loader image

موتورخانه استخر

خانه | خدمات موتورخانه استخر | موتورخانه استخر

فهرست مطالب

ساخت موتورخانه استخر از پیش‌نیازهای اصلی برای راه‌اندازی استخر است

بسیاری از افراد تمایل دارند که در ویلا یا مجتمع‌های مسکونی اقدام به ساخت استخر کنند تا بتوانند در اوقات فراغت و روزهای گرم سال از شنا و آب‌تنی در کنار دوستان و اعضای خانواده لذت ببرند. از طرف دیگر، ممکن است برخی از افراد و مجموعه‌ها به فکر تاسیس و راه‌اندازی استخرهای تفریحی و ورزشی عمومی باشند.

تمامی این استخرها به یک سیستم گرمایشی مناسب نیاز دارند که علاوه‌بر گرم کردن و تصفیه آب، از توانایی گرم کردن محیط استخر نیز برخوردار باشد. ساخت و راه‌اندازی سیستم موتورخانه استخر و جکوزی بهترین راه برای گرم کردن آب و فضای استخر است. در واقع موتورخانه یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها و پیش‌نیاز اصلی ساخت یک استخر مدرن و مجهز به شمار می‌آید.

موتورخانه استخر چیست؟

راه‌اندازی یک سیستم گرمایشی مناسب برای استخرهای خانگی، ویلایی، تفریحی و ورزشی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. سیستم گرمایشی به خصوص در فصول سرد سال از سرد شدن آب و فضای استخرها جلوگیری می‌کند و می‌تواند شرایط محیطی را در حالت ایده‌آل نگه دارد. همان‌طور که اشاره کردیم، تاسیس و راه‌اندازی موتورخانه بهترین و اصلی‌ترین روش برای ایجاد شرایط دمایی مناسب در استخر به شمار می‌آید. اما یکی از سوالات اصلی که برای افرادی که قصد ساخت استخر را دارند به وجود می‌آید، این است که موتورخانه استخر چیست و حداقل ابعاد موتورخانه استخر برای ساخت موتورخانه چقدر است؟

موتورخانه استخر چیست؟

به زبان ساده، موتورخانه به فضایی گفته می‌شود که تجهیزات مخصوص گرمایش و تصفیه آب در آن قرار می‌گیرند. معمولا برای طراحی و ساخت موتورخانه از استانداردهای اروپایی از جمله استاندارد DIN آلمان پیروی می‌شود. در واقع ساخت و اجرای یک استخر مدرن و پیشرفته بدون نصب تجهیزات گرمایش و تصفیه آب امکان‌پذیر نیست البته ممکن است برخی استخرها بدون موتورخانه باشند که در خصوص آن استخرها بطور مجزا در مقاله دیگری صحبت خواهیم کرد.

موتورخانه‌ها باید به صورت ماهانه مورد بازرسی و بازدید قرار بگیرند تا در صورت نیاز بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به انجام تعمیرات موتورخانه استخر و نگهداری تجهیزات آن اقدام کرد.

معمولا از فضای اتاق موتورخانه استخر برای نگهداری از مواد تصفیه‌کننده مانند کلر و سیلیس و همچنین نگهداری برخی لوازم مانند جارو و … استفاده می‌شود.

تماس با برکه

اهمیت و نقش اساسی موتورخانه برای استخر

شما برای گرمایش و تصفیه آب استخرهای مختلف راهی به غیر از طراحی، ساخت و راه‌اندازی موتورخانه ندارید. ساخت موتورخانه زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما قصد داشته باشید استخرهایی با متراژ‌های بالا را طراحی و اجرا کنید. تجهیزات مورد نیاز برای گرمایش و تصفیه آب مانند فیلترهای شنی، پمپ تصفیه، منبع تحت فشار و دیگ باید در یک مجموعه متمرکز نصب شوند تا شما بتوانید وضعیت دما و بهداشت آب را به درستی کنترل کنید. به همین علت، معمولا تمامی این تجهیزات را در اتاق موتورخانه نصب می‌کنند.

از طرف دیگر، ممکن است شما قصد داشته باشید که در کنار استخر اقدام به ساخت سونا و جکوزی کنید. مطمئنا بدون استفاده از یک سیستم گرمایشی مناسب امکان گرم کردن آب جکوزی که به دمای نسبتا بالایی نیز نیاز دارد، فراهم نخواهد شد. در ادامه از چند نقط نظر مختلف به اهمیت راه‌اندازی و اجرای موتورخانه استخر و جکوزی نگاه می‌کنیم.

مکانی برای نصب تجهیزات به صورت متمرکز

همان‌طور که اشاره کردیم، شما برای راه‌اندازی و نصب سیستم گرمایشی و سیستم تصفیه استخرهای خانگی و تفریحی نیاز به یک فضای مشخص دارید. نصب تجهیزات در یک فضای مشخص مانند اتاق موتورخانه به شما کمک می‌کند که بتوانید به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تمامی تجهیزات مربوط به سیستم گرمایشی را مورد ارزیابی قرار دهید. تاسیس موتورخانه باعث ایجاد یک مجموعه منظم برای نصب و راه‌اندازی تجهیزات مختلف گرمایشی و تصفیه آب می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید در مدت زمان کوتاه‌تری این تجهیزات را راه‌اندازی کنید و انجام بازرسی‌های دوره‌ای نیز برای شما ساده‌تر می‌شود.

سهولت در عیب‌یابی و تعمیر و نگهداری

یکی دیگر از دلایل اهمیت راه‌اندازی یک موتورخانه برای استخر مربوط به بحث تعمیر و نهداری تجهیزات مربوط به سیستم گرمایشی و تصفیه استخر می‌شود. قرار گرفتن تجهیزات در فضای موتورخانه به شما کمک می‌کند که فرایند سرویس و نگهداری از تجهیزات را در مدت زمان کوتاه‌تری به پایان برسانید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید. همچنین وجود موتورخانه باعث می‌شود که شما برای عیب‌یابی و تعمیر سیستم گرمایشی خود با مشکلات کمتری مواجه شوید.

جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی

می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت راه‌اندازی موتورخانه استخر و جکوزی جلوگیری از پخش شدن سروصدا در محیط ساختمان و استخر و کاهش آلودگی صوتی است. تجهیزات مورد نیاز برای گرمایش یا تصفیه آب استخر مانند پمپ معمولا سروصدای زیادی را تولید می‌کنند.

طراحی یک فضای مشخص و محدود برای نصب این تجهیزات باعث می‌شود که بتوان آلودگی صوتی ایجاد شده توسط این تجهیزات را به حداقل مقدار ممکن رساند. به این صورت آرامش ساکنان ساختمان و افرادی که از استخر استفاده می‌کنند بر هم نخواهد خورد.

پیشگیری از ورود آلاینده‌ها به آب استخر

یکی دیگر از دلایلی که باعث اهمیت ساخت یا خرید موتورخانه استخر می‌شود، بحث جلوگیری از ورود آلاینده‌ها به آب استخر یا جکوزی است. همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از تجهیزات صنعتی برای کار کردن به روغن نیاز دارند و در برخی موارد با مشکلاتی مانند نشتی روغن مواجه می‌شوند. از طرف دیگر، تجهیزات گرمایش آب استخر در هنگام کار کردن آلاینده‌های دیگری مانند دود و ذرات معلق تولید می‌کنند.

طراحی و ایجاد یک فضای مشخص برای قرار دادن این تجهیزات می‌تواند از ورود این آلودگی‌ها به داخل آب استخر جلوگیری کند. نفوذ این مواد آلاینده به داخل آب استخر می‌تواند سلامتی افراد، به خصوص سلامتی کودکان و نوجوانان را به خطر بیندازد. از طرف دیگر، ورود این آلودگی‌ا به داخل محیط استخر می‌تواند فرایند نظافت و تمیز کردن استخر را نیز برای شما دشوار و زمان‌بر کند. در نتیجه می‌توانیم تایید کنیم که یکی از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی موتورخانه برای استخر جلوگیری از ورود آلاینده‌ها به داخل آب استخر است.

پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله “نقشه موتورخانه استخر و جکوزی” بپردازید تا هر آنچه لازم است در این خصوص بدانید.

تاسیس و راه‌اندازی موتورخانه استخر چه مزایایی دارد؟

موتورخانه در واقع قلب تپنده استخرهای خانگی و تفریحی به شمار می‌آید و بدون وجود آن شما نمی‌توانید از شنا و آب‌تنی در استخر لذت کافی ببرید. زیرا شما قبل از هر چیز باید شرایط محیطی ایده‌آل برای شنا کردن در استخر را برای خود، دوستان و اعضای خانواده فراهم کنید. یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای ایجاد شرایط ایده‌آل، تاسیس یک موتورخانه استاندارد است.

تاسیس و راه‌اندازی موتورخانه استخر چه مزایایی دارد؟

طراحی اصولی و حساب‌شده نقشه و ساخت موتورخانه استخر اب گرم مزایای فراوانی دارد و می‌تواند به افزایش عمر مفید قطعات تجهیزات مختلف سیستم گرمایشی و تصفیه آب کمک کند. در ادامه با برخی از مهم‌ترین مزایای تاسیس موتورخانه برای انواع استخرهای خانگی و تفریحی آشنا می‌شویم.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

در سال‌های اخیر، بسیاری از کشورها از جمله ایران با مشکل کمبود انرژی مواجه شده‌اند. به همین علت بسیاری از افراد و مجموعه‌ها به دنبال صرفه‌جویی در مصرف انرژی هستند. یکی از مهم‌ترین مزایای تاسیس موتورخانه کمک به کاهش مصرف انرژی است. شما می‌توانید با راه‌اندازی سیستم موتورخانه علاوه‌بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، هزینه‌های خود را نیز کاهش دهید. زیرا شما با مصرف انرژی کمتر، در قبض‌های آب، برق و گاز با مبالغ کمتری مواجه خواهید شد.

تنظیم دمای آب

یکی دیگر از مزایای اصلی ساخت موتورخانه استخر و جکوزی تنظیم دمای آب است. بسیاری از افراد توانایی شنا کردن در آب سرد را ندارند و ترجیح می‌دهند که با نصب تجهیزات گرمایشی آب استخر را گرم کنند. این مورد به خصوص در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. شما می‌توانید با راه‌اندازی سیستم موتورخانه به راحتی آب استخر و جکوزی مجموعه خود را گرم کنید و دمای آب را در یک سطح ثابت نگه دارید. به این صورت می‌توانید و از شنا و آب‌تنی لذت ببرید.

یک گزینه مقرون‌به‌صرفه

همه افراد و مجموعه‌هایی که قصد طراحی و ساخت استخر را دارند، به دنبال پیدا کردن راه‌حل‌هایی کاربردی برای کاهش هزینه‌های خود هستند. تجهیزات موتورخانه استخر آبگرم از چند منظر می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت استخر شود. دلیل اولی که راه‌اندازی موتورخانه را به یک گزینه مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی تبدیل می‌کند، هزینه پایین نصب و راه‌اندازی تجهیزات است. نصب و راه‌اندازی تجهیزات سیستم گرمایشی موتورخانه نسبت به هزینه راه‌اندازی سایر سیستم‌های گرمایشی مانند وسایل گرمایشی پیش‌ساخته هزینه کمتری را به شما تحمیل می‌کند.

همچنین هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و اجزای موتورخانه نسبتا پایین است. در نتیجه شما برای انجام بازرسی و برطرف کردن نقص‌های احتمالی نیازی به صرف هزینه‌های گزاف ندارید و در صورت نیاز می‌توانید با صرف هزینه معقول، این تجهیزات را تعمیر و قطعات آن را تعویض کنید. از طرف دیگر، اشاره کردیم، که استفاده از سیستم موتورخانه باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. بدون شک کاهش مصرف انرژی می‌تواند بسیاری از هزینه‌های اضافی شما را کاهش دهد.

تصفیه مداوم آب با تجهیزات موتورخانه استخر

از دیگر مزایای مهم طراحی و راه‌اندازی موتورخانه برای استخرهای خانگی و ورزشی می‌توان به تصفیه آب اشاره کرد. شما می‌توانید با نصب یک سیستم تصفیه آب پیشرفته در موتورخانه از رشد و تکثیر انواع باکتری، میکروب و آلودگی‌ها جلوگیری کنید. تصفیه آب استخر نقشی اساسی را در حفظ سلامتی افراد ایفا می‌کند. زیرا افراد مختلفی از استخرها استفاده می‌کنند و ممکن است به انواع بیماری‌های پوستی و عفونی مبتلا باشند. در نتیجه نمی‌توان از کنار این موضوع به سادگی گذر کرد.

تصفیه آب زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما قصد تاسیس استخرهای روباز را داشته باشید. در چنین مواقعی شما در کنار بیماری‌ها باید مراقب عوامل خارجی که می‌توانند به راحتی از فضای باز وارد آب استخر شوند نیز باشید. نصب سیستم تصفیه آب در موتورخانه استخرهای روباز می‌تواند از موارد مختلفی مانند رشد جلبک جلوگیری کند و آب استخر را پاکیزه نگه دارد.

انواع موتورخانه استخر و وظیفه هر یک از این سیستم‌ها

همان‌طور که اشاره کردیم، موتورخانه دو وظیفه اصلی و کلیدی را برعهده دارد. از یک طرف، موتورخانه باید دمای آب استخر را تنظیم کند و آن را در سطح ثابتی نگه دارد که برای شنا  و آب‌تنی در فصول مختلف سال مناسب باشد. از طرف دیگر، وظیفه تصفیه آب استخر و حفظ پاکیزگی آن نیز برعهده موتورخانه است.

انواع موتورخانه استخر و وظیفه هر یک از این سیستم‌ها

در نتیجه موتورخانه از سیستم‌های مختلفی تشکیل شده که هر یک وظایف خاصی را برعهده دارند. موتورخانه سیستم گرمایشی و موتورخانه تصفیه و تنظیم سیستم آبرسانی و سیستم‌های ترکیبی از انواع موتورخانه استخر به شمار می‌آیند. عدم استفاده از موتورخانه برای ساخت و راه‌اندازی استخر می‌تواند باعث افزایش مصرف انرژی و هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری استخر شود. همچنین استفاده نکردن از این سیستم‌ها استخر می‌تواند باعث از بین رفتن کاربری استخر در مواقعی مانند سردی هوا یا ورود آلودگی به آب شود.

موتورخانه سیستم گرمایشی چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیدا است، موتورخانه سیستم گرمایشی وظیفه تنظیم دمای آب استخر و گرم نگه داشتن محیط استخر را برعهده دارد. سیستم گرمایشی معمولا از اجزای مختلفی مانند دیگ، مبدل‌های حرارتی، مشعل، پکیج و … تشکیل می‌شود. گرم کردن محیط در استخرهای روباز معنایی ندارد، اما شما می‌توانید با نصب پکیج و شوفاژ برای انواع استخرهای سرپوشیده، به سادگی دمای محیط استخر را نیز تنظیم کنید و در محدوده مورد نظر نگه دارید.

برای اطلاع از نحوه نصب و راه اندازی موتورخانه استخر و هزینه اجرای آن با کارشناسان ما در تماس باشید.

موتورخانه تصفیه و تنظیم سیستم آبرسانی استخر چیست؟

موتورخانه تصفیه و تنظیم سیستم آبرسانی استخر دارای تجهیزات مختلفی مانند فیلتر شنی، پمپ تصفیه، پمپ آب، منبع تحت فشار، بوستر پمپ و … است که هر یک وظایف خاصی را برعهده دارند. این سیستم نه تنها امکان کنترل سیستم آبرسانی به استخر را در اختیار مدیر ساختمان و مجموعه‌های ورزشی و تفریحی قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند آب استخر را به صورت دائمی تصفیه کند. تصفیه آب استخر نقش مهمی را در جلوگیری از ابتلای افراد مختلف به انواع بیماری‌های پوستی و عفونی ایفا می‌کند. در نتیجه موتورخانه تصفیه و تنظیم سیستم آبرسانی یکی از بخش‌های اصلی هر استخر به شمار می‌آید.

موتورخانه تهویه مطبوع چیست؟

راه‌اندازی سیستم تهویه مطبوع برای استخرهای سرپوشیده امری اجتنب‌ناپذیر است. این سیستم وظیفه تهویه و تنظیم دمای محیط استخر را برعهده دارد. عدم استفاده از چنین سیستمی می‌تواند باعث ورود آلودگی یا ایجاد تغییرات نامناسب در شرایط محیطی استخر شود. موتورخانه تهویه مطبوع معمولا دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی، چیلر، منبع تحت فشار، برج خنک‌کننده و … است.

تاسیس موتورخانه ترکیبی برای استخر

استخر یکی از اماکنی است که شما برای تاسیس و راه‌اندازی آن به تمامی این سیستم‌ها نیاز دارید. در نتیجه تاسیس چند موتورخانه مجزا نمی‌تواند یک گزینه معقول و منطقی باشد. به همین علت معمولا در استخرها از موتورخانه‌های ترکیبی استفاده می‌کنند.

شما در یک استخر نه تنها باید دمای آب را تنظیم کرده و آن را تصفیه کنید، بلکه در صورت سرپوشیده بودن استخر باید دما و کیفیت هوای محیط را نیز تحت کنترل داشته باشید. در نتیجه موتورخانه استخر را معمولا به صورت ترکیبی می‌سازند. البته در برخی از موارد شما می‌توانید با راه‌اندازی یک سیستم گرمایشی و استفاده از پکیج و شوفاژ علاوه‌بر آب، محیط استخر را نیز به سادگی گرم کنید و دیگر نیازی به استفاده از سیستم‌های گرمایشی در سیستم تهویه مطبوع نداشته باشید.

اجزای موتورخانه استخر آبگرم

برای طراحی و ساخت موتورخانه استخر باید پیش از هر چیز با اجزای اصلی آن آشنا شویم. پس آشنایی با اجزا و سیستم‌های مختلف موتورخانه می‌توانیم نسبت به تجهیز موتورخانه اقدام کنیم. به طور کلی، موتورخانه‌ها از مدار تصفیه و گردش آب و مدار گرمایش آب تشکیل شده‌اند. هر یک از این اجزا دارای تجهیزات خاصی هستند که وظیفه تنظیم دما، تصفیه و گردش آب را برعهده دارند. در ادامه با نقش هر یک از این مدارها در تنظیم دما و تصفیه آب استخر آشنا می‌شویم.

مدار گرمایشی موتورخانه چه وظایفی را برعهده دارد؟

دمای آب و محیط استخرها همیشه باید در یک محدوده استاندارد و ایده‌آل قرار داشته باشند تا افراد برای شنا کردن و آب‌تنی در استخر با مشکلات و بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی مواجه نشوند. برای این منظور، در انواع استخرها از سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌شود. مبدل‌های حرارتی، دیگ‌های چدنی و مشعل‌ها از مهم‌ترین تجهیزات مدار گرمایشی موتورخانه استخر اب گرم به شمار می‌آیند.

این تجهیزات وظیفه تنظیم دما در بخش‌های مختلف یک استخر را برعهده دارند. این سیستم هم در استخرهای خانگی و هم در استخرهای تفریحی و ورزشی کاربرد گسترده‌ای دارند. در واقع استخر بدون استفاده از مدار گرمایشی در بسیاری از مواقع به دلیل سرمای هوا غیرقابل استفاده می‌شود. بنابراین نصب مدار گرمایشی در موتورخانه اجتناب‌ناپذیر است.

برخی از مهم‌ترین وظایف مدار گرمایشی موتورخانه عبارتند از:

 • گرم کردن آب استخر و رساندن آن به دمای ایده‌آل که معمولا برابر با 28 تا 30 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می‌شود
 • گرم کردن آب جکوزی و نگه داشتن دما در محدوده 40 تا 42 درجه سانتی گراد
 • تامین آب گرم مصرفی برای سرویس‌های بهداشتی و دوش‌های استحمام که در استخرهای تفریحی و ورزشی از اهمیت بالایی برخوردار است
 • تنظیم دمای بخش‌های مختلف استخر مانند رختکن، سالن ماساژ، محوطه سونا و جکوزی و …

مدار تصفیه و گردش آب استخر چه وظایفی را برعهده دارد؟

رطوبت موجود در فضای استخر بستر مناسبی را برای رشد و تکثیر انواع باکتری‌ها و میکروب‌ها فراهم می‌کند. از طرف دیگر، افراد مختلفی از استخرهای خانگی و ورزشی استفاده می‌کنند که ممکن است به برخی از بیماری‌های پوستی، عفونی و … مبتلا باشند. به همین علت تصفیه و ضدعفونی کردن آب استخر و جلوگیری از رشد باکتری و میکروب از اهمیت بالایی برخوردار است.

از طرف دیگر، شما باید برای گردش آب استخر سیستم مناسبی را در موتورخانه استخر تعبیه کنید. شما می‌توانید از این سیستم برای پر یا خالی کردن آب استخر استفاده کنید. همچنین در گردش بودن آب می‌تواند باعث تسهیل در عملیات فیلتراسیون آب شود. به همین علت تمامی استخرها در بخش موتورخانه خود دارای یک مدار فیلتراسیون و گردش آب هستند.

مهم‌ترین وظایف این جزء اساسی موتورخانه عبارتند از:

 • کمک به تصفیه و ضدعفونی کردن آب استخر برای جلوگیری از رشد میکروب و باکتری‌ها و انتقال بیماری‌های عفونی و پوستی به سایر افراد
 • جبران آب تبخیرشده از استخر، به خصوص در استخرهای روباز که بیشتر در معرض تابش نور خورشید قرار دارند
 • معمولا به دلیل ورود و خروج افراد از استخر و جکوزی، بخشی از آب موجود به هدر می‌رود. برای تامین و جبران آب هدر رفته از مدار گردش آب استفاده می‌شود.

یک موتورخانه استاندارد چه تجهیزاتی دارد؟

تاسیس موتورخانه بدون استفاده از تجهیزات مناسب امکان‌پذیر نیست. شما برای راه‌اندازی موتورخانه استاندارد برای استخرهای خانگی یا تفریحی و ورزشی باید از تجهیزات خاصی استفاده کنید. تجهیزات موتورخانه استخر به طور کلی وظیفه تصفیه، گرمایش و پمپاژ آب به داخل استخر را برعهده دارند. توجه داشته باشید که کیفیت این تجهیزات و در نظر گرفتن مناسب ترین ابعاد موتورخانه استخر خانگی، نقش مهمی را در افزایش بازدهی و صرفه‌جویی در انرژی برعهده دارند.

در نتیجه پیشنهاد می‌شود که برای تهیه این تجهیزات همیشه از محصولات باکیفیت برندهای معتبر موجود در بازار استفاده کنید. مطمئن باشید که این هزینه اضافی در آینده باعث کاهش مصرف انرژی و کم شدن بسیاری از هزینه‌های جانبی شما برای تعمیر و نگهداری تجهیزات موتورخانه استخر می‌شود.

یک موتورخانه استاندارد چه تجهیزاتی دارد؟

مهم‌ترین تجهیزاتی که باید در مراحل راه‌اندازی موتورخانه برای استخر مورد استفاده قرار بگیرند، عبارتند از:

 • پمپ
 • دیگ و مشعل
 • منبع تحت فشار
 • فیلتر UV استخر
 • فیلتر شنی
 • بویلر
 • سختی‌گیر آب
 • انواع اتصالات و شیرآلات
 • مبدل دارای کویل
 • مبدل حرارتی
 • تابلو برق

نقش اساسی پمپ تصفیه در سیستم فیلتراسیون

یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین تجهیزات هر موتورخانه پمپ تصفیه است فرقی نمی کند موتورخانه استخر ویلا باشد یا موتورخانه استخر عمومی. شما در محیط استخر در معرض انواع میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها قرار دارید. تمامی این عوامل بیماری‌زا می‌توانند به سادگی از طریق آب با پوست شما برخورد کنند یا حتی وارد دهان شما شوند. در نتیجه اگر آب استخر به صورت مداوم تصفیه نشود، احتمالا شما پس از شنا و آب‌تنی باید به صورت مستقیم به چندین پزشک متخصص مراجعه کرده تا مشکلات و بیماری‌های خود را درمان کنید.

پمپ تصفیه در بخش خروجی آب استخر نصب می‌شود، آب از طریق کف شوی و اسکیمر وارد پمپ تصفیه می‌شود و پس از پایان فرایند فیلتراسیون، وارد مدار گرمایشی می‌شود. پمپ تصفیه یکی از مهم‌ترین تجهیزات موتورخانه استخر برای حفظ نظافت و رعایت نکات بهداشتی به شمار می‌آید.

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی نیز عملکردی مشابه با پمپ تصفیه دارد و به پاکسازی، شفاف‌سازی و فیلترینگ آب کمک می‌کند. پمپ تصفیه به راحیت ذرات درشت آلودگی را از آب جدا می‌کند، اما برای فیلتراسیون میکروب‌ها، ذرات ریز و چربی با مشکل مواجه می‌شود. در این مواقع، فیلتر شنی وارد عمل می‌شود و آب استخر را از هرگونه آلودگی، باکتری و میکروب پاک می‌کند. شاید در سایر سیستم‌های فیلتراسیون آب به طور گسترده از فیلترهای شنی استفاده نشود، اما این فیلتر یکی از ضروری‌ترین اجزای موتورخانه استخر به شمار می‌آید.

البته فراموش نکنید که خود فیلتر شنی نیز پس از گذشت مدتی آلوده شده و نیاز به تمیزکاری دارد. اما جای نگرانی نیست، زیرا تمامی فیلترهای شنی از قابلیت بک واش برخوردار هستند. این قابلیت در مدل‌های مختلف فیلتر شنی به صورت خودکار، نیمه‌خودکار یا دستی کار می‌کند و ذرات ریز و درشت گیرکرده در این فیلتر را از داخل آن خارج می‌کند.

سختی‌گیر در موتورخانه چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، آب شهرها و مناطق مختلف از لحاظ میزان املاح معدنی با یکدیگر متفاوت هستند. همین امر باعث می‌شود که درصد سختی آب در تمامی مناطق با یکدیگر یکسان نباشد. به عنوان مثال، ممکن است غلظت املاحی مانند منیزیم یا کلسیم در آب منطقه‌ای بالاتر از حد مجاز و استاندارد باشد. یکی از تجهیزات موتورخانه استخر و جکوزی که در چنین مواقعی به کمک ما می‌آید، سختی‌گیر است.

همان‌طور که از نام این تجهیز پیدا است، سختی‌گیر می‌تواند با حذف املاح و ترکیبات معدنی اضافی میزان سختی آب را به بازه استاندارد بازگرداند. به این صورت آبی که از طریق نازل ورودی وارد کاسه استخر می‌شود، کاملا سالم خواهد بود و نمی‌تواند مشکلی را برای شما به وجود آورد.

وظیفه دیگ و مشعل در موتورخانه

دیگ و مشعل از اصلی‌ترین تجهیزات موتورخانه استخر به شمار می‌آیند که عملکرد آن‌ها رابطه بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارد. سیستم گرمایش موتورخانه دیگ را از آب پر می‌کند. آب موجود در دیگ توسط مشعل که حرارت را از مبدل حرارتی دریافت می‌کند، گرم می‌شود و سپس توسط مدار تنظیم آبرسانی به پخش‌های مختلف استخر منتقل خواهد شد. به زبان ساده، دیگ و مشعل وظیفه گرم کردن آب ورودی به استخر را برعهده دارند. دیگ و مشعل نه تنها راندمان و دوام بسیار بالایی دارند، بلکه هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری این تجهیزات بسیار پایین است.

نقش منبع تحت فشار در افزایش عمر مفید پمپ

منبع تحت فشار یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات موتورخانه استخر است که می‌تواند استهلاک پمپ موتورخانه را به شدت کاهش دهد. این منبع طرز کار بسیار ساده‌ای دارد، اما نقش آن در بالا نگه داشتن فشار آب و افزایش عمر مفید پمپ و بوستر پمپ انکارناپذیر است.

زمانی که پمپ روشن می‌شود، 4/3 منبع تحت فشار را را از آب پر می‌کند. به این صورت با بالا آمدن سطح آب، هوای موجود در منبع تحت فشار قرار می‌گیرد. حال اگر دستگاه پمپ خاموش شود، منبع تحت فشار می‌تواند همچنان فشار آب را بالا نگه دارد. در نتیجه نیازی نیست که با باز شدن هر شیر در محیط استخر، پمپ مجدد شروع به کار کند. به این صورت، از مصرف بی‌رویه انرژی، افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و کاهش عمر مفید پمپ جلوگیری می‌شود.

استفاده از تابلو برق برای کنترل عملکرد تجهیزات برقی

همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در موتورخانه استخرها مانند پمپ، فیلتر شنی، پمپ تصفیه و … با استفاده از یک منبع تغذیه و جریان الکتریسیته کار می‌کنند. در نتیجه نوسانات جریان برق می‌تواند باعث وارد شدن آسیب‌های شدید به تجهیزات الکتریکی و حتی سوختن آن‌ها شود. این امر می‌تواند هزینه شما برای تجهیز موتورخانه را ب شدت افزایش دهد.

تابلو برق یکی از تحهیزات کاربردی است که می‌تواند در برابر نوسانات برق و افزایش بار از تجهیزات الکتریکی سیستم موتورخانه محافظت کند. علاوه‌بر این،شما می‌توانید به کمک تابلو برق عملکرد تجهیزات برقی را به راحتی کنترل کنید. به عنوان مال، در صورت پایین آمدن فشار آب، با تنظیم تابلو برق می‌توان پمپ را به صورت خودکار روشن کرد و فشار آب را افزایش داد. استفاده از تابلو برق نه تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود، بلکه استهلاک تجهیزات الکتریکی را نیز به شدت کاهش می‌دهد.

مبدل حرارتی چیست؟

مبدل حرارتی که به آن مبدل گرمایی نیز گفته می‌شود، تجهیزی است که از آن برای انتقال حرارت میان دو سیال استفاده می‌شود. به عنوان مثال، رادیاتور خودرو و شوفاژ‌ها نوعی مبدل حرارتی به شمار می‌‌آیند. در موتورخانه استخر نیز مبدل حرارتی وظیفه انتقال حرارت به آب استخر را برعهده دارد. نبدل‌های حرارتی در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا در موتورخانه‌ها از مبدل حرارتی نوع پوسته و لوله استفاده می‌شود. از مهم‌ترین مزایا و ویژگی‌های مبدل حرارتی پوسته و لوله می‌توان به مقاومت فشاری و دمایی بالا و سهولت در ساخت اشاره کرد.

این مبدل گرمایی طرز کار بسیار ساده‌ای دارد. برای گرم کردن آب استخر توسط این مبدل گرمایی، آب استخر در داخل لوله‌هایی که همگی به یک ورودی و خروجی مشخص متصل هستند جاری می‌شوند. سیال دیگر که دمای بالاتری دارد نیز در پوسته‌ای که این لوله‌های داخلی را احاطه کرده است جاری می‌شود. به این صورت، به دلیل اختلاف دمای موجود میان این دو سیال، حرارت از آب گرم به آب موجود داخل لوله‌ها منتقل می‌شود. به این ترتیب آب گرم شده و از طریق نازل ورودی به کاسه استخر بازمی‌گردد.

مبدل پوسته و لوله از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که عبارتند از:

 • تیوب شیت
 • پوسته
 • لوله‌ها
 • بافل‌ها
 • ورودی و خروجی پوسته
 • ورودی و خروجی لوله‌ها

لوله‌ها و اتصالات موتورخانه

اتصالات و لوله‌های موتورخانه مسیر انتقال آب از استخر به سیستم فیلتراسیون و گرمایش و بازگرداندن آب به داخل کاسه استخر هستند و در این سیکل نقشی اساسی دارند. در نتیجه انتخاب نوع لوله‌ها و اتصالات در سیستم موتورخانه استخر از اهمیت بالایی برخوردار است. شما برای راه‌اندازی موتورخانه باید در چک لیست موتورخانه استخر آمار دقیق تعداد لوله‌ها و اتصالات مورد نیاز را یادداشت کنید. برای این منظور بهتر است که از کارشناسان و تکنسین‌های باتجربه فعال در حوزه تاسیسات کمک بگیرید تا در مراحل لوله‌کشی با مشکل مواجه نشوید. زیرا در صورت بروز مشکل، باید هزینه زیادی را صرف برطرف کردن آن کنید.

برخی از افراد برای تاسیس موتورخانه از لوله‌های PVC یا پولیکا استفاده می‌کنند. اما این لوله‌ها برای راه‌ندازی سیستم لوله‌کشی استخر گزینه مناسبی نیستند. زیرا این لوله‌ها در مقابل خوردگی مقاومت مناسبی را از خود نشان نمی‌دهند و به سرعت کارایی خود را از دست می‌دهند. در نتیجه بهتر است برای لوله‌کشی و تاسیسات از لوله‌های UPVC استفاده کنید. لوله‌های UPVC در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند، البته بهتر است که برای بهبود عملکرد و تقویت آن‌ها از چسب و پرایمر نیز استفاده شود. استفاده از شیرآلات فشار قوی UPVC نیز یکی دیگر از عوامل ضروری برای ساخت موتورخانه استخر به شمار می‌آید.

شیرهای توپی UPVC در بخش‌های مختلفی از سیستم موتورخانه نصب می‌شوند که عبارتند از:

 • لوله خروجی کف استخرها
 • قسمت خروجی اسکیمر
 • قسمت ورودی پمپ
 • خروجی پمپ
 • پیش و پس از فیلتر شنی
 • خروجی بک واش فیلتر شنی
 • قبل و بعد از مبدل حرارتی

طرز کار موتورخانه استخر چگونه است؟

یکی از نکات جالبی که در خصوص موتورخانه‌های استخرهای مختلف اعم از موتوخانه گازوئیلی استخر و سایر موتورخانه ها وجود دارد، نحوه عملکرد آن‌ها برای تامین آب گرم و تصفیه‌شده استخر است. طرز کار موتورخانه استخر بسیار ساده است و در چند مرحله آب گرم و ضدعفونی‌شده از طریق نازل ورودی به استخر بازمی‌گردد.

طرز کار موتورخانه استخر چگونه است؟

در مرحله اول، دیگ‌های حرارتی که به عنوان مولدهای اصلی حرارت در سیستم گرمایش موتورخانه شناخته می‌شوند، آب استخر را گرم می‌کنند. سپس آب گرم‌شده از طریق سیستم لوله‌کشی به داخل تیوب مبدل حرارتی پوسته لوله هدایت می‌شود و در داخل این تیوب باقی می‌ماند. این آب وظیفه گرم کردن آب خروجی استخر را برعهده دارد.

آب استخر از طریق اسکیمرهای داخل کاسه استخر و کف‌شوی‌های کناری به سمت پمپ تصفیه آب هدایت می‌شوند. پس از تصفیه، آب به داخل فیلتر شنی مکیده شده و از آنجا وارد پوسته مبدل حرارتی می‌شوند. آب گرمی که در مرحله قبلی داخل تیوب‌های مبدل حرارتی ذخیره شده بود، در این مرحله آب تصفیه‌شده‌ای را که از طریق فیلتر شنی وارد پوسته مبدل حرارتی شده است را گرم می‌کند. در واقع در داخل مبدل حرارتی انتقال حرارت میان دو سیال با دماهای مختلف رخ می‌دهد تا زمانی که دمای آب تصفیه‌شده در بازه 28 تا 30 درجه سانتی گراد قرار بگیرد.

در مرحله بعدی آبی که دمای آن به نزدیکی 28 درجه سانتی گراد رسیده است، پس از ضدعفونی شدن با موادی مانند کلر از موتورخانه استخر ابگرم خارج شده و از طریق نازل ورود به داخل کاسه استخر منتقل می‌شود. این سیکل گرمایش و تصفیه آب به صورت دائمی در موتورخانه در حال تکرار است. همین امر باعث می‌شود که آب تصفیه‌شده استخر همیشه در دمای ایده‌آل باقی بماند.

پیش‌نیازهای لازم برای ساخت موتورخانه استخر

پروژه طراحی، ساخت و راه‌اندازی موتورخانه فرایندی کاملا تخصصی است که شما برای اجرای آن باید از تکنسین‌های باتجربه فعال در حوزه برق، تاسیسات، سیالات، نقشه‌کشی و … کمک بگیرید. یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای ساخت موتورخانه استخر و جکوزی، داشتن یک طرح اولیه مناسب و برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای آن است.

پیشنهاد می‌کنیم که در این مرحله برای برنامه‌ریزی و طراحی نقشه حتما از یک گروه متخصص و باتجربه کمک بگیرید تا در مراحل اجرایی با مشکل مواجه نشوید. در ادامه با مهم‌ترین مواردی که پیش از شروع به ساخت موتورخانه باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید، اشاره می‌کنیم.

ابعاد و موقعیت موتورخانه

اولین قدم برای ساخت موتورخانه، تعیین ابعاد و موقعیت مناسب برای احداث موتورخانه است. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که یک اتاق موتورخانه استخر از لحاظ ابعاد و موقعیت باید دارای استانداردهای مشخصی باشد تا بتواند تمامی تجهیزات مورد نیاز برای سیستم گرمایش و فیلتراسیون را در آن جای دهید.

به عنوان مثال، مطابق استاندارد DIN ارتفاع موتورخانه برای یک استخر استاندارد باید حداقل 220 سانتی متر باشد. در نتیجه پیش از این که به سراغ خرید تجهیزات بروید، حتما درباره ابعاد و موقعیت موتورخانه به یک تصمیم‌گیری نهایی برسید. از طرف دیگر، شما نمی‌توانید تجهیزاتی را برای موتورخانه خود تهیه کنید که با ابعاد و اندازه‌های فضای موجود سازگاری نداشته باشد. پس بهتر است برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها و به منظرو تصمیم‌گیری درست با یک متخصص مشورت کنید.

طراحی نقشه موتورخانه

تمامی مراحل ساخت و اجرای موتورخانه استخر براساس نقشه‌ای انجام خواهد شد که شما پیش از شروع عملیات آن را بر روی کاغذ طراحی کرده‌اید. طراحی نقشه موتورخانه یکی از تخصصی‌ترین بخش‌های این پروژه به شمار می‌آید و شما باید برای این منظور به یک طراح باتجربه مراجعه کنید. همچنین می‌توانید جوانب مختلف پروژه مانند مقدار فضای موجود، موقعیت و طرح اولیه‌ای را که برای احداث موتورخانه در ذهن دارید، با طراح نقشه در میان بگذارید تا در صورت امکان، متخصص نقشه‌کشی این تغییرات را در نقشه موتورخانه شما اعمال کند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که در مرحله طراحی نقشه نگران هزینه کردن بودجه خود نباشید، مطمئن باشید که اگر شما در مرحله اول پروژه هزینه بیشتری را برای طراحی نقشه به نقشه‌کش پرداخت کنید، می‌توانید از بسیاری از هزینه‌های اضافی در طول اجرای پروژه جلوگیری کنید. در نتیجه همواره به یاد داشته باشید که در مرحله طراحی نقشه کیفیت را در اولویت قرار دهید.

دسترسی به موتورخانه

موتورخانه فضایی است که شما بسیاری از تجهیزات ارزشمند خود را در داخل آن نصب می‌کنید. بسیاری از این تجهیزات نیاز به بازرسی و تعمیر و نگهداری مداوم دارند. به صورتی که شما باید برنامه منظمی را برای ارزیابی عملکرد تجهیزات موتورخانه استخر تنظیم کنید. در نتیجه موتورخانه باید در قسمتی از ساختمان احداث شود که دسترسی به آن دشوار نباشد. به این صورت شما می‌توانید در صورت بروز نقص فنی یا سرزدن به تجهیزات برای بازرسی‌های دوره‌ای هیچ محدودیتی نداشته باشید.

شما می‌توانید برای انتخاب محل مناسب برای احداث موتورخانه با مهندس نقشه‌کشی و چند مهندس عمران مشورت کنید. بدون شک این مهندسان می‌توانند با ارزیابی دقیق سازه یا ساختمان مورد نظر شما، بهترین نقطه با دسترسی مناسب را برای راه‌اندازی موتورخانه انتخاب کنند. به این صورت، شما برای نصب و راه‌اندازی تجهیزات نیز با هیج مشکلی مواجه نخواهید بود.

سهولت در تعمیر و نگهداری از تجهیزات

همان‌طور که اشاره کردیم، تجهیزات قلب تپنده موتورخانه استخر هستند. شما باید به صورت دائمی عملکرد این تجهیزات را زیر نظر داشته باشید. به وجود آمدن نقص فنی در این تجهیزات می‌تواند منجر به افزایش مصرف انرژی و افزایش هزینه‌های شما شود. در نتیجه یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای ساخت موتورخانه استخر، احداث موتورخانه در نقطه‌ای است که شما برای تعمیر و نگهداری تجهیزات سیستم‌های فیلتراسیون و گرمایش با مشکل مواجه نشوید. در نتیجه شما برای احداث موتورخانه همواره باید این نکته را در نظر داشته باشید که قرار است در مواقع مختلف به تعمیر تجهیزات و دستگاه‌ها یا تعویض قطعات آن‌ها بپردازید و برای انجام این کار به آزادی عمل نیاز دارید.

انتخاب محل مناسب برای نصب لوله‌کشی سیستم

در مرحله طراحی نقشه، شما حتما باید در انتخاب محل قرارگیری کانال‌ها و نحوه نصب لوله‌کشی‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. آب استخر از طریق همین لوله‌ها میان موتورخانه و سایر بخش‌های استخر در جریان است. اگر پس از پایان پروژه این لوله‌کشی‌ها به هر علتی دچار مشکل شوند، شما مجبور می‌شوید که استخر را برای مدتی تعطیل کنید و مشغول بازسازی زیرساخت‌های موتورخانه شوید.

رفتن به سراغ بازسازی و لوله‌کشی مجدد سیستم‌های تصفیه و گردش آب، به معنای تحمیل شدن هزینه اضافی به شما است. در برخی از مواقع ممکن است این هزینه به قدری زیاد باشد که شما از عهده آن برنیایید و مجبور به تعطیل کردن استخر خود شوید. اگر استخر شما کاربری تفریحی و ورزشی داشته باشد، مطمئنا ضررهای سنگینی به شما وارد خواهد شد.

در نتیجه برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها و بروز مشکلات مختلف در سیستم لوله‌کشی، پیشنهاد می‌کنیم که حتما در مراحل طراحی تاسیسات از یک فرد باتجربه و متخصص کمک بگیرید. طراحی نقشه تاسیسات کاری تخصصی است و هر فردی نمی‌تواند به درستی از عهده انجام آن برآید.

ایجاد فضای محافظت‌شده برای نگهداری از مواد شیمیایی

در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم که معمولا از موتورخانه برای انبار کردن مواد شیمیایی مانند کلر و سیلیس استفاده می‌شود. این مواد شیمیایی در فیلتراسیون و ضدعفونی کردن آب نقشی اساسی دارند و به نحوی تضمین سلامتی افرادی را برعهده دارند که از استخر استفاده می‌کنند. در نتیجه شما باید حتما بخشی از فضای موتورخانه استخر و جکوزی خود را به این مواد شیمیایی اختصاص دهید.

بهتر است این فضا کاملا محافظت‌شده و بسته باشد تا مواد شیمیایی از عواملی مانند رطوبت، دما و … در امان بمانند. پس در هنگام طراحی نقشه استخر فراموش نکنید که تمام فضای موجود در موتورخانه به تجهیزات سیستم‌های فیلتراسیون و گرمایشی اختصاص ندارد شما باید مواد شیمیایی و ضدعفونی‌کننده مخصوص استخر را نیز در همین فضا انبار کنید.

ایجاد شرایط لازم برای تخلیه فاضلاب موتورخانه

طراحی سیستم فاضلاب مناسب برای تخلیه فاضلاب سیستم‌های گرمایشی و تصفیه موتورخانه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. اگر شما شرایط لازم برای تخلیه فاضلاب موتورخانه را فراهم نکنید، رطوبت و آلودگی می‌تواند به سرعت روی تجهیزات شما اثر مخربی بگذارند و عملکرد موتورخانه را به شدت دچار ضعف کنند. این اتفاق باعث افزایش هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری تجهیزات موتورخانه خواهد شد.

در نتیجه پیش از انتخاب مکان مناسب برای ساخت موتورخانه استخر، شما باید به این نکته توجه داشته باشید که برای تخلیه فاضلاب تولیدشده در موتورخانه به کانال فاضلاب نیاز دارید. در نتیجه نباید موتورخانه را در محلی احداث کنید که امکان تخلیه فاضلاب وجود نداشته باشد. پیش از شروع کار حتما از متخصصان و تکنسین‌ها درخواست کنید که نقشه فاضلاب اطراف ساختمان را بررسی کنند. به این صورت شما در مرحله تخلیه فاضلاب موتورخانه با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد.

توجه به نکات ایمنی

یکی از مهم‌ترین اصول و پیش‌نیازها برای اجرای موتورخانه استخر آب گرم، توجه به نکات ایمنی است. همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از تجهیزاتی که در موتورخانه نصب می‌شوند با استفاده از جریان الکتریسیته کار می‌کنند. از طرف دیگر، این تجهیزات همواره در معرض آب و رطوبت قرار دارند. در نتیجه شما برای نصب و راه‌اندازی تجهیزات در موتورخانه باید تمامی ملاحظات ایمنی را در نظر بگیرید.

عدم توجه به نکات ایمنی نه تنها باعث آسیب‌رسیدن به دستگاه‌های برقی و افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود، بلکه می‌تواند احتمال خطر برق‌گرفتگی را نیز به شدت افزایش دهد. احتمالا شما هم بارها با چنین مواردی مواجه شده‌اید که افراد به دلیل بی‌توجهی به نکات ایمنی باعث به خطر افتادن جان و سلامتی خود و دیگران شده‌اند. پس بهتر است برای جلوگیری از بروز خسارت‌های جانی و مالی جبران‌ناپذیر، فضای موتورخانه را برای تمامی افرادی که در این محیط رفت و آمد دارند، کاملا ایمن کنیم. همیشه ملاحظات ایمنی برای طراحی و ساخت موتورخانه را در اولویت قرار دهید.

مجزا بودن ورودی ساختمان از ورودی موتورخانه

از دیگر موارد مهمی که برای آموزش موتورخانه استخر آبگرم باید به آن توجه کنید، می‌توانیم به مجزا بودن ورودی اصلی ساختمان از ورودی موتورخانه اشاره کنیم. شما نمی‌توانید برای موتورخانه استخر و ورودی ساختمان یک ورودی را در نظر بگیرید. اگر در مراحل طراحی نقشه موتورخانه از یک نیروی متخصص کمک بگیرید، حتما درباره مجزا بودن درب ورودی ساختمان و ورودی موتورخانه به شما تذکر خواهد داد و شما را از این نکته آگاه خواهد کرد.

همین‌طور که مشاهده می‌کنید، نکات بسیار کوچکی وجود دارند که می‌توانند روی فرایند ساخت یک موتورخانه استاندارد اثرگذار باشند. تاسیس موتورخانه امری است که به تجربه و تخصص بالا نیاز دارد. به همین علت است که پیشنهاد می‌کنیم برای انجام این کار حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

بررسی شرایط محیطی برای نصب تجهیزات

دما و رطوبت دو عامل اصلی هستند که می‌توانند عملکرد تجهیزات مربوط به سیستم‌های تصفیه و گرمایش آب را تحت‌تاثیر قرار دهند. بسیاری از تجهیزات موتورخانه استخر مانند پمپ تصفیه، فیلتر شنی و پمپ آب به کمک جریان برق کار می‌کنند و در برابر نفوذ رطوبت بسیار آسیب‌پذیر هستند. از طرف دیگر، حرارت بالا نیز می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دستگاه‌ها و تجهیزات شما وارد کند. از آنجا که دستگاه‌هایی مانند دیگ و مشعل و مبدل حرارتی در موتورخانه نصب می‌شوند، دمای محیط موتورخانه می‌تواند برای برخی از تجهیزات به بیش از حد مجاز برسد. در نتیجه شما باید برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات موتورخانه همواره دو عامل دما و رطوبت را کنترل کرده و در محدوده مجاز نگه دارید.

یکی دیگر از عوامل مهمی که در اموزش موتورخانه استخر باید به آن توجه کنید، این است که معمولا موتورخانه سروصدای زیادی را تولید می‌کند. این سروصدا در ساختمان‌ها و ویلاها می‌تواند برای ساکنان آزاردهنده باشد. در نتیجه شما باید روشی را پیدا کنید که بتوانید میزان سروصدای تولید شده را به حداقل برسانید. به عنوان مثال، بهتر است موتورخانه را با استفاده از متریال مناسب نسبت به صدا عایق کنیم. به این صورت آرامش ساکنان ساختمان نیز حفظ می‌شود و مشکلی به وجود نخواهد آمد.

عوامل موثر بر هزینه ساخت و تجهیز موتورخانه

به دلیل مشکلات اقتصادی موجود، همه افراد به دنبال پیدا کردن راهی برای کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت و تجهیز موتورخانه انواع استخر‌های خانگی، تفریحی و ورزشی هستند. هزینه موتورخانه استخر به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توان قیمت دقیقی را برای احداث و تجهیز آن تعیین کرد.

عوامل موثر بر هزینه ساخت و تجهیز موتورخانه

بهتر است پیش از شروع پروزه احداث موتورخانه حتما برای برآرد هزینه‌های انجام این کار با کارشناسان یک مجموعه متخصص مشورت کنید تا در مراحل اجرای پروژه با مشکل کمبود بودجه مواجه نشوید. اما سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید، این است که هزینه احداث موتور خانه به چه عواملی بستگی دارد و چگونه می‌توان بودجه خود را مدیریت کرد؟

هزینه اجرای فونداسیون موتورخانه استخر

بدون شک پیش از این که بتوان موتورخانه استانداردی را برای استخر مورد نظر ساخت و سیستم تصفیه و گرمایش آن را راه‌اندازی کرد، باید منتظر پایان مراحل اجرای فونداسیون استخر باشیم. به هر حال تا زمانی که استخر آماده نشده باشد، شما نمی‌توانید از موتورخانه و تجهیزات آن استفاده کنید. همچنین شما برای نصب تجهیزات موتورخانه استخر به فونداسیون مناسب نیاز دارید. در نتیجه هزینه اجرای فونداسیون استخر می‌تواند به عنوان بخشی از بودجه اجرای موتورخانه در نظر گرفته شود.

لوله‌کشی و نصب تاسیسات

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت موتورخانه استخر شود، متریال مورد استفاده برای لوله‌کشی است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که برای کاهش هزینه‌های خود از لوله‌های پولیکا استفاده کنند. البته همان‌طور که اشاره کردیم این لوله‌ها در برابر خوردگی مقامت بسیار پایینی دارند و به سرعت کارایی خود را از دست می‌دهند. به همین علت بهتر است برای لوله‌کشی موتورخانه از لوله‌ها و اتصالات UPVC استفاده کنید. با وجود این که استفاده از متریال بهتر در نگاه اول باعث افزایش هزینه‌های شما برای ساخت موتورخانه می‌شود، اما مطمئن باشید که ماندگاری بالای این لوله‌ها باعث می‌شود که از بسیاری از خسارت‌ها و هزینه‌های اضافی در آینده جلوگیری شود.

همچنین فراموش نکنید که سیستم لوله‌کشی موتورخانه ب آب‌بندی و عایق‌کاری نیز نیاز دارد. آب‌بندی می‌تواند از نشت آب و آسیب رساندن به تجهیزات برقی موتورخانه جلوگیری کند. در نتیجه آب‌بندی لوله‌کشی‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش هزینه اجرای موتورخانه استخر شود.

خرید و راه‌اندازی سیستم‌های تصفیه و گرمایش

بخش بزرگی از هرینه‌های ساخت موتورخانه به قیمت تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی سیستم فیلتراسیون و سیستم گرمایشی مربوط می‌شود. شما باید بخش بزرگی از بودجه خود را به خرید تجهیزاتی مانند پمپ تصفیه، مبدل حرارتی، دیگ، مشعل، تابلو برق، منبع تحت فشار، سختی‌گیر و … اختصاص دهید.

برند تولیدکننده این تجهیزات یکی از مواردی است که می‌تواند باعث افزایش یا کاهش هزینه موتورخانه شود. اگر شما قصد خرید موتورخانه را دارید، حتما باید در زمان انتخاب تجهیزات به قیمت آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. بدون شک شما برای خرید دستگاه‌ها و تجهیزات باکیفیت و پیشرفته‌تر باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. البته پرداخت هزینه بیشتر برای خرید تجهیزات به‌روز پیشرفته در بسیاری موارد می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری تجهیزات موتورخانه شود.

هزینه تعمیر و نگهداری

یکی دیگر از موارد مهمی که می‌تواند باعث افزایش هزینه موتورخانه استخر شود، بحث تعمیر و نگهداری است. با گذر زمان، تجهیزات و دستگاه‌های موتورخانه شما به تعمیر و تعویض قطعات نیاز پیدا می‌کنند. قیمت قطعات معمولا با توجه به نوسانات بازار ارز دچار تغییر می‌شود و می‌تواند روی هزینه‌های شما اثرگذار باشد. از طرف دیگر، تعمیرکارها و تکنسین‌های حرفه‌ای برای تعمیر تجهیزات هزینه بیشتری را از شما دریافت می‌کنند. همچنین نوع تجهیزات و کیفیت دستگاه‌ها نیز می‌تواند روی هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری اثرگذار باشد و هزینه‌های بیشتری را به شما تحمیل کند.

فراموش نکنید که هرگز نباید تعمیر تجهیزات موتورخانه استخر را به تاخیر بیندازید. این کار باعث وارد شدن آسیب‌های جدی به دستگاه‌های مختلف شده و می‌تواند باعث کاهش شدید عملکرد آن‌ها شود. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از ایجاد ضررهای مالی سنگین و جبران‌ناپذیر، تجهیزات موتورخانه را به موقع تعمیر کنید.

ابعاد موتورخانه استخر

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت موتورخانه استخر به ابعاد موتورخانه بستگی دارد؛ این مطلب درخصوص انواع موتورخانه استخر از جمله موتورخانه استخر برقی هم صدق می کند. بدون شک هرچه ابعاد موتورخانه شما بزرگتر باشد، برای ساخت و تجهیز آن باید از مصالح ساختمانی و دستگاه‌های بیشتری استفاده کنید. همین امر می‌تواند باعث افزایش هزینه شما برای تاسیس موتورخانه شود. الیته شما برای ساخت موتور خانه باید به ابعاد خود استخر نیز توجه داشته باشید. مطمئنا افرادی که قصد تاسیس استخرهای ورزشی و تفریحی یا مجموعه‌های بزرگتری مانند پارک‌های آبی را دارند، باید فضای بیشتری را برای موتورخانه در نظر داشته باشند.

در نقطه مقابل، اگر شما قصد ساخت یک استخر کوچک تفریحی برای ساختمان یا ویلای خود را دارید، می‌توانید با ساخت یک موتورخانه کوچک فرایند تصفیه و گرمایش آب را به سادگی انجام دهید و از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید. به طور کلی، شما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مدیریت بهتر بودجه خود می‌توانید متراژ استخر و موتورخانه را کاهش دهید.

راه‌اندازی و تجهیز موتورخانه با خدمات مجموعه برکه

موتورخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های استخر است که وظیفه گرمایش و تصفیه آب را برعهده دارد. شما برای راه‌اندازی و تجهیز موتورخانه باید از تکنسین‌های متخصص و باتجربه کمک بگیرید تا در مراحل طراحی نقشه و اجرای پروژه با مشکلات فنی مواجه نشوید.

راه‌اندازی و تجهیز موتورخانه با خدمات مجموعه برکه

برکه به عنوان یکی از برترین مجموعه‌های فعال در حوزه ساخت و تجهیز انواع استخرها، خدمات اجرای موتورخانه را با بهترین کیفیت و به‌صرفه‌ترین قیمت ارائه می‌دهد. اگر شما نیز قصد احداث یک موتورخانه استاندارد برای استخر خود را دارید، می‌توانید برای کسب مشاوره و آشنایی با تعرفه‌ها با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

برای راه‌اندازی موتورخانه به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

به طور کلی برای احداث موتورخانه به تجهیزاتی مانند دیگ و مشعل، پمپ تصفیه، مبدل حرارتی، سختی‌گیر، تصفیه شنی، لوله‌کشی و ... نیاز داریم.

چگونه برای موتورخانه یک نقشه مناسب طراحی کنیم؟

طراحی نقشه موتورخانه و تاسیسات آن امری تخصصی است. در نتیجه شما برای انجام این کار باید به یک طراح نقشه باتجربه مراجعه کنید.

موتورخانه استخر دارای یک اجزایی است؟

موتورخانه استخر از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود. سیستم تصفیه و گردش آب و سیستم گرمایشی از مهم‌ترین اجزای موتورخانه به شمار می‌آیند.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز : 49

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *