loader image

آب بندی استخر بدون ایزوگام

خانه | خدمات آب بندی استخر | آب بندی استخر بدون ایزوگام

آب بندی استخر بدون ایزوگام

ایزوگام یکی از روش‌های نسبتاً قدیمی برای عایق‌کاری و آب بندی بخش‌های مختلف ساختمان بوده است. از پشت‌بام خانه‌ها تا سرویس‌های بهداشتی و حتی آب بندی استخر‌ها از ایزوگام استفاده می‌شد. اما با پیشرفت علم و فناوری در تمام عرصه‌ها، مواد اولیه و روش‌های جدیدی برای عایق‌کاری و آب بندی هم به وجود آمده‌اند که تا حد بالایی جایگزین ایزوگام شده‌اند.

این روش‌های نوین مخصوصاً در آب بندی استخر‌ بسیار خوب عمل کرده‌اند؛ به‌طوری که می‌توان گفت در سال‌های اخیر، تقریباً استفاده از ایزوگام منسوخ شده و دیگر مورد قبول نیست. در این مطلب قصد داریم در مورد روش‌های جدید آب بندی استخر بدون ایزوگام صحبت کنیم، پس اگر علاقه‌مند به این موضوع هستید، تا پایان آن همراه ما باشید.

آب بندی استخر بدون ایزوگام

نحوه عایق کاری استخر با ایزوگام

برای ایزوگام کردن استخر، ابتدا لازم است سطح دیواره‌های استخر یک‌دست و صاف شوند. سپس با ایجاد حرارت بالا ورقه‌های ایزوگام را از حالت رول شده باز می‌کنند به سطح استخر می‌چسبانند.

تماس با برکه

برای آب بندی استخر با ایزوگام، باید رطوبت دیواره سیمانی کاملاً خشک شده باشد. تمامی گردوغبار با فشار هوا پاک شوند و دیوار به شکل صاف یک‌دست درآمده باشد. در این صورت چسبندگی و مقاومت ایزوگام افزایش بهتری پیدا خواهد کرد.

ورقه‌های ایزوگام از ترکیب قیر، پلی‌اتیلن و معمولاً روکشی از آلومینیوم نازک تهیه می‌شوند. لایه نازک آلومینیوم پوشش مقاومی در برابر مواد نفتی درون خود نیست و به‌مرورزمان با مخدوش‌شدن آن ممکن است مواد نفتی با آب ترکیب شوند و باعث ازبین‌رفتن سلامت آب شوند.

نحوه عایق کاری استخر با ایزوگام

معایب آب بندی با ایزوگام

عایق‌کاری استخر کاملاً متفاوت از عایق‌کاری سطوحی مانند پشت‌بام است. دیواره‌های استخر دائماً در مجاورت آب هستند که نیاز به مقاومت بالایی در برابر نفوذ و فشار آب دارند. درصورتی‌که دیواره نتواند به خوبی مانع نفوذ آب شود، سازه‌ استخر با نشست و ریزش مواجه می‌شود که در نوع خود پرخطر و پرضرر خواهد بود.

از طرف دیگر مشکلات زیست‌محیطی و آلودگی‌های شیمیایی ایزوگام به‌مراتب از روش‌های نوین بیشتر بوده که مسئله‌ای مهم برای استخر‌های آب آشامیدنی و استخر‌های تفریحی هستند. از همین رو صنعت‌گران به فکر تولید مواد اولیه و روش‌های نوینی افتادند که جایگزین ایزوگام برای آب بندی استخر شوند.

در ادامه به چند مورد از معایب مهم ایزوگام برای آب بندی استخر اشاره می‌کنیم:

 • مشکلات زیست‌محیطی و آلودگی‌های شیمیایی
 • طول عمر کوتاه، فرسوده‌شدن آن در طول زمان
 • مقاومت کمتر در برابر نفوذ آب به لایه‌های زیرین استخر
 • پر هزینه بودن ترمیم استخر پس از بروز مشکلات
 • امکان ریزش استخر و بروز خطرات مالی و جانی
معایب آب بندی با ایزوگام

روش‌های آب بندی استخر بدون ایزوگام

در ادامه مطلب برخی از روش‌هایی که جدیداً برای آب بندی استخر استفاده می‌شوند را معرفی و بررسی کنیم. این روش‌ها مقرون‌به‌صرفه بوده و همچنین مقاومت بیشتری در برابر نفوذ و فشار آب دارند. همچنین از نظر حفظ پاکیزگی آب، تأثیرات مخرب کمتری از خود نشان‌داده‌اند.

روش‌های آب بندی استخر بدون ایزوگام

پنل‌های فومی عایق کاری

در سال‌های گذشته پنل‌هایی از جنس فوم به بازار عرضه شده‌اند که مناسب برای پوشش لایه بیرونی استخر هستند. برای استخر‌هایی که دیواره‌های سیمانی و بتنی دارند، می‌توان از این پنل‌ها استفاده کرد. این پنل‌ها از فوم سفت‌وسخت ساخته شده و با نصب منظم آن‌ها کل سطح استخر پوشیده می‌شود. همچنین درنهایت با یک لایه چسب آب بندی درز‌های آن را پر کرده که کاملاً خاصیت ضدنفوذ پیدا کند.

اسپری فوم عایق

اسپری فوم یکی از دیگر روش‌های مناسب برای عایق‌کاری استخر بدون ایزوگام است. اسپری فوم را می‌توان برای استخر‌های سیمانی به عنوان لایه میانی استفاده کرد. علاوه بر ایجاد پوشش ضد آب، با اسپری‌کردن فوم می‌توان درز‌ها و شیار‌های دیوار را پر کرد.

این محصول هم می‌تواند به‌عنوان لایه نهایی دیواره سیمانی در نظر گرفته شود. هم به عنوان لایه میانی سیمان و کاشی از آن استفاده شود. قطعاً کاشی‌کاری علاوه بر افزایش مقاومت، آب بندی استخر را نیز مطمئن‌تر می‌کند.

اسپری فوم عایق

آب بندی دوجزئی

یکی از بهترین و جدید‌ترین محصولات صنعتی برای عایق‌کاری استخر، چسب آب بند دوجزئی است. این چسب از دو جز تشکیل شده، یک پک پودری بر پایه سیمان، و یک محلول از جنس رزین پلیمری. با ترکیب این دو، محلول آب بند دوجزئی به وجود می‌آید که بسیار مناسب برای آب بندی استخر است.

چسب آب بندی دوجزئی چسبندگی بسیار بالا، مقاومت خوب در برابر نوسانات دما و خاصیت ضد آب بسیار قوی داشته و بدون هیچ ماده واکنش‌دهنده با آب تولید شده است. از این محصول هم به‌عنوان لایه زیرین کاشی‌کاری و هم به‌عنوان لایه نهایی در دیواره بتنی استخر استفاده می‌شود.

درصورتی‌که از چسب آب بندی به‌عنوان زیر ساخت کاشی‌‌کاری استخر استفاده شود، طول عمری برابر با عمر سازه خواهد داشت.

کاشی‌کاری دیواره استخر

کاشی‌کاری پرهزینه‌ترین مرحله عایق‌کاری استخر است. از همین رو معمولاً از آن در استخر‌های شخصی و یا استخر‌های تفریحی عمومی استفاده می‌شود. استفاده از کاشی علاوه بر افزایش مقاومت دیواره استخر، جلوه‌ بصری زیبایی نیز به استخر می‌بخشد.

می‌توان گفت، استخر شنا، تمام زیبایی خود را مدیون کاشی‌کاری آن است. امروزه وجود کاشی‌هایی در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع، دست طراح را برای ایجاد زیبایی دوچندان باز گذاشته است. با انجام این فرایند، زیبایی و همچنین مقاومت سازه در برابر نفوذ آب را افزایش پیدا می‌کند.

کاشی‌کاری دیواره استخر

چسب نانو

چسب‌های نانو از ترکیب پلیمر و پایه سیمان تولید می‌شوند، این چسب رنگی مانند شیر داشته و پس از خشک‌شدن کاملاً محو می‌شود. چسب‌های نانو در برابر خوردگی، نفوذ آب و نوسانات دما بسیار مقاوم بوده و به‌عنوان لایه ضدنفوذ در دیواره‌های سیمانی استفاده می‌شود.

برای اجرای چسب نانو، دیواره استخر باید کاملاً تمیز و از وجود هرگونه جلبک یا آلودگی دیگر پاک شود. پس از اجرای لایه چسب، دیواره استخر در مقابل رشد جلبک مقاوم شده و دچار آلودگی نمی‌شود.

چسب نانو نسبتاً قیمت بالایی داشته بنابراین برای آب بندی همه استخر‌ها مناسب نیست. معمولاً از این محصول برای عایق‌کاری استخر‌های خانگی کوچک استفاده می‌شود.

ورقه‌های ژئوممبرین

این روش‌، ارزان‌ترین و به‌صرفه‌ترین روش برای آب بندی استخر است. البته لازم به ذکر است که برای آب‌ بندی استخر‌های شنا خانگی و تفریحی از این ورقه‌ها استفاده نمی‌شود. ورقه‌های ژئوممبرین به دلیل قیمت ارزان و سهولت در نصب، برای استخر‌های کشاورزی گزینه مناسبی است. استخر‌های کشاورزی که تنها برای ذخیره آب موردنیاز زمین زراعی استفاده می‌شود، نیازی به روش‌های پرهزینه و زیباسازی ندارند.

تفاوت عایق ایزوگام با محصولات جدید آب بندی

ایزوگام باوجوداینکه مقاومت کمتری برای آب بندی استخر دارد، همچنان پر‌هزینه‌تر است. همچنین اجرای ایزوگام نیازمند صرف زمان و انرژی بیشتر است. اجرای درست این فرایند خود نیازمند هزینه‌ای جداگانه است که امروزه اصلاً به‌صرفه نیست.

از طرفی محصولات جدید مانند چسب‌ آب بندی، چسب‌های نانو و دیگر موارد ذکر شده، نسبتاً ارزان قیمت هستند، اجرای ساده‌تری داشته و مقاومت بیشتری از خود نشان داده‌اند. همچنین از نظر آلودگی‌های زیست‌محیطی، تأثیر مخرب کمتری در سلامت آب می‌گذارند. ایزوگام متشکل از قیر، پشم‌شیشه و دیگر مواد شیمیایی بوده که در صورت ترکیب با آب سلامت آن را از بین می‌برد.

مسئله زیست‌محیطی برای استخر‌های آب آشامیدنی بسیار مورد اهمیت است. اگر ایزوگام یک استخر به‌خوبی انجام نشود یا طی زمان دچار پوسیدگی شود، مواد شیمیایی آن از جمله پشم‌شیشه، باعث ایجاد سرطان و مشکلات سلامتی دیگری برای مصرف‌کنندگان خواهد شد.

تفاوت عایق ایزوگام با محصولات جدید آب بندی

تفاوت در آب بندی استخر بسته به کاربری آن

قطعاً بسته به کاربری و نوع استخر، عایق کاری آن نیز باید متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال یک استخر خانگی کوچک، آب بندی متفاوتی با یک استخر شنای قهرمانی بزرگ دارد. حجم آب، فشار آب، ماهیت کاربری آن هرکدام متریال و نحوه آب بندی خاص خود را طلب می‌کنند.

استخر‌های کشاورزی که تنها برای ذخیره آب موردنیاز ساخته می‌شود، نیازی به آب بندی پیچیده‌ای ندارد. شکل ظاهری، حفظ سلامت آشامیدنی در آن اهمیت کمتری دارد. از طرفی در استخر‌های پرورش ماهی به دلیل وجود موجودات زنده در آب، نیازمند ارائه شکل متفاوتی از عایق‌کاری هستند. در این روش از مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود که باعث رشد قارچ و باکتری در آب نشود، از نظر شیمیایی خنثی باشد و بتواند فشار حجم عظیم آب را تحمل کند.

از طرفی استخر‌های تفریحی و لوکس از نظر ظاهری موردتوجه هستند. آب بندی و جلوه بصری در این استخر‌ها باهم ترکیب شده است. از همین رو استخر‌های تفریحی را با ترکیب لایه چسب آب بندی و کاشی‌کاری‌های جذاب عایق‌کاری می‌کنند.

بنابر توضیحات گفته شده، اگر به دنبال آب بندی استخر خود هستید، می‌توانید بسته به کاربری آن بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین نوع آب بندی را انتخاب کرده و انجام دهید. برای انجام فرایند آماده‌سازی استخر، می‌توانید از متخصصین این حوزه جهت مشاوره و انجام امور به‌صورت صحیح و تخصصی بهره بگیرید.

تفاوت در آب بندی استخر بسته به کاربری آن

جمع‌بندی

در این مطلب تلاش کردیم تا راهکار‌هایی جهت آب بندی استخر بدون ایزوگام ارائه دهیم. ایزوگام باوجود هزینه بالا، مشکلات فراوانی در عایق‌کاری استخر دارد که امروزه به سمت منسوخ‌شدن در حال حرکت است. محصولات صنعتی جدیدی برای آب بندی استخر‌ها ارائه شد‌ه‌اند که این فرایند را ساده‌تر، کم‌هزینه‌تر و بسیار ایمن‌تر کرده‌اند.

چسب‌ دوجزئی، چسب نانو، پنل‌ها اسپری فومی از جمله محصولاتی هستند که امروزه جهت آب بندی استخر آب مورد استفاده قرار گرفته‌اند. توضیح مختصری برای  هرکدام از این موارد ارائه شد تا راهنمایی برای انتخاب بهتر خوانندگان مطلب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه آب بندی استخر بدون ایزوگام با گروه مهندسی برکه در ارتباط باشید.

  آیا ایزوگام روشی مناسب برای عایق کاری استخر است؟

  ایزوگام یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای آب بندی استخر شناخته می‌شد. اما در چند سال گذشته با عرضه محصولات صنعتی جدید، تا حد بالایی جایگزین بهتر و به‌صرفه‌تر ایزوگام برای عایق کاری استخر شده‌اند.

  برای آب بندی استخر بدون ایزوگام چه باید کرد؟

  با استفاده از محلول چسب دوجزئی بر دیواره سیمانی استخر، می‌توان لایه‌ای ضد آب و مقاوم در برابر نفوذ ایجاد کرد.

  معایب ایزوگام در آب بندی استخر چیست؟

  هزینه بالا، آلودگی‌های زیست‌محیطی، طول عمر کم و مقاومت کمتر نسبت به فشار آب از جمله معایب ایزوگام است. در صورت نفوذ آب به لایه ایزوگام، سازه استخر دچار فرونشست و مشکلات پر‌خطری خواهد شد.

  این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

  برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

  میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد امتیاز : 56

  اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

  درباره برکه

  ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

  خدمات برکه

  آخرین مطالب

  It seems we can't find what you're looking for.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *