loader image

ساخت استخر در جنگل

خانه | خدمات ساخت استخر | ساخت استخر در جنگل

فهرست مطالب

ساخت زیباترین استخرها در محیط‌های جنگلی

در سال‌های اخیر با گرم شدن تدریجی هوا و هجوم جمعیت به سمت کلان‌شهرها، بسیاری از افراد به فکر ساخت ویلا در مناطق جنگلی برای گذراندن تعطیلات افتاده‌اند. ساخت استخر در ویلاهای جنگلی علاوه‌بر افزایش قیمت و زیبایی ظاهر ویلا، می‌تواند باعث ایجاد فضایی مناسب برای گذراندن اوقاتی خوش با اعضای خانواده و دوستان در روزهای گرم تابستان شود.

با این وجود، پروژه ساخت استخر در جنگل فرایندی دشوار، زمان‌بر و بسیار تخصصی است که شما برای اجرای آن باید از نیروهای متخصص و باتجربه کمک بگیرید. در این مطلب، با مراحل ساخت و عوامل تاثیرگذار بر هزینه احداث انواع استخر در مناطق جنگلی آشنا می‌شویم.

ساخت استخر در جنگل | پیش‌نیازهای لازم برای احداث یک استخر رویایی

ساخت استخر در جنگل چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از افراد علاقه دارند که ویلاهای خود را در مناطق جنگلی و سرسبز احداث کنند. چه چیزی بهتر از این که سرسبزی مناطق جنگلی را با صدای دلنشین آب ترکیب کنیم؟ شما می‌توانید با ساخت استخر در جنگل فضایی زیبا  و آرامش‌بخش را برای گذراندن تعطیلات در کنار دوستان و اعضای خانواده ایجاد کنید و خستگی‌های کار و زندیگ در محیط شلوغ شهر را از تن خود بیرون کنید.

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید، ساخت استخر در مناطق جنگلی تنها جنبه تفریحی و سرگرمی ندارد، بلکه می‌توان از این استخرها برای آبیاری باغ‌ها احداث‌شده در این مناطق نیز استفاده کرد. با کاهش ذخایر آب، نقش استخرهای ذخیره آب برای مصارف کشاورزی و باغداری روز به روز پررنگ‌تر می‌شود.

ساخت استخر در جنگل چه کاربردی دارد؟

شما می‌توانید با ساخت یک استخر ذخیره آب در نزدیکی باغ میوه خود در مناطق جنگلی در فصول گرم و کم آب مانند تابستان بدون هیچ مشکلی به آبیاری درخت‌های باغ بپردازید. ساخت استخر کوچک در جنگل می‌تواند بخش بزرگی از نیاز شما به آب را تامین کند. در نتیجه شما می‌توانید در مصرف آب صرفه‌جویی کنید.

برای طراحی و ساخت استخر در جنگل به چه نکاتی توجه کنیم؟

شما برای طراحی و ساخت استخر در جنگل قبل از هر چیز باید هدف خود از ساخت استخر را مشخص کنید. آیا قصد دارید که برای ویلای جنگلی خود استخر بسازید یا قصد دارید برای آبیاری باغ‌های میوه خود در مناطق جنگلی از این استخر استفاده کنید. هدف شما از ساخت استخر می‌تواند روی مراحل ساخت آن تاثیر مستقیم داشته باشد.

فراموش نکنید که برای ساخت استخر جنگلی رویایی، تنها داشتن یک ایده خوب کافی نیست. مراحل ساخت استخر  باید با برنامه‌ریزی دقیق و اصولی و توسط یک تیم حرفه‌ای انجام شود. در ادامه با برخی از نکات مهم برای ساخت استخر در جنگل آشنا می‌شویم.

تماس با برکه

هدف شما از ساخت استخر در جنگل چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام برنامه‌ریزی، طراحی نقشه، انتخاب متریال و تعیین متراژ استخر باید به آن توجه کنید، هدف شما از ساخت استخر است. به عبارت دیگر، شما ابتدا باید به این سوال پاسخ دهید که استخر مورد نظر شما قرار است چه نوع کاربری داشته باشد؟ اگر قصد دارید که برای باغداری و کشاورزی از استخر استفاده کنید، باید ابعاد استخر را با توجه به مساحت باغ و زمین کشاورزی خود تعیین کنید. ممکن است ساخت استخر کوچک در جنگل بتواند نیازهای شما را برآورده کند.

اگر قصد دارید که برای ویلای جنگلی خود استخر بسازید، باید برای تعیین مواردی مانند متراژ و نوع متریال به کار رفته برای ساخت استخر در جنگل به تعداد و گروه سنی اعضای خانواده و دوستان خود نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال، شما می‌توانید در صورت در اختیار داشتن فضای کافی، به سراغ ساخت استخر بزرگ در جنگل بروید. به این صورت می‌توانید استخری با عمق متغیر بسازید که کودکان نیز بتوانند در قسمت کم عمق آن بازی کنند.

هدف شما از ساخت استخر در جنگل چیست؟

برنامه‌ریزی دقیق برای استفاده صحیح از بودجه

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که شما برای ساخت استخر در جنگل جدید باید به آن توجه کنید، تعیین مقدار بودجه‌ است. پس از تعیین بودجه، شما می‌توانید در مورد سایر موارد مهم مانند متراژ، شکل ظاهری، کیفیت متریال و تجهیزات و … تصمیم‌گیری کنید. به عنوان مثال، شما برای ساخت استخر بزرگ در جنگل و فضاسازی مناسب در اطراف آن باید هزینه بیشتری را صرف کنید. پس اگر قصد ساخت استخر در ویلاها یا باغ‌های جنگلی خود را دارید، حتما باید برای بودجه خود برنامه‌ریزی کنید تا در مراحل ساخت با مشکل مواجه نشوید.

برنامه‌ریزی دقیق برای استفاده صحیح از بودجه

فضای موجود برای احداث استخر در جنگل چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای طراحی و ساخت استخر در جنگل به آن توجه می‌شود، مقدار فضای خالی موجود برای ساخت استخر است. شما باید فضای موجود در جنگل را به صورت کاملا دقیق ارزیابی کنید تا در مراحلی مانند طراحی ابعاد استخر دچار مشکل نشوید.

طراحی استخر جنگلی رویایی بدون توجه به فضا می‌تواند باعث به هدر رفتن بخش بزرگی از بودجه شما شود. زیرا ممکن است شما بدون توجه به مساحتی که برای ساخت استخر در اختیار دارید، مصالح و تجهیزات اضافی را خریداری کنید. در نتیجه اگر شما قصد ساخت استخر بزرگ در جنگل را دارید، بهتر است ابتدا ابعاد فضایی را که در اختیار شما قرار دارد را به دقت بررسی کنید. شاید مجبور شوید به جای یک استخر بزرگ به سراغ ساخت استخر کوچک در جنگل بروید.

انتخاب متریال مناسب برای ساخت استخر

انتخاب متریال مناسب برای ساخت استخر

شما برای انتخاب متریال مناسب برای ساخت استخر در جنگل باید دقت بالایی داشته باشید. معمولا برای طراحی و ساخت استخر در ویلاهای جنگلی از انواع کاشی، سرامیک، سنگ‌های ساختمانی، بتن، رزین و … استفاده می‌شود. فراموش نکنید که انتخاب متریال بهتر و باکیفیت‌تر به معنای افزایش طول عمر مفید استخر شما و افزایش مقاومت در برابر عوامل محیطی است. این امر باعث می‌شود که هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری استخر کاهش پیدا کند.

از طرف دیگر، شما برای انتخاب متریال مناسب باید به نوع کاربری استخر جنگلی خود نیز توجه کنید. به عنوان مثال، متریال مورد استفاده برای آب‌بندی استخرهای کشاورزی احداث‌شده در مناطق جنگلی با متریال مورد استفاده برای آب‌بندی استخرهای ویلایی متفاوت است. همچنین اگر شما قصد ساخت استخر بزرگ در جنگل را داشته باشید، بهتر است از متریال‌هایی استفاده کنید که هزینه شما برای ساخت استخر در جنگل را کاهش دهند.

توجه ویژه به نکات ایمنی و بهداشتی برای نگهداری از استخر

توجه ویژه به نکات ایمنی و بهداشتی برای نگهداری از استخر

متاسفانه در بسیاری از موارد، سازندگان و پیمانکاران در مراحل ساخت استخر در جنگل به نکات ایمنی و بهداشتی توجه نمی‌کنند. عدم توجه به نکات ایمنی و بهداشتی می‌تواند سلامتی شما، اعضای خانواده و دوستانتان را تهدید کند.. استخر جنگلی باید به گونه‌ای طراحی شود که همه گروه‌های سنی بتوانند بدون هیچ‌گونه خطری از آن استفاده کنند. در این زمینه، حفظ امنیت کودکان اهمیت زیادی دارد.

شما می‌توانید با توجه به چند نکته ایمنی ساده از وقوع بسیاری از حوادث ناگوار جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌شود که برای ساخت استخر در جنگل از مصالحی استفاده کنید که دارای سطوح لغزنده نباشند. همچنین می‌توان برای کاهش خطر سقوط افراد به داخل استخر، از نرده‌های محافظ استفاده کرد.

از طرف دیگر شما برای حفظ نظافت استخر باید آب آن را به صورت منظم تخلیه کرده و سطوح و دیواره‌های آن را با استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. همچنین برای جلوگیری از رشد و تکثیر کپک، باکتری و جلبک باید آب استخر را به صورت مداوم با استفاده از موادی مانند کلر ضدعفونی کنید. رعایت نکات بهداشتی می‌تواند از ابتلای اعضای خانواده و دوستان شما به بیماری‌های پوستی و عفونی جلوگیری کند. همچنین شما برای استفاده از آب استخر برای مصارف باغداری و کشاورزی نیز باید از آب تمیز استفاده کنید.

نگاهی به مراحل ساخت استخر در جنگل

نگاهی به مراحل ساخت استخر در جنگل

فرایند ساخت استخر در جنگل بسیار تخصصی است و شما نمی‌توانید به تنهایی اقدام به احداث استخر در مناطق جنگلی کنید. به همین دلیل، شما در گام اول باید به دنبال پیدا کردن یک پیمانکار متخصص و باسابقه بروید که بتواند به کمک اعضای گروه خود، پروژه شما را با صرف کمترین هزینه و به بهترین شکل ممکن اجرا کند.

کارشناسان تیم پیمانکار با انجام ارزیابی‌های دقیق، بررسی نوع خاک جنگل و شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی، بهترین روش برای گودبرداری، تسطیح خاک، آرماتوربندی و بتن‌ریزی و … تعیین می‌کنند. به این نکته توجه کنید که مراحل ساخت استخر در باغ‌ها و ویلاهای جنگلی با توجه به نوع کاربری استخر می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه با مراحل مختلف ساخت استخر در جنگل آشنا می‌شویم.

انتخاب مکان مناسب برای احداث استخر

انتخاب مکان مناسب برای احداث استخر

در گام اول کارشناسان تیم پیمانکار باید نقطه مناسبی را برای گودبرداری و احداث استخر انتخاب کنند. انتخاب محل مناسب برای ساخت استخر در جنگل از اهمیت خاصی برخوردار است. پیمانکاران تلاش می‌کنند تا نقطه ای ویلا یا باغ جنگلی شما را برای ساخت استخر انتخاب کنند که بیشتر در معرض نور خورشید قرار داشته و درخت‌های کمتری داشته باشد. به این صورت شما می‌توانید برای گرم کردن آب استخر از انرژی رایگان خورشید استفاده کنید و از طرف دیگر، میزان ریزش برگ درختان به داخل آب استخر را به حداقل مقدار ممکن برسانید. تیم پیمانکار با بررسی نوع خاک زمین و مقدار فضای آزادی که شما برای ساخت استخر جنگلی رویایی در اختیار دارید، متراژ مناسب برای استخر شما را تعیین می‌کنند.

ترسیم نقشه استخر توسط طراح حرفه‌ای

ترسیم نقشه استخر توسط طراح حرفه‌ای

یکی از کلیدی‌ترین مراحل ساخت استخر در جنگل به طراحی و ترسیم نقشه استخر مربوط می‌شود. در این مرحله معمولا مواردی مانند شکل ظاهری، متراژ، عمق استخر و مصالح مورد نیاز برای احداث استخر در ویلا یا باغ جنگلی، با توجه به نظر مشتری و توسط طراح تعیین می‌شوند. پیشنهاد می‌شود برای طراحی نقشه و ساخت استخر بزرگ در جنگل حتما از خدمات یک مجموعه طراحی معماری و دکوراسیون کمک بگیرید تا نقشه ب بهترین شکل ممکن اجرا شود.

گودبرداری؛ اولین گام عملی برای ساخت استخر

گودبرداری یکی از مهم‌ترین گام‌ها در ساخت استخرهای جنگلی است. عملیات گودبرداری باید با نظارت پیمانکار و توسط یک گروه فنی حرفه‌ای انجام شود. برای گودبرداری استخرها با توجه به ابعاد و عمق استخر، معمولا از ماشین‌آلات صنعتی مناسب مانند بیل‌های مکانیکی استفاده می‌شود. کیفیت گودبرداری می‌تواند به صورت مستقیم مراحل بعدی ساخت استخر در جنگل را تحت تاثیر خود قرار دهد. به همین علت کارگران و اپراتورهای بیل‌های مکانیکی باید از تجربه بالایی برخوردار باشند و عملیات گودبرداری را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

هموار کردن سطح خاک

پس از پایان مرحله اساسی گودبرداری، نوبت به تسطیح خاک می‌رسد. فرایند زیرسازی و تسطیح خاک با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. البته در اکثر روش‌های موجود برای زیرسازی کف استخر معمولا از شن و ماسه استفاده می‌شود. کارگران در مرحله هموار کردن خاک کف استخر و زیرسازی باید به نقشه استخر توجه کنند. همان‌طور که می‌دانید، عمق برخی از استخرهای ویلایی متغیر است، به همین علت باید کف این استخرها را به صورت شیبدار بنا کرد. شیبدار بودن کف استخر می‌تواند فرایند زیرسازی و تسطیح خاک را برای تکنسین‌ها کمی دشوارتر کند.

آرماتوربندی استخر

آرماتوربندی بیشتر مخصوص استخرهای بتنی است و سایر استخرها مانند استخرهای فایبر گلاس نیازی به آرماتوربندی ندارند. در این مرحله، آرماتوربندی کف و دیواره‌های استخر توسط نیروهای متخصص انجام می‌شود. استفاده از آرماتوربندی برای ساخت استخر در جنگل باعث افزایش استحکام استخر می‌شود. در نتیجه سازه استخر ماندگاری بالاتری خواهد داشت و می‌تواند در برابر بسیاری از عوامل خارجی مقاومت کند.

لوله‌کشی تاسیسات؛ اقدامی برای ساخت استخر در ویلاهای جنگلی

لوله‌کشی یکی دیگر از مراحل مهم‌ ساخت استخر در جنگل به شمار می‌رود. البته توجه داشته باشید که لوله‌کشی تاسیسات بیشتر مختص استخرهای ویلایی است و برای استخرهای کشاورزی کاربردی ندارد. زیرا شما در استخرهای کشاورزی مخصوص ذخیره آب مناطق جنگلی نیازی به نصب سیستم تصفیه، گرم‌کن و لوله‌های گردش آب ندارید.

در این مرحله تمامی لوله‌های مربوط به ورود و خروج آب و سیستم تصفیه و گرم‌کن در کف استخر نصب می‌شوند. نصب و اجرای لوله‌کشی تاسیسات به مهارت و تخصص بالایی نیاز دارد. چرا که این لوله‌کشی‌ها در مراحل بعدی زیر بتن و آرماتوربندی‌ دفن می‌شوند و تعمیر این سیستم لوله‌کشی هزینه زیادی دارد و بسیار زمان‌بر است. در نتیجه برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های ساخت استخر جنگلی رویایی خود در مرحله لوله‌کشی حتما از یک گروه متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

سیم‌کشی برای نصب تجهیزات برقی

سیم‌کشی یکی از حساس‌ترین مراحل ساخت استخر در جنگل به شمار می‌رود که شما برای اجرای آن باید از مهندس‌ها و تکنسین‌های برق کمک بگیرید. تجهیزات الکتریکی استخر مانند چراغ‌ها، دستگاه تصفیه و سیستم گرم‌کن همواره در مجاورت رطوبت قرار دارند و کوچک‌ترین خطا در اجرای مراحل سیم‌کشی آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد خطرات جدی مانند برق‌گرفتگی شود. به همین علت برای سیم‌کشی سیستم برق استخر ویلا یا باغ جنگلی خود حتما از یک مهندس برق باتجربه کمک بگیرید. مهندس برق روی تمامی مراحل سیم‌کشی پمپ تصفیه و چراغ‌ها و همچنین مراحل نصب تجهیزات گرم‌کن و تابلو برق استخر نظارت کرده و از توجه به نکات ایمنی اطمینان حاصل می‌کند.

بتن ریزی؛ مهم‌ترین مرحله ساخت استخر

پس پایان مراحل لوله‌کشی، سیم‌کشی و نصب تجهیزات استخر جنگلی، نوبت به بتن‌ریزی می‌رسد. بتن‌ریزی از حساس‌ترین و مهم‌ترین مراحل ساخت استخر در جنگل است که در اجرای آن باید دقت فراوانی داشت. نقش کارگران و تیم پیمانکار در بتن‌ریزی صحیح استخرهای جنگلی انکار ناپذیر است. شما برای تعیین عواملی مانند کیفیت و عیار بتن و روش مناسب برای بتن‌ریزی برای ساخت استخر در جنگل جدید باید از یک مهندس عمران که در زمینه تولید بتن تخصص دارد، کمک بگیرید.

اگر می‌خواهید در ویلاهای جنگلی خود استخر وینیلی بسازید، می‌توانید پس از پایان مرحله حساس بتن‌ریزی، سطح بتن را با استفاده از ورقه‌های وینیلی بپوشانید. یکی از مهم‌ترین خواص ورقه‌های وینیلی این است که خود به عنوان یک عایق رطوبتی مناسب عمل می‌کنند.

آب‌بندی استخر در جنگل برای جلوگیری از نشت آب

آب‌بندی استخر در جنگل برای جلوگیری از نشت آب

آب‌بندی در استخرهای بتنی از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از خشک شدن بتن و با گذر زمان، به دلیل قرار گرفتن بتن در معرض عوامل محیطی مختلف، درزها و حفره‌هایی روی سطح آن به وجود می‌آیند. آب موجود در استخر می‌تواند از درزها و حفره‌ها به بیرون نشت کند و باعث هدر رفتن آب شود. همچنین ممکن است آب به داخل سازه استخر نفوذ کند و باعث تخریب لوله‌کشی و سیم‌کشی‌های استخر شود. با بروز این مشکلات، شما ناچار به بازسازی استخر می‌شوید و هزینه‌های شما برای تعمیرو  نگهداری از استخر در جنگل افزایش پیدا می‌کند.

در نتیجه تیم پیمانکار برای جلوگیری از نفوذ و نشت آب، پس از پایان مرحله بتن‌ریزی تمامی سطوح استخر را با استفاده از متریال مناسب آب‌بندی می‌کنند. توجه داشته باشید که آب‌بندی نیز یکی دیگر از مراحل ساخت استخر در جنگل به شمار می‌رود که شما برای اجرای صحیح آن باید از نیروهای متخصص و مجرب کمک بگیرید.

مرحله ‌نهایی؛ کاشی‌کاری استخر

مرحله کاشی‌کاری بیشتر برای افزایش زیبایی ظاهر استخر انجام می‌شود، زیرا بتن ظاهر جذابی ندارد. به همین علت این مرحله مختص ساخت استخر در ویلاهای جنگلی است و برای ساخت استخر کشاورزی در مناطق جنگلی کاربرد ندارد. اما کاشی‌کاری به غیر از افزایش زیبایی نمای استخر، وظیفه مهم دیگری را نیز برعهده دارد.

کاشی‌کاری یکی از مراحل ساخت استخر در جنگل است که باعث افزایش استحکام و مقاومت استخر می‌شود. همچنین کاشی‌ها می‌توانند به عنوان یک عایق رطوبتی عمل کرده و از نشتی آب جلوگیری کنند. در نتیجه شما در هنگام انتخاب کاشی مناسب برای ساخت استخر در ویلاهای جنگلی خود، علاوه‌بر رنگ و زیبایی ظاهری باید کیفیت متریال نیز توجه کنید.

بهترین روش برای آب‌بندی استخر کدام است؟

بهترین روش برای آب‌بندی استخر کدام است؟

آب‌بندی و عایق‌کاری استخر عامل اصلی جلوگیری از نشتی و نفوذ آب به داخل بخش‌های زیرین استخر و تخریب سیستم برق‌کشی است. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، روش‌های مختلفی برای آب‌بندی استخر وجود دارند که شما باید با توجه به نوع استخر، نوع کاربری، ابعاد استخر و بودجه خود، روش مناسب را انتخاب کنید.. در هر یک از این روش‌ها، از متریال خاصی برای عایق‌کاری استخر استفاده می‌شود. همین امر باعث می‌شود هزینه عایق‌کاری استخر با استفاده از روش‌های مختلف با یکدیگر متفاوت باشد.

کاربردی‌ترین روش‌ها برای آب‌بندی استخر عبارتند از:

 • کاشی‌کاری استخر
 • ایزوگام و قیرگونی استخر
 • اندودکاری
 • استفاده از رزین
 • استفاده از رنگ‌های ضد آب عایق رطوبت
 • روش ژئوممبرین
 • آب‌بندی استخر با مواد نانو
 • استفاده از ژل میکرو سیلیس

استفاده از انواع رنگ‌های ضد آب برای عایق‌کاری استخرها

استفاده از رنگ‌های ضد آب یکی از روش‌های ساده و اقتصادی برای آب‌بندی استخر در مناطق جنگلی به شمار می‌رود. برای ساخت استخر در جنگل و آب‌بندی آن با استفاده از رنگ‌های ضد آب، باید در گام اول سطوح مختلف استخر را از هرگونه آلودگی و گرد و غبار پاک کنید.

طول عمر این روش آب‌بندی در مقایسه با سایر روش‌های موجود کمتر است و شما بعد از گذشت چند سال باید دوباره استخر خود را رنگ کنید. برای تکرار فرایند آب‌بندی استخر در جنگل با رنگ‌های ضد آب، باید رنگ‌های قبلی را از دیواره‌ها و کف استخر جدا کرد.

برای آب‌بندی استخرهای احداث‌شده در ویلاها و باغ‌های جنگلی از انواع مختلفی ار رنگ‌ها استفاده می‌شود که عبارتند از:

 • رنگ‌های پلیمری دارای کلر
 • رنگ‌های سیمانی
 • رنگ‌های اکریلیک

اندودکاری استخر؛ روشی ساده و سنتی برای آب‌بندی استخر

اندودکاری استخر؛ روشی ساده و سنتی برای آب‌بندی استخر

اندودکاری به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روش‌های موجود برای آب‌بندی استخرها شناخته می‌شود. شما می‌توانید از این روش برای آب‌بندی استخرهای احداث‌شده در جنگل استفاده کنید. برای عایق‌کاری استخر و جلوگیری از نشت آب در روش اندودکاری از نوعی ماده خمیری شکل استفاده می‌شود که گچ، آهک و آب ترکیبات اصلی تشکیل‌دهنده آن هستند. این ماده خمیری شکل نفوذناپذیر است و چسبندگی بالایی دارد. به همین علت اجازه نفوذ آب به داخل بتن را نمی‌دهد. همچنین این ملات بسیار بادوام است و می‌تواند خود را با شرایط محیطی و آب‌وهوایی گوناگون سازگار کند.

ایزوگام کردن استخر برای جلوگیری از نشت آب

نصب و اجرای ایزوگام در استخر فرایند ساده دارد. به همین علت، ایزوگام کردن استخر در طول چند دهه گذشته همواره یکی از روش‌های محبوب برای آب‌بندی استخر بوده است. شما می‌توانید پس از پایان مراحل ساخت استخر ویلا و بتن‌ریزی، از ایزوگام برای عایق‌کاری استخرهای تفریحی یا کشاورزی خود استفاده کنید. برای ایزوگام کردن استخر در جنگل باید سطح زیرین را از هرگونه آلودگی مانند گرد و غبار و چربی پاک کرد.

معمولا برای اجرای بهتر ایزوگام و افزایش چسبندگی و ماندگاری آن از یک لایه پرایمر استفاده می‌شود. البته شما برای ایزوگام کردن استخر در مناطق جنگلی با محدودیت‌هایی نیز مواجه خواهید بود. به عنوان مثال، در جنگل‌های مرطوب و شرجی یا در مواقع بارش باران، شما نمی‌توانید عملیات عایق‌کاری استخر خود در جنگل را با موفقیت به پایان برسانید.

آب‌بندی استخر در جنگل با چسب‌های نانو

آب‌بندی استخر در جنگل با چسب‌های نانو

همان‌طور که اشاره کردیم، آب‌بندی یکی از مراحل مهم ساخت استخر در جنگل است که می‌تواند از نشت آب به داخل سازه استخر جلوگیری کند. یکی از جدیدترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای آب‌بندی استخرهای کوچک استفاده از چسب‌های نانو است. به طور کلی، تکنولوژی نانو در بحث آب‌بندی و عایق‌کاری بخش‌های مختلف سازه‌ها کاربرد گسترده‌ای دارد.

چسب‌ نانو به صورت مایعی شیری رنگ است که پس از خشک شدن کاملا بی‌رنگ می‌شود. این چسب قوی و نفوذناپذیر در برابر تغییرات دمایی مقاومت بالایی دارد و به راحتی دچار آتش‌سوزی نمی‌شود. البته باید به این نکته توجه کنید که آب‌بندی استخر با چسب‌ نانو هزینه زیادی دارد. در نتیجه اگر شما قصد ساخت استخر کوچک در جنگل را دارید، می‌توانید از این روش برای آب‌بندی استخر استفاده کنید. زیرا استفاده از مواد نانو برای آب‌بندی استخرهایی با متراژ بالا مقرون به صرفه نخواهد بود.

روش ژئوممبرین؛ مناسب برای استخرهای کشاورزی احداث‌شده در جنگل

ژئوممبرین  یکی از روش‌های متداول برای آب‌بندی استخرهای کشاورزی است و برای آب‌بندی استخرهای ویلایی کاربرد ندارد. بستر مورد استفاده در این روش برای آب‌بندی استخر از جنس خاک یا آهک است. به همین علت این روش آب‌بندی برای استخرهای کشاورزی احداث‌شده در باغ‌ها و مناطق جنگلی بسیار به صرفه و اقتصادی است. در نتیجه، پیشنهاد می‌کنیم که در صورتی که قصد ساخت استخر در جنگل با کاربری کشاورزی را دارید، برای آب‌بندی آن از روش ژئوممبرین استفاده کنید.

ورقه‌های ژئوممبرین در ابعاد و ضخامت‌های مختلف تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. شما برای خرید ورقه‌های ژئوممبرین با ابعاد مناسب باید به متراژ و عمق استخر خود توجه کنید. البته ورقه‌های ژئوممبرین دارای نقاط ضعفی نیز هستند. برخی از نقاط ضعف آب‌بندی استخر در جنگل با روش ژئوممبرین عبارتند از:

 • عدم امکان استفاده از ورقه‌های ژئوممبرین در سطوحی باشیب زیاد
 • ورقه‌های ژئوممبرین ترمیم‌ناپذیر هستند
 • جلبک‌ها و کپک‌ها می‌توانند به سادگی روی سطح این ورقه‌ها رشد کنند

ساخت استخر در جنگل چقدر هزینه دارد؟

ساخت استخر در جنگل چقدر هزینه دارد؟

یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد احداث استخر با کاربری‌های مختلف در جنگل را را دارند، بحث مقدار هزینه مورد نیاز برای اجرایی کردن پروژه است. آشنا نبودن با عواملی که می‌توانند هزینه ساخت استخر در جنگل را تحت تاثیر خود قرار دهند، می‌تواند در نهایت باعث افزایش هزینه‌های شما شود. اما زمانی که شما بدانید چه عواملی می‌توانند هزینه ساخت استخر جنگلی رویایی شما را تحت‌تاثیر قرار دهند، می‌توانید بودجه خود را به بهترین شکل مدیریت کنید و بهترین استخر را در منطقه جنگلی مورد نظر خود بسازید. در ادامه با برخی از عواملی که می‌توانند هزینه‌های ساخت استخر بزرگ یا استخرهای کوچک را تحت تاثیر قرار دهند، آشنا می‌شویم.

نوع متریال مورد استفاده برای ساخت و آب‌بندی استخر

زمانی که درباره عوامل موثر بر هزینه ساخت استخر صحبت می‌کنیم، باید به نقش نوع و کیفیت متریال مورد استفاده برای احداث و آب‌بندی استخر نیز اشاره کنیم. مطمئنا هر چه شما از متریال باکیفیت‌تری برای آب‌بندی و ساخت استخر در جنگل استفاده کنید، باید به ازای آن هزینه بیشتری را نیز پرداخت کنید.

ابعاد استخر چه نقشی در قیمت ساخت استخر دارد؟

یکی عوامل مهمی که می‌تواند به صورت مستقیم باعث افزایش هزینه‌های شما برای ساخت استخر در جنگل شود، متراژ استخر مورد نظر شما است. بدون شک شما برای ساخت استخر‌ بزرگ‌ در جنگل باید از مصالح، تجهیزات و نیروی کار بیشتری استفاده کنید. همچنین مدت زمان اجرای پروژه‌های بزرگ در مقایسه با پروژه‌های کوچک بیشتر است.

همه این عوامل در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و باعث افزایش هزینه‌های شما برای احداث استخر در ویلای جنگلی می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم که برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، در صورتی که به استخری با متراژ بالا نیاز ندارید، به سراغ ساخت استخر کوچک در جنگل بروید. کاهش متراژ استخر می‌تواند بسیاری از هزینه‌های شما را کاهش دهد.

رابطه کاربری استخر با هزینه ساخت آن

رابطه کاربری استخر با هزینه ساخت آن

نوع کاربری استخر می‌تواند هزینه شما برای ساخت آن را به صورت غیرمستقیم تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال شما برای ساخت یک استخر تفریحی بزرگ در مناطق جنگلی باید هزینه زیادی را صرف بتن‌ریزی، آب‌بندی و کاشی‌کاری کنید. در حالی که شما برای احداث یک استخر کشاورزی در باغ‌های مناطق جنگلی می‌توانید متراژ استخر را کاهش دهید و برای آب‌بندی آن از روش‌های ارزان و مقرون‌به‌صرفه‌تر مانند روش ژئوممبرین استفاده کنید. همچنین به این نکته توجه کنید که استخرهای کشاورزی نیازی به کاشی‌کاری، زیباسازی و محوطه‌سازی ندارند. در نتیجه نوع کاربری استخر می‌تواند هزینه ساخت استخر در جنگل را افزایش یا کاهش دهد.

تجربه و تخصص تکنسین‌های مجموعه پیمانکار

تجربه و تخصص گروه پیمانکار یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند هزینه‌ شما برای ساخت استخر در جنگل را تحت تاثیر خود قرار دهد. در نگاه اول، اینگونه به نظر می‌رسد که استخدام نیروهای متخصص و باتجربه برای ساخت استخر هزینه زیادی در بر خواهد داشت. اما باید به این نکته توجه کرد که یک گروه متخصص می‌تواند با مدیریت صحیح بودجه شما و برنامه‌ریزی دقیق برای ساخت استخر در جنگل، از هدر رفتن بخش بزرگی از سرمایه شما جلوگیری کند. زیرا پیمانکاران تجربه و تخصصی را در اختیار دارند که شما برای به دست آوردن آن باید زمان زیادی را صرف کنید. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های خود، حتما از یک تیم پیمانکار متخصص و باتجربه کمک بگیرید.

آب‌بندی و ساخت استخر در جنگل با خدمات مجموعه برکه

آب‌بندی و ساخت استخر در جنگل با خدمات مجموعه برکه

ساخت استخر در باغ و یا ساخت استخر در ویلاهای مناطق جنگلی بهترین راه برای سرگرم کردن اعضای خانواده و دوستان در تعطیلات به شمار می‌رود. ساخت استخر در جنگل می‌تواند باعث افزایش زیبایی ظاهر ویلای شما شود و همچنین قیمت ملک شما را افزایش دهد. برکه به عنوان یکی از برترین مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات ساخت و آب‌بندی استخر در کشور ایران شناخته می‌شود. اگر شما نیز قصد ساخت استخر جنگلی رویایی خود را دارید، می‌توانید از خدمات متنوع مجموعه ما استفاده کنید.

سوالات متداول

بهترین راه برای آب‌بندی استخر در جنگل کدام است؟

روش‌های مختلفی برای آب‌بندی استخر در مناطق جنگلی وجود دارد. شما برای انتخاب بهترین روش باید به مقدار بودجه، نوع کاربری و متراژ استخر خود توجه کنید.

آیا می‌توان استخر را بدون کمک افراد متخصص احداث کرد؟

شما برای ساخت استخر در جنگل باید با مواردی مانند روش صحیح سیم‌کشی، آرماتوربندی، بتن‌ریزی و ... آشنا باشید. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که برای احداث استخر حتما از نیروهای متخصص کمک بگیرید.

ساخت استخر در جنگل چقدر زمان می‌برد؟

شما برای ساخت استخر به طور متوسط به 8 تا 12 هفته زمان نیاز دارید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز : 49

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *