به داخل کاسه استخر را برعهده دارد. پمپ، لوله‌های برگشتی، نازل ورودی استخر و … در این بخش نصب می‌شوند

سیستم گردش آب چه وظایفی دارد؟

همان‌طور که اشاره کردیم، استخر بستر مناسبی برای رشد و تکثیر انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها است و به همین علت، آب استخر باید به صورت مداوم تصفیه و ضدعفونی شود. از طرف دیگر، شما برای پر یا خالی کردن آب استخر و انتقال آن به سیستم فیلتراسیون باید اقدام به نصب لوله‌کشی و تاسیسات استخر کنید. راه‌اندازی استخر بدون استفاده از سیستم گردش آب امکان‌پذیر نیست. زیرا شما برای تمامی مراحل فیلتراسیون و گرمایش آب به این سیستم نیاز دارید.

مهم‌ترین وظایف سیستم گردش و فیلتراسیون آب عبارتند از:

 • تامین آب هدر رفته: ممکن است بخش از آب استخر به دلیل تبخیر یا ورود و خروج افراد از داخل آب استخر به هدر رود. سیستم گردش آب می‌تواند آب هدر رفته را جبران و تامین کند
 • انتقال آب به سیستم فیلتراسیون: لوله‌کشی و اتصالات موجود در سیستم گردش آب می‌توانند آب استخر را به سیستم فیلتراسیون منتق کنند
 • کمک به ضدعفونی کردن آب: در سیستم فیلتراسیون، آب استخر به کمک تجهیزات استخر به طور کامل از هرگونه آلودگی پاک می‌شود

سیستم گردش آب چه وظایفی دارد؟

لوازم و تجهیزات استخر برای راه‌اندازی سیستم گردش آب

تجهیزات سیستم گردش آب از مهم‌ترین وسایل لازم برای استخر به شمار می‌آیند. تاسیسات مورد استفاده در این سیستم بیشتر وظیفه انتقال آب به بخش‌های مختلف مانند موتورخانه استخر خانگی یا عمومی را بر عهده دارند. آب از طریق این سیستم به موتورخانه منتقل شده و در آنجا توسط وسایل موتورخانه فرایند فیلتراسیون یا گرمایش آب با موفقیت انجام می‌شود. شما برای راه‌اندازی تاسیسات استخر در سیستم گردش آب باید از نیروهای متخصص و باتجربه استفاده کنید. زیرا سیستم گردش آب یکی از حساس‌ترین بخش‌های هر استخر به شمار می‌آید و عملکرد آن به صورت مستقیم روی سایر سیستم‌ها و تجهیزات استخر خانگی یا عمومی تاثیرگذار است.

مهم‌ترین تجهیزات استخر برای راه‌اندازی سیستم گردش آب عبارتند از:

 • پمپ آب
 • اسکیمر
 • خروجی اصلی
 • لوله‌کشی خطوط مکش
 • شیرآلات فشار قوی
 • خطوط بازگشتی
 • جت‌های برگشتی

وظیفه پمپ در تاسیسات استخر

وظیفه پمپ در تاسیسات استخر

راه‌اندازی تاسیسات استخر در بخش سیستم گردش آب بدون استفاده از پمپ امکان‌پذیر نیست. پمپ وظیفه انتقال آب از خروجی اصلی و خطوط مکش به داخل سیستم فیلتراسیون را برعهده دارد. همچنین پمپ پس از پایان مراحل فیتراسیون و گرمایش، می‌تواند آب را از طریق خطوط و جت‌های برگشتی به داخل کاسه استخر یا جکوزی و حوضچه‌های آب سرد منتقل کند. انتخاب زمان مناسب برای کار کردن پمپ یکی از عواملی است که می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود.

پمپ‌های مورد استفاده در سیستم گردش آب استخر از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. موتور، پروانه و توری به عنوان سه بخش اصلی هر پمپ شناخته می‌شوند که وظیفه انتقال آب به بخش‌های مختلف موتورخانه را برعهده دارند.

یکی از مهم‌ترین عواملی که در هنگام خرید تجهیزات استخر باید به آن توجه کرد، ابعاد استخر است. بدون شک شما برای استخرهایی با متراژ بالا باید از پمپ‌هایی با توان بالاتر استفاده کنید. برای ایجاد جریان و انتقال آب در تاسیسات استخر معمولا از سه نوع پمپ تک سرعته، دو سرعته و دور متغیر استفاده می‌شود. توان انتقال آب در هر یک از این پمپ‌ها با دیگری متفاوت است.

وظیفه اسکیمر در تاسیسات استخر چیست؟

فرایند گردش و انتقال آب به سیستم فیلتراسیون از اسکیمرهای موجود در کاسه استخر آغاز می‌شود. اسکیمرها معمولا در بخش‌های مختلف کاسه استخر نصب می‌شوند و وظیفه جمع‌آوری مواد زائد و آلودگی‌های موجود در آب را برعهده دارند. اسکیمرها نوعی تجهیزات پلاستیکی هستند که از انواع پلیمرها یا پلاستیک‌های ABS تولید می‌شوند. در داخل اسکیمرها سبدی تعبیه می‌شود که وظیفه به دام انداختن اجسام درشت و شناور بر روی آب مانند مو، حشرات، برگ درختان و … را برعهده دارد.

وجود این سبد در داخل اسکیمر باعث می‌شود که اجسام بزرگ نتوانند وارد سیستم فیلتراسیون شده و عملکرد فیلترها را مختل کنند. زیرا مختل شدن عملکرد فیلترها نه تنها باعث کاهش کیفیت آب و امکان ورود آلودگی به داخل استخر می‌شود، بلکه می‌تواند هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری لوازم موتورخانه استخر را افزایش دهند. البته اسکیمر کاربرد مهم دیگری نیز دارد. اسکیمر می‌تواند با توزیع کلر باعث ضدعفونی شدن آب استخر شود و به نابودی میکروب و باکتری‌ها کمک کند. در نتیجه شما در هنگام راه‌اندازی تاسیسات استخر نباید نصب اسکیمر را فراموش کنید.

وظیفه اسکیمر در تاسیسات استخر چیست؟

نقش خروجی اصلی در تخلیه آب

اگر در هنگام شنا در استخر به کف استخر نگاهی انداخته باشید، بدون شک متوجه حضور این خروجی‌های اصلی در قسمت‌های مختلف شده‌اید. شاید این سوال برای شما نیز به وجود آمده باشد که این خروجی‌ها چه وظیفه‌ای را برعهده دارند و نقش آن‌ها در سیستم گردش آب استخر چیست؟ وظایف خروجی‌ اصلی یا همان Main Drain که در کف استخر تعبیه می‌شود، شباهت زیادی به وظایف اسکیمر دارد.

در ست مانند اسکیمرها، از خروجی‌های اصلی برای تخلیه آب استخر و انتقال آن به سیستم فیلتراسیون یا گرمایش استفاده می‌شود. البته اسکیمرها و خروجی‌های اصلی علاوه‌بر محل قرارگیری تفاوت‌های دیگری نیز دارند. خروجی اصلی باعث بهبود مکش آب می‌شود که این امر می‌تواند مصرف انرژی در پمپ‌ها را کاهش دهد. زیرا آب می‌تواند با فشار بیشتری از طریق لوله‌کشی‌های تاسیسات استخر به سمت سیستم فیلتراسیون حرکت کند.

از طرف دیگر، اگر به شکل ظاهری سیستم خروجی اصلی کف استخر توجه کرده باشید، متوجه می‌شوید که این خروجی در جداسازی مواد زائد از جریان آب نقشی ندارد. زیرا اکثر این مواد روی سطح آب شناور می‌مانند و باید آن‌ها را از طریق اسکیمر از جریان آب استخر خارج کرد. در نتیجه شما برای حفظ عملکرد سیستم گردش آب استخر باید از اسکیمر و خروجی اصلی به صورت همزمان استفاده کنید.

نقش خروجی اصلی در تخلیه آب

لوله‌کشی خطوط مکش سیستم گردش آب

خطوط مکش، اتصالات و لوله‌ها مسیر اصلی منتقل کردن آب از طریق اسکیمر و خروجی اصلی استخر به سیستم فیلتراسیون هستند و در این سیکل نقش مهمی را ایفا می‌کنند. انتخاب نوع لوله‌های به‌کار رفته در خطوط مکش سیستم گردش آب استخر از اهمیت بالایی برخوردار است. شما برای راه‌اندازی تاسیسات استخر باید با توجه به متراژ استخر و فاصله موجود میان استخر و لوازم موتورخانه استخر تعداد دقیق لوله‌ها و اتصالات مورد نیاز برای خطوط مکش سیستم گردش آب را محاسبه کنید. برای این منظور بهتر است از کارشناسان و تکنسین‌های فعال در حوزه تاسیسات کمک بگیرید تا در مراحل لوله‌کشی و نصب تجهیزات استخر خانگی با مشکل مواجه نشوید. زیرا در صورت بروز مشکل، باید هزینه زیادی را صرف بازسازی خطوط مکش کنید.

جنس لوله‌های مورد استفاده برای راه‌اندازی و نصب خطوط مکش از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند هزینه‌های مربوط به تعمیرو  نگهداری استخر را کاهش دهد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که برای تاسیس خط مکش از لوله‌های PVC استفاده ‌کنند. اما این لوله‌ها برای راه‌ندازی سیستم گردش آب گزینه چندان مناسبی نیستند. زیرا این لوله‌ها نقاط ضعف بزرگی دارند. به عنوان مثال، لوله‌های PVC در مقابل خوردگی مقاومت کمی دارند و به سرعت کارایی خود را از دست می‌دهند.

در نتیجه بهتر است برای لوله‌کشی تاسیسات استخر به فکر استفاده از یک جایگزین مناسب باشید. لوله‌های UPVC بهترین گزینه برای تاسیس خطوط مکش به شمار می‌روند. چرا که لوله‌های UPVC در برابر خوردگی مقاومت قابل قبولی از خود نشان می‌دهند. البته برای بهبود عملکرد این لوله‌ها از چسب‌های مخصوص و پرایمر نیز استفاده می‌شود.

لوله‌کشی خطوط مکش سیستم گردش آب

استفاده از شیرآلات مناسب در تاسیسات استخر

استفاده از شیرآلات مناسب یکی دیگر از پیش‌نیازهای ضروری برای تاسیس سیستم گردش آب استخر به شمار می‌آید. معمولا در کنار لوله‌های UPVC به کار رفته در سیستم گردش آب از شیرهای فشار قوی UPVC استفاده می‌شود. این شیرها وظیفه قطع یا وصل کردن جریان آب را برعهده دارند و به کمک لوله‌کشی آب را به قسمت‌های مختلف تاسیسات استخر خانگی یا عمومی منتقل می‌کنند.

شیرهای توپی UPVC به دلیل عملکرد فوق‌العاده خود در بخش‌های مختلفی از سیستم گردش آب نصب می‌شوند که عبارتند از:

 • لوله خروجی کف استخر یا همان Main Drain
 • قسمت خروجی اسکیمرهای تعبیه‌شده در کاسه استخر
 • قسمت ورودی و خروجی پمپ‌ها
 • پیش و پس از فیلترهای تصفیه
 • خروجی بک واش فیلترها
 • قبل و بعد از مبدل‌های حرارتی سیستم گرمایشی موتورخانه

نقش خطوط بازگشتی در انتقال آب به استخر

نقش خطوط بازگشتی در انتقال آب به استخر

پس از عبور آب از سیستم فیلتراسیون و سیستم گرمایشی موتورخانه، شما باید برای انتقال مجدد آب به داخل استخر از خطوط بازگشتی استفاده کنید. همان‌طور که اشاره کردیم، در کنار این لوله‌کشی‌ها از شیرآلت فشار قوی برای کنترل جریان آب استفاده می‌شود. البته نقش پمپ در انتقال آب از طریق خطوط بازگشتی به داخل استخر نیز قابل توجه است. طول لوله‌های مورد استفاده در خطوط بازگشتی به عوامل مهمی مانند ابعاد استخر و فاصله موجود میان موتورخانه و استخر بستگی دارد.

درست مانند لوله‌های مکش، برای تاسیس خطوط برگشت سیستم گردش آب نیز می‌توان از لوله‌هایی با جنس‌های مختلف استفاده کرد که هر یک مزایا و معایب منحصربه‌فردی دارند. معمولا جنس لوله‌های مورد استفاده در خطوط مکش و خطوط برگشتی با یکدیگر یکسان است. استفاده از جنس‌های مختلف به هیچ‌گونه نمی‌تواند منطقی باشد.

در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که برای لوله‌کشی تاسیسات استخر در خطوط بازگشتی نیز از همان لوله‌های UPVC استفاده کنید که در برابر خوردگی مقاومت قابل قبولی دارند. خطوط برگشتی سیستم فیلتراسیون موتورخانه را به جت‌های برگشتی که محل ورود آب به داخل استخر است، متصل می‌کند. آب‌بندی این لوله‌ها در جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات و لوازم موتورخانه استخر نقش مهمی دارد. شما می‌توانید با استفاده از عایق‌های رطوبتی مناسب، این خطوط بازگشتی را در برابر رطوبت عایق‌ کنید.

جت‌های برگشتی؛ انتقال آب از تاسیسات به داخل استخر

اگر به دیواره استخرها نگاه کرده باشید، متوجه می‌شوید که در کنار اسکیمرها، دریچه‌های دیگری نیز نصب شده‌اند که وظیفه انتقال آب به داخل استخر یا جکوزی را برعهده دارند. این دریچه‌ها همان جت‌های برگشتی هستند که آب را پس از عبور از مراحل گرمایش و فیلتراسیون در موتورخانه به داخل کاسه استخر یا جکوزی منتقل می‌کنند. اگر شما در داخل استخر جلوی یکی از این جت‌های برگشتی بایستید، می‌توانید جریان آب نسبتا گرمی را که در حال ورود به کاسه استخر است، حس کنید.

تعداد جت‌های بازگشتی تعبیه‌شده در استخر به طور مستقیم با ابعاد و متراژ استخر در ارتباط است. بدون شک هر چه استخر شما بزرگتر باشد، برای تامین آب و انتقال آن از سیستم گردش آب به داخل کاسه استخر به تعداد دریچه‌های بازگشتی بیشتری نیاز دارید. آب از طریق جت‌های برگشتی با فشار بالا وارد استخر شده و با مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده ترکیب می‌شود. به این صورت آب استخر شما همیشه تمی و عاری از هرگونه آلودگی باقی خواهد ماند.

نصب تاسیسات استخر در سیستم فیلتراسیون

نصب تاسیسات استخر در سیستم فیلتراسیون

سیستم تصفیه یا همان فیلتراسیون یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تاسیسات استخر به شمار می‌آید. بدون وجود سیستم فیلتراسیون، آب استخر به سرعت آلوده شده و به محل مناسبی برای رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها تبدیل خواهد شد. عدم نصب و استفاده از این سیستم در موتورخانه استخر می‌تواند سلامتی افراد را به خطر بیندازد. زیرا آب استخر به صورت مستقیم با پوست شما در تماس است و حتی به راحتی می‌تواند وارد دهان شما شود. در نتیجه آلوده بودن آب می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

یکی از دلایلی که باعث اهمیت بیش از پیش استفاده از سیستم فیلتراسیون می‌شود، این است که مواد ضدعفونی‌کننده مانند کلر به تنهایی نمی‌توانند همه آلاینده‌های موجود در آب را از بین ببرند. سیستم فیلتراسیون برخلاف مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده می‌تواند زباله‌های کوچک، ذرات ریز و درشت و انواع میکروب و باکتری‌ها را از آب استخر جدا کند. از طرف دیگر استفاده بیش از اندازه از مواد ضدعفونی‌کننده می‌تواند اثر معکوس داشته باشد و سلامت شناگران را بیشتر در معرض خطر قرار دهد. در نتیجه نمی‌توان وظیفه پاکسازی آب استخر را تنها بر دوش مواد شیمیایی گذاشت. شما می‌توانید با توجه به نیاز و نوع کاربری استخر خود از فیلترهای مختلفی برای تصفیه آب استفاده کنید.

معمولا برای فیلتراسیون آب در تاسیسات استخر از سه نوع فیلتر استفاده می‌شود که عبارتند از:

 • فیلتر کارتریجی
 • فیلتر شنی
 • فیلتر دیاتومه

فیلتر شنی چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر شنی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به دنبال یک گزینه مقرون به صرفه و کاربردی برای تاسیسات استخر در سیستم فیلتراسیون هستید،  فیلتر شنی بهترین گزینه ممکن است. معمولا برای فیلتراسیون آب استخرهایی با متراژ بالا از فیلترهای سنی استفاده می‌شود. این فیلتر کاربردی به عنوان یکی از اصلی‌ترین لوازم موتورخانه استخر می‌تواند ذرات و آلودگی‌هایی با ابعاد 20 میکرون یا بیشتر را به سادگی از جریان آب جدا کند.

البته همان‌طور که می‌دانید، در آب آلاینده‌هایی وجود دارند که ابعاد آن‌ها ممکن است به کمتر از 10 میکرون برسد. بنابراین شما نمی‌توانید از فیلتر شنی برای تصفیه این ذرات ریز استفاده کنید. در نتیجه اگر قصد خرید و نصب این فیلتر در موتورخانه استخر خود را دارید، حتما برای پاکسازی آب باید از مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده به عنوان مکمل استفاده کنید. به این صورت می‌توانید آلاینده‌های ریزتری را که وارد جریان آب استخر شده‌اند، به راحتی حذف کنید.

مزایای استفاده از فیلتر کارتریجی در تاسیسات استخر

فیلتر کارتریجی که با نام فیلتر میکرونی نیز شناخته می‌شود، یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات و لوازم استخر برای فیلتراسیون آب است. این فیلتر می‌تواند املاح و آلاینده‌های موجود در استخرهای آب‌درمانی یا استخرهای شنا را به با سرعت و دقت بالایی حذف کند و آب شفاف، پاکیزه و زلال را از طریق خطوط بازگشتی به استخر یا جکوزی منتقل کند.

فیلتر کارتریجی یک صفحه استوانه‌ای است که می‌تواند عملیات فیلتراسیون را بدون نیاز به بک واش انجام دهد. از مهم‌ترین مزایای این فیلتر می‌توان سهولت در تمیزکردن فیلتر، ایجاد افت فشار کمتر در مقایسه با سایر فیلتر‌ها و قابلیت حذف ذرات بسیار کوچک اشاره کرد. فیلتر میکرونی یا کارتریجی می‌تواند ذرات ریزی با ابعاد 2 تا 7 میکرون را از آب استخر جدا کند. این فیلتر در انواع استخرها با کاربری‌های مختلف قابل استفاده است و عملکرد قابل قبولی را از خود نشان می‌دهد. البته قیمت این فیلتر در مقایسه با فیلترهای شنی بیشتر است، اما می‌تواند ذرات ریزتری را از آب جدا کند.

فیلتر دیاتومه؛ موثرترین تجهیز برای فیلتراسیون آب

فیلتر دیاتومه؛ موثرترین تجهیز برای فیلتراسیون آب

اگر به دنبال موثرترین تجهیزات و وسایل موتورخانه استخر برای فیلتراسیون آب می‌گردید، باید بدون درنگ به سراغ فیلتر دیاتومه بروید. این فیلتر می‌تواند ذراتی را از جریان آب حذف کند که حتی فیلتر کارتریجی نیز در جداسازی آن‌ها ناتوان است. شما می‌توانید با استفاده از فیلتر دیاتومه ذرات ریزی با ابعاد 5 میکرون را از جریان آب حذف کیند. داخل مخزن این فیلتر پره‌هایی تعبیه شده که روی سطح آن‌ها با پودری به نام پودر دیاتومه پوشیده شده‌اند. این پودر از خرد شدن فسیل‌های باقی‌مانده از گیاهان دریایی دارای پوسته سیلیسی به دست می‌آید. علت اصلی عملکرد باورنکردنی فیلتر دیاتومه در حذف آلاینده‌ها وجود همین پودر است.

فیلتر دیاتومه از لحاظ شیمیایی کاملا خنثی است و نمی‌تواند ساختار آب را دچار تغییر کند و یک گزینه ایده‌آل برای نصب در تاسیسات استخر به شمار می‌آید. البته کاملا مشخص است که شما برای خرید این فیلتر باید هزینه زیادی را پرداخت کنید. به همین علت، شاید نصب این فیلتر در موتورخانه استخرهایی با متراژ بالا گزینه مقرون‌ به‌ صرفه‌ای نباشد. البته همه چیز به نیاز و مقدار بودجه شما بستگی دارد. اگر از لحاظ بودجه محدودیتی ندارید و به نظافت استخر اهمیت می‌دهید، این فیلتر می‌تواند برای استخر شما بهترین گزینه ممکن باشد.

سیستم گرمایشی؛ از اصلی‌ترین تاسیسات استخر

همان‌طور که اشاره کردیم، شما به منظور ایجاد شرایط ایده‌آل برای شنا و آب‌تنی در فصول مختلف سال باید دمای آب و محوطه استخر را در محدوده استاندارد نگه دارید. معمولا در فصول سرد سال احساس نیاز به یک سیستم گرمایشی مناسب برای تعدیل دمای آب و گرم کردن محیط استخر پررنگ‌تر می‌شود. به همین علت سیستم گرمایشی یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر تاسیسات استخر خانگی و عمومی به شمار می‌آید. این سیستم معمولا در موتورخانه و بعد از تجهیزات سیستم فیلتراسیون آب نصب می‌شود.

مزایای استفاده از گرم‌کن گازی

برای گرم کردن آب استخر از انواع مختلفی از گرم‌کن‌ها استفاده می‌شود که هر یک مزایا و معایب منحصربه‌فرد خود را دارند. برخی از گرم‌کن‌ها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند آب استخر را در فصول سرد سال با سرعت بیشتری گرم کنند.

در نتیجه شما برای انتخاب نوع گرم‌کن باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید که عبارتند از:

 • ابعاد استخر: برای گرم کردن استخرهای بزرگ‌تر نیاز به گرم‌کن‌هایی با توان بالاتر دارید
 • میزان مصرف انرژی: توجه به نوع گرم‌کن برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • نوع نیاز: نیاز شما می‌تواند در انتخاب سیستم گرم‌کن اثرگذار باشد. به عنوان مثال گرم‌کن برای استخر روباز خریداری شده است یا برای استخر سرپوشیده؟
 • مقدار بودجه: بدون شک مقدار بودجه شما می‌تواند در خرید گرم‌کن‌های پیشرفته‌تر اثرگذار باشد
 • عوامل زیست‌محیطی: به عنوان مثال، اگر قصد دارید که از آلودگی محیط زیست جلوگیری کنید، می‌توانید از گرم‌کن‌های خورشیدی استفاده کنید

مزایای استفاده از گرم‌کن گازی

گرم‌کن گازی یکی از انواع کاربردی گرم‌کن تاسیسات استخر است که برای تامین انرژی از سوخت‌ فسیلی استفاده می‌کند. این گرم‌کن‌ها توان بسیار بالایی دارند و می‌توانند به سرعت آب استخر را گرم کنند. همچنین میزان گرمای تولیدشده توسط گرم‌کن گازی در مقایسه با سایر تجهیزات استخر بیشتر است و می‌تواند برای تامین گرمای استخرهای بزرگ گزینه مناسبی باشد. از دیگر مزایای گرم‌کن‌های گازی نیز می‌توان به طول عمر بالای این سیستم گرمایشی اشاره کرد.

اگر در حال نصب تاسیسات استخر تفریحی و ورزشی هستید و به دنبال یک گرم‌کن مناسب می‌گردید، گرم‌کن گازی بهترین گزینه در اختیار شما است. شما می‌توانید از این گرم‌کن برای افزایش دمای آب استخر و گرم کردن دوش‌های آب، سرویس‌های بهداشتی، جکوزی و حتی محوطه استخر استفاده کنید.

البته مصرف سوخت‌های فسیلی می‌تواند باعث آلودگی هوا و تخریب محیط زیست شود. در نتیجه استفاده از سوخت فسیلی برای گرم کردن آب یکی از بزرگترین معایب گرم‌کن گازی به شمار می‌آید. در نتیجه اگر برای محیط زیست ارزش و اهمیت قائل هستید، باید به سراغ گزینه‌های جایگزین بروید. البته هنوز هیچ جایگزینی که بتواند در گرم کردن آب استخر عملکردی مشابه با گرم‌کن‌های گازی داشته باشد، به بازار عرضه نشده است.

گرم‌کن برقی چیست؟

گرم‌کن برقی چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیدا است، گرم‌کن برقی با استفاده از جریان الکتریسیته کار می‌کند. بازدهی این گرم‌کن در مقایسه با مصرف برق بالای خود، نسبتا پایین است. در نتیجه شما نمی‌توانید برای افزایش دمای آب استخرهای ورزشی و تفریحی بزرگ از این گرم‌کن استفاده کنید. زیرا این گرم‌کن باعث افزایش شدید مصرف انرژی و هزینه‌های شما خواهد شد.

از طرف دیگر، شما برای نصب و راه‌اندازی این گرم‌کن باید از سیم‌پیچی‌های بسیار حساس و مدارهایی با جریان بالا استفاده کنید که هزینه نصب و راه‌اندازی تاسیسات را افزایش می‌دهد. به همین علت، پیشنهاد می‌شود که اگر قصد نصب تاسیسات استخر خانگی را دارید و به دنبال سیستم گرم‌کن هستید، می‌توانید از گرم‌کم برقی استفاده کنید. استفاده از این گرم‌کن در استخرهای عمومی به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد. از طرف دیگر، مصرف بالای انرژی می‌تواند آثار مخربی روی محیط زیست داشته باشد.

گرم‌کن خورشیدی؛ سازگار با محیط زیست

گرم‌کن‌های خورشیدی یکی از جدیدترین و پیچیده‌ترین سیستم‌های موجود برای گرمایش آب استخر هستند. این گرم‌کن‌ها برای گرم کردن آب استخر از انرژی خورشید استفاده می‌کنند. با وجود این که ماندگاری و دوام گرم‌کن‌های خورشیدی در مقایسه با سایر انواع گرم‌کن‌ها پایین‌تر است، این گرم‌کن‌ها به طور کامل با محیط زیست سازگار هستند و باعث آلودگی محیط زیست نمی‌شوند. به همین علت، امروزه کشورهای مدرن و پیشرفته به سمت استفاده از این سیستم گرمایشی رفته‌اند. گرم‌کن خورشیدی به عنوان یکی از مقرون به صرفه‌ترین تاسیسات استخر خانگی شناخته می‌شود.

گرم‌کن خورشیدی بهترین گزینه برای استخرهای روباز به شمار می‌آیند و می‌توانند دمای آب استخر را به کمک انرژی خورشیدی تا 5 درجه افزایش دهند. با وجود این که گرم‌کن خورشیدی برای تنظیم دمای آب در فصول گرم سال مناسب است، اما نمی‌تواند عملکرد خوب خود را در فصول سرد سال حفظ کند. در نتیجه شما برای گرم‌کردن استخرهای بزرگ در فصول سرد سال باید به سراغ گرم‌کن‌های دیگر بروید.

گرم‌کن خورشیدی؛ سازگار با محیط زیست

موتورخانه استخر چیست؟

راه‌اندازی یک سیستم گرمایشی و سیستم فیلتراسیون مناسب برای استخرهای خانگی، تفریحی و ورزشی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. نصب تاسیسات سیستم گرمایش استخر در پاییز و زمستان از سرد شدن آب و محوطه استخرها جلوگیری می‌کند و می‌تواند دما را در شرایط ایده‌آل نگه دارد. از طرف دیگر، موتورخانه بهترین مکان برای نصب و راه‌اندازی تاسیسات استخر در سیستم فیلتراسیون است.

به زبان ساده، موتورخانه استخر به محلی گفته می‌شود که وسایل استخر، مانند تجیزات سیستم گرمایش و تصفیه آب در آن قرار می‌گیرند. شرکت‌ها و پیمان‌کاران حرفه‌ای برای طراحی و ساخت موتورخانه‌ها از استانداردهای اروپایی مانند استاندارد DIN آلمان استفاده می‌کنند. در واقع ساخت یک استخر مدرن و پیشرفته بدون نصب تاسیسات مربوط به سیستم گرمایش و تصفیه آب در موتورخانه امکان‌پذیر نیست. لوازم موتورخانه‌ استخر باید به صورت ماهانه مورد بازرسی قرار بگیرند تا در صورت بروز نقص فنی بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن تجهیزات مورد نظر را تعمیر کرد. از اتاق موتورخانه استخر معمولا برای انبار کردن مواد شیمیایی تصفیه‌کننده آب مانند کلر و سیلیس استفاده می‌شود.

موتورخانه استخر چیست؟

نقش موتورخانه در نصب تاسیسات استخر

شما برای نصب و راه‌اندازی تاسیسات استخر و سیستم گرمایش و تصفیه آب باید به سراغ طراحی، ساخت و تجهیز موتورخانه بروید. ساخت موتورخانه در هنگام ساخت و اجرای استخرهایی با متراژ‌های بالا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. تجهیزات مورد نیاز برای گرمایش و تصفیه آب مانند انواع فیلترها، پمپ‌ها، منبع تحت فشار، مبدل حرارتی، دیگ و … باید در یک مجموعه متمرکز و سرپوشیده نصب شوند تا شما بتوانید دما و شرایط بهداشتی آب استخر را به درستی کنترل کنید. بهترین محل برای نصب و راه‌اندازی تجهیزات استخر خانگی یا استخرهای تفریحی و ورزشی عمومی، ساخت موتورخانه است.

نقش موتورخانه در نصب تاسیسات استخر

کدام تاسیسات در موتورخانه استخر نصب می‌شوند؟

راه‌اندازی موتورخانه استخر بدون استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته امکان‌پذیر نیست. شما برای ساخت یک موتورخانه استاندارد برای استخرهای خانگی یا تفریحی باید از تجهیزات و لوازم خاصی استفاده کنید که در فرایند گرمایش و تصفیه آب به شما کمک می‌کنند. وسایل موتورخانه استخر به طور کلی سه وظیفه اصلی یعنی تصفیه، گرمایش و گردش آب به داخل را برعهده دارند. فراموش نکنید که کیفیت تاسیسات استخر که در بخش موتورخانه نصب و راه‌اندازی می‌شوند، نقش بسیار مهمی را در کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی استخر ایفا می‌کنند.

به همین علت، متخصصان و کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که برای تهیه وسایل موتورخانه استخر همیشه به سراغ برندهای معتبر بروید و از اختصاص بخش بزرگی از بودجه خود برای خرید این وسایل و تجهیزات نترسید. مطمئن باشید که این هزینه اضافی در آینده بسیاری از هزینه‌های جانبی شما برای تعمیر و نگهداری موتورخانه استخرهای خانگی یا تفریحی و ورزشی را به شدت کاهش می‌دهد.

در بخش‌های قبلی به تعدادی از تاسیسات مهم استخر که وظیفه تصفیه آب و گرمایش آب استخر را برعهده دارند، آشنا شدیم. بسیاری از این تجهیزات در قسمت موتورخانه استخر نصب می‌شوند. البته تعداد تجهیزات و لوازم موتورخانه استخر تنها به همان چند گزینه محدود نمی‌شوند و تاسیسات دیگری نیز در این فضا نصب و راه‌اندازی می‌شوند که فرایند فیلتراسیون، گرمایش و گردش آب را تسریع می‌کنند.

کدام تاسیسات در موتورخانه استخر نصب می‌شوند؟

مهم‌ترین تجهیزاتی که در بخش‌های پیشین اشاره‌ای به آن‌ها نکرده‌ایم اما باید در مراحل راه‌اندازی موتورخانه برای استخر مورد استفاده قرار بگیرند، عبارتند از:

 • منبع تحت فشار
 • دیگ و مشعل
 • بویلر
 • سختی‌گیر آب
 • مبدل دارای کویل
 • مبدل حرارتی
 • تابلو برق

کاربرد دستگاه سختی‌گیر در فیلتراسیون آب

یکی از لوازم موتورخانه استخر که نقش مهمی را در فیلتراسیون آب برعهده دارد، سختی‌گیر نامیده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، آب شهرهای مختلف کشور ایران از نظر درصد و میزان املاح معدنی با یکدیگر متفاوت هستند. مقدار این مواد و املاح معدنی می‌توانند سختی آب را افزایش یا کاهش دهند. در نتیجه درصد سختی آب در تمامی مناطق کشور ایران با یکدیگر یکسان نیست. به عنوان مثال، شاید در یکی از مناطق کشور غلظت املاحی معدنی موجود در آب، مانند منیزیم یا کلسیم، بالاتر از حد استاندارد و مجاز تعیین‌شده باشد. سختی‌گیر یکی از وسایل موتورخانه استخر است که در چنین مواقعی به کمک شما می‌آید. این دستگاه می‌تواند درصد سختی آب را کاهش دهد.

نقش دیگ و مشعل در موتورخانه استخر تاسیسات

سختی‌گیر می‌تواند با حذف یا کاهش املاح و ترکیبات معدنی اضافی مانند کلسیم درصد سختی آب را به مقدار استاندارد برساند. به این صورت آبی که از طریق خطوط و جت‌های بازگشتی وارد استخر یا جکوزی می‌شود، کاملا سالم خواهد بود و نمی‌تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد.

نقش دیگ و مشعل در موتورخانه استخر تاسیسات

دیگ و مشعل از اصلی‌ترین وسایل موتورخانه استخر به شمار می‌آیند در تاسیسات بسیاری از استخرها برای گرم کردن آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. تاسیسات استخر در سیستم گرمایش موتورخانه دیگ را از آب پر می‌کنند. سپس آب موجود در دیگ توسط مشعل که حرارت خود را از یک مبدل حرارتی نصب‌شده در موتورخانه دریافت می‌کند، گرم می‌شود و به وسیله لوله‌کشی‌ها و اتصالات به بخش‌های مختلف استخر منتقل می‌شود. دیگ و مشعل نه تنها راندمان و ماندگاری بالا و قابل قبولی دارند، بلکه می‌توانند هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری تاسیسات استخر را کاهش دهند.

نصب منبع تحت فشار در موتورخانه استخر چه مزایایی دارد؟

نصب منبع تحت فشار در موتورخانه استخر چه مزایایی دارد؟

منبع تحت فشار نیز یکی دیگر از وسایل موتورخانه استخر است که استفاده از آن مزایای فراوانی دارد. این دستگاه می‌تواند استهلاک پمپ را که یکی از اصلی‌ترین تاسیسات استخر به شمار می‌آید، کاهش دهد. طرز کار منبع تحت فشار بسیار ساده‌ است. اما نقش همین دستگاه ساده در افزایش عمر مفید پمپ استخر و بالا نگه داشتن فشار آب انکارناپذیر است. اما این منبع تحت فشار چگونه کار می‌کند؟

وقتی که پمپ استخر روشن می‌شود و شروع به کار می‌کند، 4/3 از منبع تحت فشار از آب پر می‌شود. با بالا آمدن سطح آب در منبع تحت فشار، هوای موجود در منبع فشرده می‌شود. اگر دستگاه پمپ خاموش شود،  همین هوای فشرده شده در منبع تحت فشار می‌تواند فشار آب را در محدوده مورد نظر و استاندارد حفظ کند. در نتیجه شما نیاز ندارید که با باز شدن هر یک از شیرهای موجود در تاسیسات استخر، پمپ را مجدد روشن کنید. در نتیجه می‌توانیم بگوییم که منبع تحت فشار از مصرف بی‌رویه انرژی، افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و کاهش عمر مفید پمپ پیشگیری می‌کند.

استفاده از تابلو برق برای کنترل تاسیسات استخر

استفاده از تابلو برق برای کنترل تاسیسات استخر

بسیاری از تجهیزات و لوازمی که در موتورخانه استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرند، با جریان الکتریسیته کار می‌کنند. در نتیجه، نوسانات جریان برق می‌تواند به تجهیزات الکتریکی مانند پمپ‌ها، انواع فیلترها، پمپ تصفیه و … آسیب‌های شدیدی را وارد کند و حتی باعث سوختن آن‌ها شود. شما می‌توانید برای جلوگیری از بروز این مشکلات و افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری لوازم و تجهیزات استخر از یک تابلو برق ساده استفاده کنید.

تابلو برق یکی از وسایل موتورخانه استخر است که می‌تواند در برابر نوسانات برق و افزایش بار الکتریکی از تجهیزات برقی تاسیسات نصب شده در محیط موتورخانه محافظت کند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از تابلو برق عملکرد تجهیزات برقی مانند پمپ و فیلتر شنی را به سادگی تحت کنترل بگیرید. به عنوان مثال، شما می‌توانید در صورت پایین آمدن فشار آب استخر، با تنظیم تابلو برق پمپ استخر را به صورت خودکار روشن کنید. استفاده از تابلو برق نه تنها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و  هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری می‌شود، بلکه استهلاک تجهیزات و لوازم موتورخانه استخر را نیز به شدت کاهش می‌دهد.

تنظیم دمای آب استخر با استفاده از مبدل حرارتی

احتمالا این سوال برای شما نیز به وجود آمده است که برای گرم کردن آب در سیستم گرمایش استخر از چه تجهیزات و چه روشی استفاده می‌شود؟ مبدل حرارتی که به آن مبدل گرمایی نیز گفته می‌شود، تجهیزی است که وظیفه گرم کردن آب در استخرهای مختلف را برعهده دارد. این تجهیز در موتورخانه استخر نصب می‌شود. به طور کلی وظیفه مبدل گرمایی انتقال حرارت میان دو سیال است.

مبدل‌های حرارتی در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که هر یک ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و با توجه به همین ویژگی‌ها در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا در موتورخانه‌ استخرها از مبدل حرارتی پوسته و لوله استفاده می‌کنند. دلیل استفاده از این مبدل حرارتی مزایا و ویژگی‌های فوق‌العاده این دستگاه در زمینه انتقال حرارت به آب استخر است.

تنظیم دمای آب استخر با استفاده از مبدل حرارتی

مهم‌ترین مزایایی که باعث محبوبیت این نوع از مبدل‌های گرمایی برای نصب و راه‌اندازی تاسیسات استخر شده است، عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر فشار آب
 • سهولت در ساخت و نصب مبدل حرارتی پوسته و لوله
 • مقرون به صرفه بودن

طرز کار مبدل گرمایی پوسته و لوله نیز بسیار ساده است. برای گرم کردن آب به وسیله این مبدل حرارتی، آب استخر وارد داخل لوله‌هایی می‌شود که همگی به یک ورودی و خروجی مشخص متصل هستند. سپس سیال دیگری که دمای آن به وسیله دیگ و مشعل یا سایر سیستم‌های گرمایشی افزایش یافته است، در پوسته‌ای جاری می‌شود که این لوله‌های داخلی مبدل حرارتی را احاطه کرده است. سپس به دلیل اختلاف دمای موجود میان این دو سیال، حرارت از آب گرم موجود در پوسته به آب موجود در داخل لوله‌های مبدل منتقل می‌شود. به این ترتیب دمای آب افزایش پیدا می‌کند و از طریق جت‌های بازگشتی تعبیه‌شده در دیواره‌ها به استخر یا جکوزی بازمی‌گردد.

مبدل پوسته و لوله ساختار نسبتا ساده‌ای دارد و مهم‌ترین بخش‌های آن عبارتند از:

 • تیوب شیت
 • پوسته
 • ورودی و خروجی پوسته
 • لوله‌ها
 • ورودی و خروجی لوله‌ها
 • بافل‌ها

عوامل موثر بر هزینه راه‌اندازی تاسیسات استخر

عوامل موثر بر هزینه راه‌اندازی تاسیسات استخر

امروزه همه افراد به دنبال یافتن روش‌های مختلف برای کاهش هزینه نصب تاسیسات استخر هستند. خرید تجهیزات و لوازم استخر یکی از عواملی است که می‌تواند هزینه‌های سنگینی را به شما تحمیل کند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که برای مدیریت هر چه بهتر سرمایه و بودجه خود، حتما پیش از شروع به خرید و نصب تجهیزات با یک گروه متخصص و با تجربه مشورت کنید. کارشناسان باتجربه می‌توانند هزینه‌های مربوط به تجهیز استخر را برای شما برآورد کنند و با توجه به چند نکته اساسی در باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما شوند. اگر بدون برآورد هزینه‌ها اقدام به خرید تجهیزات استخر کنید، ممکن است در مراحلی مانند نصب و راه‌اندازی این تاسیسات با کمبود بودجه مواجه شوید.

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث افزایش یا کاهش هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی و نصب تاسیسات در بخش‌های مختلف استخرها شوند. به دلیل وجود شرایط نامساعد اقتصادی، شما حتما برای شروع به تجهیز استخر باید تمامی این عوامل را مد نظر قرار دهید. به این صورت می‌توانید بودجه خود را به درستی مدیریت کنید و پروژه را با موفقیت به پایان برسانید.

مهم‌ترین عواملی که می‌توانند هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی تاسیسات را تحت‌تاثیر قرار دهند، عبارتند از:

 • قیمت تجهیزات استخر: قیمت این تجهیزات معمولا تابع عواملی مانند قیمت ارز و تورم است
 • متراژ استخر: هر چه متراژ و مساحت استخر شما بیشتر باشد، برای تجهیز و نصب تاسیسات باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید
 • برند تولیدکننده تجهیزات: تجهیزات استخر توسط برندهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. برندهایی که در زمینه فروش تجهیزات استخر فعالیت می‌کنند، محصولات خود را با قیمت‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌کنند
 • هزینه تعمیر و نگهداری تاسیسات استخر: یکی از هزینه‌هایی است که به صورت دوره‌ای به شما تحمیل می‌شود و برای حفظ عملکرد استخر ملزم به پرداخت آن هستید

راه‌اندازی تاسیسات استخر را به تکنسین‌های مجموعه برکه بسپارید

راه‌اندازی تاسیسات استخر را به تکنسین‌های مجموعه برکه بسپارید

راه‌اندازی استخر بدون استفاده از تجهیزات و تاسیسات مناسب امکان‌پذیر نیست. شما برای ایجاد شرایط محیطی مناسب، تنظیم دمای آب، رعایت نکات بهداشتی و … باید از سیستم‌های مختلفی مانند سیستم فیلتراسیون، سیستم گرمایش و سیستم گردش آب استفاده کنید. برای نصب این تاسیسات باید از تکنسین‌های باتجربه و متخصص کمک بگیرید.

برکه به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌های فعال در حوزه ساخت و نصب تاسیسات استخر شناخته می‌شود. شما می‌توانید برای تمامی مراحل ساخت و تجهیز استخرهای خانگی یا استخرهای تفریحی و ورزشی با کارشناسان شرکت تعمیر و نگهداری موتورخانه برکه مشورت کنید.

سوالات متداول

بهترین سیستم گرم‌کن برای استخرهای عمومی کدام است؟

بهتر است برای استخرهای عمومی از گرم‌کن گازی استفاده کنید. زیرا این گرم‌کن در مقایسه با سایر تجهیزات مشابه از توان بالاتری برخوردار است و می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری آب استخر را گرم کند.

ضروری‌ترین سیستم در تاسیسات استخر کدام است؟

به طور کلی، تاسیسات استخر از چندین سیستم مختلف تشکیل شده که وجود هر یک از آن‌ها برای عملکرد استخر ضروری است. سیستم فیلراسیون، گردش آب و سیستم گرمایش از مهم‌ترین سیستم‌ها هستند.

بهترین فیلتر برای نصب در استخر چیست؟

انتخاب فیلتر مناسب بیش از هر چیز به میزان بودجه شما بستگی دارد، شما با توجه به بودجه خود می‌توانید از فیلتر شنی، کارتریجی یا فیلتر دیاتومه استفاده کنید.

کدام سیستم گرمایشی با محیط زیست سازگار است؟

سیستم گرم‌کن خورشیدی به دلیل استفاده از انرژی خورشید به صورت کامل با محیط زیست سازگار بوده و گزینه‌ای مقرون به صرفه است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز : 31

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *