loader image

عایق کاری کمد دیواری

خانه | خدمات عمومی آب بندی | عایق کاری کمد دیواری

عایق کاری کمد دیواری

عایق کاری کمدهای دیواری یک فعالیت مهم و ضروری است که در طراحی داخلی فضاهای مسکونی و تجاری به کار می‌رود. این فرایند شامل ایجاد یک لایه عایق با استفاده از موادی مانند پشم سنگی، پلاستیک سلولزی، آکوستیک و یا فوم پلی یورتان است. اهمیت عایق کاری کمدهای دیواری در برابر یک عامل مهم قابل توجه است و آن هم کاهش انتقال رطوبت از محیط بیرون به داخل کمد خواهد بود.

با استفاده از عایق کاری کمد دیواری، علاوه بر اینکه دمای محیط داخل کمد در تمام فصول سال ثابت و پایدار خواهد بود، موجب کاهش انتقال رطوبت از محیط بیرون به داخل شده و از ایجاد تغییرات ناخواسته دما و رطوبت درون آن جلوگیری می‌کند.

بنابراین، استفاده از عایق کاری در کمدهای دیواری نه تنها کاربردی بلکه اقتصادی است. این فرایند با حفظ رطوبت مناسب، نه تنها محل ذخیره ‌سازی اشیا را حفاظت می‌کند، بلکه به بهبود کیفیت هوا در داخل کمد نیز تأثیرگذار است.

تماس با برکه

علت ایجاد رطوبت و کپک در کمد دیواری چیست؟

در دیوارهای کمد دیواری، رطوبت به چندین دلیل ایجاد می‌شود. در ادامه این دلایل را به ترتیب بیان می‌کنیم تا دید بهتری به وضعیت خانه خود داشته باشید:

 1. عدم تهویه مناسب: ممکن است عدم وجود سیستم تهویه مطمئن در کمد دیواری باعث تجمع رطوبت در داخل کمد شود و به کمک زدگی دیوار منجر گردد.
 2. نفوذ رطوبت از دیوارهای خارجی: اگر دیوارهای خارجی کمد که به حمام یا سرویس بهداشتی مربوط هستند ناقص، خراب یا مشکل داشته باشند، آب درون دیوار متراکم شده و رطوبت به داخل کمد نفوذ می‌کند.
 3. نفوذ رطوبت از کف و تخلیه برودت‌های هوا: عدم عایق‌بندی مناسب کف کمد یا وجود شکاف‌ها، باعث نشت یا تخلیه برودت‌های هوا می‌شود و می‌تواند رطوبت را از زیر کمد به داخل آن منتقل کند.
 4. نشت آب لوله‌ها: در صورت وجود خرابی یا نشت در لوله‌های آب، رطوبت می‌تواند از طریق دیواره‌ها به کمد دیواری نفوذ کرده و ظاهر دیوارها را با کپک‌زدگی خراب کند.
 5. استفاده از مصالح با عدم مقاومت در برابر رطوبت: استفاده از مصالح نامناسب یا نصب کمد زمانی که هنوز کچ روی دیوارها خشک نشده، باعث نشت و نفوذ رطوبت به داخل کمد می‌شود.

به همین دلایل، مهم است تا در طراحی، ساختار و عایق کاری کمد دیواری، به این نکات توجه کنیم تا رطوبت و کپک‌زدگی در آنها را کاهش دهیم.

علت ایجاد رطوبت و کپک در کمد دیواری چیست؟

روش‌های کاهش رطوبت در کمدهای دیواری

برای کاهش رطوبت در کمد دیواری، می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 1. افزایش تهویه: نصب سیستم تهویه مطمئن و ایجاد یک هواکش قوی در اتاق یا حتی خود کمد دیواری (اگر بزرگ باشد) می‌تواند رطوبت را کاهش داده و تهویه درون کمد را بهبود بخشد.
 2. آب‌ بندی دیوارهای خارجی: معایب و مشکلات دیوارهای خارجی که رطوبت را به داخل کمد می‌کشانند، باید بهبود یابد. استفاده از مصالح خوب و مناسب، مثل آجر و سرامیک، می‌تواند رطوبت را به حداقل برساند.
 3. اعمال عایق کاری داخل کمد دیواری: استفاده از عایق‌بندی مناسب و قرار دادن عایق روی دیوار، کف کمد و در شکاف‌های کمد می‌تواند تخلیه برودت‌ها را کاهش و رطوبت را کنترل کند.
 4. تعمیر و نگهداری لوله‌ها: لوله‌های آب که نشت می‌کنند یا خراب هستند، باید تعمیر شوند تا رطوبت از طریق آنها به کمد نفوذ نکند. بررسی و تعمیر فوری لوله‌ها به منظور جلوگیری از نشت و کپک‌زدگی بسیار مهم است.
 5. استفاده از مصالح مقاوم در برابر رطوبت: استفاده از مصالح با خاصیت ضد آب، مقاوم در برابر رطوبت و کپک‌زدگی (مانند رنگ کردن دیوارها با رنگ روغنی)، می‌تواند تا حدودی روند نفوذ رطوبت را به کمد دیواری کاهش داده و مانع ایجاد مشکل شود.

همچنین، مراقبت و نظافت منظم کمد دیواری هم بسیار مهم است. در واقع باید میزان هوا و رطوبت را در آن کنترل کنید. پاکسازی کامل کمد، جلوگیری از تجمع لکه‌ها و خیس شدن با آب و البته قرار ندادن وسایلی که تمیزی کمد را به خطر می‌اندازد هم نکات دیگری هستند که باید به آنها توجه کنیم.

روش‌های کاهش رطوبت در کمدهای دیواری

بهترین روش رفع رطوبت؛ عایق کاری کمد دیواری

عایق کاری کمد دیواری، یکی از راه حل‌های موثر جهت جلوگیری و رفع مشکل رطوبت و نم در کمد دیواری است. برای بسیاری از ساختمان‌ها، مشکل رطوبت و نم در کمد دیواری به دلیل عدم رعایت قوانین مناسب رخ می‌دهد. رطوبت علاوه بر آسیب به زیبایی منزل، می‌تواند به ساختار اصلی خانه نیز آسیب برساند.

اگر رطوبت کمد دیواری اتفاق بیفتد، علاوه بر ایجاد کپک، ممکن است بوی نامطبوعی را هم به همراه داشته باشد. در صورت تمایل به استفاده از یک روش مقرون به صرفه جهت جلوگیری از رطوبت و نم داخل کمد دیواری و یا استفاده از روش‌های خانگی برای رفع نم، ما استفاده از عایق باکیفیت کمد دیواری را به شما توصیه می‌کنیم.

روش‌ های عایق کردن کمد دیواری

برای عایق بندی کمدهای دیواری روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین گزینه ایزولاسیون با مواد ضدآب است. برای انجام این روش پس از تیشه آیی کردن سطح دیوار، لایه‌ای از مواد ضدآب و ایزوله پلیمری خمیری روی سطح داخلی دیوارها اعمال می‌شود. این لایه دارای خاصیت ضدآب است و می‌تواند در برابر تغییرات دمایی بیشترین مقاومت را داشته باشد. همچنین، این لایه قادر است تا از نفوذ و پیوستگی جزئی سرما و گرما و یا تبادل دمایی جلوگیری کند.

مواد ایزوله پلیمری خمیری که در این روش استفاده می‌شود، دارای خاصیت جذب رطوبت و ضد رطوبت هستند. این مواد می‌توانند رطوبت قدیمی دیوار را جذب و فضاهای خالی را پوشش داده و کاور کنند. علاوه بر این، این عایق‌ها به صورت سیال و مایع هستند و می‌توانند نفوذ پذیری بسیار بالایی داشته باشند.

با اجرای این روش، دیوارها می‌توانند به خوبی عایق شوند، زیرا تمامی درزها و شکاف‌های موجود در دیوارها را پوشش می‌دهد. این روش عایق کاری کمد دیواری باعث می‌شود تا هرگونه نفوذ سرما و گرما و یا تبادل دمایی در دیوارها جلوگیری شود. به عبارت دیگر، این روش می‌تواند به دیوارها خواص حفاظتی و عایق‌بندی مناسبی بدهد.

روش‌ های عایق کردن کمد دیواری

در کنار این مورد روش‌های دیگری هم وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

عایق کاری کمد دیواری با مواد آب گریز خمیری

برای انجام عایق کاری در کمد دیواری، از برخی محصولات آلمانی هم استفاده می‌شود؛ زیرا دارای کیفیت بسیار بالا و عمر طولانی هستند. کارشناسان در این روش استفاده از ترکیب عایق ضد آب و مواد آب گریز خمیری را در نظر دارند.

این ترکیب باعث می‌شود که لایه عایق کمتر از 1 سانتی‌متر ضخامت داشته باشد و در فصل زمستان، از ورود سرمای بیرون به داخل کمد دیواری جلوگیری کند. عایق کاری با استفاده از این محصولات، مانع نفوذ آب و رطوبت به داخل کمد دیواری می‌شود؛ بنابراین، حتی با وجود رطوبت جدید، لایه عایق مانع از ورود آب به داخل کمد دیواری می‌شود.

عایق حرارتی برای کمد دیواری

عایق صوتی و حرارتی نانو، یک نوع پوشش بر پایه رزین‌های پلیمری و دانه‌های میکرونی متخلخل است که در آن به جای خاک، گچ یا سیمان در رویه‌های زیر گچ استفاده می‌شود. این عایق در ضخامت 2 تا 3 سانتی‌متر اعمال می‌شود تا بتواند نفوذ صوت و حرارت را به صفر برساند. عایق صوتی و حرارتی یک جایگزین عالی برای پشم سنگ و پشم شیشه است و مشکلات آنها را ندارد.

این ماده ضد آتش است و هرگز سوخته نمی‌شود. همچنین، قابلیت اصلاح و گچ‌کاری رویه را بارها و بارها امکان پذیر می‌کند. این گزینه به دلیل ساختار سلولی خاص خود در هر سانتی‌متر 20 برابر بیشتر از عایق بتنی معمولی توانایی عایق کردن دیوارها را دارد. دانه‌های متخلخل در این گزینه عایق کاری کمد دیواری به دلیل شکل مولکولی خاص خود حدود 10db توانایی جذب صوتی بالایی دارند.

موارد کاربرد این عایق عبارتند از:

 • کاهش انتقال حرارت و صوت در سطوح اجرا شده
 • قابل استفاده بر روی سطوح بلوک‌های گچی و سیمانی، آجری، بتنی، سمنت برد و کناف

این روش علاوه بر چسبندگی فوق العاده به کلیه سطوح ویژگی خاص سهولت و سرعت در اجرا را هم به خود نصبت داده است. قابلیت اجرای گچ و رنگ و نما بر روی آن در کنار عدم انتقال رطوبت و عدم بادکردگی در اثر تماس مستقیم با رطوبت هم ویژگی‌های دیگر این روش عایق کاری هستند. در نظر داشته باشید که در عایق صوتی و حرارتی نانو در اثر مرور زمان خاکه نمی‌شود و حشراتی مثل مورچه و موریانه نمی‌توانند در آن نفوذ کنند.

عایق کاری کمد دیواری با دیوار پوش‌ های فومی پشت چسبدار

علاوه بر جنبه‌های زیبایی، عایق کردن کمدهای دیواری با دیوارپوش فومی پشت چسب‌دار می‌تواند به خاطر استفاده از فوم PE هم مفید باشد. زیرا این محصول علاوه بر عایق سرما و گرما، دارای خاصیت ضد آنتی‌باکتریال است که به صورت گسترده در پزشکی، فضای سالن‌های پزشکی، صنعت غذایی و هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از این دیوارپوش‌ها می‌توانید تغییر جذابی در ساختار و سبک کمد خود ایجاد کنید. با توجه به این خاصیت‌ها، دیوارپوش‌های فومی پشت چسب‌دار جزء انتخاب‌های شایسته برای استفاده در محیط‌های رطوبتی نظیر حمام، سونا و استخر و کمدهای دیواری هستند.

در انتخاب طرح مناسب برای دیوارپوش فومی پشت چسب‌دار، می‌توان آن‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 1. دیوارپوش فومی با طرح چوب: این نوع از دیوارپوش‌ها از ظرافت و طبیعی بودن خاصی برخوردارند که تعداد زیادی از مشتریان را به خود جذب کرده‌اند.
 2. دیوارپوش فومی با طرح آجر: این نوع عایق کاری کمد دیواری شباهت زیادی به دیوارهای سنتی آجری ایجاد می‌کند و به این علت بسیار جذاب هستند. طراحی این نوع دیوارپوش‌ها به گونه‌ای است که برای طراحی دکوری مدرن و همچنین کلاسیک مناسب‌اند.
 3. دیوارپوش فومی با طرح سنگ: این نوع دیوارپوش‌ها با ظاهری سنگین و قدرتمند همچون دیوارهای سنگی قدیمی، ظاهری زیبا و جذاب را برای محیط فراهم می‌کنند.
 4. دیوارپوش فومی با طرح سرامیک: این نوع از دیوارپوش‌ها با داشتن دوام بالا و ویژگی ضد لغزش، برای کسانی که به دنبال ترکیبی زیبا از طرح‌های سنتی و همچنین مدرن مورد توجه قرار می‌گیرند.

عایق کاری کمد دیواری با دیوار پوش‌ های فومی پشت چسبدار

مزیت استفاده از دیوارپوش‌های فومی پشت چسب‌دار

دیوارپوش‌های فومی پشت چسب‌دار دارای پوشش پلاستیکی هستند که باعث می‌شود به راحتی قابل تمیز کردن باشند. این ویژگی بسیار مناسب است؛ زیرا برای حفظ ظاهر و کیفیت دیوارپوش، می‌توانید آن را به صورت منظم تمیز کنید. همچنین، آن‌ها در برابر رطوبت مقاوم بوده و ضدآب هستند، بنابراین می‌توانید آن‌ها را در محیط‌هایی که با آب تماس دارند؛ مانند حمام یا آشپزخانه و کمدهایی که به دیوار این مکان‌ها مرتبط هستند، استفاده کنید.

با استفاده از دیوارپوش فومی پشت چسب‌دار، علاوه بر جلوگیری از نفوذ سرما و گرما، می‌توانید از خاصیت ضد آنتی‌باکتریال آن بهره‌برداری کنید. این خاصیت به شما اطمینان می‌دهد که کمد از هر نوع باکتری‌ و میکروب‌های مضر دور باقی خواهد ماند (که در واقع به بهداشت و سلامت شما کمک می‌کند).

به طور کلی، دیوارپوش فومی پشت چسب‌دار با تمامی ویژگی‌ها و خواصی که دارد، یک انتخاب عالی برای عایق کردن کمد دیواری است. این دیوارپوش با طرح‌های متنوع و زیبا، مقاومت در برابر رطوبت و خاصیت ضد آنتی‌باکتریال، تا حد زیادی بهداشت را در محیط خانه یا محل کار شما بهبود می‌بخشد.

کلام آخر

با توجه به همه نکاتی که گفتیم، به این نتیجه می‌رسیم که عایق کاری کمد دیواری اهمیت بسیاری دارد. اولا، این عمل به عنوان یک روش موثر برای حفظ و نگهداری از لباس‌ها، وسایل الکترونیکی و اشیا دارای ارزش است.

عدم عایق کردن کمد ممکن است باعث خرابی و لکه‌ها در رویه‌های دیوار شود. علاوه بر این، عایق کردن کمد‌های دیواری همچنین به عنوان یک روش موثر برای جلوگیری از ورود حشراتی مانند موریانه عمل می‌کند. این مسئله می‌تواند به حفظ سلامت و بهداشت خانه کمک کرده و از ورود کرم‌ها، مورچه‌ها و سایر حیوانات آزاردهنده جلوگیری کند.

اگر قصد دارید برای رفع این موارد برنامه ریزی کنید و یا به فکر عایق کاری پنجره، درب و کف و دیوارهای ساختمان خود هستید کارشناسان برکه در کنار شما هستند. ما با تجربه بیش از 15 سال تجربه در حوزه تأسیسات و خدمات کنار شما هستیم تا مشکلات مشابه این مورد را به راحتی رفع کنید.

کدام روش عایق کاری داخل کمد دیواری بهتر است؟

این مورد بسته به نیاز و نوع ساختمان شما متفاوت خواهد بود.

می‌توانیم از عایق صوتی و حرارتی نانو برای کل خانه استفاده کنیم؟

بله. در واقع کارکرد اصلی این نوع عایق بندی هم همین گزینه است.

عایق بندی کمد برای دیواری که موریانه دارد هم انجام می‌شود؟

بله. بعد از رفع این مشکل عایق بندی به راحتی انجام خواهد شد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز : 50

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *