loader image

آب بندی مخازن فاضلاب

خانه | خدمات آب بندی مخازن | آب بندی مخازن فاضلاب

آب بندی مخازن فاضلاب

همانطور که می دانید تمامی مخازن به ویژه مخازن آب و فاضلاب نیاز به آب بندی دارند. مواد فاضلاب دارای ویژگی خورندگی هستند. عوامل محیطی مانند فشارهای مکانیکی و یا شرایط آب و هوایی می توانند آسیب پذیری مخازن فاضلاب را افزایش دهند. بنابراین آب بندی این مخازن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با ما همراه باشید تا اهمیت آب بندی مخازن فاضلاب و روش های مختلف آن را برای شما شرح دهیم:

آب بندی مخازن فاضلاب

اهمیت آب بندی مخازن آب و فاضلاب

آب بندی مخازن آب و فاضلاب با توجه به ماهیت آن، بسیار ضروری است. در واقع فاضلاب از ترکیب مواد شیمیایی و آب آلوده تشکیل شده و این مسئله می تواند منجر به واکنش های شیمیایی متعدد و آلودگی های بسیاری شود. بنابراین عایق کاری و آب بندی مخزنی با این حجم از ترکیبات آلوده، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به دلیل مشخصات فنی سازه های بتنی، اغلب برای آب و فاضلاب از مخازن بتنی استفاده می شود. معمولا دیواره بتنی مخزن از جنس میلگردهای بتنی است. چنانچه این دیواره به درستی آب بندی نشود، نفوذ فاضلاب به داخل آن می تواند باعث خرابی بتن شود. در نهایت این فاضلاب به اسکلت فلزی مخزن رسیده و با آن واکنش می دهد. از این رو برای جلوگیری از خوردگی و سایش اسکلت فلزی مخزن باید برای آب بندی آن اقدام نمود.

اهمیت آب بندی مخازن آب و فاضلاب

آب بندی مخازن فاضلاب و روش های آن!

تماس دائمی با آب و فاضلاب، واکنش های شیمیایی، خاصیت نفوذ پذیری مایعات و فشاری که به دیواره مخزن وارد می شود، تخریب مخازن آب و فاضلاب را سرعت می بخشد. بنابراین آب بندی مخازن فاضلاب باید در اولویت قرار گیرد. چرا که در غیر این صورت به محیط زیست، آسیب جدی وارد خواهد شد.

آب بندی مخازن بتنی فاضلاب نیاز به تخصص در این زمینه دارد و باید بر اساس حجم مخزن، جنس مایعات وارده و غیره روش مناسب را انتخاب کنید. شما می توانید برای آب بندی این نوع مخازن از روش هایی نظیر تزریق گروت، تزریق رزین پلی یورتان، پوشش قدرتمندی به نام پنترکس، اپوکسی آب دوست و غیره استفاده کنید. در اینجا به توضیح روش های آب بندی مخازن فاضلاب اشاره می کنیم:

آب بندی مخازن فاضلاب و روش های آن!

استفاده از ماستیک پلی یورتان

یکی از راه های آب بندی مخازن فاضلاب، استفاده از ماستیک پلی یورتان است. این ماده که بر پایه رزین پلی یورتان است، ابتدا به شکل خمیر در آمده و روی سطح بتن اعمال می شود. زمانی که در مجاورت هوا قرار می گیرد، از حالت خمیری به جامد الاستیک تغییر شکل می دهد.

از آنجایی که این ماده از چسبندگی بالایی برخوردار است، یکی از بهترین روش های آب بندی مخازن بتنی فاضلاب به شمار می رود. از مزایای این ماده می توان به چسبندگی بالا، قدرت نفوذ پذیری عالی، مقاومت در برابر مواد فاضلابی و مقاومت در برابر شرایط جوی و تغییرات دما اشاره کرد.

استفاده از ترمیم کننده بتن

استفاده از ترمیم کننده بتن

ترمیم کننده بتن یک نوع ملات پودری است که معمولا برای آب بندی مخازن بتنی فاضلاب کاربرد دارد. این ماده با میزان چسبندگی بالای خود به راحتی به سطح بتن می چسبد و مانع نفوذ رطوبت به داخل بافت بتن می شود. از جمله مزایای ترمیم کننده بتن می توان به چسبندگی بالا و مقاومت در برابر تغییرات دما و شرایط جوی اشاره کرد.

تماس با برکه

به کار بردن نفوذ گر کریستال ساز بتن

نفوذگر کریستال ساز بتن یک نوع ماده پودری است که برای آب بندی مخازن آب و فاضلاب بکار می رود. ابتدا این ماده را با آب ترکیب کرده تا تبدیل به دوغاب شود. دوغاب حالت رقیق دارد، اما پس از ریختن روی سطح بتن، کریستالیزه می شود. در نتیجه منافذ و شکاف های موجود در بدنه مخزن بتنی آب و فاضلاب پر شده و از نشت مواد فاضلاب جلوگیری می شود.

از مزایای این ماده می توان به قدرت چسبندگی بالا، مقاومت در برابر مواد فاضلابی، جلوگیری از نفوذ رطوبت، محافظت از بتن و غیره اشاره کرد.

استفاده از عایق رطوبتی پلیمر

یکی دیگر از روش های آب بندی مخازن فاضلاب، استفاده از عایق رطوبتی MCI یا پلیمری است. در واقع این ماده به دلیل دارا بودن رزین آب بند و ذرات نانو می تواند تاثیر بسزایی در آب بندی مخازن بتنی داشته باشد.

از مزایای عایق رطوبتی MCI می توان به آب گریز کردن بتن، انعطاف پذیری بالا و عدم ایجاد ترک در بتن و بی رنگ بودن عایق های نانو اشاره کرد.

استفاده از عایق رطوبتی پلیمر

نکات مهم در آب بندی مخازن بتنی فاضلاب

آب بندی مخازن فاضلاب نسبت به سایر مخازن از اهمیت بالاتری برخوردار است. چرا که عدم اجرای صحیح آن می توان به سلامت انسان و محیط زیست، آسیب جدی وارد کند. در این بخش به توضیح نکات مهم درباره آب بندی مخازن بتنی آب و فاضلاب می پردازیم:

  • یکی از مهم ترین نکات برای آب بندی مخازن فاضلاب، توجه به زمان بتن ریزی است. در واقع بتن ریزی باید در فواصل زمانی کوتاه و به طور پیوسته انجام شود. در نتیجه یک سطح بتنی یکپارچه خواهیم داشت که شکاف در آن وجود ندارد.
  • نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، طرح اختلاط بتن است. بتن باید به اندازه کافی ویبره شود تا به اختلاط مناسبی دست یابد. در غیر این صورت امکان ایجاد شکاف یا نقاط پوک در آن وجود دارد.
  • در مخازنی که با بتن مسلح ساخته می شوند، می توان از عایق های نانو برای آب بندی مخزن استفاده کرد. اما اگر مخزن دارای یکپارچگی نباشد، در نتیجه احتمال شکست یا نشست وجود دارد و این روش برای آب بندی مخازن فاضلابی مناسب نخواهد بود.

نکات مهم در آب بندی مخازن بتنی فاضلاب

گروه صنعتی برکه به منظور پاسخگویی به نیاز طراحان و مجریان سازه های بتنی، طیف گسترده ای از خدمات مربوط به آب بندی مخازن اعم از آب بندی مخازن تحت فشار، آب بندی مخازن فلزی و پلاستیکی، اپوکسی آب بندی مخازن را ارائه می کند. آب بندی مخازن فاضلاب تنهای بخشی از فعالیت های این مجموعه به شمار می رود. جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر درباره دریافت خدمات و آشنایی با جدید ترین سیستم های آب بندی و ایزولاسیون، برای پروژه های صنعتی بزرگ یا حتی مصارف خرد با ما تماس حاصل فرمایید.

 

چه عواملی تخریب مخازن فاضلاب را سرعت می بخشد؟

تماس دائمی با آب و فاضلاب، واکنش های شیمیایی، خاصیت نفوذ پذیری مایعات و فشاری که به دیواره مخزن وارد می شود، تخریب مخازن آب و فاضلاب را سرعت می بخشد.

توجه به زمان بتن ریزی چه اهمیتی در آب بندی مخازن فاضلاب دارد؟

بتن ریزی باید در فواصل زمانی کوتاه و به طور پیوسته انجام شود. در نتیجه یک سطح بتنی یکپارچه خواهیم داشت که شکاف در آن وجود ندارد.

روش های آب بندی مخازن بتنی فاضلاب کدامند؟

استفاده از عایق رطوبتی MCI، استفاده از ترمیم کننده بتن، استفاده از ماسک پلی یورتان، استفاده از نفوذگر کریستال ساز بتن

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد امتیاز : 58

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *