loader image

رفع نم نمای ساختمان

خانه | خدمات نما | رفع نم نمای ساختمان

فهرست مطالب

رفع نم نمای ساختمان

با گسترش انواع ابزار و تجهیزات، معماران و طراحان دائماً به دنبال روش‌های جدید تحول ساخت و ساز در جامعه امروزی هستند. یکی از بخش‌های حائز اهمیت در زیبایی و البته کارکرد ساختمان، نمای آن است. با گذشت زمان، نمای ساختمان نیاز به مرمت و رسیدگی دارد. بنابراین در این پست به موضوع مهم رفع نم نمای ساختمان و مزایای آن می‌پردازیم.

رفع نم نمای ساختمان

اهمیت رفع نم نمای ساختمان

تجمع آب و رطوبت می‌تواند در اشکال گوناگون جزء شایع‌ترین علل آسیب نمای ساختمان باشد. عدم رفع نم نمای ساختمان همچنین موجب خیس شدن دیوار، سقف و کف ساختمان می‌شود. این مشکل به کپک زدن سطوح، خوردگی و تغییر رنگ نمای ساختمان می‌انجامد. بنابراین باید برای رفع نم نمای ساختمان از مشاوره افراد خبره از جمله گروه مهندسی برکه استفاده کرد.

تماس با برکه

روش‌های تشخیص و رفع نم نمای ساختمان کدام‌ اند؟

به‌ طور کلی رفع نم نمای ساختمان از طریق 2 شیوه زیر انجام می‌شود:

مشاهده نما

افراد ماهر از جمله گروه مهندسی برکه به دلیل تجربه زیاد خود، به راحتی با مشاهده، می‌توانند وجود نم در نمای ساختمان را تشخیص دهند. سپس در زمان کوتاهی با تجهزات مورد نظر، رفع نم نمای ساختمان انجام می‌شود.

سنجش رطوبت و دما

مصالح ساختمانی متخلل، عاملی برای جذب رطوبت بیش از حد از سطح زمین هستند. با استفاده از رطوبت‌سج، میزان نم نمای ساختمان مشخص می‌شود. این ابزار یکی از دقیق‌ترین تجهیزات در رفع نم نمای ساختمان به‌شمار می‌رود. همچنین با نمونه برداری از بخش‌های مختلف نمای ساختمان، وضعیت فعلی سازه جهت رفع نم نمای ساختمان ارزیابی می‌شود.

از راه‌هایی مانند آشپزی و استحمام، سطح رطوبت کل فضای ساختمان افزایش پیدا می‌کند. دقت نمایید که در حالت ایده‌آل سطح رطوبت باید بین 30 تا 50 درصد ثابت نگه‌داشته شود.

مزایای رفع نم نمای ساختمان

وظیفه اصلی نمای ساختمان‌ها این است که به عنوان مرز بین فضای داخلی و بیرون سازه، بادوام و کارآمد باشد. بنابراین ساختمان باید به‌گونه‌ای طراحی شود که احتمال هرگونه آسیب حاصل از افزایش رطوبت و ایجاد نم در نمای ساختمان به حداقل ممکن کاهش پیدا کند. به همین جهت، رفع نم نمای ساختمان در فرآیند بازسازی نما مورد توجه است. اکنون به 7 مورد از مزایای رفع نم نمای ساختمان اشاره می‌کنیم:

جلوگیری از گسترش رطوبت

نمای ساختمان‌ها، در ساخت و سازهای مدرن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در این راستا، شناسایی صحیح منابع ایجاد رطوبت و جلوگیری از انتقال آن به سایر بخش‌های ساختمان نیز در الویت قرار دارد. بسته به اینکه محل زندگی ما از نظر جغرافیایی در دسته مناطق پربارش قرار دارد یا خیر، باید اقدام به رفع نم نمای ساختمان نماییم. به همین دلیل استفاده از خدمات گروه مهندسی برکه می‌تواند در پیشگیری از خسارت‌های ناشی از نفوذ رطوبت و رفع نم نمای ساختمان بسیار مؤثر واقع شود.

مزایای رفع نم نمای ساختمان

یکپارچگی و دوام سازه ساختمان

یکی از عوامل مخرب در تضعیف یکپارچگی سازه ساختمان، وجود نم در نمای ساختمان است. زیرا نم با نفوذ خود به بخش‌های مختلف می‌تواند به مرور زمان، سازه اصلی را تخریب کند. همچنین نم و رطوبت به مرور زمان مصالح به کار رفته در ساختمان را فرسوده و می‌پوسانند. در این شرایط ممکن است افراد در فواصل زمانی کوتاه‌تری مجبور به انجام تعمیرات گران قیمت شوند. بنابراین رفع نم نمای ساختمان در پیشگیری از صدمه نمای ساختمان حائز اهمیت است.

مانع از ایجاد کپک می‌شود

وجود کپک در نمای ساختمان، ضمن ایجاد ظاهری نامطلوب، منجر به بوی ناخوشایند در فضای ساختمان می‌شود و خطراتی برای سلامت ساکنان از جمله بروز مشکلات تنفسی و انوع آلرژی دارد. بنابراین با رفع نم نمای ساختمان، می‌توانیم فضای مورد نظر را به محیطی سالم و تمیز برای خود و اعضای خانواده‌مان تبدیل کنیم.

کمک به بهره وری انرژی و کاهش هزینه‌ها

نمای ساختمان‌ تا 40 درصد از کل مصرف انرژی ساختمان‌ها و انتشار گازهای گلخانه‌ای را به خود اختصاص داده‌ است. به همین دلیل بهره ‌وری انرژی نمای ساختمان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا وجود نم و رطوبت، می‌تواند به عایق بندی کل نمای ساختمان صدمه وارد کند و منجر به افزایش بیش از حد انرژی شود.

با رفع نم نمای ساختمان، بهره وری انرژی، بهبود می‌یابد و سطح کیفی زندگی ساکنان ارتقا پیدا می‌کند. بنابراین خدمات کارآمد گروه مهندسی برکه ضمن رفع نم نمای ساختمان، جلوگیری از اتلاف انرژی منازل است تا خطرات زیست محیطی حاصل از نم و گسترش رطوبت، کاهش پیدا کند.

افزایش زیبایی ساختمان و نظم بصری

نمای ساختمان تنها یک طراحی ساده و ظاهری نیست. بلکه می‌تواند معیاری تعیین کننده در زیبایی و نظم بصری کل شهر باشد. امروزه نمای ساختمان‌ها، می‌توانند ساختاری پیچیده و در عین حال مهم باشند که مطابق با نیاز روز و تکنولوژی‌های موجود تغییر می‌کنند. نم و رطوبت به نمای ساختمان آسیب می‌زنند و باعث پدید آمدن لک و ناهمواری در سطح نمای ساختمان می‌شوند. بنابراین زیبایی ساختمان می‌تواند اولین چیز به یاد ماندنی باشد که با دیدن آن در ذهن مخاطب ثبت می‌شود.

رفع نم نمای ساختمان به عنوان یک پوسته بیرونی، باید با مواد مرغوب و متناسب با نوع طراحی ساختمان انجام شود. در این راستا از جمله خدمات مؤثر گروه مهندسی برکه می‌توان به رفع نم نمای ساختمان و حفظ نظافت و زیبایی نمای ساختمان اشاره کرد.

حفظ امنیت و کارایی بیشتر ساختمان

رفع نم نمای ساختمان با لوازم و تجهیزات به‌روز به افزایش امنیت ساکنان ساختمان کمک می‌کند. زیرا استفاده از مواد قدیمی و فاقد کیفیت لازم، می‌تواند خطر آفرین باشد. حتی شاید این مورد اغلب مورد تأکید قرار نگیرد اما عدم توجه به رفع نم نمای ساختمان ممکن است منجر به کاهش کیفیت هوای داخل ساختمان شود.

این مورد می‌تواند کارایی ساختمان را به میزان زیادی کاهش دهد. در واقع این نمای ساختمان است که نقش مهمی در دوام و پایداری کل سازه خواهد داشت.

در این راستا، یکی از خدمات گروه مهندسی برکه، رفع نم نمای ساختمان و جلوگیری از شل شدن یا سقوط سنگ‌های مورد استفاده در نما است.

افزایش آسایش و راحتی

محیط خانه باید فضایی دلنشین و ایمن برای ساکنان منزل باشد. اما نم و رطوبت مخل آسایش هستند. بنابراین با رفع نم نمای ساختمان توسط گروه مهندسی برکه، نگران مشکلات احتمالی نخواهیم بود. زیرا با رفع نم نمای ساختمان، محیط داخل خانه نیز دلپذیرتر خواهد شد.

اقدامات مؤثر در رفع نم نمای ساختمان

اکنون به برخی از مهم‌ترین اقدامات مؤثری که در رفع نم نمای ساختمان باید انجام شود، می‌پردازیم:

درز گیری و مسدود کردن هرگونه شکاف و ترک

در فرآیند رفع نم نمای ساختمان، هرگونه شکاف و درز به‌ویژه در کنار پنجره و درب‌ها، درز گیری و مسدود می‌شوند. اولین و مهم‌ترین عامل ایجاد نم نمای ساختمان، نشت آب است. نفوذ و جریان آب در بخش‌های مختلف ساختمان از جمله سقف و پشت بام، دیوارها، درز و شکاف‌ها در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد نم در نمای ساختمان شود. زیرساخت نادرست و قدیمی نیز باعث افزایش نشت آب به نمای ساختمان می‌شود.

اقدامات مؤثر در رفع نم نمای ساختمان

بنابراین گروه مهندسی برکه، با استفاده از ابزار و مواد باکیفیت و درزگیر، اقدام به آب‌بندی این موارد و رفع نم نمای ساختمان و نیز رفع نم بدون خرابی می‌نمایند. همچنین آنها اطمینان حاصل می‌کنند که آب و رطوبت هیچ مسیری برای نفوذ به نمای ساختمان ندارند.

لایه محافظتی ضد آب

برای جلوگیری از گسترش رطوبت در نمای ساختمان و رفع نم نمای ساختمان از موادی به عنوان لایه ضد آب استفاده می‌شود. بنابراین این لایه محافظتی، به عنوان یک مانع عمل می‌کند تا احتمال هرگونه آسیب به نمای ساختمان به‌ویژه در مناطق پربارش و مستعدد افزایش رطوبت کاهش پیدا کند.

سیستم تهویه مناسب

همانطور که در بخش مزایای رفع نم نمای ساختمان اشاره شد، سیستم تهویه به جریان بهتر هوای داخل ساختمان کمک می‌کند. طراحی ساختمان‌ها باید مسیر جریان هوا در سراسر بخش‌های سازه را تسهیل نماید. اگر تهویه نامناسب باشد، رطوبت اضافی ساختمان نمی‌تواند به خوبی خارج شود، بنابراین متراکم شده و به نمای ساختمان آسیب می‌زند. گروه مهندسی برکه می‌تواند با تجهیزات کارآمد، سیستم تهویه منازل را بررسی کند و اقدام به رفع نم نمای ساختمان می‌نماید.

عایق کاری

عایق کاری می‌تواند نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی داشته‌باشد. همچنین با تنظیم دمای محیط، کمک می‌کند تا تغییر و نوسانات آب و هوایی، تأثیری بر گسترش رطوبت و نم در نمای ساختمان نداشته‌باشد. از عایق رطوبتی نیز استفاده می‌شود تا احتمال هرگونه نشت آب کاهش پیدا کند.

برنامه‌ریزی

یکی از نکات مهم در رفع نم نمای ساختمان این است که به طور منظم وضعیت فعلی سازه ارزیابی و بررسی شود. زیرا برای رفع نم نمای ساختمان و جلوگیری از افزایش هزینه، باید اطمینان حاصل کنیم که همواره شرایط ساختمان ما مطلوب است یا خیر. با داشتن یک برنامه منظم و توجه به مواردی از جمله آب بندی نما، رنگ آمیزی و پاکسازی آن در رفع نم نمای ساختمان مؤثر واقع می‌شود. به این جهت مشاوران گروه مهندسی برکه می‌توانند افراد را درباره چگونگی حفظ و نگهداری نمای ساختمان راهنمایی نمایند.

از چه موادی در رفع نم نمای ساختمان استفاده می‌شود؟

اغلب برای رفع نم نمای ساختمان، از انواع رنگ‌های اکریلیک، مواد بر پایه حلال و چسب‌های سیلیکونی استفاده می‌شود.

رنگ‌ها

استفاده از رنگ‌های اکریلیک و پایه آب می‌تواند روشی مؤثر برای از بین بردن رطوبت و نم نمای ساختمان باشد. اما قبل از استفاده از رنگ‌های اکریلیک، باید نمای ساختمان آماده سازی شود. به این معنا که نمای ساختمان باید کاملاً تمیز و پوسته‌های رنگ قبلی به طور کامل پاک شود. برای این کار می‌توانید محلول آب و سفید کننده را به نما بزنید. همچنین رنگ‌های اکریلیک در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارند و از جذب بیشتر آب جلوگیری می‌کنند.

از چه موادی در رفع نم نمای ساختمان استفاده می‌شود؟

مواد برپایه حلال و آب‌گریز

از جمله مزایای مواد برپایه حلال و آب‌گریز این است که در برابر اشعه فرابنفش مقاوم و تنفس پذیر هستند. همچنین برای رفع نم نمای ساختمان و استفاده از مواد برپایه حلال و آب‌گریز، باید از سالم بودن سیستم تهویه و دور بودن از مواد اشتعال آور، اطمینان حاصل کنید.

چسب‌های سیلیکونی

از چسب‌های سیلیکونی برای درزگیری و پرکردن هرگونه شکاف و ترک بر روی نمای ساختمان استفاده می‌شود.

نکات ایمنی در رفع نم نمای ساختمان

مانند هر کار تخصصی دیگری، نیاز است تا برای رفع نم نمای ساختمان برخی از نکات ایمنی در حین کار رعایت شوند. اکنون آنها را شرح می‌دهیم:

استفاده از تجهیزات حفاظتی

برای رفع نم نمای ساختمان باید از لباس حفاظتی مناسب شامل دستکش، عینک و ماسک تنفسی استفاده شود. اگر مواد شیمیایی نیز به کار برده می‌شوند، باید از رسیدن گرد و غبار به مجرای تنفسی جلوگیری کرد.

ایجاد تکیه گاه و پایه امن

باید برای رفع نم نمای ساختمان، از ایمن بودن تکیه گاه و پایه کار اطمینان حاصل شود. همچنین برای کار در ارتفاع زیاد، داربست‌های محکم و امن به کار برده می‌شوند. بنابراین قبل از شروع به رفع نم نمای ساختمان، برطرف کردن درز، شکاف و هرگونه ترک بر نمای ساختمان در الویت قرار می‌گیرد.

برق گرفتگی

در صورت امکان، قبل از رفع نم نمای ساختمان باید جریان برق قطع شود. همچنین جهت جلوگیری از خطر آتش سوزی، نزدیک سیم‌های قدیمی و فرسوده کار نکنید.

کار تیمی

از جمله نکات حائز اهمیت در رفع نم نمای ساختمان، این است که باید کار به صورت تیمی و گروهی انجام شود. بنابراین می‌توانیم با اطمینان کامل، از خدمات گروه مهندسی برکه استفاده نماییم. زیرا با بروز هرگونه مشکل، اعضای تیم برکه به راحتی می‌توانند ضمن داشتن تخصص، شرایط را مدیریت کنند.

جمع ‎بندی

زمانی که صحبت از رفع نم نمای ساختمان به میان می‌آید، الویت ما باید پیشگیری از نفوذ و گسترش رطوبت به سراسر نمای ساختمان باشد. به همین دلیل بهره‌مندی از راهنمایی و مشورت با افراد ماهر و باتجربه در زمینه رفع نم نمای ساختمان، رفع نم دیوار و یا رفع نم سقف می‌تواند گزینه‌ای هوشمندانه و مقرون به صرفه باشد تا مانع از افزایش هزینه‌های احتمالی شویم. بنابراین با دریافت مشاوره از گروه مهندسی برکه می‌توانیم از خدمات آنها در حوزه آب‌بندی نمای ساختمان استفاده نماییم.

مزایای رفع نمای ساختمان چیست؟

زیبایی نمای ساختمان، کاهش رطوبت و کمک به بهره وری انرژی از جمله مزایای رفع نم نمای ساختمان هستند.

برای رفع نم نمای ساختمان باید چه نوع اقداماتی انجام شود؟

رفع نم نمای ساختمان به اقدامات مؤثری از جمله درز گیری ترک‌ها و تهیه سیستم تهویه مناسب نیاز دارد.

لایه محافظتی در رفع نم نمای ساختمان چگونه عمل می‌کند؟

این لایه محافظتی با جلوگیری از گسترش نم و رطوبت در رفع نم نمای ساختمان نقش مهمی ایفا می‌کند.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز : 43

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *