loader image

فوم عایق

فوم عایق چه نوع فومی است؟

انواع فوم عایق و دیگر محصولات مربوط به ساخت و ساز را می‌توانید با مراجعه به وب سایت مجموعه و گروه مهندسی برکه انتخاب و خریداری کرده و در مصارف مورد نظر خود به کار گیرید. گروه مهندسی برکه بیش از ۱۵ سال است که در حوزه خدمات و محصولات مربوط به آب، ساختمان و تاسیسات آن فعالیت دارند. این مجموعه خدمات و محصولات متنوعی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.

تماس با برکه

از مهمترین این خدمات و محصولات می‌توان به طراحی و ساخت، نگهداری و تعمیرات، آب‌ بندی استخر، پشت بام، نما، آبنما، عایق کاری ساختمان و….. اشاره کرد. این گروه مهندسی انواع مختلف فوم­های عایق از جمله فوم‌های EVA، پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی اورتان و…. را نیز طراحی و تولید کرده و در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

لازم است بدانید که این محصولات به دلیل عایق بودن در برابر سر و صدا، سرما، گرما و رطوبت با عنوان فوم عایق شناخته شده و معروفند. با این حال موارد استفاده و مصارف آن‌ها اندکی با یکدیگر متفاوت است. چراکه ساختار، ترکیبات و ویژگی‌های متنوعی دارند.

فوم عایق چه نوع فومی است؟

در این مقاله به ارائه مطالبی در زمینه فوم‌های عایق خواهیم پرداخت و برخی از مهمترین ویژگی‌ها و خصوصیات آن‌ها را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

فوم‌ های عایق eva

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهمترین مباحث و موضوعات در صنعت ساخت و ساز، موضوع عایق‌ کاری ساختمان است. عایق‌های سنتی و نوین زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها برای عایق‌ بندی ساختمان مورد نظر خود استفاده کنید.

در حال حاضر میزان و درصد استفاده از محصولات نوین و پیشرفته افزایش قابل توجهی پیدا کرده و بسیاری از افرادی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند ترجیح می‌دهند برای بخش‌های مختلف سازه خود از روش‌ها و محصولات مدرن استفاده کنند.

به همین دلیل عایق کاری به روش مدرن و با محصولات نوین نیز رواج قابل توجهی پیدا کرده و یکی از ایده‌آل‌ترین نوع عایق‌ بندی، استفاده از فوم‌های عایق است. پس فوم عایق را می‌توان یکی از مهمترین مواد به کار رفته در صنعت ساخت و ساز به شمار آورد.

از این محصول در فرایند ساخت انواع ساندویچ پانل نیز استفاده‌های فراوانی به عمل می‌آید. فوم عایق eva یکی از پرکاربردترین انواع این محصولات است. در حالت معمول از این نوع فوم‌ها برای ساخت فوم سایلنت استفاده می‌کنند تا مانع از شنیده شدن سر و صداهای اضافی شوند و جلوی سرد شدن کف اتاق‌ها را نیز بگیرند.

بیشتر افراد برای پیشگیری از سرد شدن کف اتاق کودکان و یا کهنسالان از این محصولات استفاده می‌کنند تا آسیبی هم به جسم و بدن این دو گروه حساس وارد نشود. به ویژه اگر کهنسالان و یا کودکان تعادل مناسبی در زمان راه رفتن نداشته باشند.

به طور کلی از فوم عایق eva به عنوان کفپوش استفاده‌های فراوانی به عمل می‌آید. در حالت معمول فوم رول‌های دارای عرض ۱.۵ متر و طول ۵۰ متر را که از ضخامت ۱.۵ تا ۳۳ میلیمتر برخوردار شده‌اند را بر زیر پارکت کف ساختمان مورد استفاده قرار می‌دهند و یا آن‌ها را به شکل یک تاتامی ساده و طرح‌دار به کار می‌گیرند.

فوم‌ های عایق eva

لازم است بدانید که فوم عایق eva از واکنش کوپلیمریزاسیون ۲ ماده به نام‌های اتیلن و وینیل استات به وجود می‌آید. این محصول پلیمری از یک ساختار سلولی بسته به وجود آمده و عملکرد و کارایی آن بسیار مطلوب است. ساختار این نوع فوم عایق به گونه‌ای طراحی شده که قادر است در برابر رطوبت و نفوذ آب مقاومت قابل توجهی از خود نشان دهد.

دوام و ماندگاری این ماده پلیمری نیز بسیار بالا بوده و می‌توان آن را یک عایق مناسب برای حرارت محسوب کرد. این فوم در حقیقت یک محصول پلیمری گرمانرم به شمار می‌رود. به همین دلیل می‌توانید از آن در فرایند تولید بسیاری از کالاها استفاده کنید و کفپوش‌های فومی، انواع مختلف کفش‌ها، تجهیزات و لوازم ورزشی، وسایل ارتوپدی و…. را تولید نمایید و یا از آن به عنوان عایق گرما و سرما استفاده کنید.

در حال حاضر در ساختار بیشتر فوم‌های عایق eva که در بازار به فروش می‌رسند، چیزی در حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد اتیلن وینیل استات مورد استفاده قرار گرفته و دیگر مواد و ترکیبات آن را پلی اتیلن تشکیل داده‌ است.

به این نکته نیز دقت داشته باشید که درصد و میزان ترکیبات و مواد به کار رفته در ساختار فوم عایق eva نقش قابل توجهی در ویژگی‌ها و خصوصیات اصلی این محصول دارند. برای نمونه میزان انعطاف پذیری آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند و یا موجب تغییراتی در میزان تراکم محصول می‌شوند.

درصد سختی و مقاومت و رنگ این فوم عایق نیز تحت تاثیر درصد و میزان ترکیبات موجود در ساختار آن است. برای تولید این نوع فوم‌های عایق باید مراحل مختلفی پشت سر گذاشته شود. در ابتدای این فرایند مواد پلیمری موجود در ساختار فوم و پلی اتیلن با پر کننده‌هایی از قبیل پودر تالک و یا کربنات کلسیم و دیگر مواد ترکیب می‌شوند.

سپس و به منظور تنوع رنگی محصول به دست آمده از رنگ‌های مختلفی استفاده می‌کنند. در مرحله بعدی باید فوم مورد نظر در برابر حرارت و آتش سوزی مقاوم گردد. پس به ترکیبات آن برخی مواد افزودنی هم اضافه می‌شود. پس از آماده سازی این مواد اولیه، باید ترکیبات مورد نظر توسط ماشین‌های مخصوص با یکدیگر مخلوط شوند تا ورق‌های فوم عایق به وجود آیند.

از فوم‌های عایق eva در ساخت تجهیزات دریایی به دلیل چگالی بسیار پایین آن استفاده‌های فراوانی به عمل می‌آید. چراکه این محصول می‌تواند بر روی آب به صورت معلق قرار بگیرد.

یکی دیگر از موارد کاربرد فوم عایق eva در فرایند ساخت اسباب بازی است. چراکه این محصول از تنوع رنگی بالایی برخوردار شده است. پس می‌توان از آن در تولید اسباب بازی‌های رنگارنگ و مطابق با میل و سلیقه کودکان استفاده کرد.

از این محصول در تجهیزات ورزشی، کفپوش‌ها، پشتی مخصوص یوگا، رولر استفاده شده و یا آن را در فرایند ساخت کفی برای انواع مختلف کفش‌ها به کار می‌گیرند. چراکه انعطاف پذیری قابل توجهی داشته و مقاومت آن نیز بسیار بالا است.

از آنجایی که این محصول می‌تواند به عایق‌ بندی سر و صدا نیز دست بزند، پس می‌توانید از آن برای پوشش دهی به دیوارهای سالن‌های ورزشی استفاده کنید و یا اتاق مشاوره و درمان خود را عایق کاری نمایید. این محصول عایق بسیار مناسبی برای جلوگیری از نقل و انتقال سر و صدا از اتاق تمرین موسیقی نیز خواهد بود. چراکه جاذب صدا است.

اگر تمایل دارید مهد کودک خود را برای بازی و جست و خیز کودکان عایق‌ بندی و ایمن کنید می‌توانید از این نوع فوم کمک بگیرید و این محصول را به عنوان کفپوش و یا دیوارپوش مورد استفاده قرار دهید تا کودکان در هنگام بالا و پایین پریدن دچار آسیب دیدگی نشوند. فوم eva در صنعت پزشکی در آتل بندی ارتوپدی و …. نیز دارای کاربردهای وسیعی است.

فوم­ های عایق پلی اتیلن

فوم عایق پلی اتیلن را با ترکیبی از حباب‌های ریز هوا و پلی اتیلن تولید می‌کنند. این محصول را می‌توان یکی از ساده‌ترین فرآورده‌های نفتی به شمار آورد. شما می‌توانید با مراجعه به مجموعه و گروه مهندسی برکه فوم پلی اتیلن را به اشکال مختلف رولی، لوله‌ای، پازلیو ورقه‌ای انتخاب و خریداری کنید.

این فوم‌ها از ویژگی‌های قابل توجهی برخوردار شده‌اند و به همین دلیل موارد مصرف و کاربردهای فراوانی را به خود اختصاص داده‌اند. از مهمترین ویژگی‌های این محصولات می‌توان به تراکم سلولی بالای آن‌ها اشاره کرد. این فوم از مقاومت شیمیایی بسیار بالایی در دماهای بسیار پایین و حرارت بالا برخوردار شده است و می‌توان آن را محصولی ضد رطوبت و آب به شمار آورد.

فوم­ های عایق پلی اتیلن

به همین دلیل شما می‌توانید از آن به عنوان عایق رطوبت و سر و صدا، گرما و حرارت استفاده کرده و این محصول را در دیوار، سقف و کف اتاق‌های ساختمان مورد نظر خود مورد استفاده قرار دهید. در این صورت نقش قابل توجهی در پیشگیری از اتلاف انرژی خواهید داشت.

در حقیقت فوم­های عایق پلی اتیلن به دلیل برخورداری از خاصیت تراکم سلولی، بهترین ایزولاسیون و عالی‌ترین عایق برای برودت، حرارت، رطوبت و سر و صدا است. شما می‌توانید از این محصول در دمای منفی ۳۵ تا مثبت ۹۰ درجه سانتیگراد استفاده کنید.

این فوم در برابر عوامل مخرب و آسیب زای شیمیایی و یا فرساینده محیطی از مقاومتی قابل توجه برخوردار شده است. داشتن خاصیت ضد رطوبت که از نفوذ آب جلوگیری به عمل می‌آورد، از دیگر ویژگی‌ها و خواص این نوع فوم عایق است. فوم‌های عایق پلی اتیلن از قطعات پلی اتیلنی ساخته می‌شوند و لذا وزنی بسیار سبک دارند.

به همین دلیل و با برخورداری از خاصیت ضد رطوبت و آب آن، می‌توانید از این فوم در صنایع مختلف از قبیل صنعت بسته‌بندی، تولید ظروف نگهداری مایعات و…. استفاده کنید.

به طور کلی می‌توان خواص و ویژگی‌های این محصول را شامل مواردی از قبیل راندمان و کارایی بسیار بالای ایزولاسیون، برخورداری از کیفیت قابل توجه و دوام و ماندگاری بالا، خاصیت ضد آب و رطوبت، برخورداری از مقاومت شیمیایی بسیار بالا، داشتن قیمت مناسب و مقرون به صرفه، سهولت در فرایند نصب و بهره‌برداری، سهولت در حمل و نقل و جابجایی، عدم آلوده سازی محیط زیست و…. به شمار آورد.

وجود این ویژگی‌ها در این فوم باعث شده تا بسیاری از افراد آن را جایگزین دیگر فوم‌های عایق کرده و از آن در مصارف و صنایع گوناگونی استفاده کنند.

این محصول علاوه بر عایق سازی یک ساختمان در برابر اتلاف و هدر رفت انرژی، نوعی عایق صوتی نیز به شمار می‌رود و یا می‌توانید از آن به عنوان یک پوشش بسیار مناسب برای بخش‌های مختلف سازه مد نظر خود استفاده کنید.

فوم­ های عایق پلی استایرن

فوم عایق پلی استایرن در حقیقت یک نوع ماده سفید رنگ است. این محصول عایق بسیار مناسبی در برابر سر و صدا و رطوبت بوده و از وزنی بسیار سبک هم برخوردار شده است. به همین دلیل می‌توانید از آن در صنعت ساخت و ساز استفاده کنید. ویژگی دیگر این فوم داشتن قیمت مناسب و مقرون به صرفه است که هزینه‌های مصرفی شما را کاهش می‌دهد.

شما می‌توانید فوم­های عایق پلی استایرین و یا یونولیت را نیز از مجموعه و گروه مهندسی برکه انتخاب و خریداری کنید. این فوم‌ها از بلورهای بسیار ریزی تشکیل شده‌اند. بلورهای که تحت تاثیر عواملی از قبیل فشار و بخار انبساط یافته­اند. از آنجایی که این نوع فوم‌های عایق وزنی بسیار سبک دارند، پس می‌توانید از آن‌ها در ساختمان‌ها و آپارتمان‌های بلند استفاده کنید و این محصولات را به شیوه قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال به کار گیرید.

فوم­ های عایق پلی استایرن

لازم به ذکر است که وزن هر کدام از قطعات بلوک‌های سیمانی که در فرایند ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند، چیزی در حدود ۱۵ کیلوگرم است. در حالی که بلوک‌های یونولیتی از وزن بسیار ناچیزی برخوردار شده‌اند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها باعث می‌شود تا وزن کلی سازه مورد نظر شما کاهش قابل توجهی پیدا کند.

به همین دلیل بسیاری از افراد از این نوع فوم عایق در فرایند ساخت و ساز به شکل انبوه استفاده‌های فراوانی به عمل می‌آورند. شما نیز می‌توانید از این فوم‌ها برای عایق کاری ساختمان مورد نظر خود استفاده کنید. با این حال حواستان به این نکته هم باشد که این نوع فوم‌ها تحمل پایینی در برابر حرارت و گرما خواهند داشت.

در واقع و در هنگام آتش سوزی فوم‌های عایق پلی استایرن توان مقاومت تا مدت زمانی در حدود ۲۰ دقیقه را دارند. تولید کنندگان با نوعی پوشش نسوز زیر و روی این نوع عایق‌ها را محصور می‌کنند. به همین ترتیب و در صورت وقوع خطراتی از قبیل آتش سوزی در ساختمان این بلوک‌ها تا مدت زمانی در حدود ۲۰ دقیقه تاب و توان مقاومت خواهند داشت و پس از سپری شدن این مدت زمان، فرایند ذوب شدن آن‌ها آغاز می‌شود.

از این محصول عایق برای اولین بار در جنگ جهانی دوم استفاده شد. این ماده توسط آلمان نازی مورد استفاده قرار گرفت تا از طریق آن پل‌های شناور بر روی آب ساخته شوند. در حال حاضر از بلوک‌های یونولیتی برای ساخت و ساز در کشورهای مختلف استفاده می‌شود.

فوم عایق پلی استایرن را می‌توانید هم برای فضای داخلی خانه و هم برای فضای خارجی آن مورد استفاده قرار دهید و یا کف سازه مورد نظر، دیوارها، سقف و بخش‌های مختلف آن را عایق‌بندی کنید. این محصول در بسته‌بندی عایق‌های سرد جای گرفته و می‌توان آن را در دو نوع اصلی فوم عایق منبسط شده و فوم اکسترود شده جای داد.

هر کدام از این دو نوع فوم عایق، از تفاوت‌های ساختاری و ویژگی‌های مخصوص به خود برخوردار شده‌اند و موارد کاربرد و استفاده از آن‌ها نیز اندکی متفاوت است. به طور کلی فوم عایق پلی استایرن از نوع منبسط شده چگالی کمتری نسبت به فوم‌های اکسترود شده دارد. پس توان عایق بندی آن هم کمتر است.

در حالی که فوم پلی استایرن اکسترود شده از چگالی بالاتری برخوردار شده است و لذا می‌تواند عملیات عایق بندی ساختمان مورد نظر شما را نیز با قدرت بیشتری به سرانجام برساند.

یکی از مهمترین نکاتی که باید در ایمنی شهری و ساختمانی به آن توجه شود، امنیت یک ساختمان مسکونی و یا تجاری و صنعتی در برابر وقوع حادثه به ویژه حریق و آتش سوزی است. در امنیت یک سازه چندین مورد نقش اساسی دارند که یکی از مهمترین آن‌ها مصالح و متریال‌هایی هستند که در ساختار بخش‌های مختلف آن به کار رفته‌اند.

بلوک‌های پلی استایرن علاوه بر برخورداری از وزن بسیار سبک و کاهش دادن وزن یک سازه در برابر زلزله نیز امنیت بسیار بالایی دارند. با این حال اشکال اصلی این محصولات این است که در برابر آتش سوزی به راحتی حجم خود را از دست خواهند داد. از سوی دیگر می‌توان مهمترین عیب این نوع فوم‌های عایق را شعله ور شدن آن‌ها به شمار آورد.

فوم‌های عایق پلی اورتان

فوم عایق را می‌توان یک جسم خامه‌ای و نرم به شمار آورد که در فرایند ساخت و ساختار آن از مواد شیمیایی استفاده شده است. از آنجایی که فوم‌ها از یک ساختار سبک و نرم برخوردار شده‌اند پس می‌توانید از آن‌ها در فرایند ساخت انواع مختلفی از محصولات استفاده کنید.

از جمله این محصولات می‌توان به مبلمان، صندلی، پتو، بالشت و… اشاره کرد. در میان این محصولات فوم عایق پلی اورتان یکی از پرکاربردترین‌ها محسوب می‌شود. این فوم‌ها نیز از ویژگی‌های مخصوص به خود برخوردار شده‌اند و موارد مصرف و کاربردهای ویژه‌ای هم دارند.

فوم‌های عایق پلی اورتان

فوم‌های عایق پلی اورتان از ترکیبی از پلی ال و ایزوسیانات به وجود آمده‌اند. این دو محصول به شکل مایع وجود دارند. تولید کنندگان این دو ماده شیمیایی را با یکدیگر ترکیب و مخلوط می‌سازند. پس از ترکیب شدن این دو ماده با یکدیگر واکنش نشان داده و به صورت فوم عایق گسترش پیدا می‌کنند.

بعد از آن نیز با سرعتی بسیار بالا خشک می‌شوند. پس از اجرای این فرایندها فوم‌های عایق پلی اورتان به وجود می‌آیند که از هرگونه آسیب دیدگی برکنارند. اسپری این فوم‌ها از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار شده و نفوذ پذیری بسیار کمی در برابر بخار آب دارد.

پس می‌توانید از آن برای عایق کاری اشیا استفاده کنید. در حالت معمول از اسپری فوم عایق پلی اورتان در صنایع بسته‌بندی استفاده کرده و اسپری این فوم را در صنایع بسته‌بندی غذایی و دارویی، ساخت دستکش‌های لاتکس، ساخت تجهیزات اتاق عمل، ساخت اعضای مصنوعی بدن و…. به کار می‌برند.

این فوم به شکل اسفنجی نیز طراحی و تولید شده و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. از شکل اسفنجی فوم عایق پلی اورتان هم می‌توانید در ساخت انواع مبلمان استفاده کنید و یا انواع مختلف موکت‌ها و کفپوش‌ها را طراحی و تولید نمایید. فوم عایق پلی اورتان به صورتی گسترده در صنعت ساخت و ساز به کار گرفته می‌شود تا بتواند تا حد امکان از اتلاف و هدر رفته انرژی گرما و حرارت جلوگیری به عمل آورد.

این محصول سر و صدا را نیز به خود جذب می‌کند. این فوم به راحتی و با صرف مدت زمانی بسیار کوتاه نصب شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. فوم عایق پلی اورتان از وزنی بسیار سبک هم برخوردار شده است. با استفاده از این محصول چیزی در حدود ۵۰ درصد در هزینه‌های گرمایشی خود صرفه‌جویی به عمل خواهید آورد.

از آنجایی که فوم عایق پلی اورتان از وزن کم و سبکی برخوردار شده است، پس امکان جابجا کردن آن هم وجود دارد. این محصول در برابر نفوذ حشرات و موجودات زنده نیز از مقاومتی بالا برخوردار شده و کیفیت آن هم قابل توجه است. یکی از مهمترین ویژگی‌های این نوع فوم عایق مقاومت بسیار بالای آن در برابر گرما و دمای شدید است.

حتی می‌توانید از آن در سوله‌های تولیدی که دستگاه‌ها دمای بسیار بالایی دارند برای عایق کاری استفاده کنید. نمونه‌های خاصی هم از این نوع فوم‌های عایق طراحی و تولید می‌شوند که از کیفیت بالاتری برخوردار شده‌اند. این مدل‌ها می‌توانند در مقابل حریق و آتش سوزی تا چندین ساعت مقاومت داشته باشند. فوم‌های عایق پلی اورتان از امکان و قابلیت شست و شو نیز برخوردار شده‌اند.

فوم عایق xps

فوم عایق xps از دیگر انواع فوم‌های عایق است که شما می‌توانید از آن در صنعت ساخت و ساز استفاده کنید. این محصول نیز مانند دیگر انواع فوم‌های عایق از ویژگی‌ها و خصوصیات مخصوص به خود برخوردار شده است. یکی از مهمترین این ویژگی‌ها که این محصول را به فومی پرکاربرد و پرمصرف تبدیل می‌کند، برخورداری از ماندگاری و دوام بسیار بالا است.

فوم عایق xps

این محصول در اثر عواملی از قبیل گذشت زمان تجزیه نمی‌شود. فوم‌های عایق ایکس پی اس، از مقاومت بسیار بالایی در برابر حریق، آتش سوزی و حرارت برخوردار شده‌اند و میزان استحکام آ‌نها بسیار بالا است. از این محصول می‌توانید برای پوشش دهی به سطوح مختلف کف و دیوار استفاده کنید.

از فوم عایق xps در درب کامیون‌ها، ظروف یخچالی و…. نیز استفاده‌های فراوانی به عمل می‌آید و در این صنایع به آن فوم سبز گفته می‌شود. گروه مهندسی برکه می‌توانند فوم عایق xps را در ضخامت‌های مورد نظر شما تولید کرده و در اختیارتان قرار دهند.

برای اطلاع از نحوه اجرا و هزینه عایق ها همچون عایق فایبرگلاس، پلیمری، دو جزئی و صوتی و … با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فوم عایق چیست؟

فوم عایق یکی از پرکاربردترین مصالح و متریال‌ها در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شود که به ایمنی بالای سازه در برابر حرارت، آتش سوزی، عایق‌بندی آن در برابر سر و صدا، نفوذ رطوبت و آب کمک می‌کند.

مزایای استفاده از فوم عایق پلی استایرن چیست؟

داشتن مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و صوت، فرایند نصب ساده و بدون نیاز به متخصص، صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت و ساز و....

انواع پرکاربرد فوم‌های عایق کدامند؟

فوم عایق eva، فوم پلی اتیلن، فوم پلی اورتان، فوم پلی استایرن و.... از انواع پرکاربرد فوم‌های عایق محسوب می‌شوند.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد امتیاز : 53

اولین کسی باشید که امتیاز خود را ثبت میکند

درباره برکه

ما در تیم فنی مهندسی برکه با تکیه بر دانش مدرن و آکادمیک همکاران خود در تلاشیم تا با ارائه بهترین طرح ها و راه حل ها خدماتی چون آب بندی مخازن ، آب بندی چاله آسانسور ، آب بندی ساختمان و … را به شما ارائه دهیم .

خدمات برکه

آخرین مطالب

It seems we can't find what you're looking for.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *