loader image

عایق کاری موتورخانه

خانه | خدمات عمومی آب بندی | عایق کاری موتورخانه

عایق کاری موتورخانه

وقتی صحبت از موتورخانه می­ شود، یاد ساختمانی تاریک و بزرگ می­افتیم. پر از لوله­ و سروصدا و چک­چک آب. ترکیب گرما، بوی رطوبت و سروصدای زیاد ترکیب چندان جذابی نیست، اما حالا دیگر اوضاع تا حد زیادی فرق کرده است. عایق کاری موتورخانه، تا حد بسیاری این مشکلات را مرتفع ساخته است.

در این مقاله می­خواهیم با عایق موتورخانه بیشتر آشنا شویم. می­خواهیم بدانیم که عایق موتورخانه چه کارکردی دارد، انواع آن کدام است و برای انتخاب درست آن به چه عواملی باید دقت کرد.

تماس با برکه

عایق موتورخانه چه فوایدی دارد؟

موتورخانه ­ها معمولا در فضایی جدا از ساختمان­ های اداری، بیمارستان­ها یا مجتمع­ های مسکونی راه­ اندازی می‌شوند. کارکرد موتورخانه این است که بتواند دمای محیط سایر نقاط ساختمان یا مجتمع را در حالت مطلوب نگه دارد. حفظ دمای مناسبِ نقاط مختلف ساختمان، بستگی به عملکرد این بخش مهم دارد. به دلیل همین نقش مهم و اساسی، رسیدگی به موتورخانه ­ها ضروری است. زیرا این رسیدگی هم باعث می­شود هزینه ­های مصرف انرژی و نگه­داری آن تا حد بسیاری کاهش و هم کارآیی و بهره ­وری آن افزایش یابد.

عایق­ بندی موتورخانه از آن دسته امور ضروری در رسیدگی و مدیریت موتورخانه است. زیرا ضمن کمک به صرفه ­جویی هزینه ­ها نقش محافظتی در برابر عوامل مخرب موجود در محیط مانند عوامل خورنده، اکسیدکننده یا رطوبت را هم ایفا می­کند.

بررسی­ ها نشان داده است که اگر عایق­ بندی موتورخانه و تاسیسات ساختمانی به شکلی مطلوب و مناسب انجام شود بین 35 تا 50 درصد در هزینه ­های مصرفی در بخش تامین انرژی مورد نیاز ساختمان صرفه­ جویی می­شود.

علاوه بر مزیت­های گفته شده، می­توان به ایجاد ایمنی بیشتر در فضای موتورخانه هم اشاره کرد. لوله­های بدون عایق ممکن است بسیار داغ شوند و حرارت بالای آنها منجر به سوختگی تصادفی در محیط و انتشار آن به سایر نقاط ساختمان یا مجتمع شود. عایق کاری موتورخانه مانعی در برابر این خطرات ایجاد می­کند و احتمال آتش­ سوزی و بروز خطرات ناشی از آن را کاهش می­دهد. همچنین این عایق ­بندی به عمر ماشین ­آلات افزوده و عملکرد آنها را بهبود می ­بخشد.

بنابراین با توجه به این مزایا خرید و نصب عایق موتورخانه از ضروری­ ترین امور ساخت و مدیریت یک ساختمان است. در ادامه، با انواع عایق­ های موتورخانه بیشتر آشنا می­شویم:

عایق موتورخانه چه فوایدی دارد؟

انواع عایق موتورخانه

در مجموع عایق­ های موتورخانه سه دسته هستند: صوتی، حرارتی و رطوبتی. عایق ­های صوتی مانع از انتشار سروصدا و ایجاد آلودگی صوتی می­ شوند. بدین ترتیب این نوع عایق­ موتورخانه کمک می­کند تا فضای موجود آلودگی صوتی کمتری تولید کند. از جمله گزینه­ های مناسب برای این عایق می­توان به عایق ­های پلی­ اورتان، پشم سرباره و پشم شیشه اشاره کرد. این عایق­ها حالت آکوستیک uhd دارند و مانع ایجاد آلودگی صوتی در محیط می­شوند.

انواع عایق ­های موتورخانه

عایق­ های موتورخانه به سه گروه اصلی تقسیم می ­شوند: عایق صوتی، عایق حرارتی و عایق رطوبتی

 • عایق دسته اول، عایق صوتی است که برای جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی و انتشار سروصداهای بسیار محیط موتورخانه به کار می­ رود. معمولا عایق­ هایی که حالت آکوستیک داشته باشند، مناسب­ ترند. مثلا عایق پشم شیشه.
 • عایق ­های دسته دوم، عایق ­های حرارتی هستند. این نوع عایق موتورخانه، نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی و مدیریت بهینه آن دارد. این عایق ­ها از هدررفت انرژی جلوگیری می­کنند. به ویژه در موتورخانه­ هایی که در معرض ردوبدل شدن هوای سرد و گرم هستند، این عایق­ کمک می­کند تا اتلاف انرژی به حداقل میزان خود کاهش یابد. عایق حرارتی که برای موتورخانه­ ها مورد استفاده قرار می­گیرد معمولا از جنس پشم شیشه و پشم سنگ است. همچنین به تازگی عایق ­های الاستومری و پلی یورتان هم برای عایق­­ بندی مورد استفاده قرار گرفته­اند. در ادامه در بخش انواع عایق ­ها به این موارد با جزییات بیشتری پرداخته می­شود.
 • دسته سوم عایق ­ها، عایق رطوبتی است. اگر با مشکل چکه کردن آب از لوله ­ها یا نم­زدگی مواجه هستید، انتخاب شما باید عایق رطوبتی باشد. زیرا این نوع عایق کمک می­کند تا این مشکلات برای تجهیزات موتورخانه و لوله ­های آب آن پیش نیاید. عایق موتورخانه الاستومری گزینه عالی برای خرید یک عایق رطوبتی است؛ زیرا مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارد. همچنین میزان جذب رطوبت آن در حد پایینی است.

حال در ادامه بحث عایق کاری موتورخانه، بیایید به جزییات به هر کدام از این موارد بپردازیم.

رایج­ترین نوع عایق کاری موتورخانه

 گزینه­ هایی که در ادامه می­آید از رایج­ترین عایق­های موتورخانه هستند که می­توانید بنا به نیاز و شرایط خاص خود از بین آنها دست به انتخاب بزنید:

عایق پشم شیشه

از عایق­ های پشم شیشه برای عایق کاری به سه شکل استفاده می­ شود. به عبارت دیگر، تولیدکنندگان این محصول، آنها را به شکل­های رولی یا پتویی، پانلی یا تخت ه­ای و لوله ­ای تولید می­کنند و خریداران می­توانند بسته به نیاز خود از بین این سه شکل، یکی را انتخاب کنند.

عایق پشم شیشه برای دستگاه­ ها و سیستم­ های موتورخانه ­ای که دمای آنها بین 250 درجه سانتی­گراد و منفی پنجاه درجه سانتی­گراد است بسیار مناسب­ است. این نوع عایق از طریق اتصال یک بست به لوله ­های موجود در موتورخانه نصب می­شود.

 نصب آسان این عایق موتورخانه یکی از مزایایی است که با خود به همراه دارد، کندسوزی و حالت آکوستیک بودن آن نیز از دیگر مزایای این نوع عایق مخصوص است. همچنین از آن جهت که انعطاف­پذیر است و وزن کمی دارد، می­تواند در سطح وسیعی برای هر سه مورد یاد شده مورد استفاده قرار گیرد.

یعنی این نوع عایق هم می­تواند برای عایق حرارتی به کار برود و هم به عنوان یک عایق صوتی عالی عمل کند؛ چون همان طور که گفته شد حالت آکوستیک دارد و از انتشار سروصدا در محیط جلوگیری می­کند. از طرفی عایق پشم شیشه می­تواند به عنوان یک عایق رطوبتی هم مورد استفاده قرار گیرد.

در عایق­ کاری موتورخانه به این نوع عایق، همه­ کاره گفته می­شود که می­تواند همه نیازهای موجود در موتورخانه و تاسیسات ساختمانی را مرتفع سازد.

رایج­ترین نوع عایق کاری موتورخانه

عایق پشم سنگ

عایق پشم سنگ از دیگر انواعی است که در عایق بندی موتورخانه به کار می­رود. این عایق از سنگ بازالت تهیه شده است. از ویژگی­ های این نوع عایق می­توان به مقاومت بالای آن در برابر حرارت زیاد و ضدحریق بودنش اشاره کرد. این نوع عایق، برای موتورخانه گزینه مناسبی است. زیرا این دسته از عایق ­ها هم می­توانند مانند عایق پشم شیشه به عنوان عایق همه ­کاره در تاسیسات مورد استفاده قرار گیرند. همچنین این عایق موتورخانه می­تواند در محیط ­های متنوعی از نظر دما مورد استفاده قرار گیرد و تا مدت زمان زیادی هم نیازی به تعویض ندارد. پس با خیالی آسوده می­توانید از این نوع استفاده کنید.

عایق الاستومری

عایق الاستومری

عایق بعدی که برای موتورخانه می­توانید از آن استفاده کنید، عایق الاستومری است. این نوع عایق انعطاف ­پذیری بالایی دارد؛ بنابراین می­تواند برای لوله­ هایی که حامل آب گرم هستند مورد استفاده قرار گیرد. نسبت به عایق ­هایی که قبل­تر توضیح داده شد خرید عایق الاستومری هزینه بالاتری دربردارد. از طرفی مزایای بیشتری هم با خود به همراه دارد. به گونه­ ای که مقاومت این نوع عایق موتورخانه در برابر حرارت­های بالا بسیار زیاد است.

با این حساب می­توان با خیالی آسوده می­توانید از این نوع، به عنوان یک عایق حرارتی استفاده کرد. از طرف دیگر به دلیل جذب پایین رطوبت گزینه بسیار خوبی برای آن دسته از موتورخانه ­هایی است که مشکل رطوبت دارند. این عایق در بازار به دو شکل لوله ای و ورق ه­ای موجود است. شما به راحتی می­توانید آن را روی تجهیزات مورد نیاز خود در موتورخانه نصب کنید و از دوام و کیفیت آن، هنگام عایق کاری موتورخانه خیال­تان آسوده و راحت باشد.

عایق پلی ­یورتان

از دیگر گزینه ­های مدنظر برای عایق­ بندی موتورخانه­ و تاسیسات ساختمانی موجود در مجتمع­ها می­توان به عایق پلی ­یورتان اشاره کرد. این عایق نیز در کنار عایق­ هایی که تا به اینجا معرفی کردیم می­تواند به عنوان یک عایق همه­ کاره عمل کند. از این عایق می­توان هم به عنوان عایق حرارتی استفاده کرد و هم به عنوان یک عایق صوتی یا رطوبتی.

عایق پی­وی­سی

یکی دیگر از عایق­ های مناسب برای تاسیسات و فضای موتورخانه که طرفداران بسیاری دارد، عایق پی­وی­سی است. این عایق موتورخانه بسیار مفید، بیشتر به عنوان عایق­ رطوبتی مورد استفاده قرار می­گیرد. هر چند که عایق مناسبی برای دستگاه­ های صنعتی نیز به حساب می­آید و از آن به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز استفاده می­شود. از طرفی در برخی موارد مشاهده شده که از این عایق به عنوان عایق تاسیسات در برق صنعتی هم به استفاده کرده­اند. راحتی نصب، رنگ­های متنوع و کیفیت بالای آن از دیگر مزیت­های این عایق موتورخانه است.

تا به این جا با چند عایق مناسب برای عایق­ کاری موتورخانه آشنا شدیم. اگر به دنبال گزینه مناسب برای خرید و نصب عایق موتورخانه هستید به این نکات توجه ویژه­ای داشته باشید:

نکات مهم در هنگام عایق بندی موتورخانه

اگر به عنوان یک خریدار راهی بازار شده­ اید تا فکری برای موتورخانه خود کنید:

 • باید بدانید که هر کدام از این عایق­ ها مزیت­ ها و ویژگی­ های متفاوتی دارند.
 • از طرفی قبل از خرید باید به شرایط فیزیکی موتورخانه یا فضاهای ساختمانی مورد نظر به دقت توجه کنید. – این که موتورخانه شما تا چه میزان در معرض مواد شیمیایی قرار دارد، دمای این فضا تا چه حد دچار نوسان است، و موقعیت مکانی موتورخانه چگونه است هر کدام گزینه متفاوتی را برای عایق کاری موتورخانه پیش روی شما قرار می­دهد.

مثلا اگر در یک شهر بسیار سرد هستید، دغدغه شما در فصل زمستان بیشتر این است که از یخ ­زدگی لوله­ های موجود در موتورخانه جلوگیری کنید. از طرفی قبض­های سربه­ فلک­ کشیده برق و گاز هم می­تواند نقش مهمی در این انتخاب شما هنگام عایق­کاری موتورخانه داشته باشد. در این صورت گزینه عایق حرارتی برای شما پررنگ­تر است. چون بیشتر به دنبال این هستید که عامل مدیریت مصرف انرژی و جلوگیری از یخ­زدگی را در نظر داشته باشید.

در انتخاب عایق مورد نیاز خود به ضدحریق بودن آن هم توجه ویژه­ای داشته باشید. عایقی که برای موتورخانه انتخاب می­کنید، باید در برابر آتش مقاوم باشد.

 این نکته، مورد بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد یکی از کارکردهای عایق موتورخانه ضدحریق بودن آن است. در نصب عایق هم حواس­تان باشد که نصب آن، مانع دسترسی شما به اجزای موتور یا تجهیزات ضروری آتش­نشانی نشود. به این منظور باید کار نصب را به  افرادی متخصص و کاردان بسپارید.

نکات مهم در هنگام عایق بندی موتورخانه

محاسبه هزینه عایق بندی موتورخانه

برای محاسبه هزینه­های خرید و نصب عایق موتورخانه باید به این عوامل توجه کنید:

 • نوع ماده عایق موتورخانه
 • اندازه و پیچیدگی موتورخانه
 • هزینه نیروی کار
 • دسترسی به موتورخانه
 • عایق صوتی و ارتعاش موجود در محیط
 • کیفیت عایق خریداری شده
 • هزینه­های ضروری برای نگهداری و تعمیر عایق
 • خدمات پس از فروش و گارانتی­ های موجود

روش عایق کاری موتورخانه

 • عایق­ کاری منبع دوجداره: در عایق کاری موتورخانه از نوع دوجداره، باید یک لایه عایق دوجداره را در محیط اطراف لوله­ های بخار یا لوله­ های آب داغ ایجاد کرد. لایه اولیه مقاوم در برابر حرارت بالا و لایه دوم که از جنس فلز است برای محافظت در برابر رطوبت و آسیب­ های ناشی از ضربه به کار می­رود. لایه اول بهتر است از الیاف سرامیکی انتخاب شود.
 • منبع کویل­دار: برای محافظت از مبدل ­های حرارتی و کویل­ ها باید سیم­پیچ یا مبدل حرارتی با یک لایه از مواد عایق پوشاند. عایق پشم شیشه برای این مورد بسیار مناسب است.
 • سومین قسمت موتورخانه که نیاز به عایق کاری دارد کانال ­های تهویه مطبوع موتورخانه است

هشدار مهم

هنگام انتخاب عایق مناسب باید به نظرات متخصصان این زمینه توجه ویژه­ای داشته باشید. زیرا بروز هر گونه خطا و اشتباهی در نحوه اجرای عایق موتورخانه با توجه به حساسیت بسیار بالای آن می­تواند به خسارت ­های مادی و حتی جانی منجر شود.

سایت برکه آماده ارائه خدمات به شما

 به این منظور کارشناسان ما در سایت برکه می­توانند به شما در انتخاب گزینه بهتر مشاوره­ دهند. اگر به دنبال خرید مطمئنی هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بتوانید با خیالی آسوده بهترین انتخاب را برای عایق­ موتورخانه خود داشته باشید. متخصصان ما در زمینه انتخاب، خرید و اجرای خدمات نگهداری موتورخانه تجربه بسیاری دارند. در این مقاله با عایق موتورخانه، انواع عایق و مزایای هر کدام آشنا شدیم. همچنین درباره این که چطور یک عایق مناسب برای موتورخانه خود تهیه کنیم مطالبی آموختیم. چنانچه می خواهید در خصوص سایر خدمات عایق کاری مجموعه برکه همچون عایق کاری روف گاردن، عایق کاری باغچه و … اطلاعات بیشتری کسب نمایید با ما در ارتباط باشید.

عایق کاری موتورخانه چه فوایدی دارد؟

در فضاهایی که تاسیسات و لوله های متعددی وجود دارد، سروصدای محیطی و مصرف انرژی بسیار بالاست استفاده از این عایق کاری موتورخانه به جلوگیری از هدررفت انرژی و آلودگی صوتی کمک می کند.

باسابقه ترین و مرسوم ترین نوع عایق کدام هستند؟

عایق پشم شیشه یکی از باسابقه ترین و پرکاربردترین عایق های موتورخانه است که در دسته عایق های معدنی قرار می گیرد. در عایق بندی موتورخانه از این نوع به خصوص برای عایق های حرارتی بسیار استفاده می شود.

جدیدترین عایق موتورخانه کدام عایق است؟

عایق الاستومری که جایگزین مطلوب و مناسبی برای عایق های سنتی است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد امتیاز : 54

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *