loader image

حداقل ابعاد موتورخانه استخر

خانه | خدمات موتورخانه استخر | حداقل ابعاد موتورخانه استخر

فهرست مطالب

حداقل ابعاد موتورخانه استخر

استخر شامل بخش‌های مختلفی است که همه آن‌ها برای عملکرد آن ضروری بوده و باید در ساخت آن‌ها توجه شود. بخش‌های استخر هر کدام وظایفی را بر عهده دارند. یکی از این بخش‌ها موتورخانه است که می‌توان آن را به عنوان بخش حیاتی یک استخر در نظر گرفت. با توجه به ابن موضوع، در این مطلب قصد داریم به بخش‌های مختلف یک استخر پرداخته و ضمن معرفی یک موتورخانه استاندارد، حداقل ابعاد موتورخانه استخر را بررسی کنیم.

حداقل ابعاد موتورخانه استخر

موتورخانه استخر

موتور خانه در یک استخر نقش مهمی را در آن ایفا می‌کند و باید ساختمان آن با توجه به استاندارد‌ها و نکات مهم ساخته شود. درون یک موتورخانه تجهیزات بسیار مهمی قرار دارد که هر کدام از آن‌ها در کارکرد یک استخر نقش حیاتی دارند.

اصلی‌ترین وظیفه یک موتورخانه در استخر گرمایش و تصفیه آب آن است. معمولاً موتورخانه‌ها را در نزدیکی استخر می‌سازند. یک موتورخانه استاندارد و مجهز به صورت متمرکز در یک مکان قرار گرفته و نقش قلب تپنده را برای استخر ایفا می‌کند.

معمولاً موتورخانه استخر در عمق برابر یا بیشتر از عمق استخر ساخته می‌شود. استخرهای عمومی دارای اپراتور برای نگهداری و حفاظت از تجهیزات هستند. این افراد باید برای این شغل آموزش دیده باشند. همچنین ریسک اتاق موتورخانه نیز باید بطور مداوم مورد ارزیابی قرار بگیرد. وجود تجهیزات ایمنی درون موتورخانه نیز می‌تواند ضامن سلامتی کارکنان و اپراتور و یا تعمیرکارانی باشد که وارد موتورخانه می‌شوند.

تماس با برکه

الزام وجود حداقل ابعاد موتورخانه استخر

همانطور که پیش از این گفته شد موتورخانه نقش مهمی را در یک استخر بر عهده دارد. دلایل مختلفی برای ساخت موتورخانه وجود دارد که از مهم‌ترین آن می‌توان به ایجاد یک مکان امن و متمرکز برای راه‌اندازی تجهیزات اشاره کرد. به همین ترتیب فرایند نگهداری و سرویس کردن تجهیزات نیز آسان‌تر خواهد شد. در صورت خرابی هر یک از اجزای موتورخانه فرایند عیب‌یابی راحت‌تر بوده و در زمانی کوتاهتر می‌توان عملیات تعمیر را انجام داد. همچنین وجود موتورخانه باعث می‌شود تا صدای تجهیزات و اجزای به کار گرفته شده برای استخر به داخل آب نفوذ نکند.

از دیگر مزایای ساخت استخر با حداقل ابعاد موتورخانه استخر می‌توان به ثبات دمای آب استخر، بهبود راندمان استخر، کاهش مصرف انرژی، جمع‌آوری موادی مانند دود و مواد آلوده در یک مکان و جلوگیری از نفوذ آن به درون استخر و صرفه‌جویی در هزینه‌های استخر اشاره کرد.

چه عواملی در ساخت موتورخانه موثرند؟

ساخت حداقل ابعاد موتورخانه استخر چقدر هزینه دارد؟

با توجه به اینکه وجود موتورخانه برای استخر مزایای بسیاری را به دنبال دارد، باید دید ساخت و راه‌اندازی یک موتورخانه با توجه به ابعاد آن تا چه اندازه هزینه بر خواهد بود. برای بررسی هزینه‌های ساخت موتورخانه باید به موارد متعددی توجه شود. این عوامل می‌توانند روی هزینه‌های ساخت تأثیر بگذارند. با دانستن این فاکتور‌ها به راحتی می‌توان به صورت حدودی هزینه ساخت را محاسبه کرد.

چه عواملی در ساخت موتورخانه موثرند؟

از مهم‌ترین مورد در برآورد ساخت موتورخانه می‌توان به اندازه و ابعاد آن اشاره کرد. موقعیت موتورخانه می‌تواند قیمت ساخت آن را افزایش یا کاهش دهد. همچنین موتورخانه‌ها برای راه‌اندازی به کانال کشی و لوله کشی نیاز دارند. این مورد نیز بخشی از هزینه‌های ساخت موتورخانه را تشکیل می‌دهد. علاوه بر آن تجهیزات به کار رفته در موتورخانه نیز بخشی از هزینه ساخت آن محسوب می‌شوند.

دیگر عوامل مؤثر بر هزینه ساخت موتورخانه عبارتند از: شرایط موتورخانه و نحوه دسترسی آن، نقشه کشی و طراحی، انتخاب نوع و ارتفاع موتورخانه و نصب تجهیزات در آن. از طرفی برای داشتن یک موتورخانه کارآمد بهتر است از لوازم مرغوب با تجهیزات باکیفیت استفاده شود.

راه‌اندازی موتورخانه استخر

راه‌اندازی استخر با توجه به کاربرد و ابعاد آن به لوازم و تجهیزات متعددی نیاز دارد. یکی از مهم‌ترین تأسیسات مربوط به موتورخانه آن است. موتور به کار گرفته شده و تجهیزات مورد استفاده می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. راه‌اندازی موتورخانه، طراحی و برنامه‌ریزی آن باید توسط یک متخصص انجام شود.

موتورخانه استخر شامل چه بخش‌هایی است؟

موتورخانه استخر شامل چه بخش‌هایی است؟

موتورخانه استخر وظایف متعددی را بر عهده دارد. برای طراحی آن و دانستن حداقل ابعاد موتورخانه استخر نیز ابتدا باید بدانیم موتورخانه انرژی چه بخش‌هایی را تأمین خواهد کرد. یک استخر شامل بخش‌هایی مانند رختکن، دوش‌ها، دستشویی، سالن، حوضچه‌ها، سونا خشک و بخار، جکوزی و استخر شنا است. وجود هر کدام از این بخش‌ها روی طراحی موتورخانه مؤثر است.

تمام این بخش‌ها با یکدیگر در ارتباط بوده و در زمان راه‌اندازی موتورخانه باید یکپارچگی این بخش‌ها در نظر گرفته شود. این هماهنگی توسط موتورخانه ایجاد می‌شود. در واقع موتورخانه شامل تجهیزاتی است که هر کدام از آن‌ها در راه‌اندازی بخش‌های نامبرده موثر هستند.

در یک موتورخانه تجهیزاتی وجود دارد که به سه بخش تقسیم می‌شوند. واحد گرمایش، واحد تصفیه آب و پمپاژ.

نکات مهم در طراحی حداقل ابعاد موتورخانه استخر

برای طراحی موتورخانه بهتر است کلیه تجهیزاتی که قرار است در آن فعالیت کنند به طور جداگانه مورد توجه قرار بگیرند. تنها در این صورت است که می‌توانید یک موتورخانه ‌ایده‌آل با کارکرد بالا و مناسب در اختیار داشته باشید. نکته مهم بعدی توجه به آب استخر است. افزایش عمر تجهیزات استفاده شده در موتورخانه رابطه مستقیمی به سلامت آب استخر دارد.

موتورخانه تنها تجهیزات مربوط به دمای استخر را در خود نگهداری نمی‌کند. بلکه تجهیزات دیگری مانند سیستم تصفیه آب، سختی گیر و همچنین سیستم مربوط به اضافه کردن کلر نیز در آن قرار دارد. تجهیزات دیگر حاضر در موتورخانه مربوط به مه آب استخر و گردش آن به صورت مداوم است. سیستم تصفیه آب با استفاده از فیلتر‌های مخصوص می‌تواند عواملی مانند میکروب‌ها و ویروس‌ها را که در اثر استفاده از آب استخر به وجود می‌آیند از بین ببرد.

استفاده از لوله‌های دارای جنس مناسب

استفاده از لوله‌های دارای جنس مناسب

در طراحی و راه‌اندازی موتورخانه با در نظر گرفتن حداقل ابعاد موتورخانه استخر استفاده از لوله‌های استاندارد و جنس با کیفیت نیز بسیار مهم است. زیرا بکار بردن لوله‌های مناسب می‌تواند بسیاری از مشکلات آینده را حل کند. نکته مهم دیگر که در طراحی موتورخانه باید در نظر گرفته شود، تجهیزات مربوط به سختی گیر آب استخر است. با حذف سختی‌های موجود در آب آسیب دیدگی تجهیزات کاهش می‌یابد.

حداقل ابعاد موتورخانه استخر

معمولاً محاسبه ابعاد موتورخانه در زمان طراحی و ساخت به صورت حدودی انجام می‌شود. در این هنگام با در نظر گرفتن برخی تجهیزات قابل نصب در موتورخانه به صورت سرانگشتی نقشه‌های مربوط به موتورخانه توسط طراح تأسیسات انجام می‌شود. بنابراین روش محاسبه ابعاد موتورخانه و فضای کافی برای چیدمان دستگاه‌های مربوط به این بخش به صورت حدودی است.

قرارگیری تجهیزات مربوط به تصفیه در موتورخانه

یکی از تجهیزاتی که درون موتورخانه استخر قرار می‌گیرد سیستم تصفیه آب استخر است. این سیستم به کلیه تجهیزاتی گفته می‌شود که وظیفه آن‌ها تصفیه، گند زدایی و شفاف‌سازی آب است. از جمله این تجهیزات می‌توان به دستگاه پخش کلر، فیلتر شنی و ترزیق اسید اشاره کرد.

ارتفاع موتورخانه استخر

معمولاً ارتفاع استاندارد برای موتورخانه استخر حدود ۲ متر است. در صورتی که استخر مورد نظر عمومی باشد به دلیل افزایش سایز فیلتر استخر این ارتفاع نیز افزایش خواهد یافت. از طرفی پیش از ساخت باید ارتفاع تجهیزات را نیز در نظر گرفت.

ارتفاع موتورخانه استخر

موقعیت مکانی ساخت موتورخانه و حداقل ابعاد موتورخانه استخر

محل ساخت موتورخانه و موقعیت مکانی آن بر اساس چند عامل مشخص می‌شود. یکی از این عوامل امکان دسترسی اختصاصی است. با توجه به حداقل ابعاد موتورخانه استخر، باید در مکانی احداث شود که در زمان ایجاد مشکل اپراتور تعمیرکار بدون ورود به محیط استخر بتواند از این مسیر اختصاصی استفاده کرده و وارد موتورخانه شود.

نکته مهم دیگر در مورد مکان ساخت موتورخانه ابعاد موتورخانه است. این ابعاد حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد فضای کل استخر را تشکیل می‌دهد. ارتفاع استخر نیز حدود ۲ الی ۲. ۲ متر در نظر گرفته خواهد شد. این مقدار حداقل اندازه موتورخانه استخر بوده و می‌تواند فضای کافی برای قرار‌گیری تجهیزات را در اختیار سازنده قرار دهد. همچنین ایمنی تجهیزات نیز در زمان قرارگیری در موتورخانه حفظ خواهد شد.

محل قرارگیری پمپ

محل قرارگیری پمپ

یکی دیگر از نکات مهم برای تعیین مکان مناسب برای موتورخانه، موقعیت پمپ نسبت به کف استخر است. در حالت کلی محل قرارگیری پمپ باید نسبت به کف استخر حدود نیم متر پایین‌تر باشد. بدین ترتیب دیگر نیاز به پمپ‌های قوی برای پمپاژ نخواهد بود. از طرفی هزینه‌های اضافی نیز برای صاحب استخر ایجاد نخواهد شد.

کاهش صدای تجهیزات استخر و کنترل آلودگی صوتی

کلیه تجهیزات قرار گرفته درون موتورخانه استخر در زمان کارکرد سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند. بنابراین بهتر است در تعیین موقعیت موتورخانه به این مورد نیز توجه شده و کنترل آلودگی صوتی نیز مدنظر قرار بگیرد. در صورتی که موتورخانه در مکان مناسب احداث شود، دیگر سرو صدای ایجاد شده مزاحمتی برای شناگران و استفاده‌کنندگان از استخر ایجاد نخواهد کرد. عایق‌بندی مناسب موتورخانه نیز می‌تواند تا حد زیادی از میزان سرو صدای ایجاد شده بکاهد.

معیار‌های مربوط به طراحی حداقل ابعاد موتورخانه استخر

علاوه بر موقعیت مکانی، ابعاد، قابلیت دسترسی و امکان تعمیر تجهیزات و اطلاع از حداقل ابعاد موتورخانه استخر، باید به نکات دیگری نیز توجه شود. درون موتورخانه تجهیزات مختلفی قرار می‌گیرد که همگی آن‌ها با یکدیگر به صورت یکپارچه می‌توانند کارکرد استخر را شامل شوند. به همین دلیل نیاز است تا فضای موتورخانه از نظر دما، رطوبت، تهویه هوای مناسب و… به طور مداوم بررسی شده تا از ایجاد مشکل در آینده جلوگیری شود. از طرفی امکان تخلیه فاضلاب نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. معمولاً در موتورخانه‌ها مکانی محافظت شده و بسته را به طور جداگانه برای نگهداری مواد شیمیایی در نظر می‌گیرند. بدین ترتیب ایمنی بیشتری برای موتورخانه فراهم خواهد شد.

ساخت موتورخانه استخر استاندارد چه مزایایی دارد؟

ساخت موتورخانه استخر استاندارد چه مزایایی دارد؟

در صورتی که موتورخانه استخر به صورت استاندارد ساخته شود، می‌تواند مزایایی را به همراه داشته باشد. مهم‌ترین مزیت یک موتورخانه ‌ایده‌آل صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها همراه با افزایش راندمان خواهد بود. همچنین با کارکرد مناسب تجهیزات درون موتورخانه، امکان پایداری و ثبات دمای آب استخر ایجاد می‌شود.

در برخی موارد به جای ساخت موتورخانه از گرمایش‌های پیش ساخته یا پکیج‌های گرمایشی استفاده می‌شود که نسبت به موتورخانه هزینه بیشتری داشته و راندمان پایینی دارند. همچنین وجود سیستم ایمنی درون موتورخانه از قبیل تجهیزات حفاظت شخصی همراه با بازرسی ماهیانه می‌تواند ایمنی این بخش از استخر را تامین کند.

معرفی گروه مهندسی برکه

گروه مهندسی برکه با سال‌ها تجربه در زمینه ساخت انواع استخر و جکوزی، با کمک مهندسان با تجربه و مجرب خدمات مربوط به راه‌اندازی هر نوع استخر خانگی و عمومی و راه‌اندازی موتورخانه با محاسبه حداقل ابعاد موتورخانه استخر را ارائه می‌کند. از دلائل مهم انتخاب این شرکت می‌توان به تجربه و تخصص بالا به همراه استفاده از ابزار‌های به روز و دقیق و متریال بهینه اشاره کرد.

گروه برکه تلاش دارد تا طراحی و پیاده‌سازی پروژه‌های مشتریان را با کیفیت و ظرافت بالا به پایان برساند. خدمات برکه شامل طراحی و ساخت انواع استخر، جکوزی و سونا است. همچنین در زمینه آب‌بندی پشت بام، سقف و روف گاردن و آب‌بندی مخازن نیز فعالیت دارد.

استانداردهای یک موتورخانه استخر مناسب

نتیجه‌گیری

در این مطلب تلاش شد تا به بهترین نحو ممکن در مورد طراحی موتورخانه استخر و حداقل ابعاد آن، عوامل و شرایط مؤثر بر ساخت یک موتورخانه استاندارد و همچنین مزایای ساخت موتورخانه اطلاعات مفیدی ارائه شود. موتورخانه استخر به عنوان یکی از بخش‌های بسیار مهم در استخر‌های خانگی و یا عمومی باید با رعایت استاندارد‌های موجود طراحی و ساخته شود.

در این صورت مزایایی چون کاهش مصرف انرژی و هزینه، افزایش راندمان و کارایی، افزایش کارکرد مفید دستگاه‌ها و تجهیزات، ثبات در ارائه دمای مناسب آب و مزایای دیگر را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است در زمان راه‌اندازی و ساخت استخر با کمک مشاوران و متخصصان این حوزه در این مورد تصمیم‌گیری کرده و یک موتورخانه‌ایده‌آل را راه ندازی کرد.

سؤالات متداول

چه تجهیزاتی درون موتورخانه استخر قرار دارند؟

این تجهیزات شامل دیگ آب گرم، مبدل حرارتی، پمپ گردش آب، دستگاه سختی گیر، دستگاه فیلتراسیون، سیستم کلرزنی و تجهیزات نصبی مانند لوله‌ها است.

ابعاد و اندازه موتورخانه استخر چگونه تعیین می‌شود؟

معمولاً حداقل ابعاد موتورخانه استخر با توجه به ابعاد تجهیزات درون آن مانند دیگ گرمایش، فیلتر تصفیه آب و مخزن تعادل مشخص می‌شود.

مزایای موتورخانه برای استخر چیست؟

افزایش کارایی تجهیزات قرار گرفته درون موتورخانه، ثبات در دمای آب استخر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه تعمیر و نگهداری بسیار اندک نسبت به دیگر روش‌ها

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد امتیاز : 62

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *