loader image

آب بندی استخر کشاورزی

خانه | خدمات آب بندی استخر | آب بندی استخر کشاورزی

فهرست مطالب

آب بندی استخر کشاورزی

در ارائه یک تعریف کلی از استخر کشاورزی باید بدانید این سازه دارای مساحتی نسبتا بزرگ بوده و روی زمین احداث می‌شود. هدف اصلی ساخت ساخت آن جمع‌آوری و ذخیره آب در فصل‌های بارندگی است. از آب موجود در این سازه برای مصارف کشاورزی و دامپروری استفاده خواهد شد.

برای تنظیم فرایند ورود، خروج و تخلیه آب اضافی در حین طراحی باید به تعداد و نوع ورودی‌های استخر توجه کرد. آب بندی استخر کشاورزی مهم‌ترین عامل برای پیشگیری از نفوذ آب به درون زمین و دسترسی به آب کافی در مواقع ضروری است.

مصرف استخر‌های کشاورزی

مصرف استخر‌های کشاورزی

از این سازه می‌توان برای تامین آب موردنیاز برای کشت و پرورش گیاهان یا پرورش آبزیان و نگهداری از دام یا طیور استفاده کرد. این نمونه استخر‌ها منبع مناسبی برای دسترسی به آب کافی در شهر‌ها و روستا‌های نواحی گرمسیری و نیمه بیابانی کشور محسوب می‌شوند. می‌توان در کنار استفاده از آب این سازه برای بخش کشاورزی از آب این حوضچه برای پرورش انواع صدف، گیاهان آبزی حتی جلبک‌ها استفاده کرد. شاید متعجب شوید، اما این سازه نقش مؤثری در زیباسازی فضای داخلی باغات کشاورزی و احداث فضای مناسب برای تفریحات آبی و ماهیگیری در تفرجگاه‌ها دارد.

با توجه به بحران آب در ایران، استفاده از مواد مناسب برای آب‌بندی یا عایق کاری استخر کشاورزی نقش مهمی در کاهش پیامد‌های منفی کمبود آب در بخش کشاورزی و مدیریت منابع آبی دارد. امروز استفاده از مواد مختلفی مانند ورق‌های ژئوممبران، بتن، آسفالت و قیر در ساخت این سازه‌ها کاربرد دارد. اما هزینه نسبتا پایین احداث استخر با استفاده از ورق‌های ژئوممبران باعث افزایش تقاضا برای استفاده از این محصول کاربردی شده است. مقاومت بالای این ورقه‌ها در برابر سرما و نور خورشید نقش مهمی در افزایش دوام و طول عمر استخر‌های کشاورزی بازی می‌کند.

تماس با برکه

انواع استخر‌های کشاورزی

در ساخت این سازه می‌توان از مصالح و مواد اولیه مختلف استفاده کرد. اما نکته مهم این است که فرایند آب بندی استخر کشاورزی باید بر اساس مواد اولیه به‌کار رفته در تولید این نوع استخر‌ها انجام شود. بر اساس مواد و مصالح می‌توان ان سازه کاربردی را به انواع زیر تقسیم کرد:

·       استخر‌های بتنی

این نوع سازه بر پایه حفاری درون زمین و بتن‌ریزی برای ایجاد پی سازه انجام می‌شود. این سازه در دسته استخر‌های سنتی قرار می گیرد و قدمتی بسیار طولانی دارند. بتن و مواد سیمانی مصالح اصلی در ساخت سازه‌های آبی بتنی هستند. استفاده بتن نقش مهمی در افزایش زمان اجرای پروژه دارد. همین امر باعث افزایش هزینه ساخت استخر و نگهداری از آن می‌شود. به علاوه، بازدهی سازه‌های بتنی در مقایسه با استخر‌های ژئوممبران کمتر است.

·       استخر‌های کشاورزی ژئوممبران

برای آشنایی با روش آب بندی استخر کشاورزی باید اطلاع کافی از مواد اولیه به‌کاررفته در احداث این سازه داشته باشید. ورق‌های ژئوممبران دومین و پرکاربردترین مصالح در ساخت سازه‌های ذخیره آب کشاورزی هستند.

در ساخت این نمونه استخر‌های نیز به حفاری زمین نیاز داریم. بهتر است تمام مراحل انتخاب محل احداث، نقشه‌برداری، حفاری، گودبرداری و اجرای سازه توسط تیم مجرب و حرفه‌ای انجام شود. این عامل در افزایش هزینه اجرای پروژه نقش مهمی دارد. اما به دلیل افزایش ماندگاری و کارایی استخر پرداخت این هزینه توجیه اقتصادی خواهد داشت.

·       استخر‌های فایبرگلاس

استفاده از مواد فایبرگلاس در ساخت استخر‌های ذخیره آب کشاورزی نیز ما به عایق‌بندی و آماده‌سازی طولانی مدت را از بین می‌برد. نصب این نوع سازه در بازه زمانی بسیار کوتاه‌تری امکان‌پذیر است. از نظر دوام طول عمر نیز در جایگاه بهتری نسبت به استخر‌های بتنی قرار می‌گیرد. انتقال و مصالح فایبرگلاس دارای ابعاد بزرگ از محل تولید به محل نصب نسبتا دشوار است. پس با محدودیت‌هایی در ساخت ابعاد مواد فایبرگلاس مواجه هستیم. بعد از نصب و اتمام فرایند ساخت سازه شرایط برای نوسازی آن وجود ندارد.

مراحل ساخت استخر‌های کشاورزی

مراحل ساخت استخر‌های کشاورزی

علاوه بر استفاده از مواد مختلف در ساخت سازه‌های ذخیره آب در حوزه کشاورزی اجرای چندین مرحله در احداث آن نیز اهمیت فراوانی دارد. این موارد عبارتند از:

1.    انتخاب مکان مناسب

ارتباط عمیقی بین انتخاب مکان مناسب برای ساخت سازه و تسهیل فرایند آب بندی استخر ذخیره آب وجود دارد. در انتخاب مکان مناسب برای احداث سازه باید به عوامل مختلفی مانند منبع تامین آب، شیب زمین، فاصله استخر تا منبع، روش انتقال آب و خروجی آب استخر توجه کرد. انتخاب مکان باید به کاهش هزینه احداث سازه و فرایند انتقال آب به آن کمک کند. بررسی ساختار خاک نیز برای سازه اهمیت زیادی دارد.

2.    حفاری، خاکریزی و ساخت پی سازه

برای تسهیل فرایند احداث و عایق کاری استخر کشاورزی این مرحله باید بعد از انجام محاسبات دقیق آغاز شود. کف‌سازی استاندارد به افزایش عمر، مقاومت و ماندگاری استخر کمک می‌کند. برای پیشگیری از ریزش دیواره‌ها در حین اجرای پروژه باید سی استخر حدود ۴۵ تا ۶۰ درجه باشد. مرحله صاف و متراکم کردن سطوح نیز باید با تراکم ۷۰ درصد انجام شود. حوضچه‌های اطراف استخر باید با فاصله حدود ۱۰۰ سانتیمتر، عرض بین ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر و عمق ۵۰ سانتی‌متری ایجاد شوند.

3.    تعیین محل نصب لوله‌های ورودی و خروجی

این مرحله بعد از اجرای مواد اولیه به‌کاررفته در ساخت سازه اصلی انجام می‌شود و شامل نصب لوله ورودی، خروجی و سرزیر آب است. جنس تمام لوله‌ها باید از مواد پلی‌اتیلن باشد. فیلتر حوض، خروجی و پمپ شناور سایر تجهیزات موردنیاز در این مرحله هستند. لوله‌های خروجی باید در کف گوشه‌های استخر و در فاصله یک متری از لبه‌ها قرار بگیرند. برای تثبیت آن‌ها عملیات بتن‌ریزی تا فاصله ۵۰ سانتیمتری دور لوله‌ها انجام خواهد شد. بهتر است لوله‌های با قطر ۲۵ سانتیمتر برای ورود و خروجی آب انتخاب شود.

4.    اجرای لایه‌ها

بعد از این مرحله می‌توان به اجرای لایه‌های بتن، ژئوممبران یا فایبرگلاس پرداخت. هنگام آب بندی استخر کشاورزی باید شرایط آب و هوایی مناسب باشد. اگر از لایه ژئوممبران برای عایق کارس استفاده می‌کنید باید هوا کاملا صاف و دما بین ۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد باشد.

5.    ایجاد حصار محافظ

این مرحله برای پیشگیری از غرق شدن انسان یا حیوان در استخر‌های کشاورزی انجام می‌شود و اهمیت بسیار زیادی دارد. بی‌توجهی به این مورد خسارت‌های مالی و جانی فراوانی به دنبال خواهد داشت و مسئولیت آن به عهده مالک استخر یا زمین کشاورزی است. توری‌های مشبک گالوانیزه با ابعاد 6 در 6 یا لوله داربستی با قطر ۵ سانتیمتر ه همراه تیر نبشی ۶ در طول ۳ متر بهترین گزینه برای ایجاد دیوار محافظ اطراف استخر هستند.

انواع روش‌های آب‌بندی استخر‌های کشاورزی

استخر‌های کشاورزی معمولا به شکل مربع یا مستطیل و داخل یا روی سطح زمین ایجاد می‌شوند. استفاده از این سازه برای جمع‌آوری آب باران و استفاده از آن در فصل‌های کم بارش و گرم ضروری است. برای دسترسی به آب سالم و عدم نفوذ آب به زمین‌های مجاور یا ورود آب به داخل استخر استفاده از روش‌های مختلف عایق کاری استخر ضروری است. مهم‌ترین روش‌های ایزولاسیون استخر‌های کشاورزی عبارت است از:

·       آب‌بندی به وسیله آهک و خاک رس

استفاده از آهک برای جلوگیری از نشتی قدیمی‌ترین روش آب بندی استخر کشاورزی به حساب می‌آید. اگر به دنبال روشی ارزان برای عایق کاری هستید این گزینه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این فرایند، لایه‌ای آهک زیر لایه‌ای از خاک رس قرار می‌گیرد. در اغلب موارد، نشت آب از استخر زمانی اتفاق می‌افتد که خاک منطقه درشت باشد. ایجاد یک لایه غیرقابل نفوذ و با دوام مانع بزرگی در برابر نشتی آب خواهد بود.

آهک ماده‌ای چسبنده است، اختلاط این ماده با خاک باعث ایجاد ماده‌ای نفوذناپذیر به نام شفته آهنگ می‌شود. سختی بالای این ماده مانع از ورود و رشد کرم و سایر موجودات در استخر آب خواهد شد. لایه خاک رس باید در بالای لایه آهکی قرار بگیرد. دلیل اصلی این فرایند در آب بندی استخر کشاورزی این است که تماس مستقیم لایه آهک با آب به این لایه آسیب جدی می‌زند.

به علاوه، تماس آب با آهک باعث افزایش PH آن می‌شود و ایجاد محیط قلیایی در استخر می‌شود. این آب نمی‌تواند منبع مناسبی برای پرورش موجودات آبزی یا رشد گیاهان باشد. آهک مانند پلی عمل می‌کند که ذرات درشت خاک را به ذرت رس متصل کرده و مانع نشتی آب می‌شود.

معایب استفاده از خاک رس و آهک در عایق کاری استخر

معایب استفاده از خاک رس و آهک در عایق کاری استخر

 • استفاده از روش برای عایق کاری استخر زمان‌بر و طولانی است.
 • این ترکیب نمی‌تواند سطحی کاملا یکنواخت و نفوذناپذیر در برابر نشتی آب ایجاد کند.
 • در این روش، خاک استخر قبل از پاشیدن آهنگ باید کاملا اشباع باشد در غیر این صورت، عملیات هیدراته شدن آهنگ و تشکیل شفته به آرامی انجام خواهد شد.
 • بعد از اتمام عملیات آب‌بندی نمی‌توان بلافاصله استخر را پر از آب کرد. زیرا، برای تکمیل عملیات گیرش آهنگ به زمان نیاز داریم.
 • آبگیری استخر باید به آرامی انجام شود. جریان‌های تند و آشفته آب به عایق کاری استخر آسیب خواهد زد.
 • در این روش عایق کاری استخر کشاورزی هرگز نباید استخر خالی باشد. این حالت باعث ایجاد ترک‌های بزرگ در لایه‌های استخر شده و شرایط مناسبی برای نشت آب از بدنه و کف ایجاد می‌کند.

·       استفاده از بنتونیت برای آب بند کردن استخر‌های کشاورزی

یکی دیگر از روش‌های موثر برای آب‌بندی و عایق کاری استخر‌های کشاورزی استفاده از بنتونیت است. استفاده رس سدیم بنتونیت بهترین گزینه برای نفوذناپذیر کردن کف و دیواره‌های استخر است. سه روش مختلف برای استفاده از ترکیب وجود دارد که عبارتند از:

روش پاششی

این تکنیک بسیار ساده است. در این فرایند باید با استفاده از ابزاری مناسب یا دست مقدار کافی از بنتونیت را در محل نشتی پاشید. اما این تکنیک برای آب‌بندی زیاد رایج نیست و کمتر از آن استفاده می‌شود. زیرا امکان پخش کردن بنتونیت برای آب بندی استخر کشاورزی به صورت یکنواخت با مک دست یا ابزار وجود ندارد. اگر خالی کردن تمام آب استخر امکان‌پذیر نباشد چاره‌ای بجز استفاده از روش پاششی برای آب‌بندی نداریم.

معایب روش پاششی

 • ذرات بنتونیت بسیار زیر‌ است. پاشیدن آن‌ها باعث انتشار این ذرات در محیط و فضای اطراف می‌شود.
 • تنفس این ذرات تهدیدی برای سلامت ریه‌ها است.
 • هنگام اجرای این تکنیک استفاده از ماسک مناسبی ضروری است.

روش پتو برای استفاده بنتونیت

این تکنیک موثرترین روش برای آب بندی استخر کشاورزی است. می‌توان آن را برای استخر‌های نوساز یا قدیمی اجرا کرد. برای اجرای آب باید کف استخر دارای خاک متخلخل و نفوذپذیر باشد.

معایب روش پتو

 • پاکسازی استخر قبل از اجرای عملیات ضروری است.
 • باید تمام خرده سنگ‌ها از کف استخر جمع‌آوری شوند.
 • برای پیشگیری از به هم خوردن لایه بنتونیت و آسیب به عایق‌بندی، مرحله آبگیری استخر باید به آرامی و بادقت انجام شود.
 • در کف استخر باید مقدار مناسبی از خاک متراکم و نفوذپذیر جمع شود.
 • تراکم مطلوب خاک مهم‌ترین عامل برای افزایش رطوبت خاک در حد بهینه و اپتیمم است.

روش ترکیبی

این روش ترکیبی از دو عملیات قبل است. برای اجرای آن باید یک لایه بنتونیت و یک لایه خاک با هم مخلوط شوند. خاک کف استخر باید متراکم و متخلخل باشد.

آب بند کردن استخر‌های کشاورزی با بتن

·       آب بند کردن استخر‌های کشاورزی با بتن

استفاده از بتن ساده‌ترین و قدیمی‌ترین روش آب‌بندی استخر‌های کشاورزی است. مقاومت بسیار بالای اپوکسی‌ها در برابر مواد شیمیایی و دوام بالای این نوع آب بند دلایل اصلی استفاده از بتن برای عایق کاری است. استفاده از این ماده سلامت آب را حفظ می‌کند و تهدیدی برای پرورش جانوران آبزی یا کشت گیاهان نخواهد بود.

چسب بتن ماده‌ای است که از ترکیب عناصر طبیعی و مصنوعی به وجود می‌آید. این محصول معمولا در گروه پلیمر‌های اکریلیک و رزین اپوکسی تولید و عرضه می‌شود. چسب‌های اکریلیک در حقیقت محصولات آب بند هستند که باید با ملات سیمان ترکیب شوند. این حالت برای ارتقای خاصیت چسبندگی، بهبود عملکرد آّب‌بندی و افزایش مقاومت خمشی آن مفید است.

استفاده از این ماده بسیار ساده و آسان است. این ترکیب آب بند باید ۲۵ درصد وزن ملات سیمان را تشکیل دهد. انواع روش‌های استفاده از بتن برای عایق کاری استخر شامل موارد زیر است:

استفاده از چسب بتن

این مایع سفید رنگ نقش مهمی در افزایش مقاومت فشاری، خمشی و کششی بتن دارد. به افزایش تراکم و کاهش نفوذپذیری این ماده کمک می‌کند. این ترکیب باید در مرحله پایانی اختلاط به جای آب به ملات سیمان اضافه شود. فرایند بتن‌ریزی باید بلافاصله بعد از تهیه بتن یکنواخت انجام شود.

استفاده از ملات پلاستر سیمان برای آب بندی استخر کشاورزی

روش دیگری برای آب بندی استخر کشاورزی استفاده از ملات پلاستر سیمان است. این عملیات باید بعد از بتن‌ریزی یا بلوک چینی دیوار‌ها انجام شود. در این فرایند نیز چسب بتن جایگزین آب می‌شود. مقدار چسب با توجه به شرایط آب هوایی و نوع استخر متفاوت خواهد بود. رابطه‌ای مستقیم بین میزان چسب مصرفی و افزایش مقاومت و نفوذناپذیری سازه وجود دارد. برای دستیابی به بهترین نتیجه انجام تست‌ای کارگاهی قبل از عملیات نهایی اهمیت زیادی دارد.

عایق‌بندی سطح استخر

برای این عملیات می‌توان از رزین اپوکسی یا چسب‌های اکریلیک استفاده کرد. غلظت بالای رزین اپوکسی شرایط برای پوشاندن تمام درز‌ها و نفوذناپذیری کل سازه را فراهم می‌کند. این محصول مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد. عایق کاری سطح سازه با این چسب مقاومت کلی استخر در برابر نفوذ آلاینده‌ها را بیشتر می‌کند.

معایب استفاده از چسب بتن

 • پوشش‌های اپوکسی بسیار شکننده هستند.
 • وجود ترک‌های بسیار ریز در ساختار استخر بستر مناسبی برای شکستن پوشش‌های اپوکسی فراهم خواهد کرد.
 • هزینه اجرای این پروژه در مقایسه با سایر روش‌های آب‌بندی بالاتر است.

استفاده از پوشش‌های ژئوممبران برای عایق کاری استخر

ژئوممبران صفحه‌ای مسطح و نفوذناپذیر است. در ساخت این ورق‌ها از مواد پلیمری دارای قابلیت تراوایی پایین استفاده می‌شود. ورق‌های ژئوممبران بهترین عایق در برابر عوامل شیمیایی و مواد خورنده هستند. خزه و جلبک‌ها نمی‌توانند در سطح این ورق عایق رشد کنند. انعطاف‌پذیری بالای این مواد پلیمری باعث افزایش مقاومت آن‌ها در برابر نیرو‌های استاتیکی، هیدرواستاتیکی و دینامیکی می‌شود.

استفاده از این ورق‌های عایق مقاومت کلی استخر در برابر بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و نشست‌ها نامتقارن زمین را افزایش می‌دهد. طبیعت پلیمری این ورق‌ها باعث افزایش دوام سازه خواهد شد. مزایای اصلی استفاده از ورق‌های ژئوممبران شامل موارد زیر است:

 • مقرون‌به‌صرفه بودن
 • انعطافپذ‌یری بالا
 • حمل و نصب آسان
 • عدم تولید مواد شیمیایی مضر برای آبزیان و گیاهان
 • امکان اجرای عملیات در طبق وسیع
 • وزن کم کارایی بسیار بالا

نصب و اجرای ورق‌های ژئوممبران برای آب بندی استخر کشاورزی

عملیات عایق کاری استخر کشاورزی با استفاده از ورق‌های ژئوممبران بسیار آسان است. این ورق‌های عایق در طول بالای ۱۰۰ متر با عرض ۱۰ متر تولید و عرضه می‌شوند. سرعت اجرای این پروژه در مقایسه با سایر روش‌های عایق کاری و آب‌بندی بالاتر است. برای آماده‌سازی بستر حوضچه استخر بعد از ایجاد شکل هندسی سازه از طریق خاکبرداری باید دیواره‌ای پایدار با شیب مناسب ایجاد کنید.

پوشش‌های استاندارد ژئوممبران مسئله نفوذ و نشتی آب را کاملا برطرف می‌کنند. امکان استفاده از این نمونه ورق‌های آب‌بندی در استخر‌های روباز فراهم است. با استفاده از این ورقه‌ها فرایند پهن کردن و مهار انتهای ترانشه‌های در طرفین حوضچه با ابعاد ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر انجام می‌شود بعد از آن باید به کمک خاک سب ترانشه‌ها را بپوشانیم.

استفاده از ورق‌های ژئوممبران گزینه مناسبی برای عایق کاری استخر‌های قدیمی محسوب می‌شود. اگر از روش‌های سنتی برای آب‌بندی یا عایق کاری استخر‌ها استفاده کرده‌اید برای رفع خوردگی یا نشت آن استفاده از ورق‌های عایق بهترین راه حل خواهد بود. برای تبخیر کمتر آب از فضای باز باید از ورق‌های رنگ روشن یا سفید برای آب بندی استخر کشاورزی استفاده کنید.

استفاده از عایق رطوبتی برای عایق کاری استخر‌های کشاورزی

استفاده از عایق رطوبتی برای عایق کاری استخر‌های کشاورزی

عایق کاری استخر کشاورزی به حفظ آب موجود در آن و پیشگیری از نشتی سازه کمک می‌کند. در اغلب سازه‌های ذخیره آب کشاورزی از بلوک و سیمان برای اجرای سطح داخلی استفاده می‌شود. ملات سیمانی نقش مهمی در آب ندی کل سازه بازی می‌کند. اما روش‌های دیگری برای ایجاد عایق رطوبتی وجود دارد که عبارتند از:

·       آب‌بندی استخر با ایزوگام

یکی از عایق‌های رطوبتی که مانع از نشت آب یا نفوذ کل و لای به حوضچه اصلی استخر می‌شود ایزوگام است. استحکام و مقاومت ایزوگام به نوع پلیمر بکاررفته در فرایند تولید آن وابسته خواهد بود. در اغلب موارد از یک روکش قیر قبل از اجرای لایه ایزوگام استفاده می‌شود. البته، ورقه‌های ایزوگام مقاومت کمی در برابر سرما یا گرما دارند. تغییرات آب و هوایی احتمال ایجاد ترک و شکستگی در این لایه عایق را افزایش می‌دهد. بهتر است هر ۶ ماه تا یک سال این عایق را بررسی کنید.

·       رزین‌های آب‌بندی

این محصول از ترکیب موادی مانند سیمان، پودر سنگ و رزین ساخته می‌شود. با اجرای این عملیات، سطح داخلی سازه کاملاً صاف و یکدست خواهد شد. بهتر است این موارد قبل از استفاده با آب ترکیب شوند. ضخامت ۶ میلیمتر برای اجرای لایه رزینی کافی است.

·       مواد آب‌بند پلیمری

مواد دارای روی روکش‌های PVC یا پلی‌اتیلن در دسته این محصولات قرار می‌گیرند. هیچ محدودیتی برای اجرای این لایه آب بند در سازه‌های مختلف وجود ندارد. استفاده از رزین و مواد شیمیایی در ساخت پلیمر‌های آب بند آن‌ها را به گزینه مناسبی برای عایق کاری استخر‌ها تبدیل می‌کند.

تجهیزات و عایق استخرهای کشاورزی باید بصورت مداوم و سالانه بررسی شود

نکات مهم برای عایق کاری و آب بندی استخر کشاورزی

 • به دلیل اینکه، از آب موجود در این سازه‌ها برای پرورش آبزیان یا کشت گیاه استفاده می‌شود انتخاب عایق‌های ضدآب، باکیفیت و فاقد مواد شیمیایی مضر باید در اولویت قرار بگیرد.
 • قبل از احداث سازه باید خاک منطقه از جنبه‌های مختلف مانند جنس خاک، عناصر شیمیایی موجود در آن و میزان تخلل یا نفوذپذیری خاک بررسی شود.
 • برای پیشگیری از رشد جلبک در این سازه استفاده از عایق‌های ژئوممبران و مواد پیشگیری‌کننده از رشد این مواد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
 • برای محافظت از تجهیزات استخر باید عایق‌بندی و تجهیزات سالانه و به صورت مرتب بررسی شوند.
 • استخر باید در محیط دور از زندگی یا گشت و‌گذار حیوانات اهلی احداث شود. زیرا، فضولات آن‌ها بر کیفیت آب استخر تأثیر منفی می‌گذارد.
 • آب ذخیره شده در استخر باید به‌صورت دوره‌ای برای پیشگیری از رشد عوامل بیماری‌زا یا نشت مواد شیمیایی ارزیابی شود.

اگر به دنبال بستری مناسب برای خرید و انتخاب تجهیزات عایق‌کاری و آب‌بندی استخرهای کشاورزی هستید بدون شک به خدذمات سایت برکه نیازمند خواهید شد. این مجموعه فضای مناسب برای خرید بهترین تجهیزات و لوازم عایق‌کاری فراهم کرده است.

سخن پایانی

آب بندی استخر کشاورزی مهم‌ترین عامل برای افزایش کیفیت آب و دسترسی آسان به منابع آبی در فصل‌های گرم و بدون بارش است. استفاده از خاک رس اولین و قدیمی‌ترین روش برای آب‌بندی این سازه آب است. توصیه ما این است که برای افزایش دوام و ماندگاری سازه استفاده از ورق‌های ژئوممبران و نانو را در اولویت قرار دهید. گروه مهندسی برکه به دلیل داشتن سال‌ها تجربه موفق در این زمینه از مرحله نخست تا اجرای کامل آب بندی استخر کشاورزی در کنار شماست. برای اطلاع از شرایط و هزینه و همچنین شناخت مراحل عایق کاری استخر بلوکی، خاکی و کشاورزی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برای عایق کاری استخر کشاورزی از چه موادی استفاده می‌شود؟

مواد پلیمری، نانو، ورق‌های ژئوممبران، چسب سیمان، محصولات رزینی و ایزوگام اصلی‌ترین عایق‌ها هستند.

آیا می‌توان برای پیشگیری از رشد جلبک در آب استخر به آن مواد شیمیایی اضافه کرد؟

خیر. مواد شیمیایی سلامت آب را از بین می‌برد و زندگی گیاهان و آبزیان را تهدید می‌کند. بهتر است عایق‌های نانو را جایگزین کنید.

بهترین ضخامت برای استفاده از بتن در فرایند آب‌بندی استخر چقدر است؟

اجرای لایه بتنی با ضخامت ۱۰ سانتیمتر بهترین حالت برای آب‌بندی و پیشگیری از نشت آب است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد امتیاز : 59

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *