loader image

عایق کاری پنجره

خانه | خدمات عمومی آب بندی | عایق کاری پنجره

عایق کاری پنجره

اگر می‌خواهید خانه خود را گرم نگه دارید، یکی از اولین سوالاتی که باید بپرسید این است که «چگونه پنجره‌ها را برای زمستان عایق بندی کنیم؟». برای آب بندی پنجره مواد مختلفی وجود دارد. ما در این مطلب برخی از آن‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم. همچنین نحوه عایق کاری پنجره را توضیح داده‌ایم.

اهمیت عایق کاری پنجره‌

در تابستان، 76 درصد نور مستقیمی که روی پنجره‌های شما می‌افتد، تبدیل به گرما می‌شود و در فرآیند خنک‌سازی خانه‌تان اختلال ایجاد می‌کند. به طور مشابه، در زمستان، 30 درصد از گرمای خانه شما از طریق پنجره‌ها از بین می‌رود. این موضوع باعث می‌شود وسلیه گرمایشی یا سرمایشی شما سخت‌تر کار کند و هزینه‌های انرژی بالا برود.

بنابراین لازم است تا پنجره‌های خود را عایق کاری کنید. عایق بندی پنجره‌ها در زمستان صرفاً برای این انجام می‌شود که اطمینان حاصل کنید هیچ ترک یا نشتی وجود ندارد که باعث ورود هوای سرد یا خروج گرمای داخل شود. این کار از هدر رفتن انرژی و هزینه‌های بالای آن جلوگیری می‌کند.

اهمیت عایق کاری پنجره‌

مواد عایق کاری پنجره

قبل از شروع عایق بندی پنجره‌های خود، باید انواع مواد عایق را بشناسید تا محصول مناسب را انتخاب کنید. در ادامه چند روش برای عایق بندی پنجره‌ها آورده شده است.

1. نوار درزگیر پنجره

نوارهای درزگیر در و پنجره، برای پوشاندن شکاف‌ها و هر ناحیه‌ای که هوا از آن نشت می‌کند استفاده می‌شوند. این نوارها کمک می‌کنند تا بادهای ورودی از شکاف‌ها و درزها به حداقل برسند. آن‌ها در طول تابستان، به حفظ هوای خنک در داخل خانه کمک می‌کنند؛ در حالی که در زمستان‌ها، می‌توانند از خروج هوای گرم از خانه جلوگیری کنند.

نوارهای درزگیر پنجره در اشکال مختلفی از جمله سیلیکون، نمد، فوم و وینیل وجود دارند. هنگام انتخاب آن‌ها، به دنبال مواردی باشید که می‌توانند در برابر اصطکاک، تغییرات دما و فرسودگی عمومی مقاومت کنند.

تماس با برکه

2. چسب درزبند برای عایق کاری پنجره

ماده دیگری که برای عایق کاری پنجره استفاده می‌شود، چسب درزبند است. این ماده برای جلوگیری از نشت هوا در پنجره‌ها و درها اعمال می‌شود. همچنین می‌توان آن را روی شکاف‌های شیر آب، لوله‌های تخلیه آب و وان حمام اعمال کرد تا از آسیب آب جلوگیری شود. سه نوع درزبند وجود دارد:

  • درزبند سیلیکونی برای سطوح شیشه‌ای و فلزی استفاده می‌شود.
  • درزبند لاتکس برای ترک‌های پنجره.
  • Paint caulk برای جاهایی استفاده می‌شود که قصد دارید بعداً آنها را نقاشی کنید.

درزبند باید بعد از یک یا دو سال دوباره اعمال شود. زیرا با گذشت زمان، یک ناحیه پنجره بسته به آب و هوا منقبض یا منبسط شده و این موضوع باعث حذف مواد درزبند می‌شود.

3. اسپری فوم عایق

اسپری فوم ماده دیگری است که هنگام عایق بندی پنجره‌ها معمولا استفاده می‌شود. این ماده نوعی عایق است که هنگام استفاده به شدت منبسط می‌شود و سپس خشک می‌شود و یک مانع محافظ خوب ایجاد می‌کند. از این ماده برای عایق کاری شکاف‌ها استفاده می‌شود تا اتلاف هوای مطبوع به حداقل برسد. این ماده به راحتی می‌تواند تمام گوشه‌ها و سوراخ‌ها را پر کند.

برای عایق بندی پنجره‌ها نمی‌توانید از هر نوع اسپری فوم استفاده کنید. به جای فوم با انبساط زیاد به سراغ فوم با انبساط کم بروید تا بتوانید از پنجره‌ها استفاده کنید. فوم با انبساط کم تا 30 برابر اندازه مایع خود منبسط می‌شود. در مقایسه، فوم با انبساط بالا می‌تواند تا 300 برابر اندازه مایع خود منبسط شود و باز کردن پنجره‌ها را غیرممکن کند.

هنگام استفاده از فوم اسپری، همیشه خوب است که یک حلال مانند WD-40 را در نزدیکی خود نگه دارید تا اگر به طور تصادفی در جای دیگری اسپری کردید، به راحتی مقدار اضافی کف را تمیز کنید.

عایق بندی پنجره با استفاده از اسپری فوم

4. مسدود کننده جریان هوا

مسدود کننده جریان هوا (Draft Stopper) برای عایق کاری پنجره یک تکه پارچه لوله‌ای شکل دراز است که با برنج یا دانه‌های دیگر پر شده است. این وسیله برای مسدود کردن شکاف اطراف قاب پنجره استفاده می‌شود. مسدود کننده‌های هوا یک راه حل ساده هستند و قیمت پایینی دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان یک ماده عایق صدا استفاده شوند.

5. مکمل‌ های پنجره

مکمل‌های پنجره می‌توانند به ایجاد عایق اضافی برای پنجره‌های شما کمک کند. این مکمل‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • کرکره سلولی (Cellular Shade)

این کرکره‌ها از مواد چین دار حاوی حفره‌های هوا با مقطع لانه زنبوری، ساخته شده‌اند. این محفظه‌های هوا باعث کاهش انتقال حرارت از طریق پنجره‌ها می‌شوند. هنگام باز کردن پنجره‌ها می‌توانید کرکره‌ها را تا کنید.

  • پرده (draperies)

این نوع پرده‌ها از پارچه ضخیم‌تر ساخته شده‌اند و بر خلاف پرده‌های دیگر، دارای بند پرده هستند که آنها را به دیوار نگه می‌دارد. در تابستان، این نوع پرده‌ها با پشتی سفید، می‌توانند از عبور مقدار قابل توجهی گرما از پنجره‌های شما جلوگیری کنند.

  • کرکره عمودی یا افقی

کرکره‌ها راه حل موثری در شرایط آب و هوایی گرم هستند. هنگامی که آن‌ها را به طور کامل ببندید، در کاهش گرمای خورشیدی، به ویژه گرمای بازتابنده، بسیار کارآمد هستند. در زمستان، آن‌ها ممکن است به خوبی کار نکنند، زیرا نمی‌توانید اتلاف گرما را از طریق شکاف‌های کرکره کنترل کنید.

6. Window Inserts

Window Insert‌ها از پلکسی گلاس یا اکریلیک ساخته شده‌اند و به راحتی داخل قاب پنجره جا می‌شوند. این وسیله نوعی عایق پنجره و جایگزین ارزان‌تری نسبت به مکمل‌های پنجره است. برخی حتی با پوشش‌هایی با انتشار کم (Low-E) عرضه می‌شوند که تا حد زیادی به بهبود بهره‌وری انرژی کمک می‌کنند. تحقیقات نشان داده که این وسیله می‌تواند قبض انرژی را تا 22٪ کاهش دهد.

عایق بندی پنجره با Window Inserts

علاوه بر این، آن‌ها برای عایق کاری پنجره طوری طراحی شده‌اند که با تزئینات پنجره ترکیب شوند و با زیبایی شناسی داخلی خانه شما تضاد نداشته باشند. با این حال، یک نکته منفی مرتبط با Window Insert این است که آن‌ها با گذشت زمان تمایل به تغییر رنگ یا تخریب دارند.

7. ویندو فیلم یا برچسب عایق حرارتی برای عایق کاری پنجره

برچسب عایق حرارتی از یک پایه پلی استر تشکیل شده که با روکش ضد خش پوشیده شده است. برچسب‌ها روی پنجره اعمال می‌شوند و یک محفظه هوا بین برچسب و پنجره ایجاد می‌کنند. این امر به جلوگیری از افزایش انرژی خورشیدی در تابستان و حفظ گرما در زمستان کمک می‌کند.

کیت‌‌های عایق پنجره یک راه آسان و مقرون به صرفه برای محافظت از خانه شما در برابر شرایط آب و هوایی سخت بیرون است. کیت‌ها حاوی رول‌هایی از برچسب یا فیلم پنجره در اندازه‌های مختلف هستند که در اکثر جعبه‌ها نوار دوتایی موجود است.

همچنین می‌توانید گزینه‌هایی مانند رنگ‌ها، مسدودکننده‌های UV و فیلم‌های ضخیم‌تر را برای محافظت بیشتر انتخاب کنید. برای تابستان، فیلم‌های با E پایین گزینه‌ای عالی برای عایق‌سازی پنجره‌ها برای جلوگیری از ورود گرما و جلوگیری از اشعه‌های مضر UV هستند.

پیشنهاد می کنیم با یک پیمانکار حرفه‌ای مشورت کنید تا مناسب‌ترین سیستم را برای عایقکاری دیوار جانبی ساختمان خود تعیین کنید.

چگونه پنجره خود را عایق بندی کنیم؟

هنگام عایق بندی پنجره‌ها، آب‌وهوا را بررسی کنید. در حالت ایده آل، حداقل باید 24 ساعت آفتابی باشد، زیرا باران یا برف می‌تواند باعث تداخل و آسیب به مواد شود. همچنین، بهتر است این فرآیند را زودتر شروع کنید، زیرا زمان برای خشک شدن باقی بماند (مخصوصاً برای درزگیری). می‌توانید این فرآیند را از عصر شروع کنید و بگذارید یک شب خشک شود، اما ممکن است در شب هوا سرد و مرطوب شود، بنابراین بهتر است از آن اجتناب کنید. در ادامه با مراحل و چگونگی عایق کاری پنجره آشنا خواهید شد.

عایق کاری اطراف پنجره با استفاده از چسب درزبند

عایق کاری اطراف پنجره

اولین مرحله، آماده سازی پنجره برای فرآیند عایق کاری است. از یک چاقوی تیز یا خراش دهنده رنگ برای پاک کردن هرگونه رنگ یا درزبند که قبلا نصب شده است استفاده کنید. باقی مانده را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و بگذارید مدتی در هوا خشک شود.

تفنگ درزبندی خود را بیرون بیاورید و آن را با درزگیر سیلیکونی پر کنید. آن را در زاویه 45 درجه نگه دارید و شروع به پر کردن شکاف‌های قاب پنجره خود کنید. اگر احساس کردید درزبند در حال کوچک شدن است، آن را مجدداً اعمال کنید تا زمانی که یک حباب صاف تشکیل شود.

از یک چاقوی بتونه برای یکنواخت کردن درزگیر در ترک‌ها و جلوگیری از ریختن آن به بیرون استفاده کنید. بگذارید 24 ساعت خشک شود.

مراحل عایق بندی قسمت داخلی پنجره

اگر پنجره‌های شما هنوز نوار درزگیر یا چسب درزبند قدیمی دارند،آن‌ها را بردارید. می‌توانید آن را با دست بکشید یا اگر با میخ وصل شده بود، از چکش پنجه‌ای برای جدا کردن میخ‌ها استفاده کنید. در مرحله بعد، پنجره را با یک پارچه و یک شیشه پاک کن تمیز کنید. در نهایت اجازه دهید تا کاملا خشک شود.

1. آب بندی پنجره با نوار درزگیر و چسب درزبند

تفنگ درزبندی خود را بردارید و همان روندی را که برای قسمت بیرونی انجام دادید تکرار کنید تا شکاف‌ها پر شوند. پس از خشک شدن چسب درزبندی، یک رول نوار درزگیر را باز کرده و آن را با توجه به اندازه ارسی پنجره خود برش دهید. سپس چسب را از نوار جدا کرده و برای عایق کاری پنجره روی قاب آن قرار دهید. می‌توانید از یک چاقوی بتونه یا هر شی تیز دیگری برای محکم کردن نوار استفاده کنید، اما مراقب باشید که آن را برش ندهید.

نحوه عایق بندی پنجره با استفاده از ویندو فیلم

2. نصب ویندو فیلم

اگر می‌خواهید حفاظت را دو برابر کنید، عایق فیلم یا برچسب حرارتی را روی پنجره خود نصب کنید. قبل از استفاده از ویندو فیلم، پنجره را به خوبی تمیز کنید تا از هرگونه گرد و غبار پاک شود. کیت عایق فیلم خود را بیرون بیاورید. اگر مطابق با اندازه پنجره شما نیست، آن را با توجه به اندازه‌های پنجره برش دهید. نوار چسب را به کل پنجره بمالید و سپس فیلم را روی آن نصب کنید. در نهایت یک سشوار را روی فیلم بکشید تا یک مهر و موم کاملاً بدون هوا ایجاد شود.

3. استفاده از اسپری فوم

پس از آن، از عایق اسپری فوم برای پر کردن شکاف‌ها و سوراخ‌های باقی مانده در پنجره‌های خود استفاده کنید. نازل را در شکاف‌های قابل مشاهده وارد کنید و سپس شروع به پاشیدن فوم کنید. اجازه دهید خشک شود و کاملا منبسط شود.

4. نصب مکمل‌های پنجره

برای افزودن مکمل‌های پنجره مانند پرده‌های ضخیم یا کرکره‌ها به کار ادامه دهید. مکمل‌های پنجره را نزدیک پنجره آویزان کنید و آنها را از دو طرف محکم ببندید. پرده‌ها و کرکره‌های محکم می‌توانند 40 درصد یا بیشتر جلوی گرمای بیرون را بگیرند که معادل 20 درصد صرفه جویی در انرژی است.

5. استفاده از مسدود کننده جریان هوا و اتمام عایق کاری پنجره

آخرین مرحله عایق کاری پنجره این است که مسدود کننده جریان هوا (خانگی یا خریداری شده در فروشگاه) را به صورت افقی در جایی که آستانه و پایین پنجره به هم می‌پیوندند قرار دهید. پس از انجام این کار فرآیند عایق کاری را تمام کرده‌اید.

گروه مهندسی برکه، یک نام مطرح و معروف در حوزه آب بندی و عایق کاری همچون عایق کاری موتورخانه، دیوار و پنجره و … می‌باشد.

جمع بندی

همانطور که گفته شد، عایق بندی پنجره‌ها برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی بسیار مهم است. ما در این مطلب روش‌های مختلفی را برای این کار توضیح دادیم. اکنون که همه چیز را در مورد آب بندی پنجره می‌دانید، تمام مواد خود را جمع آوری کنید و آماده شوید تا پنجره‌های خود را ضد هوا کنید.

شما می‌توانید یک ماده عایق برای محافظت از پنجره خود انتخاب کنید یا ترکیبی از تمام روش‌های موجود را به کار بگیرید. کاملا به شما بستگی دارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که یک ماده به تنهایی ممکن است حداکثر محافظت را در مقایسه با ترکیبی از درزبندی، نوار درزگیر و عایق‌های ویندو فیلم ارائه ندهد.

اگر می‌خواهید پنجره‌های خود را عایق کاری کنید، می‌توانید از تیم مهندسان گروه برکه کمک بگیرید همچنین برای عایق کاری کمد دیواری، سقف و دیوارها و یا عایق کاری موتورخانه نیز با کارشناسان ما در ارتباط باشید. برای دسترسی به ایشان، کافی است به آدرس اینترنتی berke.ir مراجعه کنید.

بهترین وسیله برای عایق کردن پنجره چیست؟

برچسب‌های عایق حرارت پلاستیکی بهترین و مقرون به صرفه‌ترین راه برای پوشش پنجره‌های شما هستند.

دوام ویندو فیلم‌ها چقدر است؟

فیلم‌های مختلف ماندگاری متفاوتی دارند و این موضوع به متغیرهای متعددی بستگی دارد مانند آب و هوا، قرار گرفتن در معرض آفتاب، نوع فیلم، محل نصب و غیره.

چگونه می‌توان پنجره‌ها را به طور دائم عایق بندی کرد؟

راه حل دائمی عایق کاری پنجره‌ها، نصب پنجره‌های دوجداره است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد امتیاز : 53

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *