loader image

آب بندی استخر با رنگ

خانه | خدمات آب بندی استخر | آب بندی استخر با رنگ

آب بندی استخر با رنگ

برای اینکه استخر عمر مفید مناسبی داشته باشد، باید موضوع آب بندی را جدی بگیرید. آب بندی به روش‌های متعددی انجام می‌شود که یکی از آنها، استفاده از رنگ مخصوص عایق‌کاری است. آب بندی استخر با رنگ، باید با نهایت دقت انجام شود. اما برای اجرای مناسب و دقیق رنگ استخری، چه نکاتی باید رعایت شود؟ به طور کلی چند نوع رنگ برای آب بندی استخر وجود دارد؟ در ادامه مطلب به صورت جامع در مورد آب بندی یا عایق‌بندی استخر با رنگ صحبت خواهیم کرد.

تماس با برکه

منظور از رنگ عایق استخر چیست؟

آب بندی استخر با رنگ و همچنین آب بندی استخر با رزین، یکی از راهکارهای موثر در جلوگیری از نشت آب به شمار می‌رود. رنگ عایق استخر یک محصول تک جزئی و دو جزئی است که بر اساس پلیمرهای بسیار مقاوم اکریلیک ساخته می‌شود. این رنگ را به عنوان یکی از بهترین عایق‌های استخر می‌شناسند.

رنگ عایق یا آب بندی استخر با ترکیب انواع مواد مقاوم‌کننده و تثبیت‌کننده تولید می‌شود. نکته بسیار مهم در خصوص این رنگ‌ها، قابلیت اجرای آنها روی انواع ستون بتنی و سیمانی است.

منظور از رنگ عایق استخر چیست؟

برای اجرای رنگ‌های عایق استخر، می‌توانید از ماله، غلتک یا قلم‌مو استفاده کنید. حتی کاردک فلزی هم گزینه مناسبی است. این محصول با توجه به مواد به‌کار رفته در آن و شرایطی که دارد، بسیار مقاوم است. حتی در شرایط بسیار شدید مکانیکی و تحت فشار هیدرولیکی، مقاومت خود را از دست نمی‌دهد. این محصول یک عایق رطوبتی تک جزئی و دو جزئی استخر محسوب می‌شود.

آب بندی استخر با رنگ مزایای زیادی دارد، اما برای دستیابی به این مزایا، محصول مورد نظر باید دارای فرمولاسیون خاصی باشد. رنگ عایق استخر بر اساس انواع رزین‌های استایرن اکریلیک و پوزلان‌های HSM فرموله شده است. اصلاح این محصول با استفاده از انواع الیاف PP و انواع نانو ذرات ایزوله انجام می‌شود. از این محصول علاوه‌بر آب بندی استخر، می‌توان در استخرهای پرورش ماهی و مخازن بتنی آب هم استفاده کرد.

بررسی عملکرد رزین در رنگ عایق استخر

برای اینکه رنگ‌های استخری تا حدود زیادی از نفوذ آب جلوگیری کنند در مجاورت رزین قرار می‌گیرند. این کار باعث تقویت خاصیت آب‌بندی رنگ‌ها می‌شود. البته همین ویژگی برای این که سازه به طور کلی در برابر نفوذ آب مقاومت کند کافی نیست. معمولا از رزین برای مواد آب بندی استخر بسیار بیشتر استفاده می‌شود تا رنگ عایق استخر.

اهمیت آب بندی استخر با رنگ به خصوص در مورد استخرهایی که ارتفاع بالایی دارند اهمیت خواهد داشت. در این نوع استخرها با توجه به فشار اسمزی، استفاده از لایه رنگ که ضخامت کمی دارد توصیه نمی‌شود.

عایق بندی استخر با رنگ نانو کشسان

عایق بندی استخر با رنگ نانو کشسان

رنگ نانوکشسان یکی از جدید‌ترین روش‌ها برای آب بندی استخر با رنگ است که مورد استقبال بسیاری از کارفرماها قرار گرفته است. از رنگ نانو کشسان به عنوان یکی از پوشش‌های بادوام و ماندگار در استخر استفاده می‌کنند. بهترین روش برای استفاده از این محصول، پیاده‌سازی آن در دو مرحله است که باعث پوشش کل سطح استخر می‌شود.

این رنگ خاصیت ضدجلبک هم دارد. با توجه به این که رنگ نانو کشسان از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است، می‌توان آن را روی سطوح مختلف اجرا کرد. آب بندی استخر با رنگ نانو، باعث مقاومت در برابر عواملی مثل سرما، باران، جلبک، قارچ و … می‌شود. بسیاری از پوشش‌های ضدآب ممکن است این قابلیت‌ها را نداشته باشند. همچنین برخی از آنها با گذشت زمان دچار افت کیفیت می‌شوند؛ درحالی‌که عایق نانو استخر سال‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند.

شکل ظاهری این محصول به رنگ آبی و سفید است و حدود 48 تا 72 ساعت طول می‌کشد تا کاملا روی سطح استخر خشک شود. رنگ عایق استخری نانو تا 10 سال ماندگاری دارد و همچنین یک کیلو از این رنگ برای 4 متر مربع از سطح استخر کافیست.

با انواع رنگ عایق استخری آشنا شوید

با انواع رنگ عایق استخری آشنا شوید

با توجه به اهمیت آب بندی استخر با آب یا سایر مواد مربوطه، آشنایی با آنها ضروری است. در ادامه به معرفی و بررسی انواع رنگ‌های عایق استخری می‌پردازیم.

1. رنگ استخری اکریلیکی

یکی از ارزان‌ترین و در عین حال باکیفیت‌ترین رنگ‌های استخری است که برای آب بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته نکته مهم در مورد به‌کارگیری رنگ استخری اکریلیکی، استفاده از آن در استخرهایی با عمق کم است. رنگ استخری اکریلیکی دارای دو نوع پایه حلال و پایه آب است که انتخاب آنها بستگی به شرایط استخر دارد. معمولا از رنگ استخری اکریلیکی برای استخرهایی با سطوح بتنی و سیمانی استفاده می‌شود. برای استفاده از این رنگ، سطح مورد نظر باید کاملا خشک باشد.

2. رنگ استخری پلیمری

یکی از مقاوم‌ترین و باکیفیت‌ترین رنگ‌های استخری، رنگ پلیمری است که از سیمان تولید می‌شود. از رنگ استخری پلیمری، برای سطوح فلزی، سیمانی و بتنی استفاده می‌کنند. این رنگ انعطاف و مقاومت بسیار بالایی دارد و در بازه حرارتی وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3. رنگ استخری پایه حلال

در این نوع از رنگ‌ها، رزین پایه حلال به‌کار رفته است. همین ویژگی باعث افزایش چسبندگی و مقاومت رنگ می‌شود. رنگ استخری پایه حلال قابلیت عبور از لایه‌های بالایی برای رسیدن به ترک‌های سطحی و پوشاندن آنها را دارد. استفاده از این نوع رنگ باعث جلوگیری از نفوذ آب می‌شود. نکته قابل توجه این است که رنگ استخری پایه حلال، خاصیت ضدجلبک دارد. از این رنگ‌ می‌توان بر روی سطوح فلزی و سیمانی استفاده کرد. این رنگ در برابر اشعات مضر و محیط‌های قلیایی مقاومت بسیار مناسبی دارد.

رنگ استخری پایه آب

4. رنگ استخری پایه آب

یکی دیگر از انواع رنگ‌هاست که برای آب بندی استخر با رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که برای تولید این نوع رنگ‌ها هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است. به همین دلیل از آن برای مخازن کشاورزی، مخازن آب شرب، مخازن سیستم‌های الکترولیکی، استخر پرورش آبزیان و … استفاده می‌شود. رنگ استخر پایه آب یکی از بهترین گزینه‌های برای انواع استخرها محسوب می‌شود.

5. رنگ استخری اپوکسی

این نوع رنگ‌ها مقاومت بالایی در برابر فشار هیدرولیکی و مایعات دارند و خیلی زود هم خشک می‌شوند. در تولید این نوع رنگ‌ها از ترکیب کاتالیست‌های رنگی و اپوکسی استفاده شده است. با استفاده از این رنگ، سطح مدنظر شما کاملا آب بندی خواهد شد و خبری از نشت آب نخواهد بود. از رنگ اپوکسی برای سطوح بتنی، فلزی و سیمانی استفاده می‌شود. رنگ استخری اپوکسی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای آب بندی به حساب می‌آید.

6. رنگ استخری نانو

استفاده از این رنگ برای آب بندی استخر، بسیار ساده و راحت است. به همین دلیل معمولا با استقبال گسترده‌ای مواجه می‌شود. برای تولید این رنگ از مواد نانو استفاده شده است که هیچ آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند.

رنگ استخری نانو قابلیت کشسانی بسیار بالایی دارد و می‌توان از آن برای هر نوع شرایط آب و هوایی استفاده کرد.

منظور از مقاومت مکانیکی رنگ عایق استخر چیست؟

ایجاد مقاومت مکانیکی و حفاظت از رویه‌های بتن، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که در آب بندی استخر با رنگ باید انجام شود. رنگ مورد استفاده در استخر باید به گونه‌ای باشد که مقاومت مکانیکی استخر تامین شود. همچنین باید رویه بتن و ترک‌های ریزی که در سطح آن موجود است با استفاده از رنگ مناسب، کاملا پوشش داده شود.

منظور از مقاومت مکانیکی رنگ عایق استخر چیست؟

بررسی برخی از مزایای رنگ‌های عایق استخر

آب بندی استخر با رنگ مزایای خاص خود را دارد. در واقع وجود همین مزایا باعث استقبال زیاد از این محصولات شده است. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین مزایای رنگ‌های عایق استخر می‌پردازیم.

بررسی برخی از مزایای رنگ‌های عایق استخر

1. قابلیت چسبندگی به زیرآیندهای بتنی و سیمانی

با توجه به این که انواع مواد تثبیت‌کننده، سیلیس و پلیمری در رنگ‌های استخری وجود دارند، چسبندگی بالایی به سطوح سیمانی و بتنی دارند؛ تا جایی که حتی با استفاده از برخی ابزارهای مکانیکی هم نمی‌توان لایه رنگ عایق استخر را از روی سیمان جدا کرد. دلیل این که در بین عایق‌های استخر جزو بهترین‌ها قرار دارد هم همین ویژگی است.

2. فراهم کردن امکان کاشی‌کاری

شاید این تردید وجود داشته باشد که آب بندی استخر با رنگ، امکان کاشی‌کاری استخر را سلب خواهد کرد، اما کاملا غلط است. رنگ‌های عایق استخری مشکلی بابت کاشی‌کاری ایجاد نمی‌کنند. همانطور که اشاره کردیم در این رنگ‌ها از انواع سیمان‌های پلیمری و سیلیس‌های معدنی استفاده شده است. همین ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا قابلیت جذب و نگهداری انواع کاشی را داشته باشند.

3. پوشش‌دهی مناسب با غلظت بسیار بالا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که رنگ آب بندی استخر دارد، غلظت بالای آن است. این ویژگی باعث می‌شود که پوشش‌دهی مناسبی روی سطوح مدنظر ایجاد شود. غلظت بالا همچنین باعث می‌شود که رنگ به خوبی روی قلم‌مو و غلتک قرار بگیرد.

4. پوشش مناسب ترک‌ها

به جرات می‌توان گفت که اصلی‌ترین هدف آب بندی استخر با رنگ، پوشش ترک‌های ریز روی بتن استخر است. این ترک‌ها بهترین راه برای نفوذ آب محسوب می‌شوند. رنگ آمیزی و آب‌بندی استخر، باعث پوشانده شدن این ترک‌ها و در نهایت جلوگیری از نفوذ آب می‌شود.

میزان موردنیاز رنگ استخری

یکی از سوالاتی که اغلب برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌شود، این است که اساسا به چه میزان رنگ برای پوشش مناسب استخرها نیاز است؟ یکی از مزیت‌هایی که رنگ‌های استخری دارند، وجود رزین و پیگمنت در آنهاست. این ویژگی باعث می‌شود که با میزان کمی از این محصول، بتوان مساحت بسیار بیشتری را پوشش داد.

به طور کلی با استفاده از 400 تا 600 گرم رنگ استخری، می‌توان مساحت 1 متر مربع را رنگ‌آمیزی کرد. به این ترتیب با 1 کیلوگرم رنگ استخری، می‌توانید بیش از 3 متر مربع را رنگ کنید. البته این تمام ماجرا نیست و باید چند بار دیگر رنگ‌آمیزی را ادامه دهید تا استخر کاملا آب‌بندی شود.

آشنایی با نحوه اجرای رنگ آب بندی استخر

آشنایی با نحوه اجرای رنگ آب بندی استخر

 بعد از آشنایی با ماهیت و انواع رنگ‌های استخری، بهتر است روش استفاده یا پیاده‌سازی این رنگ‌ها را هم بشناسید. ابتدا باید شرایط مناسب برای اجرای رنگ روی سطوح فراهم شود. سطح زیر رنگ، باید کاملا سالم و هموار باشد. برای این کار می‌توان از نرمه سیمانی استفاده کرد.

در صورتی که برخی از نقاط سطح استخر آسیب دیده باشد، باید خیلی زود ترمیم شود. برای ترمیم سطح استخر، می‌توان از ملات سیمانی یا ترمیم‌کننده‌های پلیمری استفاده کرد. به این ترتیب زیرسازی اجرای رنگ آماده می‌شود.

در مرحله بعد باید نم‌پاشی اولیه و ثانویه را انجام دهید. برای آب بندی استخر با رنگ، بهترین گزینه استفاده از قلم‌موهای بزرگ است. بهتر است برای شستشوی استخر و نم‌پاشی از آب کاملا تمیز استفاده کنید. آببندی با رنگ استخری باید با دقت بالایی انجام شود.

بررسی قیمت رنگ استخری

موضوع قیمت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که در پروژه‌های مختلف استخر، از جمله عایق‌بندی وجود دارد. آب بندی استخر با رنگ ازجمله اقتصادی‌ترین روش‌های عایق‌بندی به شمار می‌رود. قیمت رنگ‌های استخری با توجه به عواملی مثل جنس رنگ، کیفیت رنگ، نوع رنگ و میزان استفاده از رنگ آب بندی استخر قیمت متفاوت است.

بررسی این عوامل به براورد قیمت کمک زیادی می‌کند. البته نباید عوامل خارجی تاثیرگذار روی بازار، از جمله افزایش قیمت دلار، نرخ تورم و … را هم نادیده گرفت. به هر حال اگر قصد اجرا و خرید رنگ استخری برای آب بندی را دارید، باید این عوامل را به صورت دقیق بررسی کنید.

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی آب بندی استخر با رنگ پرداختیم. موضوع آب بندی استخر از مهم‌ترین مباحثی است که مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد. به هر حال اگر آب بندی به صورت دقیق و مناسب انجام نشود، عمر مفید استخر بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. رنگ استخری با توجه به خواصی که دارد مورد استقبال بسیاری از کارفرمایان قرار می‌گیرد.

اجرای مناسب رنگ استخر اهمیت زیادی دارد. برای هر متر مربع از استخر به حدود نیم کیلوگرم از رنگ استخری نیاز دارید. همچنین برای اجرای آب بندی استخر با رنگ، بهتر است از متخصصان این حوزه استفاده کنید و برای این کار گروه مهندسی برکه در کنار شماست. گروه مهندسی برکه با داشتن سال ها تجربه موفق در این زمینه قدم به قدم تا کامل شدن پروژه آب بندی استخر با شما همراه است. برای کسب اطلاعات بیشتر با روش های مختلف آب بندی استخر از جمله آب بندی استخر با فایبرگلاس، آب بندی استخر با رزین، آب بندی استخر با رنگ، آب بندی استخر بدون تخریب و … با کارشناسان ما در تماس باشید.

آیا می‌توان از رنگ‌های معمولی به عنوان عایق استخر استفاده کرد؟

خیر. برای عایق‌بندی استخر باید رنگ‌های مخصوص آب بندی استفاده کنید.

استفاده از رنگ عایق برای آب بندی کافیست؟

در صورتی که از رنگ مناسب استفاده شود کافی خواهد بود. در غیر این صورت باید از مواد دیگری هم استفاده کنید.

برای عایق کردن استخر به چه میزان رنگ احتیاج داریم؟

برای هر 1 متر مربع از استخر به حدود 500 گرم رنگ احتیاج دارید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد امتیاز : 53

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *