loader image

موتورخانه استخر دماوند

خانه | خدمات موتورخانه استخر | موتورخانه استخر دماوند

 موتورخانه استخر دماوند

در حوزه فعالیت‌ها و تفریحات آبی، شنا کردن در استخر به‌عنوان ورزش و فعالیتی آرامش‌بخش و پرتحرک شناخته می‌شود. در پشت پرده آب زلال و جذاب استخر، یک مرکز پنهان مکانیکی، بی‌وقفه کار می‌کند تا افراد بتوانند با آرامش خیال به شنای خود بپردازند. موتورخانه استخر که اغلب توسط شناگران نادیده گرفته می‌شود، به‌عنوان قلب تپنده تأسیسات استخرهای شنا عمل می‌کند و پاکیزگی، شفافیت، گردش و… آب را تضمین می‌کند.

در این مقاله به تکامل، اجزا، و نقش اصلی موتورخانه استخر و نقش آن در ارائه یک تجربه شنای بکر و لذت‌بخش پرداخته و سپس بهترین گروه مهندسی که در حوزه راه‌اندازی موتورخانه استخر در دماوند و سایر شهرها همچون موتورخانه استخر رودهن فعالیت می‌کنند را معرفی می‌کنیم.

 موتورخانه استخر دماوند

تکامل و تاریخچه موتورخانه استخر

تاریخچه استخرها و تفریحات آبی به تمدن‌های باستانی برمی‌گردد؛ اما حوالی قرن 19 و 20 بود که استفاده از استخرها رایج‌تر شدند و افراد به‌جای شنا در آب‌های طبیعی، شنا در محیط آبی کنترل شده را ترجیح دادند. با این تغییر سلیقه، نیاز به مدیریت و نگهداری کارآمد آب در این محیط‌ها پدید آمد. این نیاز یکی از دلایل احداث موتورخانه در استخرها بود، فضایی اختصاص ‌داده‌شده به ماشین‌آلات فنی و دستگاه‌های موردنیاز جهت حفظ کیفیت و بهداشت آب.

موتورخانه استخر چیست؟

موتورخانه استخر به مکانی اطلاق می‌شود که در آن اجزا و تجهیزات مختلفی قرار دارند که برای مدیریت و حفظ عملکرد بهینه استخرهای شنای عمومی یا خصوصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مکان که به طور عمده در ساختمان‌های استخردار یافت می‌شود، نقش حیاتی در تضمین پاکیزگی آب، تنظیم دما، گردش آب، و ایمنی استخر دارد.

موتورخانه استخر به‌عنوان مرکز اصلی مدیریت عملیاتی استخر، از طریق تجهیزات و فناوری‌های متنوع، محیطی دلپذیر و ایمن برای شناگران فراهم می‌کند. تجهیزات مربوط به موتورخانه می‌توانند بسیار گسترده و پیشرفته باشند؛ چرا که بسته به نوع استخر و استفاده‌های آن، فنّاوری‌های مختلفی در ساختار موتورخانه استفاده می‌شود.

تماس با برکه

اجزای موتورخانه استخر دماوند:

در پشت پرده محیط زیبا و ساده استخر که نمایی دلنشین و آرام برای شناگران دارد، اتاق پیچیده موتورخانه قرار دارد. موتورخانه استخر فضای پیچیده‌ای است که مجموعه‌ای از اجزا را در خود جای‌داده است که به طور مشترک وظایف حیاتی لازم برای عملکرد استاندارد استخر را انجام می‌دهند. حیاتی‌ترین بخش موتورخانه استخر دماوند، پمپ آن است. این سیستم مکانیکی، وظیفه برداشت آب از استخر، عبور آن از فیلترها جهت حذف زباله‌ها و آلودگی‌ها و پس از آن، بازگرداندن آب تصفیه‌شده به استخر را دارد. علاوه بر پمپ، اجزای مهم دیگر موتورخانه عبارت است از:

 • سیستم‌های فیلتراسیون: علاوه بر پمپ استخر، سیستم‌های فیلتراسیون نیز در موتورخانه استخر قرار دارند. فیلترهای موجود در این سیستم که می‌توانند بر پایه شن، کارتریج یا خاک دیاتومه (DE) باشند، ذرات و آلاینده‌ها را از آب حذف می‌کنند و شفافیت و پاکیزگی آب را به ارمغان میاورند. این فیلترها برای حفظ کارایی خود نیاز به پاک‌سازی و نگهداری منظم دارند. علاوه بر این موارد، کنترل کننده‌های شیمیایی نیز اغلب در این سیستم حضور دارند و از تعادل ترکیب شیمیایی آب اطمینان حاصل می‌کنند؛ از رشد باکتری‌ها جلوگیری کرده و یک محیط شنای پاکیزه و بهداشتی را برای شناگران فراهم می‌کنند.

اجزای موتورخانه استخر دماوند

 • سیستم‌های تصفیه آب: در برخی از استخرها، به‌ویژه آنهایی که نیازمند تکنولوژی‌های پیشرفته تصفیه آب مانند سیستم‌های تصفیه آب‌شور یا ازن هستند، موتورخانه‌هایی با تجهیزات پیشرفت به‌منظور حذف آلاینده‌های نامطلوب احداث شده است.
 • سیستم‌های کنترل شیمیایی: برای حفظ بهداشت محیط، آب موجود در استخر باید از نظر شیمیایی نیز تصفیه شود. سیستم‌های تصفیه شیمیایی، از جمله پخش‌کننده‌های کلر و کنترل کننده‌های PH، از طریق موتورخانه مدیریت می‌شوند تا از حذف میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های مضر در آب استخر اطمینان حاصل شود. علاوه بر اهمیت پخش این مواد در آب، حفظ تعادل مناسب مواد شیمیایی، مانند کلر، مقدار PH آب و… برای بهداشت و سلامت آب نیز ضروری است. سیستم‌های خودکار موجود در موتورخانه استخر دماوند، دوز مواد شیمیایی آب استخر را به‌دقت تنظیم کرده و کیفیت آب را بهینه می‌کنند و درعین‌حال خطرات تحریک پوست و چشم را به حداقل می‌رسانند.
 • سیستم‌های گرمایش و سرمایش: سیستم‌های گرمایش و سرمایش برای شنا در دمای مناسب آب ضروری هستند چرا که وجود این سیستم ها تضمین می‌کنند که دمای آب در محدوده مطلوب باقی می‌ماند و استخر در تمام طول سال قابل‌استفاده است. موتورخانه‌ها دارای آب‌گرم‌کن (دیگ‌ها) و سردکننده‌هایی هستند که دمای استخر را با توجه ‌به فصول و شرایط آب‌وهوایی تنظیم می‌کنند. این سیستم‌ها تضمین می‌کنند که شناگران می‌توانند در هر زمانی بدون ناراحتی از
  شناکردن استخر لذت ببرند.
 • سیستم‌های اتوماسیون و نظارت: وجود فناوری پیشرفته در موتورخانه استخرهای مدرن سبب ویژگی‌های قابل‌توجهی شده است که یکی از این ویژگی‌ها مربوط به بخش نظارت و اتوماسیون است. سیستم‌های خودکار پارامترهای مختلف مانند دمای آب، سطح pH و غلظت کلر را در لحظه نظارت می‌کنند. این سیستم‌ها می‌توانند در صورت انحراف هر یک از پارامترها از محدوده موردنظر، هشدارهایی را به اپراتورها ارسال کنند؛ در نتیجه این سیستم به اپراتورها اجازه می‌دهد تا پارامترهای مختلف مانند جریان آب، دما و سطوح شیمیایی را از راه دور یا از طریق کنسول‌های متمرکز در خود موتورخانه کنترل و تنظیم کنند.
 • منبع تغذیه پشتیبان: باتوجه‌به ماهیت حیاتی عملکرد موتورخانه، بسیاری از امکانات از منابع تغذیه پشتیبان مانند ژنراتورها برای جلوگیری از اختلال در صورت قطع برق استفاده می‌کنند تا در مواقع ضروری، انرژی لازم برای ادامه فعالیت اجزای موتورخانه فراهم بوده و خللی در عملکرد استخر به هنگام قطع برق به وجود نیایید.

اهمیت موتورخانه استخر

اهمیت موتورخانه استخر

اهمیت موتورخانه استخر دماوند و یا شهرهای دیگر مانند موتورخانه استخر تهران بسیار فراتر از حوزه فنی است. در درجه اول، کیفیت و ایمنی آب را تضمین می‌کند، گردش آب و فیلتراسیون مناسب خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از آب را کاهش می‌دهد و شفافیت آب را حفظ می‌کند. این موارد نه‌تنها از سلامت شناگران محافظت می‌کند، بلکه از اعتبار و تعهدات قانونی استخرها نیز حمایت می‌کند. به‌طورکلی موتورخانه استخر علاوه بر اهمیت بهداشتی، دارای اهمیت‌های دیگری همچون موارد زیر است:

 • افزایش بهره‌وری استخر و صرفه‌جویی اقتصادی: موتورخانه استخر به بهره‌وری انرژی و پایداری آن کمک می‌کند. پمپ‌های کارآمد، سیستم‌های فیلتراسیون بهینه و کنترل‌های هوشمند در مجموع مصرف انرژی را به حداقل می‌رسانند؛ در نتیجه هزینه‌های عملیاتی و اثرات زیست‌محیطی را کاهش می‌دهند. بهره‌مندی موتورخانه‌ها فناوری‌های پیشرفته مانند پمپ‌ها با سرعت متغیر، صرفه‌جویی در مصرف انرژی را بیشتر می‌کند، زیرا این نوع از پمپ‌ها، سرعت خود را با نیازهای استخر تطبیق می‌دهند.
 • تسهیل کنترل و عملیات لازم: علاوه بر این که موتورخانه‌ها می‌توانند به افزایش بهره‌وری استخر کمک کنند، می‌توانند کنترل استخر و نیز عملیات لازم را آسان‌تر کنند. متمرکزکردن تجهیزات در یک فضای اختصاصی، روال تعمیر و نگهداری آن را ساده می‌کند. مسئولین مربوطه در استخر می‌توانند به‌آسانی به تجهیزات دسترسی پیدا کرده و آنها را بازرسی و سرویس کنند. نتیجه این ویژگی، زمان پاسخ‌دهی سریع‌تر و خرابی‌های کمتر است که سبب کارکرد بدون وقفه موتورخانه استخر می‌شود.

نوآوری‌های موجود در موتورخانه استخر

همانند اکثر سیستم‌های موجود در بسیاری از صنایع دیگر، سیستم‌های موتورخانه استخرها نیز با گذر زمان پیشرفت کرده و به تکامل رسیده‌اند. در ادامه به برخی از این فنّاوری‌ها که به‌عنوان سیستم‌های مدرن در موتورخانه استخر دماوند یافت می‌شوند می‌پردازیم.

 • مانیتورینگ از راه دور: سیستم‌های نظارتی جدید راه را برای مدیریت موتورخانه‌های هوشمند هموار کرده است. سیستم‌های مانیتورینگ از راه دور به اپراتورها این امکان را می‌دهند که بر وضعیت استخر، کیفیت آب و عملکرد تجهیزات از راه دور نظارت کنند. هشدارهای خودکار و تجزیه‌وتحلیل داده‌های به‌دست‌آمده از تحلیل مواد موجود در آب استخر در این سیستم سبب تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و با هزینه اندک می‌شود و از تشدید آنها و مشکلات احتمالی دیگر جلوگیری می‌کند.
 • پمپ‌هایی با سرعت متغیر: برخلاف پمپ‌های تک سرعتی سنتی که با سرعت ثابت کار می‌کنند، پمپ‌های سرعت متغیر سرعت خود را بر اساس نیاز استخر تنظیم می‌کنند. این عمل موجب صرفه‌جویی قابل‌توجه در انرژی و عمر طولانی‌تر تجهیزات می‌شود.

انتخاب محل مناسب برای اجزای موتورخانه استخر دماوند

انتخاب محل مناسب برای اجزای موتورخانه استخر دماوند

قرارگرفتن موتورخانه استخر در محلی مناسب و بهینه، مستلزم رعایت نکاتی است که در این بخش به آنها می‌پردازیم. به‌طورکلی بررسی محیط مربوطه جهت احداث موتورخانه، باید توسط کارشناس خبره آن صورت گیرد تا محل موردنظر و استاندارد به‌درستی شناسایی شود. برخی از این نکات عبارت‌اند از:

 • نزدیکی به استخر: موتورخانه استخر باید به طور مناسب و نزدیک به خود استخر قرار گیرد. این امر این امکان را می‌دهد که اتصالات لوله‌کشی کوتاه‌تر باشند و از افت فشار آب در مسیر طی شده تا جلوگیری شود.
 • ارتفاع از سطح زمین: یکی از موارد مهم در بحث احداث موتورخانه استخر ، ارتفاع موتورخانه است. به‌طورکلی توصیه شده است که موتورخانه در ارتفاعی هم سطح با استخر قرار گیرد چرا که اگر این ارتفاع بیشتر از سطح زمین باشد، می‌تواند موجب مشکلاتی مانند سرو صدای بیش از حد پمپ‌ها و… گردد. از طرفی اگر ارتفاع موتورخانه استخر دماوند پایین‌تر از حد استاندارد باشد، می‌تواند سبب مشکلات دیگری همچون دشواری هواگیری پمپ و لوله‌ها، فشار مضاعف روی پمپ و نیز عدم تخلیه استخر به طور کامل گردد.
 • دسترسی آسان: مکانی را انتخاب کنید که به‌راحتی به تجهیزات موتورخانه استخر دسترسی داشته باشید تا آسان‌تر از آنها نگهداری کرده و فرایند تعمیرات را با سرعت بیشتری پیش ببرید.
 • ایمنی: موتورخانه باید در مکانی قرار گیرد که از نظر ایمنی مناسب باشد. این عمل به معنای جلوگیری از خطراتی مانند سیلاب، زمین‌لرزه، نفوذ آب و… است. همچنین، باید به این نکته نیز توجه شود که تجهیزات الکتریکی موجود در موتورخانه در مکان‌های خشک و محافظت‌شده قرار گیرند تا از خطرات برق و آب جلوگیری کنند.
 • تأثیرات محیطی: محیط اطراف مکان احداث موتورخانه نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. در صورت انتخاب مکان در مناطق نزدیک مسکونی، محیط باید از نظر تأثیرات صدا و انتشار مواد آلاینده توسط موتورخانه مورد بررسی قرار گیرد.
 • فضای کافی: موتورخانه برای نصب تجهیزات و انجام تعمیرات نیاز به فضای کافی دارد؛ بنابراین، مکان مناسبی برای اختصاص فضای کافی برای نصب و نگهداری تجهیزات داشته باشید.

نحوه احداث و پیاده‌سازی موتورخانه استخر دماوند:

نحوه احداث و پیاده‌سازی موتورخانه استخر دماوند:

پس از بررسی نکات گفته شده و انتخاب محل مناسب جهت احداث موتورخانه استخر، نوبت به نحوه اجرا و پیاده‌سازی آن می‌رسد. در این بخش، متخصصان مربوطه، باتوجه‌به ویژگی‌های محل انتخاب شده شروع به کار می‌کنند. به‌طورکلی در ساخت این موتورخانه فرایند کلی که در ادامه به آنها می‌پردازیم طی می‌شود.

 • برنامه‌ریزی و طراحی: در این مرحله، باید بر اساس اندازه، نوع و موقعیت استخر، یک طرح کامل از موتورخانه تهیه شود. این طرح شامل نقشه‌های معماری و مهندسی، نیازمندی‌های انرژی، مسیر جریان آب، فضاها، و تجهیزات مختلف موتورخانه می‌شود. همچنین در این مرحله، تصمیماتی درباره نوع پمپ‌ها، فیلترها، سیستم‌های گرمایش و سرمایش مورد استفاده در موتورخانه استخر دماوند اتخاذ می‌شود.
 • تهیه مواد و تجهیزات: بعد از تأیید طراحی، مرحله تهیه تجهیزات و مواد آغاز می‌شود. این مرحله شامل خرید پمپ‌ها، فیلترها، لوله‌کشی، تجهیزات تصفیه آب، ابزارهای کنترل و اندازه‌گیری و سایر تجهیزات موردنیاز است.
 • ساخت و نصب: بعد از تهیه تجهیزات و مواد، نصب تجهیزات در محل موتورخانه آغاز می‌شود. این مرحله شامل نصب پمپ‌ها، فیلترها، لوله‌کشی، تجهیزات الکتریکی، گرم‌کننده‌ها، سردکننده‌ها و دیگر تجهیزات است. همچنین احداث سیستم‌های الکتریکی و اتوماسیون نیز در این مرحله انجام می‌شود.
 • اتصال به شبکه‌های آب و برق: موتورخانه برای عملکرد خود به انرژی و آب نیاز دارد. در این مرحله، تجهیزات موتورخانه به شبکه‌های آب و برق متصل می‌شود و تست‌های موردنیاز برای اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات انجام می‌شود.
 • آزمایش و راه‌اندازی: بعد از نصب و اتصال تجهیزات، آزمایش و تست‌های لازم برای اطمینان از عملکرد صحیح موتورخانه استخر انجام می‌شود. در این مرحله، سیستم‌های کنترل و اتوماسیون نیز تنظیم و تست می‌شوند.
 • آموزش و آشنایی با عملکرد: پس از راه‌اندازی، کارکنان و اپراتورهای مسئول باید با عملکرد موتورخانه و تجهیزات آشنا شوند. در این بخش، آموزش‌های لازم برای مدیریت و نگهداری صحیح موتورخانه ارائه می‌شود.
 • نگهداری و تعمیرات: موتورخانه‌ها به‌ مرور زمان نیازمند نگهداری و تعمیرات منظم هستند. تجهیزات و سیستم‌ها باید به طور دوره‌ای بررسی و تعمیر شوند تا عملکرد بهینه خود را حفظ کنند.

کلام آخر

موتورخانه استخر باتوجه‌به نقش‌های چندوجهی خود مانند تصفیه آب، تأمین بهداشت، گردش آب و…، دارای اهمیت زیادی در بحث احداث استخر است. به همین دلیل تقاضا برای ساخت موتورخانه‌ها روبه‌افزایش بوده و تیم‌های مهندسی بسیاری در حوزه ساخت موتورخانه استخر دماوند فعالیت می‌کنند.

گروه مهندسی برکه که یک مجموعه تخصصی متشکل از مهندسان باتجربه است، چندین سال است در زمینه آب‌بند و تأسیسات آبی فعالیت دارد. این تیم متخصص، همواره در تلاش است تا با تیم متخصص خود بهترین خدمات را به مشتریان خود عرضه کند. شما نیز می‌توانید با استفاده از نشانی berke.ir نمونه کارهای اجرا شده توسط این گروه باتجربه را ببینید و جهت سفارش ساخت استخر و اجرای موتورخانه استخر رشت و… با کارشناسان آنها در ارتباط باشید.

سوالات متداول

موتورخانه استخر چیست؟

محلی که در آن اجزا و تجهیزات مختلفی برای مدیریت و حفظ عملکرد بهینه استخر قرار دارند.

نکات مهم در انتخاب محل مناسب جهت احداث موتورخانه چیستند؟

نزدیکی به استخر، ارتفاع از سطح زمین، دسترسی آسان، ایمنی، تأثیرات محیطی و فضای کافی.

مراحل مهم در اجرای موتورخانه استخر چیست؟

به ترتیب: برنامه‌ریزی و طراحی، تهیه مواد و تجهیزات، ساخت و نصب، اتصال به شبکه‌های آب و برق و در نهایت آزمایش و راه‌اندازی.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز : 39

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *