loader image

آب بندی استخر خاکی

خانه | خدمات آب بندی استخر | آب بندی استخر خاکی

آب بندی استخر خاکی

بعد از مدتی، به دلایل مختلف، امکان ترک برداشتن و نشتی آب در استخر وجود دارد. از این رو آب بندی استخر روشی مناسب و ضروری برای جلوگیری از چنین مشکلاتی است. به طور دقیق‌تر، استخرها فضاهایی هستند که همواره با آب در تماس هستند و این خود ممکن است باعث بروز مشکلات و خطراتی شود.

وظیفه صاحبان و سازندگان استخر بعد از احداث، به کارگیری روش‌های مناسبی است که از برورز هزینه‌های اضافی جلوگیری کند. در این مطلب قصد داریم در خصوص آب بندی استخر خاکی به عنوان یکی از انواع استخرها صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص حتما تا انتها با ما همراه باشید.

آشنایی با استخر خاکی

آشنایی با استخر خاکی

پیش از بررسی آب بندی استخر خاکی، به معرفی جزئی استخر خاکی می‌پردازیم. به صورت کلی، استخرهای خاکی ساده‌ترین و در دسترس‌ترین روش برای ذخیره آب بین کشاورزان به شمار می‌رود. برای ایجاد چنین استخرهایی، نیاز به استفاده از لودر و در برخی موارد بیل مکانیکی وجود دارد.

در حقیقت خاکبرداری برای احداث این نوع استخر برای مواقعی که مساحت سطح استخر بالا بوده و عمق خاکبرداری هم بالاتر از 10 متر نیست، به وسیله لودر صورت می‌گیرد. این به دلیل آن است که لودر برای انجام فرآیندهای مختلف نیاز به فضای زیادی دارد. اما در صورتی که شرایط و فضای کافی برای کار کردن لودر وجود نداشته باشد، از بیل مکانیکی به جای آن استفاده می‌شود.

در ساخت استخرهای خاکی باید به این موضوع توجه شود که حتما شیب‌دهی انجام شود؛ چرا که در غیر این صورت احتمال ریختن دیوارها وجود داشته و خسارات زیادی به بار خواهد آمد.

حال بعد از آشنایی جزئی با استخرهای خاکی، به بررسی روش‌های مناسب برای آب بندی استخر خاکی پرداخته می‌شود.

تماس با برکه

چگونگی آب بندی استخر خاکی

باید گفت که استخر خاکی رایج‌ترین و ساده‌ترین استخر برای ذخیره کردن آب است. اما این نوع استخر نیز برای جلوگیری از نشتی آب و ریزش‌های مختلف، نیاز به آب بندی دارد. در ادامه به برسی روش‌هایی که برای آب بندی این نوع استخر به کار گرفته می‌شود اشاره می‌شود.

آب بندی استخر خاکی با ژئوممبران

آببندی استخر خاکی با ژئوممبران یکی از روش‌های رایج برای این کار به شمار می‌رود. در این روش ورقه‌های ژئوممبران با جنس پلی اتیلن با ضخامت‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند. هرچه ضخامت بیشتر باد، هزینه نیز بالاتر می‌رود. برای این منظور معمولا از جنس ترموپلاست استفاده می‌کنند.

در این روش بعد از احداث استخر و انجام اقدامات لازم و تعیین محل لوله ورودی و خروجی، بسترسازی صورت می‌گیرد. برای جلوگیری از هرگونه آسیب، پارگی و نشتی، لازم است که سطح استخر کاملا صاف و بدون اشیا تیز باشد. همچنین تراکم خاک استخر نیز باید در همه نقاط یکسان باشد. حال با توجه به ابعاد استخر، باید مقدار ورقه‌های مورد نیاز محاسبه شود.

بعد از محاسبه ورق‌های مورد نیاز، این ورق‌ها در کنار هم پهن شده و با دو روش جوشکاری به کمک دستگاه اتومات اتصال محکمی بین آن‌ها ایجاد می‌شود. این مرحله مهم‌ترین مرحله در آب بندی استخر خاکی با این روش است. در این حالت باید هم‌پوشانی 5 سانتی‌متری بین ورق‌ها ایجاد شود. برای جوش دادن ورق‌ها باید از روش جوش ذوبی استفاده شود.

همچنین لازم به ذکر است که در چنین استخرهایی نیاز به نصب فنس وجود دارد. چرا که این استخرها به دلیل عمق زیاد ممکن است باعث خطرات و مشکلات متعدد باشد. در نهایت بعد از عایق بندی کامل، باید استخر تست شود. برای این منظور باید استخر به طور کامل پر شده و آب سطحی کم‌شده با در نظر گرفتن دما، محاسبه شود.

آببندی استخر خاکی با پلاستیک

آببندی استخر خاکی با پلاستیک

یکی دیگر از روش‌های آب بندی استخر خاکی استفاده از پلاستیک است. گفتنی است که قبل از انتخاب عایق مناسب برای استخر، باید کارکرد و کارایی استخر را به خوبی بشناسید. آببندی استخر خاکی با پلاستیک یکی از روش‌های بسیار اقتصادی و رایج است که می‌توان از آن برای استخرهای پرورش ماهی، استخرهای صنعتی و… استفاده کرد.

گفتنی است که استخرهای پلاستیکی با عایق‌هایی از جنس پلیمر عایق شده و بیشتر برای فرآیندهایی همچون پرورش ماهی کاربرد دارند. در چنین روش‌هایی برای آب بندی استخر خاکی، از پارچه‌های برزنتی استفاده می‌شود که این پارچه‌ها از نفوذ آب به شکل مناسب و موثری جلوگیری می‌کند.

اما مزایای استفاده از پلاستیک برای آب بندی استخر خاکی چیست؟ این روش پایین‌ترین قیمت را بین تمامی روش‌های به کارگرفته‌شده داشته و از این رو برای پروژه‌هایی که بودجه محدودتری برای آن در نظر گرفته شه است نیز کاربرد دارد.

همچنین سرعت اجرای این روش نیز بسیار بالا بوده و می‌توان در زمان بسیار کمتری آن‌ها را آماده کرد. برای این منشور باید سطح مشخص را با مواد مخصوص و چسبنده آماده کنید. بعد از خشک شدن ابتدایی این مواد، می‌توان از عایق‌های پلاستیکی استفاده کرد. همچنین سرعت جابجایی و تخریب استخرهایی با چنین عایق‌هایی نیز بسیار بالا بوده و این نیز مزیت دیگری از این روش به شمار می‌رود.

آب بندی استخر سنگی

در ادامه مطلب آب بندی استخر خاکی، به بررسی آب بندی استخر سنگی نیز پرداخته می‌شود. این استخر نیز نوع دیگری از استخرها است که کاربرد زیادی داشته و برای جلوگیری از مشکلات مربوطه، باید آب بندی مناسبی برای آن اجرا شود.

پیش از هرگونه اقدام برای آببندی استخر، باید ابتدا اطلاعات مهمی در خصوص استخر و بهترین روش برای آب بندی آن کسب کنید. باید توجه داشت که همه استخرها را نمی‌توان به روشی مشخص و یکسان آب بندی کرد؛ به همین دلیل قبل از شروع باید بهترین روش را مطابق با استخر مورد نظر انتخاب کنید. در این راه می‌توان از کارشناسان و متخصصان باتجربه کمک گرفت. این کار از هزینه‌های اضافی به خوبی جلوگیری می‌کند.

به طور کلی برای آب بندی استخر، استفاده از چسب مخصوص آببند، چسب ضد آب، چسب بتن، ملات سیمانی، مواد نانو و…. راهکارهایی هستند که برای این منظور در دسترس قرار دارند. این تعدد راه‌های موجود ممکن است در صورت عدم آگاهی باعث گمراهی شما شود. از این رو با توجه به نوع استخر و شرایط آن باید بهترین تصمیم را داشته باشید.

همچنین در برخی شرایط امکان استفاده از ایزوگام و قیرگونی نیز برای آببندی استخر وجود دارد. البته بهتر است از چنین سیستم‌های آببندی برای استخرها استفاده نشود؛ چراکه استخر مکانی است که همواره با آب در ارتباط بوده و با کم شدن میزان چسبندگی آببندی‌هایی با پایه قیر، مشکلات زیادی به وجود می آید.

اما برای استخرهای سنگی چه نوع عایق و آببندی مناسب‌تر است؟ یکی از گزینه‌های بسیار موثر و مناسب برای چنین استخرهایی، استفاده از عایق رطوبتی پلیمری است. عایق‌های پلیمری نیز خود در جنس‌ها و انواع مختلفی در دسترس هستند و هر کدام ویژگی منحصر‌به‌فردی دارند. عایق‌های پلیمری که با نام MIC شناخته می‌شوند یکی از گزینه‌های بسیار مناسب و باکیفیت هستند که بسیاری از افراد برای آببندی استخر به سراغ استفاده از این نوع عایق می‌روند.

آب بندی استخر آجری

استخرهای آجری از دیگر انواع استخر هستند که به دلیل سادگی و در دسترس بودن مواد اولیه آن مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرند. علاوه بر مزیت این نوع استخر که باعث ساخت و اجرای راحت و سریع می‌شود، باید به موارد مختلفی که در خصوص نگهداری آن نیز دقت کنید.

در ساخت این استخرها باید توجه کرد که آجرهایی به کاررفته در ساخت استخر، می‌توانند در برابر نیروهای فشاری مختلفی مقاومت خوبی داشته باشند. اما باید توجه کرد به دلیل نیروهای همه‌جانبه وارده به استخر، نمی‌توان از آجرها به تنهایی استفاده کرد. یکی از موارد مهم دیگر در این خصوص توانایی آجر در عایق و آببندی استخر است. آجر به تنهایی می‌تواند به خوبی در برابر رطوبت و آب مقاومت کند، اما طول عمر کمی دارد و این نکته بسیار مهمی است که باید به آن دقت شود.

در بسیاری از شرایط برای برطرف کردن ضعف استخرهای آجری به همراه آجر از میلگرد نیز استفاده می‌شود. اما برای عایق کاری استخر آجری چه روش‌های وجود دارد؟ در زیر به روش‌هایی که برای این کار مناسب هستند اشاره می‌شود.

رزین آب بندی استخر

رزین آب بندی استخر

یکی از روش‌های مطمئن و محبوب برای آب بندی استخر خاکی و آجری، استفاده از رزین است. برای این نوع آب بندی از روش دوغابی با مخلوط کردن سیمان و پودر سنگ و رزین استفاده می‌شود. سطحی کاملا صاف و مقاوم برای استخر ایجاد می‌شود. از این رو می‌توان برای آب بندی کردن استخر با روشی مطمئن و ساده از رزین آب بندی استفاده کرد.

خمیر آب بندی استخر

برای این منظور، از مایع رزین یا نانو آببندی به همراه پودر سیلیس و سیمان پلیمری استفاده می‌شود. ترکیب به دست آمده را در بخش‌هایی که ترک‌های جزئی وجود داشته و نقص‌های آب بندی به چشم می‌خورد به کار می‌گیرند. این ترکیب را در دو مرحله با کاردک در درزها قرار می‌دهند و درزها به طور کامل آببند می‌شوند. برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از ترک‌های اضافی می‌توان پس از مرحله اول و کشیدن لایه اول چسب، لایه توری فایبرگلاس روی چسب قرار داد و سپس لایه دوم چسب را پس از چند ساعت اعمال کرد.

بعد از 47 ساعت می‌توان با کمک رنگ‌های ضد آب استخر، به رنگ کردن ترک‌ها نیز پرداخت و این موضوع مشکلی را به وجود نمی‌آورد.

آب بندی با چسب بتن

در نهایت آب بندی با چسب بتن یکی دیگر از روش‌های موثر برای آب بندی استخر به شمار می‌رود. البته لازم به ذکر است که با این روش می‌توان نصف فرآیند آببندی استخر را انجام داد و به طور کامل امکان آببندی استخر با این روش وجود ندارد. برای این که استخر به طور کامل آب بندی شود، باید بعد از مخلوط کردن چسب بتن، از یکی از روش‌های دیگر به انتخاب کارشناسان استفاده شود. این کار باعث می‌شود که استخر به طور کامل آب بندی شده و دیگر مشکلات و هزینه‌های اضافی برای شما ایجاد نشود.

انواع عایق برای استخرهای خانگی

معرفی مجموعه برکه

برکه مجموعه فعال در زمینه ساخت و طراحی انواع استخر است. تجربه چندین سال فعالیت دائم برکه در این زمینه به مشتریان این تضمین را می‌دهد که با خیالی آسوده، پروژه‌های مختلف خود را به برکه بسپارند. مجموعه برکه علاوه بر این که استخرهای مختلف با اندازه‌های مختلف را طراحی کرده و روند ساخت آن‌ها را برعهده می‌گیرد، خدمات دیگر مربوط به آن‌ها را نیز ارائه می‌دهد.

آب بندی استخر و سایر بخش‌های ساختمان‌ها از جمله خدمات ویژه این مجموعه است که با بهترین تجهیزات و مناسب‌ترین قیمت صورت می‌گیرد. همچنین کارشناسان مجموعه ما پیش از هرگونه اقدام، به طور کامل محیط را بررسی کرده و با در نظر گرفتن نکات مهم و کلیدی، بهترین روش را برای آب بندی استخرهایتان از جمله آب بندی استخر بتنی، خاکی و … شما پیشنهاد می‌کنند.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی وبسایت برکه، پروژه‌های پیشین انجام‌شده توسط این مجموعه را در بخش نمونه کارها مشاهده کرده و سپس با خیالی آسوده خدمات مختلف طراحی و اجرای استخر مانند آببندی استخر خاکی با ژئوممبران، آب بندی استخر بلوکی و سایر بخش‌های ساختمان را به ما بسپارید. برای برقراری ارتباط با ما و کسب راهنمایی‌های بیشتر، از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وبسایت اقدام کنید که کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن، پاسخ سولات شما را بدهند.

جمع‌ بندی

آب بندی استخر خاکی یکی از موضوعات بسیار مهم برای آن نوع استخرها است که می‌تواند از بسیاری از مشکلات و خسارات جلوگیری کند. برای این منظور روش‌های مختلفی وجود دارد که باید مطابق با شرایط و ویژگی‌های استخر، بهترین گزینه ممکن مورد استفاده قرار بگیرد. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از خدمات مختلف مجموعه برکه برای ساخت و طراحی استخر، آب بندی استخر و جکوزی، آب بندی استخر کشاورزی و اطلاع از نحوه و مراحل عایق کاری استخر بلوکی و … از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وبسایت اقدام کنید.

استخر خاکی چیست؟

استخر خاکی یکی از انواع استخر است که معمولا برای کشاورزان و پرورش‌دهندگان ماهی به کار گرفته می‌شود.

انواع روش برای آب بندی استخر خاکی چیست؟

روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که می‌توان از بین آن‌ها به استفاده از پلاستیک و ورق‌های ژئوممبران اشاره کرد.

بهترین روش برای آب بندی استخر چیست؟

انتخاب بهترین روش وابسته به نوع استخر، مساحت آن و شرایط موجود است و باید مطابق با این موارد بهترین گزینه انتخاب شود.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز : 42

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *